Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Instalacji elektrycznej w lokalu użytkowym.

19 Kwi 2010 01:23 5658 8
  • Poziom 15  
    Witam
    Organizuję sobie małą gastronomię i jak przy każdym przedsięwzięciu tego typu nie można się obejść bez poprawnie wykonanej instalacji elektrycznej.
    Do dyspozycji mam zasilanie trójfazowe, więc trzeba mądrze dokonać podziału mocy, poza tym jako zabezpieczenie przeciwporażeniowe wyłącznik różnicowoprądowy na wszystkie 3 fazy.

Obciążenia jakie będą w lokalu mają moce do 4 KW każde i pracują w zasilaniu jednofazowym

Te najistotniejsze (największe) to:
    Frytownica 2x3400W (dwa gniazda)
    Grill 3600W (jedno gniazdo)
    Opiekacz 3500W (jedno gniazdo)
    Przepływowy ogrzewacz wody 4000W (jedno gniazdo)

Pozostałe to obciążenia mniejszej mocy, typu jakiś czajnik, ładowarka do tel, wentylator, odkurzacz czy oświetlenie.

Zgodnie z prawem Ohma, przy założeniu współczynnika cosφ na poziomie 0.95, największy z prądów to 18,3A.

Teraz moje pytania:
    1: Czy mogę zastosować w każdym z w/w przypadków zasilanie 3x2.5 mm2, skoro żaden z prądów obliczeniowych nie przekracza obciążalności prądowej długotrwałej przewodów miedzianych w izolacji PVC.

2: Czy zachowując zasadę zabezpieczenia Ib=1.45 xIo (Ib - prąd bezpiecznika, Io prąd obciążenia) mogę dla tych największych obciążeń zastosować zabezpieczenie 25A (B25), oczywiście każdy odbiornik na samodzielnym podłączeniu do skrzynki rozdzielczej i własnym bezpieczniku.

3: Czy mogę wszystkie te przewodu poprowadzić w jednym kanale wykutym w ścianie, a potem całość pokryć tynkiem. W końcu to spore obciążenie i poza przepływowym ogrzewaczem wody, może się zdarzyć że będzie pracować bezmała w trybie ciągłym (wiadomo każdy opiekacz wyposażony w termostat pracuje impulsowo). Długość przewodów to około 8m i tak się składa ze wszystkie idą do tego samego miejsca, gniazda będą zorganizowane obok siebie.

4: Czy właściwie dobrałem zasilanie do skrzynki, stosując kabel 5x10mm2.

Wiem że pytania wydają się być banalne a odpowiedzi oczywiste, ale mimo wszystko proszę o poradę zanim coś skopię i będzie potrzeba poprawiać.

Z poważaniem
    Elmo_pf

Przeniosłem z "Elektro Maszyny i Urządzenia".[Łukasz]
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Pierwsze pytanie jaki jest (lub jest planowany) przydział mocy dla całego lokalu. Od tego zależą przekroje przewodów do WLZ i zabezpieczenia przed i za licznikowe. Dopiero po uzyskaniu tej informacji można zacząć zastanawiać się nad dzieleniem obwodów, wartościami ich zabezpieczeń itp.
    Przy założeniu, że największy odbiornik przacuje z mocą 4kW jego zabezpieczenie powinno wynosić 20A.
    Na pozostałe urządzenia można pokusić się o bezpieczniki 16A.
    Oprócz tego powinien być wydzielony obwód oświetlenia z zabezpieczeniem 6A oraz obwody gniazd zasilających inne urządzenia (chłodziarki, odkurzacz itp) zabezpieczonych bezpiecznikami np 10A czy 16A w zależności do czego będą służyły.
    Do urządzeń dużej mocy wskazane było by doprowadzić zasilanie przewodami o przekroju 4mm2 zakończonymi np. puszkami przyłączeniowymi czy też gniazdami wysokoprądowymi.
    Reszta obwodów przekrojem 2,5mm2 a oświetlenie 1,5mm2 .
  • IGE-XAO
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam pytanie do kolegi Darka, pragnę zaznaczyć, że pytanie to wynika z mojej niewiedzy, a nie z chęci krytykowania.

