Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

W jakim kierunku idą nowe TV ?

boras86 17 Apr 2010 12:18 4466 27
Computer Controls
  • #1
    boras86
    Level 14  
    Witam
    Nie wiem czy to właściwy dział, ale dla mnie wydał się odpowiedni.
    (w razie błędu proszę o przeniesienie)

    Mam pytanie, które pewnie nie ma konkretnej odpowiedzi jednak interesuje mnie Wasze zdanie na temat - co będzie hitem za kilka lat i dlaczego(krótko):
    -OLED(PLED itp)
    -AMOLED
    -ulepszone LCD/PDP
    -SED
    -LASER TV
    (może coś innego)

    W internecie są na temat każdej z nich same superlatywy i zawiłe problemy patentowe. Nie potrafię wywnioskować co tak na prawdę jest dobre a co opiera się tylko o dobry marketing i reklamę.

    Z góry dziękuje za pomoc i zapraszam do wypowiedzi :)
  • Computer Controls
  • #2
    avatar
    Level 36  
    Kazda z technologii idzie w kierunku :
    Ma dzialac tyle ile daje gwarancja - potem masz kupic nowy.
    OLED - Organiczne ledy - stary patent juz dosc dobrze znany (producent przemilcza jak szybko spada jasnoc ekranu w czasie)
    Dla mnie najmniej psujaca sie technologia w czasie - mowie tu o parametrach obrazu to PLAZMA/LED
  • #3
    actin
    Level 34  
    Zdecydowanie LED-y jak dla mnie .
    Dobra jakość obrazu za przyzwoite pieniądze.
  • #4
    Pablo1964
    Moderator
    Sprostujmy: LCD z podświetleniem LED. Nie ma telewizorów w technologii LED, takie określenie to tylko chwyt marketingowy.
  • Computer Controls
  • #7
    gaspaccio
    Level 19  
    rtomek wrote:
    firma samsung ostrzega przed tv w systemie 3D

    W sumie to nie wymyślili nic nowego, takie objawy i zagrożenie mogą wystąpić również podczas oglądania zwykłych TV.

    Może poza:
    "U niektórych odbiorców w trakcie oglądania 3D może wystąpić dezorientacja. Nie umieszczajcie zatem telewizorów obok obiektów o które można się potknąć." :wink:

    Następnym krokiem w telewizorach LCD będzie 3D.
  • #8
    Macosmail
    Level 34  
    LED-owe LCD to zależy jeszcze w jakiej technologii. Strefowe rzeczywiście chodzą BARDZO dobrze, ale praktycznie nie istnieją na rynku poza jednym modelem Sharpa. Powierzchniowe chodzą też dobrze, ale już niestety w następnych modelach są zastępowane przez podświetlenie krawędziowe, a te działają co najwyżej poprawnie. Podświetlenie LED będzie powoli zastępowało CCFL także w najtańszych modelach więc różnica w jakości obrazu będzie się zacierała jeszcze bardziej.
  • #9
    basstec
    Level 34  
    Mnie się tam wydaje, że LCD będzie królować przez najbliższe lata. Technologia stale rozwijana i doskonalona, wątpię czy w ciągu 10 lat jakaś technologia wejdzie tak pod strzechy jak LCD.
  • #11
    hojlo1
    Level 35  
    (do poprzednika):
    Pablo1964 wrote:
    Sprostujmy: LCD z podświetleniem LED. Nie ma telewizorów w technologii LED, takie określenie to tylko chwyt marketingowy.
  • #12
    Macosmail
    Level 34  
    Są, ale jak na razie służą do oślepiania kierowców w centrach miast i pobierają wiele kW mocy :-)
  • #13
    Hucul
    Level 39  
    Macosmail wrote:
    Są, ale jak na razie służą do oślepiania kierowców w centrach miast i pobierają wiele kW mocy :-)

    Zanim wejdą do domów musimy wykupić wszystkie "stare" technologie . Jak już producenci wycisną ostatnie dolary z LCD i plazmy to pokażą się LEDy .
  • #14
    szulat
    Level 23  
    Hucul wrote:
    Zanim wejdą do domów musimy wykupić wszystkie "stare" technologie . Jak już producenci wycisną ostatnie dolary z LCD i plazmy to pokażą się LEDy .

