Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner DIORA AS254 - problemy, pytania... Prosze o zdiagnoz.

ADEK1000 19 Kwi 2010 11:31 2076 6
  • #1 19 Kwi 2010 11:31
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam.

Ostatnio,jak juz pisałem w innym temacie zakupiłem sobie (do nasłuchów i DXingu na UKF OIRT) stary,nieprzestrojony, tuner Diora AS 254, wszystko jest z nim ok, poza jednym... Niestety odbiera lustrzanki, najsilniejsze oczywiście po dołączeniu do niego anteny na UKF CCIR skierowanej na Warszawę/PKiN.

W związku z powyższym mam do Państwa nast. pytania. Proszę o Odpowiedzi na nie:

1.
    Jak wyelminować w ogóle, lub znacznie osłabić (obecnie są b.mocne) w/w lustrzanki z CCIR-u, nie tracąc przy tym czułości tunera (głowicy)?

2.
    Nie wiem czemu, ale z tym tunerem jest coś dziwnego... a mianowicie - tuner ten posiada na tylnej saciance wlutowany kabel sieciowy, kabel z chinchami, wysuwaną ant. ferrytową na LW i AM, oraz, gniazdo zewn. do zewn. ant. AM oraz 2 gniazda zewn. do zewn. ant. UKF OIRT, jedno 300 OHMowe drugie 75 OHMowe. Mój problem dotyczy tego,że po podłączeniu do tunera (do gniazda 75 OHMowego) ant. zewn. na UKF (bądź nawet kawałka przewodu dowolnego) tuner na UKF w ogole nic nie odbiera, jest całkowicie głuchy na sygnał, natomiast gdy rozdwojoną końcówkę przewodu koncentrycznego podłączę w nast. sposób:

-----------
    I o --- o I -> gniazdo 300 OHMowe
    -----------

żyłę kabla koncentrycznego podłączę do jednej części (dziury), zaś ekran kabla koncentrycznego podłaczę wtedy do drugiej części (dziury) gniazda 300 OHMowego

to wówczas tuner odbiera stacje na UKF normalnie, tak samo, jak "normalny tuner" reagujący na sygn. ant. z ant. UKF na gnieździe 75 OHMowym.

Moje pyt. brzmi:
    dlaczego tak się dzieje ? i jak to zmienić, żeby gniazdo 300 OHMowe było znó gniazdem 300 OHMowym, a 75 OHMowe gniazdo aby ożyło, i było gniazdem 75 OHMowym, a nie atrapą...?

3. Dlaczego po podłączeniu gniazda 300 OHM. ant. do UKF CCIR w sposób opisany w pyt.2 również wzmacnia mi się sygn. z pasm AM (fale średnie) oraz LW (fale długie)?

Proszę o Odp. i o Pomoc w wyżej wymienionych kwestiach.

Pozdrawiam.

Adam

Dodano po 10 [minuty]:

ADEK1000 napisał:
    Witam.

Ostatnio,jak juz pisałem w innym temacie zakupiłem sobie (do nasłuchów i DXingu na UKF OIRT) stary,nieprzestrojony, tuner Diora AS 254, wszystko jest z nim ok, poza jednym... Niestety odbiera lustrzanki, najsilniejsze oczywiście po dołączeniu do niego anteny na UKF CCIR skierowanej na Warszawę/PKiN.

W związku z powyższym mam do Państwa nast. pytania. Proszę o Odpowiedzi na nie:

1.
    Jak wyelminować w ogóle, lub znacznie osłabić (obecnie są b.mocne) w/w lustrzanki z CCIR-u, nie tracąc przy tym czułości tunera (głowicy)?

2.
    Nie wiem czemu, ale z tym tunerem jest coś dziwnego... a mianowicie - tuner ten posiada na tylnej saciance wlutowany kabel sieciowy, kabel z chinchami, wysuwaną ant. ferrytową na LW i AM, oraz, gniazdo zewn. do zewn. ant. AM oraz 2 gniazda zewn. do zewn. ant. UKF OIRT, jedno 300 OHMowe drugie 75 OHMowe. Mój problem dotyczy tego,że po podłączeniu do tunera (do gniazda 75 OHMowego) ant. zewn. na UKF (bądź nawet kawałka przewodu dowolnego) tuner na UKF w ogole nic nie odbiera, jest całkowicie głuchy na sygnał, natomiast gdy rozdwojoną końcówkę przewodu koncentrycznego podłączę w nast. sposób:

-----------
    I o --- o I -> gniazdo 300 OHMowe
    -----------

żyłę kabla koncentrycznego podłączę do jednej części (dziury), zaś ekran kabla koncentrycznego podłaczę wtedy do drugiej części (dziury) gniazda 300 OHMowego

to wówczas tuner odbiera stacje na UKF normalnie, tak samo, jak "normalny tuner" reagujący na sygn. ant. z ant. UKF na gnieździe 75 OHMowym.