Czy jest sens stosowania bezpiecznika 20A na gniazdko, jeżeli maksymalne obciążenie prądowe dla gniazdek wynosi 16A. Z jakiego wzoru wyliczamy prąd maksymalny dla pierwszego zabezpieczenia przed licznikiem np. 32A.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 28  
    Na gniazdko wtykowe stosujemy zabezpieczenie 16 A zgodnie z parametrami gniazdka. Zabezpieczenie 20A stosujemy do urządzeń które podłączamy albo odpowiednim gniazdem wysokoprądowym (są takie) albo łączymy w puszce połączeniowej na odpowiedniej listwie zaciskowej.
    Co do zabezpieczeń przed licznikiem zależne sa one od mocy przyłączeniowej dostarczanej przez ZE do użytkownika i obliczane tak aby użytkownik nie mógł pobrać z sieci większej mocy niż ta, za którą wniósł stosowną opłatę do ZE.
    Liczy się to następująco (oczywiście dla zasilania 3 fazowego):
    moc dzielimy przez napięcie między fazowe i to dzielimy przez pierwiastek z 2
    w praktyce - np
    11kW/400V/1,41=19,5A - bezp std 20A
    14kW/400V/1,41=24,8A - bezp std 25A itd.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za rzeczową odpowiedź.
  • Poziom 15  
    Hm, coś pragnę wyjaśnić
    Skoro P=4000 i U=230V, to I =17.4A.
    Z tego co wiem to długotrwała obciążalność prądowa przewodów miedzianych 2.5 mm2 w izolacji PVC to 19.5 A, dlaczego więc sugestia na zasilanie przewodami 4mm2.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Elmo_pf
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Bo zabezpieczenie 16A będzie za małe na urządzenie ale odpowiednie dla 2.5 mm2 a zabezpieczenie 20A będzie odpowiednie do urządzenia a zbyt duże na przewód 2.5 mm2.
    Ten podgrzewacz to łączyć bez wtyczki tylko na stałe, bo 4 kW to zdecydowanie za dużo na zwykłe gniazda.

Gniazda też polecam zastosować tu te markowe, drogie, bo najtańsze za 5 zł to szybko się stopią...
  • Poziom 15  
    Reasumując, wszystko co ma moc poniżej 16Ax230V=3680W mogę podłączyć za pomocą kabli 3x2.5 mm2.

Co do zabezpieczenia mam pytanie do kolegów, ponieważ widzę że mam do czynienia z praktykami nie teoretykami.

1:Co w sytuacji gdy ten podgrzewacz pracuje w trybie "impulsowym", powiedzmy 6 razy w ciągu godziny, przez jakieś 20-40 sek, czy w takiej sytuacji wystarczy przewód 3x2.5 i zabezpieczenie 20A

2:Jak koledzy odnoszą się do teorii jaką kiedyś znalazłem gdzieś na elektrodzie, a której teraz znaleźć nie mogę. Mianowicie że dla każdego obciążenia, prąd bezpiecznika powinien wynosić 1.45x Iobc.
  • Poziom 28  
    Elmo_pf napisał:
    Hm, coś pragnę wyjaśnić
    Skoro P=4000 i U=230V, to I =17.4A.
    Z tego co wiem to długotrwała obciążalność prądowa przewodów miedzianych 2.5 mm2 w izolacji PVC to 19.5 A, dlaczego więc sugestia na zasilanie przewodami 4mm2.

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Elmo_pf

Ponieważ długotrwała obciążalność prądowa oznacza, że przewód a dokładnie żyła przewodu nie ulegnie uszkodzeniu natomiast prąd płynący w przewodzie w związku z jego niezerową rezystancją wywoła na niej spadek napięcia co przekłada się na wydzielanie pewnej mocy, co z kolei powoduje nagrzewanie się przewodu. I pomimo, że żyła pracuje w zakresie teoretycznie bezpiecznym to szczególnie przy dłuższych odcinkach instalacji (większa rezystancja, większa temperatura) przy zastosowaniu przewodów z izolacją na niższe napięcie może spowodować jej uszkodzenie i doprowadzić od zakłócenia pracy instalacji (np. zwarcie) do pożaru włącznie.

Odnośnie pytania pierwszego - różnica w cenie przewodów jest na tyle niewielka, że nie warto oszczędzać na większych przekrojach. To, że urządzenie pracuje w trybie przerywanym nie uzasadnia stosowania mniejszych przekrojów przewodów a bezpieczeństwo instalacji a co za tym idzie lokalu i użytkownika jest na 1 miejscu.
    Pytanie drugie - sądzę, że temat raczej dotyczył charakterystyk zabezpieczeń. Właśnie stosując zabezpieczenia o charakterystyce B prąd obciążenia przy starcie urządzenia może o podaną w pytaniu krotność przekroczyć wartość prądu znamionowego zabezpieczenia. Przy obciążeniach rezystancyjnych jak w ogrzewaczach wody czy frytownicach (gdzie są tylko grzałki) nie ma to specjalnego znaczenia (prąd jest od razu taki jaki wynika z mocy urządzenia). Ma to natomiast znaczenie przy obciążeniach indukcyjnych (silniki) i pojemnościowych.