Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Sony SDM-X73 Podświetlanie matrycy - przerywa

17 Kwi 2010 16:03 3486 9
  • Poziom 25  
    Witam
    Po włączeniu na chwilę zapala podświetlanie, po czym mruga i syczy, po chwili gaśnie. Zamieniłem miejscami te 2 małe końcowe transformatorki i nadal syczy z tego samego miejsca. Przylutowałem przewody WN na stałe, żeby wykluczyć łuk we wtyczce i nadal to samo. Proszę o pomoc, załączam zdjęcia:

LCD Sony SDM-X73 Podświetlanie matrycy - przerywa LCD Sony SDM-X73 Podświetlanie matrycy - przerywa LCD Sony SDM-X73 Podświetlanie matrycy - przerywa LCD Sony SDM-X73 Podświetlanie matrycy - przerywa
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Szukaj miejsca z którego syczy. Nie musi to być transformator. Przebijać może kondensator, lub warystor, a także przewód wysokiego napięcia do metalowej obudowy matrycy lub w pobliżu końcówek lampy co trudno czasami zaobserwować. Obserwacja w zaciemnionym pomieszczeniu może pomóc.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Zamieniłem miejscami te większe transformatory i syczy z tego samego, czyli winne jest to trafo. Wlutowałem je tak, żeby było widać zwoje, słychać z niego syczenie, ale łuku nie widać.

Ja naprawić to trafo? Może zalać jakimś klejem?

• Poziom 28  
    Klej może zniszczyć emalię. Syczenie może być w miejscu pęknięcia drutu nawojowego. Skoro wiesz, że to wina transformatora to pozostaje wymienic na sprawny. Kiedyś przezwoiłem podobny transformator z pozytywnym skutkiem. Dziś można za niewielkie pieniadze (5-30 zł) kupić na giełdach elektroniczych całe płytki z inwerterami z recyclingu i dobrać podobny.
  • Poziom 25  
    Przewijałeś PRI czy SEC czy obydwa?
  • Poziom 28  
    Pri się rzadko uszkadza bo drut jest na nim grubszy. Przewijałem sec drutem o średnicy 0.06mm ok 1300 zwojów, drut nawojowy z cewki silniczka rejestratora 380V/375 obr lub z cewki przekaźnika R15 na 220V=. Impregnowałem woskiem lub cerezyną. Był to inwerter od laptopa Dell, dysponowałem prostą, nawijarką z licznikiem (śruba z silniczkiem i impulsator).
    Trafo można rozebrać w temperaturze powyżej 100 st; kleje powinny puścić.
    Widzę, że u ciebie jest 6 sekcji uzwojenia wtórnego. Przy przewijaniu dobrze byłoby policzyć zwoje przynajmniej jednej sekcji i zmierzyć średnicę drutu śrubą mikrometryczną, aby zmieścić nowy drut.
    Dzisiaj, gdy zalewa nas sprzęt z recyclingu odradzam przewijanie, lepiej poszukać podobnego.
    Jeśli nie widać iskrzenia to prawdopodobnie upalone będzie pod uzwojeniem, lub przez karkas do rdzenia.
    Aby się upewnić porównaj rezystancję uzwojeń wtórnych obu transformatorów.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Rezystancja dobrego - 391 Ohm
    Rezystancja uszkodzonego 390 Ohm

Ciekawi mnie tylko dla czego raz trafko może działać 15 minut dobrze a raz robi od razu problemy..
  • Poziom 28  
    Uzwojnie wygląda na dobre. Ja bym sprawdził jeszcze trafo na przebicie do rdzenia induktorem 2kV, lub miernikiem izolacji o podobnym wysokim napięciu pomiarowym.
    Sprawdź, czy rdzeń transformatorka nie jest pęknięty, rozklejony i przesunięty. Zwiększona szczelina w rdzeniu może powodować takie objawy.
  • Poziom 25  
    Niestety nie posiadam żadnego testera HV, rozebrałem trafko i zaobserwowałem łuk w miejscu łączenia rdzenia:

Czy to może oznaczać, że SEC przebija do rdzenia w środku?
  • Poziom 25  
    Udało mi się dostać i wymienić trafo na dobra, niestety nadal tak samo...