Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór stacji nadających na UKF OIRT anteną od UKF CCIR...

17 Apr 2010 22:47 4653 5
 • Level 24  
  Witam.

  Ostatnio okazyjnie nabyłem (do nasłuchów stacji z Białorusi nadających na szczęście dalej jeszcze na UKF OIRT) tuner Diora AS254. Tuner pochodzi z lat 80.tych XX wieku, jest zadbany wszystko fajnie, ale... Ciekawi mnie pewna sytuacja, Proszę o Odp. w poniższej kwestii:

  Ostatnio, po zakupie tunera, i po podłączeniu go do anteny na UKF CCIR, którą używam do słuchania polskich stacji UKF CCIR na tunerze Pioneer, okazało się że tuner na dolnym paśmie UKF, całą dobę zwłaszcza nocą, tyłem anteny skierowanej przodem na Sierpc, odbiera szczątki stacji białoruskich z okolic Brześcia, w związku z tym mam pyt. Jak to możliwe,że antena POLKATowska na CCIR odbiera niżej niż powinna, (wg papierów i wymiarów jest tylko na CCIR, a okolice 71 i 72 MHz to już OIRT)? Jak poniżej pasma pracy, np na UKF OIRT zachowują się 3 el. Yagi produkcji POLKATu skonstruowane i wyliczone na UKF CCIR? Ile zysku w dolnym paśmie UKF ma antena na górny UKF? Czy odwrócenie anteny przodem na Brzesc (tej UKF-ki na CCIR) da jeszcze lepszy efekt, w odbiorze dolnego UKFu, czy będzie zupełnie odwrotnie, bo np teraz tył anteny stał się jej przodem? Proszę o odp. Falujący odbiór Białorusi z Brzescia trwa u mnie całą dobę, z zanikami po kilka minut i wraca znów, w nocy nie zanika, tylko jest słabszy i mocniejszy - nawet mono czyste osiąga...
  Czy jak w miejscu anteny na CCIR - na maszcie około 13 m nad ziemią, umieszzcze dipol na k.2 pasma I o wym. coś koło 230cm - to czy wtedy będę miał lepsze strzępy Brześcia, czy gorsze? Proszę o Odp.

  Tuner którego używam, to Diora AS254.

  Czekam na Odpowiedzi.

  Pozdrawiam.

  Adam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Helpful post
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  ADEK1000 wrote:
  ... całą dobę zwłaszcza nocą, tyłem anteny skierowanej przodem na Sierpc, odbiera szczątki stacji białoruskich z okolic Brześcia, w związku z tym mam pyt. Jak to możliwe,że antena POLKATowska na CCIR odbiera niżej niż powinna, (wg papierów i wymiarów jest tylko na CCIR, a okolice 71 i 72 MHz to już OIRT)?

  Podpowiem, że jesteśmy w 24-tym cyklu aktywności słonecznej a co za tym idzie - na słońcu - są większe rozbłyski (więcej plan słonecznych) , które powodują lepszą propagację na wyższych pasmach .
  Maksimum (środek) cyklu, przypada na czerwiec 2012 roku.

  Quote:
  Ile zysku w dolnym paśmie UKF ma antena na górny UKF?

  To odwieczny problem producentów, którzy podają zysk i charakterystykę z samych założeń konstruktorów, którzy czasami nawet nie wiedzą, że ich (konstruktorów) anteny są wykorzystywane do dużego "biznesu".

  Quote:
  Czy jak w miejscu anteny na CCIR - na maszcie około 13 m nad ziemią, umieszcze dipol na k.2 pasma I o wym. coś koło 230cm - to czy wtedy będę miał lepsze strzępy Brześcia, czy gorsze?

  Oczywiście, że TAK . Taki pomysł "buduje" i na 100% będzie lepiej niż na antenie z pasma CCIR.


  Teraz ja zadam pytanie do przemyślenia :
  Czy widziałeś kiedyś, że przy zakupie anteny na TV lub Radiowej - dostałeś wydruk komputerowy z jej charakterystyki i zysku. :D

  Odpowiedź brzmi - NIE.
  A na przykład w Japonii, kupując antenę dostajesz do niej certyfikat dokumentujący jej przydatność/zgodność z parametrami mierzonymi konkretnie dla tej anteny. SZOK
  Nie mylić tu zgodności z wymogami jak jest w EU ( CE ) .


  Pozdrawiam.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 24  
  Witam,

  Dziękuję za powyższe Państwa Odpowiedzi, jednocześnie Prosząc o kolejne.