    zwolennikom spiskowej teorii dziejów zalecam powtórkę z historii i prześledzenie przebiegu poprzedniej wielkiej rewolucji na rynku w tej branży, czyli przejście z CRT na LCD.
    czy to mogło się stać 10 lat wcześniej? przecież LCD już istniały od dawna? ale popatrzmy ile generacji wyświetlaczy musiało odejść w przeszłość żebyśmy mogli się dzisiaj cieszyć ekranami lepszymi i tańszymi od dawnych CRT. LCD ma wiele lat przewagi na LED i musi trochę potrwać żeby te technologie uzyskały porównywalny poziom dojrzałości.
  • #16
    basstec
    Level 34  
    Co Wy z tymi ledami się wściekliście?
    Są telewizory z podświetleniem LED albo ekrany, w których obraz tworzą ledy - OLED/PLED się to nazywa wtedy!

    Wkurzające jest to wieczne "mylenie" się.
  • #17
    Hucul
    Level 39  
    Pablo1964 wrote:
    Koledzy, o jakich LED-ach piszecie? Niczego takiego nie ma w planach.

    Wielkoformatowe ekrany LED używane do reklam stoją prawie w każdym mieście . Parametry obrazu nie są akceptowalne do użycia w domu . Po ulepszeniu ta technologia ma szansę odesłać do lamusa dzisiejsze LCD i plazmy .
  • #18
    basstec
    Level 34  
    Hucul - co to jest OLED?

    Ludzie, większość nie ma w ogóle pojęcia o czym rozmawia :(
  • #19
    hojlo1
    Level 35  
    (dodam do poprzednika - bo dyskusje kształcą)

    Temat dyskusji:
    Quote:
    W jakim kierunku idą nowe TV ?

    Teraz proszę o wskazanie chociaż jednego "TV LED", czyli zastąpienie TV LCD technologią LED w TV.
    (czyli mamy nowy TV, gdzie technologia LCD już nie występuje)
  • #20
    Pablo1964
    Moderator
    Hucul wrote:
    Wielkoformatowe ekrany LED używane do reklam stoją prawie w każdym mieście . Parametry obrazu nie są akceptowalne do użycia w domu . Po ulepszeniu ta technologia ma szansę odesłać do lamusa dzisiejsze LCD i plazmy .

    W technologii LED na powierzchni jednego piksela muszą się znaleźć 3 diody: czerwona, niebieska i zielona. Dlatego nikt nie ma w planach produkcji ekranów LED na użytek domowy.
  • #21
    Hucul
    Level 39  
    Pablo1964 wrote:
    ...W technologii LED na powierzchni jednego piksela muszą się znaleźć 3 diody: czerwona, niebieska i zielona. Dlatego nikt nie ma w planach produkcji ekranów LED na użytek domowy.

    W technologii LCD jeden piksel składa się z trzech (nawet czterech) subpikseli . Gdy któryś z producentów opracuje technologię umieszczenia trzech diod na matrycy o konstrukcji przypominającej dzisiejsze matryce LCD , producenci telewizorów natychmiast zaczną to wykorzystywać . Telebimy reklamowe są produkowane metodami sprzed wielu lat - praktycznie jak w manufakturze . Postęp w półprzewodnikach pozwolił na umieszczenie milionów tranzystorów na centymetrze kwadratowym , więc ulepszenie technologii LED to tylko kwestia czasu i pieniędzy .
    W tej chwili w technologiach LCD i PDP trudno o skok technologiczny poprawiający znacząco jakość obrazu , więc producenci chwytają się różnych "bajek" marketingowych przyciągających klienta . Pojawienie się tanich i niezawodnych matryc LED będzie rewolucją w telewizorach , ciekawe ile będziemy na to czekać :D
  • #22
    basstec
    Level 34  
    Ten temat zmierza donikąd. Wachlujecie tymi LED'ami na prawo i lewo, teorie o domowych telewizorach jak zmniejszone banery reklamowe, robicie.

    OLED (Organic Light-Emitting Diode) to dioda elektroluminescencyjna (LED) wytwarzana ze związków organicznych.

    Weźcie zacznijcie rozmawiać o temacie a nie mieszać. Te Wasze zmniejszone banery to ekrany oled!!! Zacznijcie nazywać technologię tak jak się ona nazywa, nie wymyślicie nic co już zostało wymyślone.

