Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grafika EVGA 8800GTX, artefakty, powtarzalne wzory

Sh44dow 18 Kwi 2010 14:24 3374 7
  • #1 18 Kwi 2010 14:24
    Sh44dow
    Poziom 16  

Witam.
    Mam 2,5-letnią grafikę EVGA 8800GTX.
    Przez długi czas działała bez zastrzeżeń, natomiast pewnego razu podczas pracy zniknął obraz i komputer się zawiesił. Po restarcie pojawiły się artefakty - powtarzalne wzory, zawsze takie same - np. przy 1024x768 jest to sekwencja kilku czerwonych (na białym tle są jasnoniebieskie) pionowych linii co ~200px. Do tego karta działa jedynie w konsoli lub trybie sotfware VGA. Grafika działała tak przez ponad tydzień - była stabilna, paski trochę przeszkadzały, ale dało się pracować, aż w końcu wszystko wróciło do normy. Spróbowałem włączyć jakąś gierkę - przy pierwszych 2 próbach wysypała się w menu z masą czerwonych punktów, za 3-4 razem się załadowała i wysypała po chwili wyświetlając coraz mniej "losowych" trójkątów, potem już chodziła jak nowa. Po kolejnych 2 tygodniach znów to samo, natomiast paski zniknęły po kilku minutach pracy, ale wróciły po włączeniu PC kilka godzin później i nie zniknęły przez 2 dni. Po "powrocie" do normalnego stanu Gnome pod Linuxem sypie mi kropkami w nowo-otwartych okienkach lub podczas pisania tekstu, windowsowe środowisko działa ok, a jak włączę na chwilę grę 3D to potem już działa. Ostatnio działała 2 dni, dzisiaj znów pionowe paski (lub krzaczki w konsoli, ukośne paski przy 800x600 albo krótkie poziome kreski przy wyświetlaniu logo płyty głównej), po kilkunastu minutach pracy w safe mode paski zniknęły, restart i próba 3D - tym razem już nawet bez błędów odczytu za pierwszym razem gra wystartowała i działa.

Zdjęcia:
    Grafika EVGA 8800GTX, artefakty, powtarzalne wzory Grafika EVGA 8800GTX, artefakty, powtarzalne wzory Grafika EVGA 8800GTX, artefakty, powtarzalne wzory

Czy może to być wina uszkodzenia połączenia pamięci na PCB? Miał już ktoś podobny problem? Da się coś z tym zrobić?

0 7
  • #2 18 Kwi 2010 14:31
    COOler_MASter
    Poziom 9  

Witam!
    Przeczyść radiatory i wiatraki karty graficznej z kurzu i innych zanieczyszczeń.
    Po przeczyszczeniu, włącz komputer i napisz co się dzieje.
    Pozdrawiam!
    COOler_MASter

0
  • #3 18 Kwi 2010 14:34
    Sh44dow
    Poziom 16  

Czyściłem na samym początku - co prawda sporo było kurzu, ale to raczej nie jego wina. Temperatura GPU w normie dla teog moedelu - 68-69 stopni w spoczynku i około 80 przy obciążeniu (oczywiście jeżeli aktualnie działa i da się obciążyć).

0
  • #4 18 Kwi 2010 15:04
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Zimne luty na procesorze/ pamięciach.

0
  • #6 18 Kwi 2010 15:30
    mad81
    Poziom 11  

mogą być 2 problemy, faktycznie wadliwa pamięć - to się zdarza, lub uszkodzenie połączeń na układach bga.
    Wszystko da się naprawić pod warunkiem, że karta jest warta więcej jak 200zł ;] w innym przypadku się nie opłaca...
    Wygrzać można byle być nie przekroczył temperatury 240C dłużej jak 30s

Są specjalistyczne urządzenia które do tego służą... tylko, że nie stosuje się w tym wypadku wygrzewania, tylko zdejmuje się układ robi pełen reballing i kładzie na nowo ;)

Pozdrawiam

0
  • #7 05 Maj 2010 17:33
    e13224
    Poziom 1  

Witam
    Miałem podobny problem. Karta nVidia 8800 GTX 768 MB Ram. Pracowała poprawnie a potem zaczęła wyświetlać dziwne kreski, i kwadraciki. Kartę kupiłem na Allegro za 400 PLN jakoś we wrześniu. Pół roku chodziła OK. Zdecydowałem się naprawić kartę.
    Trochę szukałem po internecie jakiejś porządnej firmy która takie rzeczy potrafi naprawić i znalazłem. Wysłałem kartę kurierem (można pocztą), z opisem. Naprawa trwała jeden dzień roboczy i kosztowała brutto 146 złotych (zostawiam Twojej ocenie czy sie opłaca)
    Diagnoza postawiona przez serwis: uszkodzone połączenie pomiędzy PCB a kością grafiki, podjęte działania - reballing kości grafiki, testy.

Piszę tego posta aby wskazać Ci jedną z możliwości naprawy Twojej karty, ponieważ myślę że masz taką samą usterkę jak ja.
    Dodatkowo daję Ci namiary na firmę. Moim zdaniem warto bo:
    Ekspertyza jest gratis, komunikacja z nimi była wzorowa, bardzo szybka naprawa oraz udzielają gwarancji na 6 miesięcy.
    Firma: http://www.medikomp.net/

0
  • #8 14 Maj 2010 15:08
    Sh44dow
    Poziom 16  

Dzięki za odpowiedź!

Szkoda, że wcześniej nie znałem tego serwisu. Powysyłąłem maile do kilku i potraktowali mnie jak kompletnego idiotę odpowiadająć w stylu "To jest uszkodzenie procesora graficznego. Jedyna możliwość naprawy to jego wymiana za 550zł".
    Mam juz nową kartę - GTS250 za 350zł. Uszkodzoną wystawiłem na allegro i poszła za 130.

0