Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolejny nudny licealista pyta o studia techniczne...

Gofere 17 Apr 2010 23:03 2107 4
    Gofere
    Level 9  
    Witam, niedługo kończę liceum i muszę wybrać studia. Na maturę zadeklarowałem z przedmiotów rozszerzonych matmę i fizykę. Ogólnie fizykę lubię, i jestem z niej dość dobry (mam nadzieję na jakieś 75-85%), z matmy trochę gorzej, średnio daję radę (raczej coś koło 50%). Chciałbym iść na politechnikę (najlepiej Poznańską, bo tu mieszkam, a nie stać mnie raczej by studiować w innym mieście) ale wciąż zastanawiam się nad kierunkiem. Zawęziłem wybór do elektrotechniki, energetyki, automatyki i robotyki oraz mechaniki i budowy maszyn. Ogólnie skłaniam się ku ostatniemu (takie małe marzenie z dzieciństwa ;D) lub elektrotechnice (wydaje się dość uniwersalna - ale czy jest to "uniwersalne wszystko" czy raczej "wszystko czyli nic"?). Czy myślicie, że na tych kierunkach przeważa użycie matmy czy fizy? Jak one ogólnie wyglądają? Ktoś tam może studiował? No i oczywiście czy łatwo po tym znaleźć pracę? Co myślicie o pozostałych dwóch?
    Szajssung
    Level 10  
    jeżeli interesuje cie za równo mechanika jak i elektrotechnika, to poczytaj sobie o mechatronice, wg mnie dziedzina z przyszłością,
    co zaś do matematyki na politechnikach to musisz oswoić że jest jej nie mało i większość osób odpadających w pierwszym roku swoją porażke zawdzięcza właśnie matematyce.

Lecz jeżeli jesteś przygotowany na włożenie trochę pracy w swoją edukacje to możesz być pewny że wszystko jest do przejścia.
    User removed account
    User removed account  
    rupcio
    Level 17  
    Radzę przestudiować informacje uczelni o zakresie studiów w wybranych przez Ciebie kierunkach. Nazwy kierunków mogą się różnić przy zupełnie podobnych programach. Mechatronika może się okazać w praktyce podobna do automatyki lub robotyki na innej uczelni. O nazwie kierunku mogą decydować możliwości kadrowe (specjalności pracowników posiadających wymagane tytuły naukowe) lub możliwości techniczne (wyposażenie laboratoriów) danej uczelni.
    Elektrotechnika jest faktycznie ogólna, ale to o niczym nie przesądza. Wiedza ogólna jest podstawą szczegółowych kierunków. Przy dzisiejszym tempie rozwoju techniki nawet instalator gniazdek w budownictwie mieszkaniowym musi doszkalać się na bieżąco, bo już nie wystarczy instalowanie samych gniazdek energetycznych, musi też poradzić sobie z instalacjami antenowymi i siecią komputerową (a może jeszcze i inne).
    Za chwilę może będzie musiał dorzucić światłowody lub jeszcze coś innego o czym nam się jeszcze nie śniło.
    Jeżeli chce się być dobrym w jakimś kierunku, to samo przebrnięcie przez najlepsze studia nie gwarantuje sukcesu, konieczne jest ciągłe samo dokształcanie i ciągłe śledzenie nowości w swojej wąskiej specjalności. O tym że się będzie wszechstronnym na miarę Leonardo da Vinci zapomnij. Nie te czasy: Dzisiaj wiedza w każdej dziedzinie jest zbyt rozległa i szczegółowa, a jej zakres zmienia się jak w kalejdoskopie.
    Trzeba wybrać to co Ciebie interesuje, a studia na uczelni traktować jako wstępną naukę jak się później uczyć przez całe życie, tego co na bieżąco będzie Ci w życiu potrzebne.
    cichus
    Level 21  
    Na każdej uczelni technicznej bez wyjątku jest matematyka i fizyka. Tak jak kolega wyzej powiedział dużo osób przez te 2 przedmioty odpada na pierwszym lub drugim roku. Fizyka na studiach ma się nijak do fizyki w szkole średniej. To całkiem co innego i o wiele o wiele trudniejsze. Ale jeśli się chce coś osiągnąć trzeba ciężko pracować i się uda. Najgorsze jest pierwsze pięć lat na pierwszym roku a później to już leci.:-)