    Ekrany OLED czy reklamy LED działają tak samo, składają się z diod LED, które są wyprodukowane w takiej technologii w jakiej da się je wyprodukować i tyle. Nie będzie banerów OLED ani telewizorów z klasycznych LED bo po co?

    Przez takie głupie pisanie ludzie później czytają i gadają głupoty.

    Hucul wrote:
    Postęp w półprzewodnikach pozwolił na umieszczenie milionów tranzystorów na centymetrze kwadratowym , więc ulepszenie technologii LED to tylko kwestia czasu i pieniędzy.


    HUCUL - tak powstał OLED - widzę, że nie wiesz co to jest...
  • #23
    Macosmail
    Level 34  
    Nikt nie ma w planach produkcji TV z diod LED głównie z jednego powodu, a dokładniej chodzi o energochłonność. Wystarczy policzyć ile energii potrzebowałaby matryca o rozdzielczość 1920x1080x3. Matryca taka składała by się z ponad 6 mln diod. Teraz zakładając (bardzo optymistycznie), że pobór prądu przez 1 LED wynosi 1mA, a napięcie na niej 2V czyli ok. 0,002W na diodę. Daje nam to ponad 12kW przy pełnym wysterowaniu. Jak ma się to do LCD, które już teraz maja RZECZYWISTE zapotrzebowanie na moc ok. 50W przy 42".
  • #24
    szulat
    Level 23  
    Macosmail wrote:
    Teraz zakładając (bardzo optymistycznie), że pobór prądu przez 1 LED wynosi 1mA, a napięcie na niej 2V czyli ok. 0,002W na diodę. Daje nam to ponad 12kW przy pełnym wysterowaniu.

    ale w ten sposób, przyjmując założenie od czapy, równocześnie udowodniłeś że ekrany OLED też nie mają sensu :)
    telewizor zawierający 6 milionów takich ledów mógłby być używany jako broń oślepiająca albo reflektor przeciwlotniczy więc 12kW to całkiem mało jak na takie zastosowanie.
    a jeżeli przyjmiesz normalną jasność ekranu to i moc wyjdzie normalna...
  • #25
    Hucul
    Level 39  
    basstec wrote:
    ...HUCUL - tak powstał OLED - widzę, że nie wiesz co to jest...

    Kolega sprawdzi co to jest OLED , ja nic o tym nie wspominałem , ta technologia mimo pierwszych zachwytów nie została upowszechniona i tak raczej zostanie .
    Ja piszę o klasycznej technologii LED w wersji zminiaturyzowanej . Teoretycznie jest to technologia z ogromnym potencjałem , ale ktoś musi w nią "wpompować" sporo pieniędzy .
  • #26
    Leeki
    Level 10  
    Postęp technologiczny jest sztucznie hamowany. Po prostu producenci chcą jak najwięcej zarobić i jak najdłużej mieć zbyt na swoje produkty.
    Najpierw były CRT 100 Hz, potem plazmy 480p, dalej LCD 720p (mimo, że wyprodukowanie Full HD to podobna cena), no i w końcu masowo produkowane 1080p. Pewnie dalej by zwiększali rozdzielczość, ale niestety nic by tego nie wykorzystało. Zatem pojawił się pomysł podświetlenia LEDami, co poprawiło czerń i różne chwyty marketingowe "100Hz" w LCD, mimo, że te TV nie odbiorą prawdziwego sygnału 100 Hz z żadnego złącza.

    Kolejnym krokiem jest telewizja 3D, co sprowadzi się do zwykłego TV z prawdziwym 100Hz czyli wyświetlaniem 100 klatek na sekundę i okularach migawkowych, które naprzemiennie zasłaniają lewe i prawe oko, tak że każde z nich widzi 50 obrazów na sekundę. Technologia stara, ale nigdy nie zyskała popularności. Nie mniej tania w produkcji, ale obecnie tak wypromowana, że producenci będą na niej ogromne pieniądze zbierać.

    Kolejnym krokiem będzie 3D TV bez okularów, co sprowadzi się do odpowiedniej soczewki na ekranie, która będzie w różnych kierunkach odbijać obraz z kolejnych pionowych linii pikseli (poszukajcie informacji o foliach lentikularnych).

