Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.

WitoldZ 19 Apr 2010 12:58 6738 23
 • #1
  WitoldZ
  Level 12  
  Zanim zdecydowałem uruchomić nowy wątek, kilka dni poświęciłem na szukanie rozwiązania problemu w istniejących już tematach, jednak nie znalazłem podobnego przypadku, a może źle szukałem.
  Opiszę mój przypadek jak najdokładniej.

  Mój sprzęt to: Fujitsu Siemens Computers Intel(R) Celeron(R) CPU 2,60GHz 1GB RAM. Od wielu lat pomagam innym w usuwaniu różnych usterek z oprogramowaniem PC (w tym również problemy z systemem XP).
  Tym razem również, jak zawsze, włączyłem dysk klienta z uszkodzonym systemem operacyjny, do mojego PC jako slave w miejsce mojego drugiego dysku też slave i... stało się. Po starcie komputera mój dysk master nie odpalił systemu. Natychmiast włączyłem płytę z instalatorem XP i konsolą odzyskiwania (R) próbowałem uruchomić XP. Nic z tego, konsola nie widziała w ogóle ani dysku ani Windowsa. Stwierdziłem, że podczas przepinania dysków wysunął się nieco wtyk taśmy z płyty głównej. Poprawiłem, odpaliłem ponownie i tym razem, nie pamiętam już dokładnie, ale instalator chyba widział dysk, ale nadal nie widział systemu.
  Pozostało mi więc zająć się kompem klienta i po sformatowaniu w jego PC jego dysku (dane nie były tak ważne do odzysku), po założeniu partycji i zainstalowaniu systemu, podłączyłem tego swojego mastera u klienta jako slave.
  Wynik: w menadżerze urządzeń dyski obydwa widoczne, w "Mój komputer" też, tylko we właściwościach mojego dysku system plików NTFS zamienił się na RAW i w żaden sposób nie można wejść w niego - Windows żąda formatu.
  Komputer klienta zrobiony i odesłany, więc by zająć się moim, kupiłem nowy dysk by postawić system i z jego pozycji zająć się padniętym dyskiem master. Tutaj muszę podać dla jasności parametry dysków:

  Nowy dysk master:
  SAMSUNG SP0802N/P (80GB 7200RPM, Ultra-ATA/133)
  postawione dwie partycje 40/40 NTFS  Stary dysk master:
  WD400LB-07DNA2 (40GB ATA100 7200RPM
  jedna partycja 40 NTFS

  Dysk slave:
  ST340015A Seagate Barracuda (40GB ATA100 5400RPM)
  postawione dwie partycje 10/30 FAT32

  Po przygotowaniu nowego dysku podpiąłem ten mój slave, który do tej pory nie był włączany (oczywiście uważałem teraz na taśmę, by była właściwie zapięta) i po uruchomieniu PC i wejściu w "Mój Komputer" okazało się , że:
  -po pierwsze - moja druga partycja w nowym dysku zmieniła system plików na RAW
  -po drugie - nie widać podpiętego starego dysku slave w tym folderze
  -po trzecie - w menadżerze sprzętu obydwa woluminy są widoczne

  Drugą partycję nowego dysku sformatowałem ponownie NTFS (była jeszcze pusta, więc bez strat), a co do dysku starego - wypiąłem go podejrzewając, że jakimś cudem również zamienił się na RAW i więcej nie kombinowałem, ponieważ bardzo zależy mi na odzyskaniu danych.
  O co tu chodzi?
  Boję się teraz podpinać dysków bez poznania problemu. Czy ktoś może mi pomóc w odzyskaniu starych dysków?
  Co powoduje zmianę systemu plików?
 • #2
  migol21
  HDD Recovery specialist
  1) Najpierw SMART każdego dysku najlepiej każdy osobno wpinany i botowanie z CD albo Dyskietki.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
  2) Po podaniu smart będzie można zadecydować dalszy sposób działania.
  3) Opisz które partycje i który dysk należy odzyskiwać i który jest jego SMART oraz opisz który SMART jest dysku z systemem.

