Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Siemens WP10R150PLN-zawieszenie cyklu/cykanie

jarfar 18 Kwi 2010 12:54 4995 4
  • #1 18 Kwi 2010 12:54
    jarfar
    Poziom 8  

Witam wszystkich,

Pralka ostatnimi czasy staje w trakcie prania i migają wszystkie 3 kontrolki (kod: wezwij serwis). Ponowna próba włączenia od razu generuje ten sam kod błędu (pralka nie startuje) - słychać tylko dwukrotne cyknięcie (chyba programatora), po czym migają 3 kontrolki. Przy przekręcaniu programatora w pozycję 0, daje się słyszeć szybkie powtarzające się kilkukrotne cykanie (chyba programatora).

Dzisiaj zdemontowałem panel pralki oraz wyjąłem płytkę, oczyściłem styki przewodów. Pralka wystartowała, ale znów po ok. 15min prania pojawił się błąd i pranie stanęło.

Zauważyłem, że po odłączeniu pralki od prądu i odczekaniu kilkunastu godzin (zazwyczaj parę godzin nie wystarczało) pralka znowu poprawnie się uruchamiała. Dzisiaj natomiast po oczyszczeniu styków pralka ponownie dała się uruchomić po ok. 15 min. Tak jak gdyby coś się zawieszało: programator, przełącznik, coś...

Sprawdziłem, że po uruchomieniu pralki blokada klapy działa poprawnie i nie daje się otworzyć.

Ostatnio wezwałem serwis Siemensa. Po jego przyjeździe pralka działała i gość nie zrobił nic. Powiedział, że prawdopodobnie cała płytka jest do wymiany, co oznacza koszt ok. 700 zł.... szkoda gadać.

Czy ktoś ma może jakieś sugestie co to może być? Jestem z Wrocławia, więc może polecicie jakiś fachowy serwis?

pozdrawiam - Jarek

0 4
  • SterControl
  • #2 18 Kwi 2010 13:33
    Trull
    Poziom 28  

Ja sprawdził bym szczotki na silniku. To cykanie to przekaźniki trybu pracy silnika prawo-lewo. Może być jeszcze ubity triak na module (zazwyczaj Bta16/600).

0
  • SterControl
  • #3 18 Kwi 2010 16:13
    jarfar
    Poziom 8  

Pralka co jakiś czas normalnie się załącza i obraca bębnem bez problemu. Zacina się w trakcie trwania dowolnego programu prania.
    Czy to, że od czasu do czasu pralka chodzi, to nie wyklucza to zużycia szczotek? No i czy padnięty triak na module również nie powodowałby unieruchomienia pralki na stałe?

pozdr -jarek

Dodano po 1 [godziny] 54 [minuty]:

Szczotki sprawdziłem i wyglądają ok.

Przy włączaniu i wyłączaniu cykanie wydobywa się z panela sterującego z plastikowego, żółtego elementu pod pokrętłem programów prania (to chyba programator) - załączam fotkę.

Pralka Siemens WP10R150PLN-zawieszenie cyklu/cykanie

0
  • #4 18 Kwi 2010 16:26
    Trull
    Poziom 28  

to wybierak ale również pełni funkcję włącznika, pewnie upalone styki można to rozebrać ale wpierw trzeba zdemontować. Styki przeczyścić i te które są popalone lekko podgiąć.

0
  • #5 21 Kwi 2010 17:15
    jarfar
    Poziom 8  

Triak wymieniony, styki w wybieraku wyczyszczone (wyglądały ładnie). Pralka ruszyła (zazwyczaj ruszała po dłuższym przestoju). Na programie płukanie kręciła przez 10min po czym stanęła, ale jak puknąłem lekko w mechaniczny przekaźnik (lewa kostka z lewej górnej strony modułu - tam, gdzie są dwie kostki obok siebie), to ruszyła dalej! To na logikę wskazywałoby na zawieszanie się tego przekaźnika. Albo to jakiś zbieg okoliczności... Następnie pralka stanęła sygnalizując błąd: zatrzymanie bębna. W filtrze jest czysto, więc może jednak szczotki wymienię.

Proszę o wskazówkę, czy to faktycznie może być kwestia przekaźnika (do czego on służy) i ewentualne dalsze wskazówki.

dziękuję i pozdrawiam
    Jarek

Dodano po 8 [minuty]:

Aaa. I cykanie po stanięciu pralki wydobywa się jednak z przekaźnika, a nie wybieraka.

0