Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za część? Kondensator? Prosze o pomoc w określeniu

17 Apr 2010 18:16 5053 21
  • Level 15  
    Witam
    Jestem elektromechanikiem i na codzień zajmuje sie naprawami aut i grzebie zazwyczaj przy napięciu stałym 12v lub 24v. Dziś jednak zostałem zmuszony naprawić odkurzacz piorący.
    Otóż po załączeniu pompy strzela bezpiecznik, Wyjalem pompe z odkurzacza i bezpośrednio podpiołem pod 230 i chodziła.
    Okazało się,ze zwarcie robi element, w bakielitowej obudowie zalany w środku gumą, który jest wpięty w szeregu wiązki elektrycznej do wyżej wspomnianej pompy wody.
    Postanowiłem rozbebeszyc to urzżdzenie i oto co w środku odkryłem:
    na wejsciu 3 przewody, L, N i PE
    I teraz tak, L i N przekształcają się w cewki nawinięte wokół małych okrągłych rdzeni, a potem wychodzą dalej jako zasilanie pompy.
    Do wszystkiego dopięty jest kondensator z 3 przewodami(rozumiem,ze pewnie jest on przeciwzakłoceniowy)
    Na jednym przewodzie zanim przeształci się w cewkę zamontowana jest mała czarna kosteczna, ale jestem pewien na 99% , ze to jest wylacznik termiczny.
    No i ten uklad na wyjsciu ma kostke elektryczna, w która wpina sie 3 przewody z pompy.
    Rozumiem,ze kondensator jest przeciw zakłóceniom, ale jakie zadanie pełnia opisane ceweczki?

Dodam,ze pompa jest na normalne napięcie 220volt
    50/60HZ
    24A

Jezeli mój opis byłby niezrozumiały to mogę zrobić zdjęcie "resztki" układu aby to troche zobrazować.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 13  
    Witam!
    Sądząc z opisu - filtr przeciwzakłóceniowy.
    Fotka przyda się zawsze, "jeden obraz jest warty 100 słów"
    Pozdrawiam - Waldek
  • Level 15  
    Czyli tak jak myslałęm to pewnie taki filtr bardziej złozony niz sam kondensator przeciwzakłóceniowy.

Na kondku pisze kolejno:

f1740 410 - 3511
    0,1fx
    2x250pfy
    250v
    560-7hpf
    fo=1,6mhz
    rs7
    25/085/21
    y=gn/ge

Co to za część? Kondensator? Prosze o pomoc w określeniu
  • Level 26  
    To jest specyfikacja filtra z danymi elementów: kondensatory masz dwa: jeden podwójny 2x250 pikoFaradów ale na elemencie pisze 2x2500 pF a drugi pojedynczy 560 pikofaradów i on to chyba Ci robi zwarcie... Wymień je obydwa już skoro są tak pocharatane.
  • Level 15  
    Ok,a ceweczki co robia i po co są?
    Albo inaczej- czym to zastąpić i gdzie to kupić? Zeby miało podobne parametry, nei wiem od jakiegos silnika moze?
    Trzecia sprawa to tak na marginesie czym rozni sie filtr przeciwzakłóceniowy od samego kondensatora,ktory tez pelni taka role, czy filtr moze cos "wiecej" niz sam kondensator?>
    Kondki moge wymienic,ale nie dało sie tego rozłupac bez uszkodzenia cewek, wiec chcialbym cos wiedziec na ich temat jeśli sa potrzebne w ogóle
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 26  
    http://www.klimawent.com.pl/file.php?file=366 str. 23 polutuj dla spokojności jak na w/w schemacie - cewki nie są spalone. A komputer w domu czy TV nie będzie Ci wariował w czasie odkurzania. Wszystko to możesz zastąpić gotowym filtrem z pięcioma przewodami jaki kupisz bez problemu w sklepie AGD za parę groszy.
  • Level 15  
    No wlasnie cewki mam uszkodzone, ta jedna jak widac na foto a druga zupełni zniszczona, bo nie dało sie tego otworzyc inaczej.
    Teraz potrzebuje ich charakterystyke,alebo potrzebuje wiedziec czym je zastapić(moze jakies gotowe ceweczki o jakiś danych) albo... czy w ogóle są potrzebne :) ? Może same kondensatory wystarczą?
  • Level 26  
    Za parę groszy nie warto czasu tracić na nawijanie, ale jak chcesz to nawiń sobie na jakimś izolatorze z długopisu czy czym cewki z drutu miedzianego o tej samej średnicy drutu, średnicy cewki i ilości zwojów i po kłopocie.
  • Level 15  
    A no czyli tak jak myslalem i kondensatory kupic wg specyfikacji, zlozyc w calosc i gra?