  W sprawie odbioru stacji przygranicznych z okolic Brześcia :


  Wczoraj w nocy (od po 21.00 aż praktycznie do dziś do około 9.00 rano stacje z obiektu Brześć/Baranowiczi ponad 200 km od nadajników osiągał tylko lekkie osłasbienia się, a tak to trzymał się mocno w mono (czystym, lapka na tunerze paliła się). :-)

  Czestotliwości z okolic Brześcia (wg wykazu z InterNetu), jak też potwierdzone odbiorem to:

  69,68 MHz = Radio Brest - - moc: 4 kW, polaryzacja pozioma
  70,91 MHz = Biełoruskoje Radjo / Obłastnoje Radjo - - moc: 4 kW, polaryzacja pozioma
  71,69 MHz = Kanał Kultura / Radjo Stalica - - moc: 4 kW, polaryzacja pozioma
  72,47 MHz = Radio Stalica / Kanał Kultura - - moc: 4 kW, polaryzacja pozioma

  przy czym najlepiej dobowo odbiera 71,69 MHz i 72,47 MHz, a nocą na ucho wszystk,ie po równo...

  Oby było tak dalej... Propagacja na UKF OIRT jest wielka... lepsza niż na CCIR, gdzie wczoraj przynajmniej u mnie był spokój (normalny odbiór), a może to są normalne warunki, a jak tropo będzie to będzie extra całą dobę, hmm... zobaczę z czasem, przekonam się... .


  A to jeszcze nie koniec, bo to co teraz mam odsbieram tyłem anteny na UKF CCIR, a antenę na UKF OIRT dopiero zrobię lub gdzieś od kogoś "skombinuję", odkupię itp.

  Pozdrawiam.

  Póki co tyle, o dalszym rozwoju wydarzeń będę pisał na bieżąco...

  Adam

  Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

  Czekam na Dalsze Państwa Odp.
 • Level 24  
  Witam.

  Dziś spróbowałem przekręcić ant. na UKF CCIR "przodem" na Brześć i zamiast lepszego sygnału z Brześcia, usłyszałem na skali lustrzanki z UKF CCIR, z PKiN-u, więc znów przekręciłem ant. przodem w pobliżu na Sierpc, a tyłem dokładnie (tym razem) tyłem na Brześć. Brześć znów się pojawił - mało tego, po dokładnym ustawieniu anteny na UKF CCIR "tyłem" na Brześć, stacje z okolic Brześcia "przylatują" lepiej, mocniej, częściej (nawet w dzień, więc w nocy musi być lepiej, jeszcze lepiej.." Tak więc na razie Brzescia słucham tylem anteny na CCIR, ale ant. na UKF OIRT juz zacząłem robic (póki co mam 1 el. dipol o dł. 204 cm, przerobiony z ant. na K.2.).

  Także póki co wiem,że ant. na UKF CCIR łapie Brześć tyłem anteny, tylko, jak to jest możliwe, hmm, Proszę o wytłumaczenie mi powyższego zjawiska, (Brześć tyłem anteny na Yadze od CCIR)?

  Czekam na Odp.
  Pozdrawiam.

  Adam
 • Level 24  
  Witam.

  Zrobiłem, spróbowałem, zawiesiłem, i co ?

  Przygraniczne Stacje z Białorusi oraz Kalinigradu nadawane z terenów przygranicznych, z okolic Grodna, Swisłoczy, Brześcia i innych miejscowości odbieram praktycznie prawie non-stop, w normalnych warunkach pływający sygnał z zanikami, a przy tropo nawet czyste mono. O szczegółach napiszę potem.

  Muszę się nasłuchać Białorusi... :-)
  Pozdrawiam.

  -Adam-
 • Level 24  
  Witam,

  Jak już Państwo wiecie ostatnio zakupiłem sobie używany tuner Diora AS254, w którym uaktywniłem gniazdo 75 Ohmowe do UKF (zamiast poprzednio aktywnego gniazda 300 Ohmowego), który to tuner służy mi do słuchania stacji ze Wschodu i Północy (tzn. Białorusi i Kaliningradu) na UKF OIRT. Obserwuje już odbiór Białorusi i Kaliningradu już przeszło tydzień o bardzo różnych porach dnia i nocy i widać iż "propagacja" na tym paśmie jest tam bardzo często, albo to jest - do ch...ry - normalny odbiór, już sam nie wiem, Proszę o Pomoc w rozwiązaniu powy zszej kwestii.
  ale... zacznijmy od początku:

  Tuner którego używam, to Diora AS254.
  Do tunera poza głośnikami komp. (zamiast stacjonarnego wzmacniacza) jest też podłączona antena dipol 1 el. wymierzony gdzieś pomiędzy k.2 a UKF OIRT (stary, odrestaurowany dipol, produkcji POLKAT-u, niegdyś projektowany na k.2 z PKiN, dł 2 ramion dipola to 217 cm) który "wisi" jakieś około 12 m nad ziemią (około 1,8 m nad dachem) i jest ustawiony przodem na północny-wschód (mniej więcej w połowie drogi między Grodnem a Swisłoczą na Białorusi), Połączony jest on z tunerem 12 m przewodem koncentrycznym, tzw. satelitarnym. W diolu (w puszcze ant., którą tak na prawdę jest przerobiona puszka elektryczna) jest sam symetryzator Badmoru na k.1-12 TV.