  Przygotować się do podania :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html
 • #3
  WitoldZ
  Level 12  
  Dziękuję za wskazówki, oczywiście przygotuję wszystko choć jeszcze SMART-a nie robiłem. Mam nadzieję, że zrobię to prawidłowo.
  Proszę tylko o cierpliwość, ponieważ mam w rodzinie nieoczekiwany pogrzeb osoby bardzo mi bliskiej.

  Dopisano 25.04
  Czy jest jakaś sugestia co do wyboru programu dla SMART, który dałby się uruchomić z CD i testować podpinane dyski?
 • #4
  WitoldZ
  Level 12  
  A więc przyszedł czas, gdy mogę zająć się dyskami. Nie bardzo wiedziałem jak bootować z CD i jak uruchomić program testujący bez dysku systemowego. Wymieniłem więc podejrzaną taśmę połączeniową i podłączając badane dyski na slave, przygotowałem SMART-y z pozycji mojego nowego dysku systemowego i tak:

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.
  SMART starego dysku master, jedna partycja NTFS. Dysk systemowy. Po podpięciu był on widoczny w menadżerze urządzeń oraz w "Mój komputer". Do odzyskania: kontakty, konta i wiadomosci Outlook Ex., folder "Ulubione", folder "Moje dokumety", folder "DGCS", folder "Witmark", folder "Pulpit", program PINs z hasłami i jeszcze szereg innych, których nie do końca pamiętam w jakiej partycji były zlokalizowane. Korzystałem bowiem ze skrótów z pulpitu.

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.
  SMART starego dysku slave, dwie partycje FAT32. Po jego podpięciu do PC był on widoczny w menadżerze urządzeń, natomiast w "Mój komputer" nie był wykryty. Do odzyskania prawie wszystko.
 • #7
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Wykonać SCAN NTFS dla tego dysku.
 • #8
  WitoldZ
  Level 12  
  Oto skan NTFS.
  W poszczególnych screenach ostatnie 3, 4 wpisy okna poprzedniego powtarzają się jako pierwsze w oknie następnym (to dla jasności).

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy. Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy. Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.
 • Helpful post
  #9
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Jak widać brak sektora Boot. Sektor 63. Teraz trzeba poszukać Boot Copy. jeśli jest to przywrócić jeśli nie trzeba odbudować Boot.

  Do tego będzie potrzebne znalezienie gdzie mieści się MFT.
  Przypuszczalnie partycja zaczyna się od 63 (NTFS) sektora. MFT powinno zaczynać się 786432 klastra czyli 6291519 LBA.
  Do podania Sektor 6291519 do 6291550

  Po połączeniu zdalnym okazało się że jest Boot Copy w sektorze 78156224.
  Ilość sektorów to z Boot Copy 78156161. Po skopiowaniu Boot Copy, do Boot (63) i wpisaniu odpowiednich parametrów w MBR dysk działa poprawnie.
  Wszystko darmową wersją DMDE i wiedzą.

  Teraz kolejny dysk.
 • #10
  WitoldZ
  Level 12  
  Tylko wiedza... dobrze powiedziane :)
  Dobrze, to teraz dysk pracujący jako slave (z danymi) przed uszkodzeniem:

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.

  Dysk posiadał dwie partycje FAT32. Jak widać na screenie coś jest w NTFS, więc skanować jedym i drugim systemem, czy tylko FAT?
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  WitoldZ
  Level 12  
  To prawda, zawsze jest jakieś ryzyko w każdym sposobie odzyskiwania. Jednak Twojej rady nie ignoruję i na pewno przyjrzę się temu sposobowi dokładnie na przyszłość.
  Dzięki za pomoc.
 • Helpful post
  #15
  migol21
  HDD Recovery specialist
  przemek341 - Dlaczego nie używać automatu odpowiedź prosta. Bo automat jest głupi robi tylko to do czego jest zaprogramowany nawet małpa potrafi klikać w next tylko nie każda małpa wie co i dlaczego się dzieje. Zasada forum jest nauka i pomoc. Regulamin punkt 16. Dodatkowo Kolego szczególne uregulowania działu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1118407.html.

