Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PT2253A silnie tłumi wysokie częstotliwości...

skaktus 17 Kwi 2010 18:18 1768 7
  • #1 17 Kwi 2010 18:18
    skaktus
    Poziom 37  

Witam.

Posiadam głośniki, w których głośność jest regulowana za pomocą układu PT2253A. Układ typowo stereo, według noty katalogowej.

Problem jest w momencie działania...Układ ten bardzo mocno tłumi wysokie częstotliwości idące na kolumny / satelity. Praktycznie układ puszcza sam środek i dół.

Czy ten układ tak ma, czy może ma on jakąś "regulację" ? Po ominięciu tego układu, kolumny grają znacznie lepiej.

Jakaś rada ?

0 7
  • #2 17 Kwi 2010 19:55
    elektryku5
    Poziom 37  

Znalazłem kiedyś taki pot. elektroniczny w tanim radiu więc to na pewno nic rewelacyjnego.
    Jeżeli masz możliwość to wstaw zwykły pot 2x50-100k .
    Napisz coś więcej o swym urządzeniu.
    PS. Popraw pisownie.

0
  • #3 17 Kwi 2010 21:31
    skaktus
    Poziom 37  

Witam.

Układ jest z głośników no-name. Oryginalnie zestaw składał się z 2 części - układ sterujący + osobno wzmacniacz w obudowie subwoofera:

-układu sterujący zbudowany na PT2253A , jedna sztuka dla satelit, druga sztuka dla subwoofera (steruje tylko 1 kanałem, za sumatorem)
    -układ sterujący na PT do obsługi podczerwieni + dodatkowy układ, niestety nie wiem jaki model dokładnie - nie mam go teraz pod ręką - pewnie jest to "klikacz" jak ja to nazywam, czyli do symulacji przycisków

-wzmacniacz głośników, na całkiem osobnej płytce, jedynie doprowadzony sygnał, całkowicie osobno zasilany , zbudowany na TDA2822M dla satelit + zmostkowany TEA2025B dla subwoofera

Układ sterujący zasilany jest napięciem 9 V, 200 mA i jest on ewidentnie samodzielny, gdyż te głośniki występują bez sterowania pilotem.

Układ sterujący, wykorzystałem do sterowania nowym wzmacniaczem zbudowanym na TDA2030A dla satelit i 2 zmostkowane sztuki tda2030A dla subwoofera.

W tym wypadku o ile subwoofer działa prawidłowo, to satelity mają wyraźnie przytłumione wysokie częstotliwości. Gdy puszczę sygnał bezpośrednio z komputera, problem nie występuje. Co dziwne, w oryginalnej konfiguracji, na TDA 2822M nie ma wytłumienia wysokich częstotliwości. Sprawdzałem jak jest on zbudowany - typowa aplikacja...

Sterowanie i wzmacniacz nie komunikują się w żaden inny sposób, jak tylko przekazanie sygnału i nic więcej.

Jakieś rady ?

0
  • #4 18 Kwi 2010 15:50
    elektryku5
    Poziom 37  

Czy PT2253 jest podpięty do wzmacniacza operacyjnego LM358 , spotkałem wersje że zamiast lm był tranzystor niskoszumowy?
    Jeżeli użyłeś lm-a to mogłeś trafić na jakąś wadliwą partie , gdy zrobiłem na tym ustrojstwie przedwzmacniacz do elektret-a to nie dało się tego słuchać.
    Niestety producent pt2253a nie umieścił schematu blokowego więc można tylko spekulować , może tda2030 pobiera zbyt dużo prądu i z tond zniekształcenia.
    Mam ten scalak, w sklepie kosztuje jakieś 10zł i jest trudno dostępny więc ja wolę standardowe potencjometry np. ALPS, kiedyś chciałem użyć go do wzmacniacza ale nie chciało mi się z tym ustrojstwem bawić.
    Jeżeli masz taką możliwość to spróbuj go podmienić.

0
  • #5 18 Kwi 2010 17:08
    skaktus
    Poziom 37  

Zasilanie PT na tranzystorze. Zaden LM nie został użyty w konstrukcji.

TDA2030A podpięte bezpośrednio pod sygnał z komputera gra prawidłowo.

Wina leży po stronie PT, niestety chyba on tak ma.

Chciałem uniknąć stosowania potencjometru, ze względu na to że wówczas odpada sterowanie pilotem, niestety...

0
  • #6 18 Kwi 2010 17:13
    elektryku5
    Poziom 37  

Jeżeli masz dużo samozaparcia to możesz połączyć zwykły pot. z silnikiem, jest trochę pracy lecz układ z silnikiem da na pewno lepsze efekty.
    W sumie to już nic innego chyba nie można wykombinować.

0
  • #7 18 Kwi 2010 18:35
    skaktus
    Poziom 37  

Kurcze, kurcze.

Z "śmieci" wygrzebałem wieżę, Mediona na takim samym PT i w niej nie ma tego kłopotu z wysokimi częstotliwościami, jednak układ jest całkiem inaczej podłączony. Mianowicie sygnał "wchodzi" do PT poprzez nogę nr 5 i 12, oznaczone jaki IN2, a w konstrukcji z którą mam kłopot, wchodzi poprzez IN1. Czy te wprowadzenia mają jakąś inną "wartość" ?

0
  • #8 18 Kwi 2010 21:08
    elektryku5
    Poziom 37  

No to może spróbuj inaczej podpiąć to ustrojstwo, ja nie miałem takiego problemu z tym układem.
    Wygrzebałem płytkę z szuflady i sygnał dochodzi chyba do czternastej nogi.(trudno wyśledzić na takiej małej płytce)

0