Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowy podgrzewacz wody i paląca się instalacja

18 Kwi 2010 10:58 7251 14
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mieszkam w starym budownictwie i z powodu braku doprowadzenia ciepłej wody do budynku w łazience korzystam z podgrzewacza przepływowego o mocy 5,5 kW o poborze prądu 24 A. W instalacji wymieniony jest bezpiecznik na 25A. Wczoraj podczas dłuższej kąpieli :) nie dość że spalił się bezpiecznik, stopiła się również kostka w ścianie.
    Można zamontować jakiś bezpiecznik przed podgrzewaczem, wyłącznik przeciążeniowy? Instalacja nie jest najlepszej jakość, a wymiana nie wchodzi w grę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Napisz jaki masz przewód doprowadzony do tego podgrzewacza ?? Obawiam sie ze wymiana może być konieczna. Jeśli stopiła sie kostka w scianie to i instalacja mogła sie "odizolować" Jeśli miałeś zainstalowany 2.5 to wymiana raczej na 100% konieczna.
  • Poziom 9  
    Przewód jest doprowadzony zgodnie z tym co było w instrukcji, nawet dałem trochę grubszy, nie pamiętam dokładnie rozmiaru. Nie stopiła się kostka przy samym podgrzewaczu tylko całkiem w innym miejscu (pewnie najsłabszym) niedaleko licznika. Da się zrobić jakieś zabezpieczenie przed paleniem/przeciążeniem instalacji? Czy zostaje tylko wymiana?
  • Poziom 16  
    Jezeli twierdzisz , ze przekrój przewodu zasilajacego jest własciwy , to prawdopodobnie za słabo jest poskrecany w punktach montazu , tj. na zaciskach srubowych . Porzadny srubokret i solidnie przykrecic wkrety w zaciskach kostek montazowych , w zaciskach bezpieczników. słaby i niezbyt mocno skrecony styk powoduje nagrzewanie sie elementow instalacji i za wysoką temperaturę powoduje stopienie izolacji przewodow przyczyna jest duza rezystancjia w miejscu styku przewodu .
  • Poziom 9  
    Pewnie masz racje, postaram się wszystko poskręcać. A czy 5,5 kw to nie za dużo jak na starą instalację, częściowo aluminiową?
  • Poziom 21  
    krzysieg00 napisał:
    Pewnie masz racje, postaram się wszystko poskręcać. A czy 5,5 kw to nie za dużo jak na starą instalację, częściowo aluminiową?

A wziąłeś pod uwagę że jak jest instalacja aluminiowa to przekrój żyły musi być większy niż miedzi ?

Edward Musiał

"W obwodzie o określonym obciążeniu, zamiast przewodu miedzianego, można zastosować przewód aluminiowy o tej samej obciążalności długotrwałej Iz. Będzie on miał przekrój (1,5÷1,6) razy większy i cieplną stałą czasową w stosunku do przewodu miedzianego, który zastępuje"
  • Poziom 9  
    Znalazłem rachunek za prąd i tam pisze: Moc z umowy - 3kW, zabezpieczenie 20 A. Czyli 5,5 kW to chyba za dużo. Mogę mieć jakieś konsekwencje za używanie urządzeń powyżej tych 3 kW i za wymianę bezpiecznika na większy, żadnych plomb nie zrywałem.
    Przekrój przewodów aluminiowych: 2 mm (pewnie za cienki).
    Wymiana całej instalacji w domu to póki co za dużo roboty.
    A jest możliwość poprowadzenia kabla bezpośrednio do podgrzewacza od licznika? Trzeba to uzgadniać z dostawcą energii elektrycznej, nie będzie bardziej opłacalna wymiana podgrzewacza na taki o mniejszej mocy?
  • Warunkowo odblokowany
    Jeżeli chcesz używać takiego podgrzewacza to musisz zmienić umowę z ZE a co za tym idzie wymiana WLZ i instalacji. Zakładaj zwykły bojler i oszczędzisz sobie masę spraw do załatwienia i kosztów.
  • Poziom 21  
    "Przekrój przewodów aluminiowych: 2 mm (pewnie za cienki). " Jasne, że sa cienkie według http://www.tfkable.pl/data/katalogi/katalog_kable_elektroenergetyczne_2009.pdf powinien być 4 mm2 w miedzi to aluminium około 6 mm2 Zrób tak jak piszesz pociągnij kabel do samego podgrzewacza dobrze by było dać na początku różnicówke. Z tym że pod licznik musi podpiąć ktoś z uprawnieniami
    Niech mnie ktoś poprawi jeśli sie mylę.
  • Poziom 9  
    Czyli już wiem, że żadne zabezpieczenia nie pomogą, instalacja tak czy tak będzie się palić. Jedynym wyjściem będzie pociągniecie kabla bezpośrednio do licznika, ale z tym wiąże się zmiana umowy z dostawcą energii na większy pobór mocy.
    Ktoś z uprawnieniami podłącza przewód do licznika, a dalej ewentualnie mogę robić wszystko sam?
    Jakie są koszta takiej zmiany? Bo może bardziej opłacalna będzie wymiana podgrzewacza na bojler 10 - 15l z grzałką ok 2kW, a taka raczej instalacji nie powinna palić.
  • Poziom 21  
    Wiesz jeśli masz instalację aluminiową to i tak fajnie by było zmienić na miedz. Poza tym sprawdzałeś jak wygląda instalacja po tym jak miałeś podgrzewacz ? Czy nie jest uszkodzona izolacja ?? Masz instalację puszczoną w tynku / rurkach ?
  • Poziom 9  
    Instalacja jest puszczona w tynk, zdaje sobie z tego sprawę, że może być uszkodzona i wymiana by się przydała. Może nie jest to najlepsze wyjście ale jak działa to nie będę jej całej wymieniał.
    Zastanawiam się nad poprowadzeniem kabla bezpośrednio do licznika, albo wymianie podgrzewacza na taki z bojlerem. Tylko taka grzałka z bojlera tez swoje ciągnie więc jeśli instalacja jest uszkodzona to może się posypać na dobre.
  • Warunkowo odblokowany
    Pisałem o bojlerze a nie o termie. 15 litrów ciepłej wody z termy w łazience?.
    Nic nie kombinuj tylko załóż zwykły bojler o pojemności zależnej od ilości osób lecz o mocy 1,2do 1,6 kW. Przy zmianie umowy musisz wymienić praktycznie wszystko a to są bardzo wysokie koszty.
  • Poziom 9  
    Zmiana umowy to jednak za duże koszta zwiększenie o 1kW kosztuje 130 zł do tego by prawdopodobnie doszło pociągniecie kabla z piwnicy na 3 piętro co jest mało realne + wymiana licznika to hohoho.
    Chyba najrozsądniejszym wyjściem będzie jednak bojler. 1,6 kW (tyle pewnie ciągnie pralka i nic się nie dzieje od lat) moja instalacja tyle pociągnie. Z tymi 15 litrami to może i masz racje, że trochę przegiąłem.

Dzięki wszystkim za pomoc
    Pozdrawiam
    Krzysiek