Sam nie weim moze kupie gotowy filtr p/zakł jeśli jest dostępny takowy.

Jeszcze takie pytanie, czy musi on być dobrany mocowo?
    Pkmpa ta ma kilka kw
  • Level 26  
    Sam typowy pięcioprzewodowy filtr przeciwzakłóceniowy ze sklepu AGD od każdego innego urządzenia elektrycznego wystarczy - kosztuje tyle co nic. Moc nie odgrywa roli, bo na przykład filtr przeciwzakłoceniowy od pralki 3 KW jest ten sam - w sklepie Ci dadzą odpowiedni jak powiesz jaka moc! Wystarczy powiedzieć 16A/250V/50 Hz tak jak w linku jaki Ci podałem.
  • Level 15  
    Pytam o moc, bo jesli ma on być wpięty w szeregu to wutrzymałośc jego elementow oraz przekroje przewodów i dobór komponentow musi byc chyba współmierna do mocy, bo inaczej urzadzenie nie wytrzyma
  • Helpful post
    Level 36  
    MLQDY wrote:
    A no czyli tak jak myslalem i kondensatory kupic wg specyfikacji, zlozyc w calosc i gra?

Sam nie weim moze kupie gotowy filtr p/zakł jeśli jest dostępny takowy.

Jeszcze takie pytanie, czy musi on być dobrany mocowo?
    Pkmpa ta ma kilka kw

Tak jak pisali poprzednicy kup cały filtr i nie kombinuj.
    Jeśli chodzi o dobór to trzeba zwrócić uwagę na prąd znamionowy.
  • Helpful post
    Level 26  
    Wystarczy powiedzieć filtr przeciwzakłóceniowy 16A/250V/50 Hz tak jak w linku na stronie 23 pliku pdf jaki Ci podałem wcześniej.
  • Level 15  
    A no to juz wszystko rozumiem ;)
    Posiadam naprzyklad takie jakis filterek jeszcze 0,1 uFX = 2x250vpFY
    250v
    6,3A
    3/17MHz

Jest bodajze z wiertarki z tego co pamiętam

Rozumie,ze jest za słaby, bo prąd to tylko 6,3 A
  • Level 26  
    Ano widzisz - pochodzi on trochę, tyle co ten Twój dotychczasowy i na dzisiaj możesz go założyć, ale kup w poniedziałek na 16A bo 6,3A razy 240 V= 1,512 KW tylko! A skoro masz kilka kW to musisz dać 16 A.
  • Level 15  
    16A wystarczy skoro pompa ma 24A?Pewnie bede musial kupić 25A i mam nadzieje,ze takowy otrzymam
  • Level 26  
    To kup na 32 A! Skoro pompa ma 24Ax240 V = 5,760 KW jak są i będziesz miał spokój na dłuższy czas! To 25 z symbolu 25/085/21 to chyba właśnie oznaczenie 25 A jakie miałeś na filtrze teraz.
  • Level 15  
    No i o to mi chodziło. Wielkie dzieki za pomoc!
    A orientuje sie kolega jakiego rzedu to pieniądze sa? Kilka złotych? kilkanascie? kilkadziesiąt?
    Pytam,zeby chociaz jakas orientacje miec i np nie przepłacić 100 procent:D
  • Level 26  
    Kilkanaście a po cenach w inecie widzę, że 25A i 25 złotych kosztuje?
  • Level 15  
    Dziękuje!
    Temat można zamknąć.
    Pozdrawiam!
  • Level 26  
    Jednak trochę droższe gdy więcej Amperów!