Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania odnośnie metod obliczania obwodów liniowych

18 Kwi 2010 22:27 2256 3
  • Poziom 10  
    Do nauki przeglądam 2 książki. I wydaje mi się, że w dwóch książkę uczą inaczej. Już nie wiem co jest właściwe. Oto przykład:
    1 książka:
    2 książka:

I jeszcze pytanie odnośnie zadania:
    Czy to zadanie jest dobrze zrobione?
  • Poziom 43  
    bybek5 napisał:
    Do nauki przeglądam 2 książki. I wydaje mi się, że w dwóch książkę uczą inaczej. Już nie wiem co jest właściwe. Oto przykład:
    1 książka:
    Najwyraźniej zamieniono - w odniesieniu do ogólnie przyjętych kanonów oznaczeń (strzałkowania) w TOE - w powyższym zapisie; albo kierunki wymuszeń, albo kierunki prądów gałęziowych, albo pomylono znaki w równaniach ...
    Jednak niech zgadnę: schemat powyższy pochodzi z podręcznika Prof. Macieja Krakowskiego, lub Jego Szkoły, gdzie dla "zamieszania w głowach" studentów przyjęto "negatywne strzałkowanie" wymuszeń napięciowych (porównaj kierunki strzałek napięć źródłowych względem prądów tych źródeł dla E1 oraz dla E2) - co wcale w podręcznikach germańsko języcznych (m. in. do tej grupy należy również j. angielski - zobacz) nie jest takie rzadkie, a wtedy zapisy w/w równań są poprawne.

bybek5 napisał:
    2 książka:
    Patrz wyżej i pomyśl logicznie ...

bybek5 napisał:
    I jeszcze pytanie odnośnie zadania:
    Czy to zadanie jest dobrze zrobione?
    Równania na MPW - Metodę Potencjałów Węzłowych - oraz zależności na parametry ogólne tych równań masz zapisane poprawnie, ale samego rozwiązania układu równań nie sprawdzałem - wszak nie podałeś w sposób wyraźny i jednoznaczny wartości parametrów elementów występujących w tym obwodzie.
  • Poziom 10  
    Dobrze zgadłeś. Jest to przykład z książki Krakowskiego. Jako że jestem bardzo początkujący w tych zadaniach to mi mieszało w głowie. W jednej książce jest tak, a w drugiej inaczej! Ale będę się wtedy trzymał tego zapisu z książki nr 2.

Odnośnie przykładu zadania MPW to też miałem wątpliwości. Bo to nie jest zadanie zrobione przeze mnie. Ale analizowałem je krok po kroku z książką Krakowskiego i znowu takie coś:
    A w zadaniu są znaki odwrotnie:

Czyli te w zadaniu znaki są poprawne?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    bybek5 napisał:
    Dobrze zgadłeś. Jest to przykład z książki Krakowskiego. Jako że jestem bardzo początkujący w tych zadaniach to mi mieszało w głowie. W jednej książce jest tak, a w drugiej inaczej! Ale będę się wtedy trzymał tego zapisu z książki nr 2.
    Ale do takiej sytuacji trzeba po prostu przywyknąć - czyli popatrzeć jak strzałkują źródła napięć i odpowiednio to sobie przetransponować.
    Na pocieszenie dopowiem, iż Rosjanie za Uralem - na niektórych Uczelniach - też tak postępują, choć nie tylko tam; na niektórych polskich Uczelniach również ...
    Może to już wpływ Japończyków, albo Kitajców ... :?: :D

bybek5 napisał:
    Odnośnie przykładu zadania MPW to też miałem wątpliwości. Bo to nie jest zadanie zrobione przeze mnie. Ale analizowałem je krok po kroku z książką Krakowskiego i znowu takie coś:
    A w zadaniu są znaki odwrotnie:

Czyli te w zadaniu znaki są poprawne?
    Patrz wyżej co tam napisałem:
    Quarz napisał:
    Równania na MPW - Metodę Potencjałów Węzłowych - oraz zależności na parametry ogólne tych równań masz zapisane poprawnie, ...

P.S. Popraw literówkę w tytule ...