Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika do napędu maszyny.

kloshart 17 Kwi 2010 21:46 2615 9
  • #1 17 Kwi 2010 21:46
    kloshart
    Poziom 2  

Witam
    Chciałbym dobrac silnika elektryczny 3fazowy do maszyny. silnik ma obracac rura 150kg (fi 400mm) z prędkością 1000obr/min. Silnik który mam to 5,5kw 1470 obr/min i oczywiście odpowiednia przekładnie pasową.
    Prosze o radę czy silnik jest za słaby czy powinien mieć więszy moment na rozruchu bo wkręca się na połowę swoich obrotów i zaraz go trzeba wyłączac bo zaczyn dymić?

0 9
  • #2 17 Kwi 2010 21:57
    fixian
    Poziom 21  

Witam a czy silnik, który posiadasz jest na pewno sprawny?? Czy ta rura ma jakiś opór czy sobie tak po prostu wisi? Napisz coś więcej. Sprawdzałeś czy silnik ma wszystkie 3 fazy??

0
  • #3 17 Kwi 2010 23:03
    HeSz
    Specjalista elektryk

Witam.
    Pytanie jest raczej na forum mechaniczne.
    Trzeba obliczyć jaka jest wymagana moc na wale o średnicy 400 mm przy prędkości 1000 obr/min, dla masy 150 kg.
    :)

0
  • #4 18 Kwi 2010 09:37
    kloshart
    Poziom 2  

Witam
    Rura obraca się na 4 rolkach takich od tasmociagu. rolki mają łożyska kulkowe i raczej obracaja sie bez oporu. Wiem że jest strata mocy na obracanie rolkami które sie grzeją przy duzych prędkosciach itd dlatego naddałem masy do 150kg że skompenoswać te rolki. Obliczyłem że silnik o tej mocy powinien się wkręcić tą rure na 1000obr w 6s.
    Silnik powinien byc sprawny bo nowy kupiłem (indukta Sg132S-4) Może producent tak tylko wpisał ze ma 5,5 ale nawet silnik 3kW dałby rade w 11s.
    Jak sprawdzić czy ma 3 fazy?

0
  • #5 18 Kwi 2010 13:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 18 Kwi 2010 14:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 18 Kwi 2010 15:42
    kloshart
    Poziom 2  

Bez obciążenia lub nawet z rurą 60kg (zamiast tej 150kg obraca się dużo szybciej. nie wiem czy jest 1000obrotów ale bardzo szybko. tylko jak mu dołożę tą 150kg to ma problem.
    Podłączałem w najpierw w trójkąt potem w gwiazdę i było tak samo. Silnik nie jest włączany bezpośrednio z sieci tylko przez urządzenie które automatycznie wyłącza go po 3 minutach pracy.
    TO można włączyć bezpośrednio pomijając trójkąt i gwiazdę? w jaki sposób?

Dodano po 43 [minuty]:

Opowiem po kolei może. Silnik został podłączony w trójkąt. Po włączeniu pustego bębna wkręca się dobrze rozpędza się do wymaganych obrotów i pracuje równo. Po obciążeniu bębna rzędem 30 kg silnik wkręca się na połowę obrotów i tak jakby chciał się rozpędzić ale nie mógł wynikiem długotrwałego wkręcania się poszedł delikatny dym po czym go wyłączyłem. Moje pytanie jest takie czy po podłączeniu silnika w przełącznik gwiazda - trójkąt będzie się lepiej wkręcał na obroty i czy wydoli? Wiem, że z tą masą silnik 5,5 kW powinien spokojnie sobie poradzić problem jednak tkwi w rozpędzeniu go.

0
  • #9 24 Maj 2010 11:43
    tadzik.g
    Poziom 2  

Witam

Sprawdź najpierw zasilanie następnie silnik na pusto (odłącz od urządzenia) jeżeli pracuje cicho, nie wydaje jakiś dziwnych dźwięków nie drży wydaje się że jest sprawny.Możesz jeszcze odkręcić 3 lub 4 śruby z tarczy łożyskowej wyjąć wirnik i oglądnąć czy uzwojenie nie jest przepalone i jednakowego koloru.Ciemniejsza choć jedna cewka lub część może świadczyć że silnik jest uszkodzony.
    Z twojego opisu wynika że silnik jest za słaby.
    Włącz urządzenie bez obciążenia na ok 1h i jednocześnie obserwuj silnik czy się nie grzeje.Jeżeli przejdzie ten test to silnik jest sprawny.
    Z tego co piszesz wynika że urządzenie może robić opór (jakieś rolki lub łożyska są zużyte) pod obciążeniem stawiają opór.
    Jeżeli jest wszystko sprawne to silnik jest za słaby co najmniej dwukrotnie.a rozruch silnika bezpośrednio w trójkącie nic ci nie da bo spalisz silnik i bardzo obciążysz sieć.
    Proponuję silnik elektryczny 11 kw który możesz kupić,lub wybrać na stronie lecz radzę najpierw skonsultować się z jakimś zaprzyjaźnionym fachowcem

0
  • #10 25 Maj 2010 09:46
    kloshart
    Poziom 2  

Witam
    Silnik okazał się dobry i również na tyle mocny aby pociagnąc maszynę. Zastosowałem przełacznik Y-D i problem się rozwiazał.

0