Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rower na silnik elektryczny

Syntony 22 Sty 2007 10:46 172524 220
    Tomek515
    Poziom 21  
    Raczej nie ma przeszkód, ludzie jeżdżą tymi "płaskimi rowerami" lecz bez obudowy i wolno takowymi jeździć, z obudową czy bez raczej nie ma różnicy... Ale lepiej dowiedz się napewno bo jest tu potrzebna znajomość przepisów a nie domysły...
  • IGE-XAOIGE-XAO
    atom1477
    Poziom 43  
    No wiem i dlatego pytam. Naprawde nikt nie wie?
    marucha79
    Poziom 13  
    Też 100% pewności nie mam, ale przeglądałem przepisy dotyczące rowerów i jakichś specjalnych regulacji dotyczących budowy nie widziałem. Generalnie to pojazd poruszany siłą ludzkich mięśni, a jeśli jest wyposażony w silnik pomocniczy, to musi być zrobiony tak, żeby wspomaganie ustawało przy 25 km/h. Piszę z pamięci, ale szczegółowo kiedyś patrzyłem czy mnie jakaś drogówka nie zastopuje na moim elektryku (fakt że wyciągam bez pedałowania 40 km/h, więc i tak jestem przestępcą ;))
  • IGE-XAOIGE-XAO
    conehead
    Poziom 12  
    Ja ze swoim "czołgowym rowerem na przęśle mostowym" nie miałem problemów z gliniarzami . Inna sprawa że nie trafiłam na nich jak jechałem na silniku . Znajomy diagnosta sprawę postawił tak , że skoro mam silnik spalinowy to w zasadzie powinienem mieć OC , jakoś legalizować konstrukcji żeby podciągnąć to pod motorower albo pod SAM'a nie ma sensu , bo to kosztuje zbyt wiele i za dużo trzeba się bawić w opinie rzeczoznawców .

Agent z ubezpieczalni nawet by to ubezpieczył , ale co miałby wpisać ? rower? dziwadło? żadnych numerów ramy , żadnej rejestracji , nic , tylko numer silnika co najwyżej.

Co do opinii że dopracowany rower osiągnie 60 km/h to ok , niski profil , sztywne zawieszenie , mała waga i kilka owiewek mogą załatwić sprawę . Konieczne będzie zrobienie tego na aluminium raczej a nie na stali a silnik 50 W to tyle ile ma silniczek wycieraczek do malucha. Uważam że gra nie jest warta świeczki. Za mały silnik , wagę roweru znacząco powiększy akumulator. W końcu będziesz miał tak jak ja że rower z silnikiem waży 60 kilo. Zapewniam że przeciętny rowerzysta o słabym wytrenowaniu nie pociągnie na tej i tak bardzo wygodnej maszynie dystansu większego niż 10 km z prędkością nie większą niż 20 km/h.
    atom1477
    Poziom 43  
    To że legalizowanie tego dużo kosztuje to nie jest dla gliniarzy żaden powód. Jak bedziesz jeździł samochodem bez prawka i policja Cie złapie to co im powiesz: Że prawo jazdy dużo kosztuje i dlatego go nie masz?

Dodano po 52 [sekundy]:

W moim przypadku to bez znaczenia bo ja nie będę miał silnika spalinowego.
    Tomek515
    Poziom 21  
    Ja mam silnik spalinowy w rowerze cisne nim nawet 45kmh, strożoki miejskie mnie raz zatrzymały ale dlatego że światełek nie miałem;]
    Można mieć silnik w rowerze, jest to wtedy rower z silnikiem pomocniczym. wystarczy karta motorowerowa bądzi ukończone 18 lat i jeździmy legalnie

A co do owiewek, rzecz ważna raz w lasku wolskim(Kraków) rozbujałem sie do 75kmh łzy płyneły mi po twarzy :) wiatr był tak mocny że bez niego bym pojechał owiele szybciej, opór wiatru przy takiej szybkości jest ogromny
    conehead
    Poziom 12  
    może i tej wersji się trzmać że to silnik pomocniczy .