    Następnym krokiem będzie pewnie OLED, a w dalszej perspektywie pewnie pojawi się jakaś dużo wyższa rozdzielczość...

    Po prostu bardzo ostrożnie dodają nowe funkcje do TV, żeby co kilka miesięcy pojawiało się coś czego nie ma w starym produkcie.
  • #27
    mirekgnd
    Level 18  
    Witam.Dorzucę tu mój skromny kamyczek.Telewizory OLED były prezentowane w Warszawskim centrum Arkadia 2 lata temu. Można było popatrzeć, broń boże nie dawali dotknąć. Ta technologia jest o niebo lepsza od LCD. Diody organiczne użyte do wyświetlania obrazu nie potrzebują podświetlenia. Mają szybszy 1000X czas reakcji. Niestety podobnie jak LCD nie dają pełnego spektrum kolorów. Na pewno zastąpią LCD bo jest w przygotowywaniu nowy format przekazywania obrazu Ultra HD o rozdzielczości 7800 X 5600 pixeli. Tak przynajmniej głoszą zwiastuny. Wady LCD są pomaleńku usuwane, lecz nie oszukujmy się. Każdy kto zna budowę matryc LCD wie że to jest "Czarno-białe badziewie" o kolor jest dodawany tak jak witraż w kościele (dla tych co kupują części w ASWO dostarczany jest biuletyn o najnowszych trendach i konstrukcjach TV) Światło przenika przez matryce a oko składa obraz. Stąd się bierze parametr "Efektywny kąt patrzenia". Czas reakcji jest zbyt duży i nasze oko odbiera to jako tzw "lagi" co w przypadku korzystania z konsol do gier jest szczególnie uciążliwe. Na dzień dzisiejszy pozostał na rynku jeden zwycięzca. Jest nim nowy wyrób Panasonica , czyli" Telewizor plazmowy nowej generacji NeO PDP" Panasonic przyznał iż jest to" odpad" przy pracach nad prawdziwym 3D. Chcemy samych takich odpadów. Parametry matryc: Full HD, czas reakcji 0.001ms, aktywny pobór energii: czyli oglądam sceny ciemne to pobiera mniej, na sekwencjach jasnych więcej. W sumie dużo mniej niźli stare plazmy. Zakupowanie LCD (bo wszyscy mają) zmusi nas do ponownego zakupu w bliskiej przyszłości. Posadzenie młodego człowieka, mam na myśli maleńkie dzieci przed ekranem LCD powoduje u niego nie wykształcenie się pełnego widzenia spektrum barw. Lekarze okuliści biją na alarm. Te dzieci rozróżniają niebieski od czerwonego, lecz nie widzą w pełni odcieni zielonego, pomarańczowego i brązowego. Wychowaliśmy społeczeństwo głuche (słuchawki), a teraz za własne pieniądze upośledzamy wzrok naszych najważniejszych dla nas istot. Tych wad nie ma ekran plazmowy, nie wiadomo nic konkretnego o OLED. Luminofor w plazmie daje szerszą wiązkę danego koloru. Jej pasmo jest dość szerokie do tego aby po zmieszaniu z pasmem innego luminoforu uzyskać większą dynamikę barw. LCD "świeci" tylko wąsko pasmowo i skala barw jest uboga. Na dodatek podświetlenie ekranu sprawia, iż brak całego ciemnego zakresu. Producenci są tego świadomi, stąd próby zastępowania świetlówek diodami LED. To tylko półśrodki. LCD ma być technologią dla mas a plazmy dojdą do poziomu umożliwiającego pełną 3D... Dla niektórych podpowiem: serwisuję co nie co i LCD też. Pozdrawiam
  • #28
    WV
    Level 16  
    Z całą pewnością telewizory nie będą tak wielkie jak są teraz.
    Rynek wielkich ekranów nie będzie taki bo nikogo nie interesuje wyświetlonych tyle milionów szczegółów na sekundę bo i tak tego nie zapamięta.
    Telewizory ludzie zaczną kupować z głową tzn ilość cali na wielkość pomieszczenia by chociaż pole widzenia oka mogło zobaczyć coś oprócz ekranu.
    No chyba że każdy będzie chciał mieć w domu kino a nie mieszkanie.