  Poleca kolega rozwiązanie problemu po przez zakup programu. Nawet nie wspomina o tym, że to kosztuje .

  Quote:
  Ponadto w przypadku tej "tylko wiedzy" rowniez nie masz zadnej gwarancji na to iz nie stracisz danych... Wystarczy wpisac blednie jedna cyferke i twoje dane poleca. A nikt nie jest nieomylny...


  Twoja pseudo porada jest nawet bardziej szkodliwa niż myślisz bo poleca bezmyślność brak inicjatywy i myślenia .


  Tutaj tak łatwo nie jest bo MBR co innego wskazuje niż to co Boot. Twój program płatny mógł więcej namieszać niż to, że ktoś wiedział co i gdzie trzeba zrobić. Dodatkowo wszystko to nic nie kosztowało.


  W drugim dysku są dwie partycje FAT32 na szczęście wszystkie sprawne . Problem jest rozwiązany tu tylko wpis w MBR. Przy programach automatach mógł się zdarzyć problem bo oprócz wpisów prawidłowych były również stare z NTFS-a (Boot Copy) i Tablica po wpisie partycji rozszerzonej. Obydwie partycje dodałem jako podstawowe.

  Za darmo programem darmowym DMDE i wiedzą nie płatnymi automatami dla upośledzonych.

  Dysk Samsung nowy system :
  S.M.A.R.T.
  Pokazuje parametr
  Atrybut 196 ( C4 ) w ilości 61
  Reallocation Event Count
  Ilość operacji remapowania (przenoszenia danych z uszkodzonego sektora do specjalnego zarezerwowanego obszaru - obszaru rezerwowego). Wartość RAW tego atrybutu określa łączną ilość prób transferu danych z relokowanego sektora do obszaru rezerwowego. Liczone są zarówno próby udane jak i nieudane.
  Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

  Oraz
  Atrybut 198 ( C6 ) w ilości 61
  Uncorrectable Sector Mount (Offline scan UNC sectors)
  Ilość nie korygowalnych błędów. Wartość RAW tego atrybutu wskazuje łączną ilość nie korygowalnych błędów podczas odczytu/zapisu sektora. Wzrost wartości tego atrybutu wskazuje na ewidentne defekty powierzchni dysku i/lub problemy z podsystemem mechanicznym dysku.
  Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

  Ciekawe co się stało, że takie parametry są na tym dysku należało by sprawdzić ten dysk najlepiej po przez taką procedurę :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

  Lub przynajmniej wykonać skanowanie w MHDD uruchamianego z startowego nośnika.

  Dysk Seagate stary systemowy ma parametr :
  Atrybut 199 ( C7 ) w ilości 43
  UltraDMA CRC Error Count
  Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Najczęstszym powodem błędów są problemy z taśmą-kablem komunikacji danych. Parametr ten nie zmniejsza się po usunięciu usterki kabla.
  Krytyczny: Nie (Im niższa wartość tym lepiej)

  Jak wiadomo kabel wymieniony jeśli się ten parametr nie zwiększa to powinno być ok. To samo tyczy się WD, który miał parametr 199 w ilości ponad 100.
 • #16
  WitoldZ
  Level 12  
  A więc intuicja dobrze podpowiedziała mi, że sprawcą zamieszania była taśma. Jestem ogromnie wdzięczny za pomoc w odzyskaniu danych.
  Na spokojnie przeanalizuję całą procedurę odzyskiwania i dzięki konkretnym radom migola21 na pewno zyskam cenną wiedzę.
  Wielkie DZIĘKI!
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  przemek341 wrote:
  Zle kolega doczytal. Ja nie proponuje zakupu programu, podalem tylko porzyklad, a mysle ze wszyscy tutaj sa na tyle inteligentni, zeby poszukac bezplatnych odpowiednikow w np. google