Moje pyt. brzmi:
    dlaczego tak się dzieje ? i jak to zmienić, żeby gniazdo 300 OHMowe było znó gniazdem 300 OHMowym, a 75 OHMowe gniazdo aby ożyło, i było gniazdem 75 OHMowym, a nie atrapą...?

3. Dlaczego po podłączeniu gniazda 300 OHM. ant. do UKF CCIR w sposób opisany w pyt.2 również wzmacnia mi się sygn. z pasm AM (fale średnie) oraz LW (fale długie)?

Proszę o Odp. i o Pomoc w wyżej wymienionych kwestiach.

https://obrazki.elektroda.pl/5_1271669421.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/37_1271669421.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/39_1271669422.jpg

Pozdrawiam.

Adam

0 6
  • Pomocny post
    #2 19 Kwi 2010 13:35
    kondensator
    Poziom 36  

1. Filtr pasmowoprzepustowy 65...74MHz, we/wy 75ohm. Powinien wystarczyć.
    Lokalna częstotliwość lotniska Modlin to wg http://www.modlinairport.pl/site/informacje-ogolne-wyciag-z-instr 123.925MHz - z takim filtrem nie powinna przeszkadzać na UKF OIRT (już bardziej na UKF CCIR), podobnie jak zagłuszarka radiodyfuzyjna z Pruszkowa (120kW eirp na 91.0MHz z polaryzacją V) http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=507
    W razie potrzeby można dostawić pułapki na te częstotliwości ale najpierw potrzebny filtr pasmowoprzepustowy gdyż z nim pułapki mogą być zbyteczne a bez niego znacznie mniej sensowne zwł. w danym przypadku.
    (Już nie mówię że odpowiednia antena na dane pasmo najpierw jest potrzebna...)
    2. Doprowadzenie połączeń gniazd antenowych wewnątrz tunera do porządku zgodnie ze schematem fabrycznym
    (1&2) Filtr może być wbudowany wewnątrz (ale we własnej obudowie ekranowanej, podobnie jak "luzem na zewnątrz"), wskazana eliminacja gniazda 300ohm i połączeń do niego.
    3. Sprzężenia wewnątrz odbiornika i nie wystarczająca separacja przełączników zakresów, brak dobrych filtrów pasmowych, ekranowania i odsprzęgania poszczególnych modułów i całości. Częściowo być może do poprawienia. Także brak poprawnej instalacji antenowej UKF (i uziemienia jej...)

0
  • Pomocny post
    #3 19 Kwi 2010 13:41
    irekr
    Moderator

Odpowiem też w punktach.

1. Jedyna skuteczna metoda pozbycia się lustrzanek w tym tunerze jest jego przerobienie. Wstawienie filtrów pasmowych (wycinających wszystko w zakresie 88-108) poprawi ale nie zlikwiduje problemu.

W oryginalnym układzie elektrycznym heterodyna w tym tunerze pracuje "powyżej sygnału" czyli w zakresie od 76,2 MHz do 84,7 MHz co pozwala na odbieranie sygnałów lustrzanych w pasmie od 86,9 do 95,4 MHz. Są to zakresy dla odbiornika fabrycznie zestrojonego i nieprzerabianego. Takie ustawienie heterodyny rzutowało na dobór kanałów telewizyjnych gdyż w Polsce w zasadzie nie był używany kanał R4 (tylko jeden mały przemiennik w Rytrze w woj, nowosądeckim), a zakres kanału R4 to pasmo od 84 do 92 MHz. Gdyby heterodyny pracowały "poniżej sygnału" to niemal każdy odbiornik zakłócał by kanał R2 - czyli pasmo od 58 do 66 MHz.
    W Polsce pracował jeden nadajnik telewizyjny dużej mocy na kanale R5 - Suwałki Krzemieniucha w polaryzacji pionowej (i kilka przemienników małej mocy), celowo dobierano częstotliwości nadajników UKF OIRT z tego obiektu (68,60; 71,12; 72,68).
    Obwody wejściowe (głowica) tego tunera ma przestrajane trzy obwody; wejście wzm.w.cz, wyjście wzm. w.cz i heterodyny. Aby dokonać właściwej przeróbki należy wymienić cewkę obwodu heterodyny i odłączyć pojemności dodatkowe dołączone równolegle do elementów przestrajanych.
    Inaczej mówiąc trzeba zmusić heterodynę, by pracowała w zakresie od 54,8 do 63,3 MHz. Jedna z metod jest zmiana rdzenia cewki heterodyny z oryginalnego mosiężnego na ferrytowy oraz odpowiednie ukształtowanie cewki. Pogarsza to jednak stabilność i czystość sygnału. Prawdopodobnie będzie to wymagało także drobnej korekty wielkości pojemności dzielnika trójpunktowego.
    2. Sprawdź czy ktoś nie przełączył przewodów na gniazdach wejściowych.
    W oryginalnym układzie elektrycznym środkowa żyła gniazda współosiowego jest połączona z jednym z zacisków gniazda symetrycznego. Obwody wejściowe UKF w AS są symetryczne, ale maja pośrodku uziemiony odczep. najlepiej jest zmienić ten układ w ten sposób by unieruchomić wejście symetryczne i pozostawić tylko wejście współosiowe usuwając wewnętrzny kabelek symetryczny. Odłączenie tego kabelka będzie wymagało niewielkiej korekty zestrojenia obwodów wejściowych i sprawdzenia współbieżności strojenia.
    3. Prawdopodobnie po uporządkowaniu wg pkt.2 zniknie problem.