Cytat:
    To że legalizowanie tego dużo kosztuje to nie jest dla gliniarzy żaden powód. Jak bedziesz jeździł samochodem bez prawka i policja Cie złapie to co im powiesz: Że prawo jazdy dużo kosztuje i dlatego go nie masz?

Racja , trudno nie przyznać racji że jazda autem bez prawka to nie za bardzo .
    Mój pojazd to jednak rower w dalszym ciągu. Próbowałem go zalegalizować kupując choćby OC , ale nie byli w stanie mi tego ubezpieczyć . Od pojemności 50cm 3 przecież nie jest duża stawka a ja mam już 60% zniżek za bezszkodowość to zapłaciłbym tyle co flaszka 0,5 napoju 40 oktanowego :).

Diagnosta samochodowy też nie wiedział co powiedzieć po za tym że nadanie rejestracji temu urządzeniu ( zapraszam do zdięcia w załączniku kilka postów wcześniej) będzie kłopotliwe.

Jeśli tak jak było pokazane na wcześniejszych zdjęciach rower nadal jest rowerem to do silnika sie nie przyczepią raczej , bo wersja że to wspomaganie wydaje się najzupełniej sensowna
    Maciek_Gda
    Poziom 2  
    Witam,mój nowy rowerek elektryczny po kilku modyfikacjach względem fabryki; wymiana silnika w kole na mocniejszy,dorzucenie dodatkowego akku 12 V 12 Ah-teraz jest w sumie 48 V 12 Ah,zmiana kontrolera pwm z 36 woltowego na 48 V,i najwazniejsze-Turbo ,czyli izolowana przetwornica DC-DC(z miękkim startem na SG3525) z 48 V na 15 V ,które to 15 V po wciśnieciu przycisku TURBO sumuje sie z napieciem z akku 48 V i mamy wtedy koło 60-62 V bezpośrednio podawane na silnik-kontroler jest odłączany.prędkość na płaskiej drodze na poziomie 32-35 km/h-pobór prądu w okolicach 10-12 A,zasięg koło 25-30 km,waga 17 kg akumulatory,23 kg sam rower,jeździ się tym bardzo przyjemnie.
    PEJO
    Poziom 21  
    witam!
    ma ktoś moze pomysł na sterownik do silnika BLDC (bezszczotkowego)?
    silnik ma 3halotrony, 36 zebow na sojanie...;) (średnica 15")
    pracuje przy 24V/30A na faze
    (silnik jest w budowie)
    ma ktos może jakiś podobny starownik? i podzieli sie fotkami wnetrza albo schematem:>
    myslalem o wykozystaniu ukladów scalonych z stacji dyskietek,CDromu, widea...itp...
    (nie lubie uP)
    cysio22
    Poziom 11  
    Witam !
    Mam zamiar taki silnik MY106 250 W władować do samochodu zabawki mojego syna bo stary silniczek mu się zepsuł :( Stad mam parę pytań :

1.Przy akumulatorach 2 x 12V 12AH ile godzin taki samochód pojeździ ??\
    Waga auto + dziecko = max 35 KG

2.Podsumowuje koszty czyli co muszę kupić :

-Silnik MY106 80 zł
    -akumulator 12V12AH ok 50 zł x2 =100 zł
    -ładowarka do aku 40 zł
    -zębatka na koło 30 zł ???
    -moduł elektroniczny sterowania silnikiem (nie mam pojęcia gdzie takie coś kupić , jak podłączyć ,i ile to może kosztować ?? )

To wszystko co muszę kupić żeby auto /rower jeździł ?? jeżeli się w czymś mylę to proszę o poprawę :)

Pozdrawiam .
    PEJO
    Poziom 21  
    przy takim stosunku mocy do wagi polecam płynną regulacje mocy...
    rozumie że nie jesteś zainteresowany własnoręcznym wykonaniem układu regulacji, a szkoda bo na pewno wyszło by taniej;)
    jeśli coś znajde ciekawego np na allegro to dam znać;)

co do zębatki to musisz znać nominalną prędkość obrotową i prędkość jaka ma osiągać ten pojazd, do tego średnica koła i zaniżyć całosc o ok10% (ja tak zawsze robie dla pewności:))
    emillo
    Poziom 14  
    Zachęcam do oglądania mojego Dzieła :)

Szczegółowy opis mojego pojazdu jest TUTAJ.
    Więcej pojazdów z napędem elektrycznym TUTAJ.