  Następna tak inteligentna podpowiedź zostanie odpowiednio wyróżniona. Na przyszłość jak proponujesz program komercyjny to podawaj jego cenę.
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  WitoldZ
  Level 12  
  Można by powiedzieć - "Dziwnej sytuacji ciąg dalszy.."
  Odzyskane w poprzedniej sesji dane ze starego dysku slave przekopiowałem na nowy dysk i odzyskany również w poprzedniej sesji stary dysk master (systemowy) podłączyłem teraz jako master, natomiast nowy dysk włączyłem jako slave. Wszystko odbyło się na nowej taśmie i...
  Windows na odzyskanym starym dysku wystartował bez problemów. Wszystko jest widoczne i na swoim miejscu. Jednak dopięty nowy dysk 80-tka jako slave jest widoczny w "Mój komputer", ale pierwsza partycja: dane niewidoczne, 0 pojemności i system plików nieznany, a druga partycja: dane nie do odczytu, 0 pojemności i sytem plików RAW
  Odnoszę wrażenie, że jakiekolwiek dyski podpinane jako slave do do dysku z którego teraz pracuję (WDC WD400LB-07DNA2) ulegają uszkodzeniu danych, dlatego poniżej przedstawiam SMART-y obu dysków.

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.
  Dysk systemowy master (sprawny) - WDC WD400LB-07DNA2

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.
  Dysk podpięty jako slave do odzysku (2 partycje 40/40) - SAMSUNG SP0802N/P
 • #21
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Samsung ma jakieś błędy odczytu może to jest powodem.
 • #22
  WitoldZ
  Level 12  
  Może i to ten Samsung. Muszę jednak przypomnieć, że tego Samsunga kupiłem po utracie danych w moich dwóch dyskach poprzednich, których historia odzyskiwania jest opisana od początku tego wątku. Dane zaś utracone zostały we wszystkich dyskach (również w tym klientowskim) przy udziale dysku Western (WDC WD400LB-07DNA2) pracującym jako dysk systemowy.
  Czy to przypadek?

  Poniżej przedstawiam analizę sektorów i nieśmiało proszę o jeszcze jedną pomoc w odzyskaniu danych.
  Acha, jeszcze jedno. Od pewnego czasu na tym Westernie usuwam błędy systemowe korzystając z programu "SLOW-PCfighter", czy on czegoś nie namieszał w tym dysku? Pytam, bo przed użytkowaniem tego programu zdarzało się że doczepiałem inne dyski i nic złego się nie działo.

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.
 • Helpful post
  #23
  migol21
  HDD Recovery specialist
  W samsungu nie ma problemu z sektorami to problem z limitem 31 GB.
  1) Albo masz zworki Instrukcja
  Quote:
  Although my drive is bigger than 32GB and Disk Management recognize the
  hard drive, it is only shown as 32 GB.
  There are two ways for setting jumpers.
  One is the general jumper setting for recognizing the drive's own capacity,
  the other is the 32GB clip jumper setting for recognizing only 32GB capacity
  whatever the real capacity is.It seems that you have set the 32GB clip
  jumper.

  Quote:
  Wolne tłumaczenie : Mimo, że mój dysk jest większy niż 32GB Zarządzanie dyskami widzi
  dysk twardy tylko jako 32 GB.
  ...Istnieją dwa powody...
  ...Niezależnie od tego, który z nich jest wydaje się, że masz źle ustawione zworki...

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.
  2) Albo założony limit

  Nieoczekiwana zmiana systemu plików na RAW - dysk systemowy.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7582680#7582680
  http://hddguru.com/software/2007.07.20-HDD-Capacity-Restore-Tool/
 • #24
  WitoldZ
  Level 12  
  Faktycznie, jak zakładałem zworkę na Samsunga, to spojrzałem na instruktarzowy rysunek na dysku i znalazłem słowo "slave" przy drugiej złączce. Nie zwróciłem uwagi, że to opcja limitowana. Po zdjęciu tejże złączki, dysk jest widoczny i w pełni sprawny.
  Przepraszam za szkolny błąd. To wszystko z wrażenia działań poprzednich :D
  Dziękuję raz jeszcze!