Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna na wzór ZG15 Ultra Budżetowa

Dj Joker 18 Kwi 2010 16:31 9125 33
  • Kolumna na wzór ZG15 Ultra Budżetowa
    Witam. Przedstawiam Państwu kolumnę ultra budżetową.
    Powstała z zapotrzebowania, na jedną kolumnę, oraz z nudy. Całkowity koszt budowy wyniósł 0zł. Jest zbudowana według rozmiarów ZG15C, dodałem na słuch tunel bass reflex, taki basik bardziej mi odpowiada, jest bardziej miękki. Obudowa wykonana z płyty wiórowej 18mm(to co znalazłem w warsztacie). Posiada oryginalną zwrotnicę od kolumny ZG15C. Głośniki to GDW 9/15/6, oraz GD 16/20, wszystkie głośniki miały jakieś wady, wysokotonowy miał małe pęknięcie, zostało zaklejone(prawie nie widać), zaś w GD, odpadł nabiegunnik, i ściskał cewkę, ustawiony został tak by cewka ładnie pasowała, oraz został przyklejony poxyliną. Membrana została potem wklejona. Klej został pomalowany czarną emalią. Cała membrana też została lekko pryśnięta farbą. Kanty Frontu kolumny, zostały zaokrąglone. Kolumna powstała tak od niechcenia, w chwilę wolnego czasu, z nudy, nie myślałem, że wyjdzie to tak ładnie, dlatego, przedstawiam ją na forum.
    Podczas pierwszego odsłuchu, wielki zdziw mną tąpnął, nie myślałem, że to tak zagra!! Bass czuć, przyjemny, nawet bardzo(odziwo). Gra czysto, wyraźnie i przejrzyście. Sama kolumna ma kilka niedociągnięć, które zostaną poprawione podczas wolnej chwili czasu.(wymienię wkręty, na czarne, itd) Tunel bass reflex, to nic innego jak rurka po sylikonie, wklejona na resztkę tego sylikonu. Nie stosowałem, wygłuszenia w środku (uważam, że dobrze, możecie doradzić, ew. włożę gąbkę). Przed budową, kolumny, założyłem się z kolegą o to, że zrobię kolumnę, za darmo, tak więc koszt budowy wyniósł -2zł(kwota symboliczna zakładu). Uważam, że jak na kolumnę zrobioną z nudy i całkowicie za darmo, efekt jest doskonały. Zostawiam konstrukcję do Waszej oceny.

Kolumna na wzór ZG15 Ultra Budżetowa Kolumna na wzór ZG15 Ultra Budżetowa Kolumna na wzór ZG15 Ultra Budżetowa

Dodam, że kolumna gra z wzmacniaczem Unitra PW 8040 i idealnie się komponują.

Fajne!
  • #2 18 Kwi 2010 16:37
    PZ IX
    Poziom 32  

Ładnie nawet wygląda. Niemal jak fabryka :) Szkoda, że tylko jedna kolumna.
    Budżetówka to jest, ale wiem, że ten GD16/20 potrafi zagrać naprawdę nieźle.

• #3 18 Kwi 2010 19:07
    158820
    Usunięty  
  • #4 18 Kwi 2010 21:47
    Dj Joker
    Poziom 26  

Tak bass refleks jest z boku, moc jak to gd 16/20 20W 8 Ohm, 91dB

• #5 19 Kwi 2010 10:44
    majster183
    Poziom 10  

Witam. Posiadam takie kolumienki i nie ma tam żadnej zwrotnicy jedynie kondensator 2.2µf na gdwk może dlatego że inny przetwornik wysokotonowy.

• #6 19 Kwi 2010 11:00
    Dj Joker
    Poziom 26  

Kolego, podaj nam to co jest napisane na tabliczce która jest na kolumnie.

• #8 19 Kwi 2010 11:17
    Dj Joker
    Poziom 26  

To dziwne dość, ale w tamtych czasach montowali to co mieli, może akurat nie dostałeś zwrotnicy :) Jestem prawie pewien ze ta zwrotnica pochodzi z tej kolumny.

• #9 19 Kwi 2010 11:23
    majster183
    Poziom 10  

Całkiem możliwe.

