Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz RIAA na ECC81 czy ECC83?

rychu1969band 17 Kwi 2010 21:23 6504 4
  • #1 17 Kwi 2010 21:23
    rychu1969band
    Poziom 12  

Witam.
    Proszę o poradę. Zbudowałem już kilka przedwzmacniaczy do gramofonu na ECC81. Jednak przy dużym poziomie słyszalny jest znaczny szum. Są różnice przy różnych lampach, RFT chyba najmniejsze. Następny wzmacniacz będzie SE na EL34 + Phono + OTL. No i nie wiem, czy robić sprawdzony już układ na ECC81 czy pokusić się o ECC83 - też podobno sprawdzone. ECC83 mają dużo większe wzmocnienie ale nie wiem jak będzie z szumami? Może ktoś miał okazję porównać?

2 4
  • #2 18 Kwi 2010 07:59
    sabringer
    Poziom 25  

Teoretycznie, skoro ECC83 pracują przy znacznie mniejszym prądzie niż ECC81, to szumy powinny być niższe. ECC83 jest zresztą powszechna w układach audio. Jednakże z ECC81 nie próbowałem w układach małych sygnałów, więc nie mam porównania.
    Na logikę - skoro konstrukcja na ECC81 cię nie zadowala, to pora spróbować czegoś nowego - zmienić typ lampy albo przerabiać starą konstrukcję.
    Jak zrobisz na ECC83, to mały przełącznik do żarzenia i możesz próbować z rosyjskimi 6N2P-EV, które bardzo sobie niektórzy forumowicze cenią (m.in. ja :))

Skąd masz te schematy? Może bym sobie w (nie)dalekiej :) przyszłości złożył coś takiego...

0
  • #3 18 Kwi 2010 13:08
    rychu1969band
    Poziom 12  

Schematy chyba z elektrody, gdzieś, kiedyś wyszukałem.
    Zamieszczam jeszcze ten na ECC81, który robiłem. Teraz decyduję się na zrobienie tego na ECC83, mam też dwie 6N2p ale chcę wykorzystać do stopnia napięciowego dla EL34.
    Jak te ruskie zachowują się przy wzmacniaczach gitarowych, w stopniach wstępnych? Czy lepiej niż polskie?

0
  • #4 18 Kwi 2010 16:01
    sabringer
    Poziom 25  

Pytałem, bo nie ma niestety wartości elementów :(.

6N2P cywilnych nie używałem, zbierają niepochlebne opinie.
    Natomiast różnice między 6N2P-EV a ECC83... Miałem porównanie z kilkoma ECC83 RFT, różnica z rosyjskimi jest od razu słyszalna. Ros. mają mniej środka, większe wzmocnienie w szerszym paśmie. O ile RFT daje takie "zaokrąglone" brzmienie, z "ciepłym" środkiem, to na 6N2P-EV wzmacniacz dostaje "kopa" w zad :). Do czystych brzmień ala Fender, highgainów, odwracaczy fazy ze wspólną katodą w sam raz. Do Voxów raczej bym nie stosował.

0
  • #5 20 Kwi 2010 14:35
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

rychu1969band napisał:
    Witam.
    Proszę o poradę. Zbudowałem już kilka przedwzmacniaczy do gramofonu na ECC81. Jednak przy dużym poziomie słyszalny jest znaczny szum. Są różnice przy różnych lampach, RFT chyba najmniejsze. Następny wzmacniacz będzie SE na EL34 + Phono + OTL. No i nie wiem, czy robić sprawdzony już układ na ECC81 czy pokusić się o ECC83 - też podobno sprawdzone. ECC83 mają dużo większe wzmocnienie ale nie wiem jak będzie z szumami? Może ktoś miał okazję porównać?

Nie szumy będą problemem a przydźwięk. Szumy (nawet jak się pojawią) będą występować głównie w wyższych częstotliwościach pasma, a te są z zasady działania korektora RIAA tłumione.
    ECC81 ma mniejsze wzmocnienie i do pełnego wysterowania wzmacniacza z gramofonu może go po prostu zabraknąć, zwłaszcza w układzie nr.2, ze sprzężeniem zwrotnym. W układzie nr. 1 mogą pracować w zasadzie dowolne lampy, jest to korektor bierny, z członem filtrującym (C3, C4, C5, R6, R7, R8) pomiędzy lampami. Jak się boisz szumów i przydźwięków możesz na wejściu dać pentodę m.cz., np EF86 czy EF804S (zapewni ci ok 200-krotne wzmocnienie), a na wyjściu dowolną triodę w celu uzyskania odpowiedniego wzmocnienia całości, np. połówkę ECC81. Wzmocnienie tego stopnia nie będzie musiało być duże, więc dobór typu lampy nie będzie specjalnie krytyczny.

-1
  Szukaj w 5mln produktów