Pozdrawiam.
    waldekg
    Poziom 28  
    w młodości używałem rowerów z dodatkowymi silniczkami jeden dawał napęd na przenie koło i przekazywał napęd ciernie na oponę marki chyba Gnom pojemność 50ccm.Drugi niemiecki dawał napęd na tylne koło łańcuchem na zębatkę przykręconą do szprych tylnego koła.Na tychrowerach objechałem kawał Polski i sporo się nauczyłem mechaniki.
    emillo
    Poziom 14  
    --> cysio22
    Polecam sklep internetowy, TUTAJ kupisz wszystko to, co Ci będzie potrzebne.
    Gotowy regulator obrotów silnika kosztuje 55zł.

Do tego zestawu, który wypisałeś, musisz dołożyć:
    wolnobieg, aby było do czego przymocować zębatkę na koło,
    łańcuch,
    manetkę przyspieszenia,
    gniazdo ładowarki,
    stacyjkę lub zwykły wyłącznik.

Pozdrawiam :)
    cysio22
    Poziom 11  
    Wolnobieg nie będzie potrzebny ponieważ i tak będę musiał ta zębatkę przyspawać :)

Czyli już wiem prawie wszystko ale teraz jest mały problem bo potrzebuje manetkę przyspieszenia gazu ale wszystkie co widziałem są do rowerów a ja potrzebuje do samochodu jako pedał gazu .Wie ktoś gdzie takie coś mogę znaleźć ??
    emillo
    Poziom 14  
    Manetki przyspieszenia mają w sobie hallotron i magnes. Magnes, który po przekręceniu manetki zbliża się do czujnika hallotronowego, wywołuje napięcie na jego wyjściu, w zakresie od 0 do 5V. Odrobina wyobraźni wystarczy, aby można było samemu złożyć za grosze taki pedał przyspieszenia do dowolnego samochodziku :)
    Zasada konstrukcji jest bardzo prosta, i części są tanie. Z pewnością jest to bardziej niezawodne rozwiązanie niż potencjometr.
    Czujniki te są przeznaczone do współpracy z gotowymi kontrolerami do skuterów elektrycznych.

Pozdrawiam :)
    danlancher
    Poziom 27  
    WItam

Sorry ,ze odkopuje temat ,ale zamiezam zrobic cos podobnego i chcialbym sie poradzic.
    MAm zamiar lekko zmodifikowac taka hulajnoge/skuter elektryczny. Chodzi mi o co takiego co jest powszechnie sprzedawane na allegro z silnikiem 200-250W.

Zdjalbym obudowe,przerobil. Silnik wymienilbym na 400-600W i zasilil 3-4aku i zmienilbym moze przelozenie.

MA to sens? Oplaca sie czy lepiej wziasc sie za przerobke roweru?
    PEJO
    Poziom 21  
    jasne że ma sens... jak sie lubisz tym bawić i będziesz czuł satysfakcje z tego co zrobiłeś, to czemu nie?;)

powodzenia;)
    tomix000
    Poziom 11  
    mam takie pytanie czy silnik z wiertarki 710W da rade ?? z dobrym przełozeniem ?
    danlancher
    Poziom 27  
    JAk chcesz zasilic silnik na 220V 36 voltami?
    Tomek515
    Poziom 21  
    tomix000 skoro chcesz zasilać silnik od wiertarki na 230V zasilaniem 36V to niestety ale nic z tego nie bedzie...
    on4you
    Poziom 13  
    Witam co powiecie na to?
    to moja konstrukcja
    Tomek515
    Poziom 21  
    Zapowiada się nieźle :) ciekawa stylizacja heineken :>