• #10 19 Kwi 2010 14:34
    Tremolo
    Poziom 43  

Z tyłu BR miałbyś bardziej efektywny. GD lepiej jakbyć miał GDN 16/30 - gra dużo lepiej niz te GD.

• #11 19 Kwi 2010 16:45
    Dj Joker
    Poziom 26  

Czy ja wiem... nie słyszałem gdn 16/30 ale słyszałem 16/15 i jakoś nie przypadł mi do gustu.

• #12 19 Kwi 2010 22:23
    FoxTech
    Poziom 20  

majster183 napisał:
    Witam. Posiadam takie kolumienki i nie ma tam żadnej zwrotnicy jedynie kondensator 2.2µf na gdwk może dlatego że inny przetwornik wysokotonowy.

Ja również miałem te kolumny, w środku był tylko kondensator tyle że u mnie było to 4,7µF.

• #13 19 Kwi 2010 22:28
    Dj Joker
    Poziom 26  

W takim razie, postaram się sprawdzić tą informację....

• #14 20 Kwi 2010 12:30
    majster183
    Poziom 10  

Pojemność kondensatora mogła być uzależniona od użytego przetwornika w moim przypadku GDWK i 2,2µf lub jak w przypadku tej konstrukcji GDW i 4,7µf.

• #15 20 Kwi 2010 19:46
    Greg1702
    Poziom 20  

Ta kolumna jest dobra ale do słuchania kameralnego. Niewiele z niej wyciągniesz. Mozesz zrobić drugą i wykorzystać je jako satelitki do kina domowego.

• #16 20 Kwi 2010 19:49
    Dj Joker
    Poziom 26  

Mam drugą budę, orginalną, zmodyfikuję ją tak jak tą, i będę mieć dwie:) Jak dorwę, trafo do wzmacniacza, oraz następne głośniki, to zrobię kino domowe.

• #17 20 Kwi 2010 20:22
    Zor0
    Poziom 9  

Witam, chcę rozwiać wątpliwości niektórych, na początku TONSIL produkował te zestawy głośnikowe w oparciu o zwrotnice, jednak wycofał się z nich i zastąpił pojedynczymi kondensatorami 4,7µF a w niektórych wersjach 4,5µF oraz tez w niektórych wersjach dławik, nie pamiętam dokładnie jego indukcyjności, jednak znajdował się takowy. Co do kolumn kolega wykonał dobrą robotę, jednak osobiście jestem wielkim fanem polskich wyrobów elektronicznych, w tym zestawów głośnikowych i preferuje przywracanie ich do stanu oryginalnego, z jak najdokładniejszym odwzorowaniem.

Pozdrawiam,
    Robert

• #18 21 Kwi 2010 08:26
    Tremolo
    Poziom 43  

ja sugeruję się oprzeć na jakichś lepszych tonsilach. najlepiej z tych wszystkich kolumn działał ZGB 10 z głosnikiem GDS 16/15. Przynajmniej mnie najlepiej przypadły do gustu. GD 20/40 strasznie mi nie pasował, lepiej grał juz ARZ 6604 lub głosnik 16cm wyciagniety z telewizora Rubin. ja te głośniki testowałem jakiś czs temu i to z graniem pod gitarę. 20/20 miałem do testów na chwilę, ale był juz tak zniszczony, że nie chciałem go regenerować.

• #19 21 Kwi 2010 17:05
    Dj Joker
    Poziom 26  

gdn 20/20 też miałem bardzo fajny głośnik :) Co do GDS16/15 to się nie wypowiem bo nie znam....ale według mnie gra całkiem nieźle ten głośnik. GD 20/40 też miałem i tez mi nie przypasował.

• #20 21 Kwi 2010 18:04
    SzokalML
    Poziom 36  

gdn 20/20? hm... wydaje mi się, że nie było tego głośnika. Może masz na myśli GDS 20/20 ?

dorób koniecznie drugą sztukę kolumn, bo pojedyncza - to muzyki na tym nie bardzo fa się słuchać, wygląda to trochę dziwnie. Tylko, że trzeba by mieć dokładnie te same głośniki.

