Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór stacji radiowych - antena do ampitunera.

pawelolszewski 18 Kwi 2010 14:00 1681 3
  • #1 18 Kwi 2010 14:00
    pawelolszewski
    Poziom 8  

Witam

Mam problem z odbieraniem stacji radiowych w moim amplitunerze :(

Mieszkam około 100m od sporej rozdzielni prądu i ciężko jest mi ustawić jakąś stacje aby nie było szumów.

Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu??

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam

0 3
  • #3 18 Kwi 2010 14:11
    Zygaqra
    Poziom 34  

Jeżeli jest problem z odbiorem w mieszkaniu jakichkolwiek odbiorników radiowych to w tym przypadku wchodzi w grę tylko antena dachowa z ewentualnym wzmacniaczem UKF. Jeżeli to nie przyniesie zadowalającego sygnału.... to tylko przeprowadzka gdzieś na wieś ;-) Nie wiem czy dziś jeszcze działa taka instytucja kiedyś zwana Inspekcją radiową. Może oni by pomogli. Ale instalacja antenowa musi być książkowa, żadne druty, prowizorki.

0
  • #4 19 Kwi 2010 11:04
    irekr
    Moderator

I żadnych wzmacniaczy. Na terenie Warszawy siła sygnałów wszystkich (z wyjątkiem Radia Jutrzenka) stacji są tak duża, że czasami trzeba stosować spore tłumiki.
    Żaden ze sprzedawanych w sklepach wzmacniaczy - szczególnie szerokopasmowych instalowanych przy antenach - nie spełnia wymagań.
    Poza tym nawet prosta ale prawidłowo zbudowana antena, nawet zamocowana do balustrady balkonu jest w stanie zapewnić prawidłowy odbiór.
    Problemy z odbiorem radiowym w warszawie wynikają właśnie ze zbyt silnych sygnałów które przesterowywując wejście tandetnych odbiorników zagłuszają te słabsze.
    Często różnice poziomów pomiędzy stacjami dużej mocy a tymi małej mocy sa znacznie większe niż wynikałoby to z różnic mocy wynikających z koncesji. Nie będę komentował przyczyn tego stanu rzeczy, ale przykładowo sygnały mierzone w śródmieściu na zewnętrznej antenie (dipol pionowy na wysokości około 25 m nad poziomem ziemi) wyglądają następująco:
    RDC 101,0 MHz 10 kW ERP - 96 dB
    Kampus 97,1 MHz 0,15 kW ERP - 50 dB
    RMF Classic 98,3 MHz 0,1 kW - 80 dB
    Przy takich rozbieżnościach wielkości sygnałów zrobienie dobrej anteny nie jest łatwe.

0