Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BeQuiet Straight Power model: BQT E5-500W napięcie na PWR-OK

lubie_ciasto 18 Kwi 2010 01:11 6046 7
  • #1 18 Kwi 2010 01:11
    lubie_ciasto
    Poziom 2  

Witam.

Mój problem wygląda następująco.
    Wymieniony w temacie zasilacz współpracował przez ok 2 lata z płytą główną Abit KN9, ale niestety ostatnio przestał.

Po włączeniu komputera wiatraki się kręcą, ale nie ma obrazu i nie kręcą się dyski. Po zmierzeniu wszystkich napięć okazało się, że napięcie PWR_OK we wtyczce MPC wynosi ok 0,4 V. Zgodnie z tym co wyczytałem oznacza to, że zasilacz daje płycie sygnał iż ma jakiś problem np. z ustabilizowaniem napięć i dlatego płyta główna nie pozwala włączyć się podzespołom. Żeby się upewnić podłączyłem ten zasilacz do innego komputera i okazało się, że w drugim komputerze wszystko działa, a napięcie na PWR-OK wynosi +5V.

Co więcej kiedy podłączyłem zasilacz z drugiego komputera (jakiś stary Modecom 300W) do pierwszego komputera też wszystko działało i napięcie na PWR-OK wynosiło +5V. W związku z tym nie wiem już co jest popsute zasilacz czy płyta główna?

Dlaczego zasilacz (BeQuiet) pokazuje różne napięcia na PWR-OK w zależności od płyty głównej do której jest podłączony?

Dodam, że po odpaleniu na sucho zasilacz pokazuje +5V na PWR-OK.
    Dzięki za wszelką pomoc.

Pozdrawiam.

0 7
  • #2 18 Kwi 2010 09:11
    Rychwal
    Poziom 19  

Nie powinno się mierzyć napięć na jałowo, daj mu jakieś obciążenie i wtedy sprawdź.

0
  • #3 18 Kwi 2010 12:25
    Holtek
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Otwórz zasilacz i najpierw sprawdź jak wyglądają elektrolity, czy żaden nie jest spuchnięty. Sprawdź jak długo po odłączeniu zasilania sieciowego, bez obciążenia utrzymuje się +5V stand-by.

0
  • #4 18 Kwi 2010 14:33
    lubie_ciasto
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedzi,

Jeśli chodzi o

Cytat:
    Nie powinno się mierzyć napięć na jałowo, daj mu jakieś obciążenie i wtedy sprawdź.

to pisząc że mierzyłem napięcie na sucho miałem na myśli to że płyta główna nie była podłączona do zasilacza. Podłączone były tylko 2 cd-romy i dysk, czyli obciążenie było.

Cytat:
    Otwórz zasilacz i najpierw sprawdź jak wyglądają elektrolity, czy żaden nie jest spuchnięty.

Zasilacz otworzyłem ale jako że nie mam dużego doświadczenia to wklejam poniżej zdjęcia:
    BeQuiet Straight Power model: BQT E5-500W napięcie na PWR-OK BeQuiet Straight Power model: BQT E5-500W napięcie na PWR-OK

Na jednym zdjęciu jest zbliżenie jednego z kondensatorów który wydaje mi się nieco spuchnięty ale jedyny mój punkt odniesienia to zdjęcia które widziałem gdzieś w necie, więc może ktoś potwierdzi czy jest spuchnięty.

Cytat:
    Sprawdź jak długo po odłączeniu zasilania sieciowego, bez obciążenia utrzymuje się 5V standby.

Tutaj to nie bardzo rozumiem, gdzie mam zmierzyć to napięcie i czy zasilacz ma być wogóle nie obciążony? Bo z tego co słyszłem to bez żadnego obciążenia nie powinienem go włączać.

I zauważyłem jeszcze jedną rzecz, jeśli wyjmę kartę graficzna (PCIe) to reszta komputera włącza się normalnie i napięcie na PWR_OK jest 5 V.

Pozdrawiam

0
  • #5 18 Kwi 2010 14:49
    Rychwal
    Poziom 19  

Ten kondensator na pewno jest do wymiany a co do reszty to poczekać trzeba na wypowiedzi specjalistów.

0
  • #6 18 Kwi 2010 18:50
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Proszę zrobić zdjęcie naklejki z zasilacza ponieważ nie została podana wersja modelu zasilacza.
    Przy takich zdjęciach jakie zostały zamieszczone wiele nie można zobaczyć, a ma to się tak do tego jakbym Ci kazał rozpoznać z poniższego zdjęcia, który to model zasilacza, a zapewniam Cię, że jeden z nich to Be Quiet z serii Straight Power model BQT E5-450W, a drugi zgadnij...
    Seriia Straight Power E5, czy nowsza seria zasilaczy z serii Be Quiet! Strraight Power E6 szczyci się już certyfikatem zgodności 80plus, a wysokim poziomem sprawności i wymaganiami EnergyStar 4.0.
    Czemu tak napisałem ano dlatego, że ponoć od modelu 500W wszystkie mają już certyfikat nVidia SLI innymi słowy kilka kart graficznych obsługują.
    Straight Power 80plus - to również dłuższy czas podtrzymania napięć...

Lecz wracając do rzeczywistości skoro nie wiesz gdzie (dlaczego bez obciążenia) i jak i tak dalej i tu przytoczę cytat:
    „Sprawdź jak długo po odłączeniu zasilania sieciowego, bez obciążenia utrzymuje się 5V stand-by.”
    To jednak może tę naprawę powierz komuś innemu bo może to być coś więcej niż tylko wymiana kondensatora elektrolitycznego, którego trzeba wymienić.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D

0
  • #7 18 Kwi 2010 19:13
    lubie_ciasto
    Poziom 2  

Zasilacz to model: BQT E5-500W:
    Natomiast co do samodzielnej naprawy to brałem pod uwagę możliwość, że sam nie będę go w stanie naprawić i dlatego przede wszystkim chciałbym wiedzieć czy to wina zasilacza, bo jak napisałem wcześniej w innym komputerze działa bez problemu. Działa też jeśli wyjmę kartę PCI z mojego aktualnego komputera.
    Zanim zacznę kombinować z naprawą lub wymianą chciałbym wiedzieć czy to nie wina płyty głównej.

0
  • #8 02 Cze 2010 07:01
    Deksterunio
    Poziom 11  

Kolego jeśli masz jeszcze rozebrany zasilacz to sprawdź jakie opory maja rezystory R25 i R70 umieszczone są obok płaskiego radiatora.

0