0
  • #4 19 Kwi 2010 14:51
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam,

Dziękuję za Odpowiedzi.

W zwiazku z powyzszym,mam jeszcze kilka pytan:

1. Jak zdjąć obudowę tunera (górną) 4 sróbki po bokach wykręciłem i daej nie moge jej zdjąć (obudowy wierzchniej tunera), w instrukcji coś piszę o śróbce z tyłu, ale ona jest nieodkręcalna. Prosze o pomoc, oto fotka tyłu.

https://obrazki.elektroda.pl/14_1271680984.jpg

Czekam na Panstwa Dalsze Odp.

Adam

Oto kawałek "serwisówki":

https://obrazki.elektroda.pl/69_1271681460.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/10_1271681460.jpg

2. Dlaczego tak jest,że...

Gdy głosniki komp. (te same) podepnę do tunera Pioneer F502RDS z górnym UKF-em dźwięk w głosnikach jest bardziej wyraźny, a gdy te same głośniki podepnę do tunera Diora AS 254, to dźwięk w tych głośnikach jest słabszy i jakby mniej wyraźny (szczegóolnie na długich, średnich oraz UKF OIRT)?

Uszkodzenie głośników, tunerów, czy tak ma być??? i to jest normalne, jesli tak, to dlaczego?

Proszę o Odpowiedzi.

Czekam na Panstwa Dalsze Odp.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Kwi 2010 16:44
    irekr
    Moderator

..."Praca diaksem czystym relaksem"...
    To najlepsze narzędzie do otwierania jak nie da się tej śruby wyjąć ani rozwiercić.
    A różnica głośności wynika z rożnic impedancji wejściowej i wyjściowej. Tuner Pioniera ma najczęściej około 1 kilooma, AS ma około 10 kiloomów...

0
  • #6 19 Kwi 2010 17:41
    ADEK1000
    Poziom 24  

A różnica głośności wynika z rożnic impedancji wejściowej i wyjściowej. Tuner Pioniera ma najczęściej około 1 kilooma, AS ma około 10 kiloomów...

Witam.

A gdzie dokladnie tunery mają tę różnicę impedancji
    Prosze o szczegóły na ten temat.

Adam

0
  • #7 21 Kwi 2010 13:57
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam.

Dziś spróbowałem przekręcić ant. na UKF CCIR "przodem" na Brześć i zamiast lepszego sygnału z Brześcia, usłyszałem na skali lustrzanki z UKF CCIR, z PKiN-u, więc znów przekręciłem ant. przodem w pobliżu na Sierpc, a tyłem dokładnie (tym razem) tyłem na Brześć. Brześć znów się pojawił - mało tego, po dokładnym ustawieniu anteny na UKF CCIR "tyłem" na Brześć, stacje z okolic Brześcia "przylatują" lepiej, mocniej, częściej (nawet w dzień, więc w nocy musi być lepiej, jeszcze lepiej.." Tak więc na razie Brzescia słucham tylem anteny na CCIR, ale ant. na UKF OIRT juz zacząłem robic (póki co mam 1 el. dipol o dł. 204 cm, przerobiony z ant. na K.2.).

Także póki co wiem,że ant. na UKF CCIR łapie Brześć tyłem anteny, tylko, jak to jest możliwe, hmm, Proszę o wytłumaczenie mi powyższego zjawiska, (Brześć tyłem anteny na Yadze od CCIR)?

Czekam na Odp.
    Pozdrawiam.

Adam

0