  Sytuacja którą opiszę tu, jest dziwna, bo:

  U mnie przy odl. około 200 km od Granicy Białoruskiej, tj. około 250 km w linii prostej do Grodna, 200 km w linii prostej do Brześcia i około 190 km do Świsłoczy, odbiór stacji nadających na UKF OIRT szczególnie na 99% ze Świsłoczy, ale też i z Brześcia i Grodna jest niebywale silny (cały czas sygnał stacji białoruskich faluje, chwilami osiąga czyste mono i "kilka minut w mono stoi", sygnał Białorusi jest praktycznie codziennie, przez całą dobę, rzadko zupełnie zanika (tylko, podczas deszczów, mgieł i ogólnie "niskich chmur"). Sygnał z Kaliningradu jest normalny tylko podczas tropo (ale mimo to też jest często), a do Kaliningradu mam koło 350 km w linii prostej.

  W związku z powyższym mam do Państwa pyt. czy ta wyżej opisana sytuacja z odbiorem zagranicy na UKF OIRT jest szczególna, czy normalna na tym paśmie, bo z tego co wiem, to tropo nie trwa 20 h / dobę

  Pytam się o to Sz.Państwa i Proszę o Odp.

  Ponadto:

  Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu skąd idą ( i z jakimi mocami) nast. sygnały na nast. częstotliwościach, bo moce rzekomo 4 kW dla wszystkich białoruskich stacji UKF OIRT są, moim zdaniem, zbyt małe, aby tak to propagowało (w takim stanie), na tyle (około 200 km od granicy nawet na UKF OIRT), więc coś mi tu nie gra... skąd nadają konkretne stacje wymienione przeze mnie i z jaką mocą, tak na prawdę? bo 4 kW - nieprawdapodobne... Proszę o pomoc.

  Wg obserwacji jest tak:

  około 66,0 MHz Radio Rasiji - Kaliningrad, Rosja, polaryzacja H, moc: ?
  około 66,0 MHz Kanał kultura - ? Białoruś - polaryzacja H, moc: ? (bardzo często czyste mono).
  około 67,0 MHz Białoruskoje Radjo 1 - ? Białoruś - polaryzacja H, moc: ? (bardzo często czyste mono).
  około 67,45 MHz Radio Majak - Kaliningrad, Rosja, polaryzacja H, moc: ? bardzo często czyste mono).
  około 67,7 MHz Radio Grodno - Grodno, Białoruś, polaryzacja H, moc: ?
  około 68,9 Radio Stalica - ? ?, Białoruś, polaryzacja H, moc: ?
  około 69,4 lub 69,5 MHz - Radio Stalica, Białoruś, polaryzacja H, moc: ? (silniejszy sygnał, częsciej czyste mono)

  - potem, TZN. na 69,6 MHz - lustrzanka RMF-u z Pruszkowa (120 kW) - (ale tym się nie zajmuje, bo to Polska)

  a następnie:

  około 70,0 MHz - Radio Brest - czyli po polsku Radio Brześć - ? ?, Białoruś, polaryzacja H, moc: ?
  około 71 MHz - Białoruskoje Radjo 1 - ? Białoruś - polaryzacja H, moc: ? (bardzo często czyste mono).
  około 72 MHz - około 66,0 MHz Kanał kultura - ? Białoruś - polaryzacja H, moc: ? (bardzo często czyste mono).
  około 72,5 MHz - Radio Stalica, Białoruś, polaryzacja H, moc: ? (silniejszy sygnał, częsciej czyste mono)

  Moje pytanie do Państwa, szczególnie zamieszkałych w Woj. Podlaskim, Mazowieckim, Lubelskim, Warmińsko-Mazurskim brzmi skąd - konkretnie są nadawane poszczególne Białoruskie i Rosyjskie stacje na UKF? Proszę o Odp.

  Niestety w Internecie są tylko szczątkowe, niepełne i nieoficjalne informacje na ten temat, (często np dot. mocy emisji nieprawdapodobne), w związku z tym mam do Państwa powyższe pytania, Proszę o Próby Odpowiedzi Państwa na powyższe pytania.

  PS: Bardzo często, po podłączeniu anteny,której używam do odbioru UKF OIRT, do TV widać na k.3 OIRT strzępy (nawet nawet) TV Białoruskiej z Grodna, która ma też tylko - podobno, 4KW nadajnik - nie wierzę w to...

  PS: W stronę granicy zarówno Rosyjskiej, jak i Białoruskiej mam widoczny niczym nie zasłonięty horyzont, na wiele km.... (co najmniej na 5 km, wiem, to bo wiliczyłem to na podstawie rozmieszczenia BTSów Operatorów Tel.Komórkowych)

  Czekam na Państwa Odpowiedzi na ten temat
  Czekam na nie

  Pozdrawiam

  Adam