Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr stereo jak podłączyć do wieży

18 Kwi 2010 23:39 12227 13
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam mały problem z potencjometrem stereo.
    Posiadam kabelek stereo (pod który będę podpinał urządzenie zewnętrzne np. mp3) i chcę go połączyć do wieży(zamiast radia). łącze to w sposób przedstawiony na obrazku. Jednak mam pytanie jak podlączyć do tego potencjometr stereo, aby regulować głośność. Posiadam już taki potencjometr, jednak chyba robię coś nie tak, bo słyszę tylko szumy.

• Poziom 25  
    Dokładnie powinieneś podłączyć wg poniższego schematu, gdzie wszystkie masy łączysz z moim czarnym (2 pierwsze piny potencjometru) następnie z mini jacka przewodem czerwonym i niebieskim wchodzisz do potencjometru na 2 skrajne (czyli łączysz niebieski z niebieskim i czerwony z czerwonym) i wychodzisz na wieżę/wzmacniacz dwoma środkowymi, czyli u mnie oznaczone brązowy i zielony. Przepraszam za jakość ale robione na szybko, jeśli chcesz to przemaluję wszystko na nowo - bardziej czytelnie :)

Pozdrawiam!
  • Poziom 9  
    Dzięki, sprawdzę to dziś i jeżeli coś będzie nie tak, zapytam znów.
  • Poziom 25  
    P.S. Jaką wartość oraz charakterystykę ma Twój potencjometr?
  • Poziom 9  
    50k, wydaje mi się, że to logarytmiczny.
    Wykręciłem go z głośników, ma symbol B, to by wskazywało na logarymiczny, tymbardziej, że firma glośników jest firmą polską(przynajmniej tak wnioskuję na podstawie strony www)
  • Poziom 25  
    To idealnie nadaje się jako regulator głośności :)
  • Poziom 9  
    Podlączyłem tak jak kazałeś, potencjometr działa, ale nie wycisza mi tego kanału do 0. Może to jednak liniowy?
    A gdybym chciał podłączyć dwa takie jacki z dwoma potencjometrami? jak to zrobić?
  • Poziom 9  
    odświeżam
  • Poziom 20  
    piotrekziom napisał:
    Podlączyłem tak jak kazałeś, potencjometr działa, ale nie wycisza mi tego kanału do 0. Może to jednak liniowy?
    A gdybym chciał podłączyć dwa takie jacki z dwoma potencjometrami? jak to zrobić?

To znaczy, że potencjometr ma za małą rezystancję. Można ją zwiększyć dodając rezystor szeregowo do źródła sygnału (niebieskiego i czerwonego przewodu na schemacie) i odpowiednio do potencjometru. Popróbuj na początku dodać rezystor wartości 1kOhm.

Pozdrawiam, Koki
  • Poziom 9  
    Dobra, spróbuję, ale co z podłączeniem dwóch wtyczek z potencjometrami pod jedną wieżę?
  • Poziom 20  
    Jak dwóch wtyczek? Bierzesz jedną wtyczkę stereo i jest dobrze. Masę łączysz wspólnie a kanał lewy do jednego wyprowadzenia wejścia stereo jacka, drugi kabel od potencjometru do drugiego wyprowadzenia tego stereo jacka.
  • Poziom 9  
    MAm na myśli coś takiego:
  • Poziom 20  
    Przecież to jest zupełnie zbędne. Po co chcesz podłączyć 2x stereo??
  • Poziom 9  
    Tak się składa, że jest mi to potrzebne. Powiedzmy, że do podłączenia dwóch źródeł dźwięku, aby płynnie przechodzić między nimi. Ale chciałbym też aby mogły działać jednocześnie. Jak to zrobicć Czy wystarczy połączenie kabli?