• #21 21 Kwi 2010 20:09
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Na zdięciach się wydaje, jakby każdy z głośników był przykręcony tylko na dwie śrubki...

• #22 21 Kwi 2010 21:52
    Dj Joker
    Poziom 26  

bo tak jest, z racji tego, że nie miałem więcej czasu, (powstała w jakąś godzinę, z przerwami bo malowanie itd...) Śrubki będą "dokręcone" w sobotę. Mam drugą orginalną zg15C bez głośników, jak dorwę głośniki, to zrobię ją tak samo, a tak w ogóle mam chrapkę na wykorzystanie tych kolumn do kina domowego. Jak będzie wiecej tych głośników to zrobię jeszcze 2 kolumny na tył, i centralny, oraz subbas na jakimś stx, i jak znajdę trafo odpowiedniej mocy(napięcie to nie problem, przewinę) to zrobię wzmacniacz 4 kanałowy + 1 kanał na sub. Tak to widzę :)

• #23 22 Kwi 2010 14:56
    -Maciej_
    Poziom 21  

PZ IX napisał:
    (...) Niemal jak fabryka :) (...)

Czy kolega się szaleju nażarł?

Jak na konstrukcję za 0 jest nieźle. Na Twoim miejscu wyszpachlował bym wszystko przed malowaniem. Nawet szpachli nie trzeba kupować - wystarczyło by zmieszać wióry pozostałe z cięcia płyty z wikolem i szpachel gotowy:)
    Pozdrawiam!!

• #24 22 Kwi 2010 17:32
    Dj Joker
    Poziom 26  

To wyszło by mi coś na wzór MDF :) po czymś takim. To z wiórami to takie dziechcenie...lepiej gorzej ale profesionalniej:)

• #25 24 Kwi 2010 09:02
    PZ IX
    Poziom 32  

-Maciej_ napisał:
    PZ IX napisał:
    (...) Niemal jak fabryka :) (...)

Czy kolega się szaleju nażarł?

Nie, tylko się zjarałem czystą połówką :ganja: .

A na poważnie, to jak dla mnie ładnie wygląda. Fakt, że z boku są pewne ubytki płyty, ale i pomimo tego dobrze się prezentuje...

• #26 24 Kwi 2010 15:02
    nitros66
    Poziom 25  

Padła propozycja wyszpachlowania kantów wiórami z klejem, dlatego podpowiem, że nadaje się do tego drobny pył - taki po szlifowaniu, zmieszany z wikolem tworzy dobrą powłokę. Co więcej jest on w stolarstwie wykorzystywany, wiem bo dorabiałem swego czasu na stolarni, więc o brak "profeski" nie musisz się obawiać. Jeśli chodzi o całokształt to niezłe budżetówki. Dokończ drugą kolumnę i napisz o wrażeniach z odsłuchu zestawu w stereo.

• #27 24 Kwi 2010 17:34
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam. Póki co nie mogę, skończyć zestawu, gdyż poszukuję głośników, i jak dotychczas nie mogę znaleźć, chciałbym zrobić cztery takie kolumny, byłby jako satelity kina domowego.

• #28 25 Kwi 2010 22:37
    -Maciej_
    Poziom 21  

nitros66 napisał:
    (...)nadaje się do tego drobny pył (...)

Właśnie o pył mi chodziło. Taka mieszanina jest lepsza jak szpachla samohodowa.

• #29 06 Lip 2010 23:08
    Dj Joker
    Poziom 26  

Faktycznie, przetestowałem drobny pył się nadaje! Ładnie uzupełnia ubytki :)

• #30 07 Lip 2010 21:02
    waju12
    Poziom 15  

Witam.
    Uważam iż zaszpachlowanie szpachlą samochodową jest dużo lepsze niż jakieś cuda z wiórami i wikolem, Sam podczas budowy swojego suba go zaszpachlowałem oraz pokryłem go podkładem samochodowym, następnie zmatowałem podkład przy użyciu niewielkiej ilości wody i pomalowałem subika strukturą do zderzaków samochodowych i wyszło rewelacyjnie. Swoją drogą gratuluję I miejsca w konkursie:) Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME