Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Altus tonsil 75 + wzmacniacz

Kajte0 19 Apr 2010 18:27 2191 5
    Kajte0
    Level 1  
    Witam mam problem dostałem kolumny altus 75. Wszystko orginal ale trzeba wymienić zawieszenie, poprostu do regeneracji niestety pogubiłem pierscienie do głosników niskotonowych i jedną cewke w zwrotnicy ale do żeczy.
    Chciał bym sobie zrobić takie fajne nagłośnienie. Kolumny juz pomalowałem potrzebuje teraz pomocy czy wybrać głosniki 25/40 orginalne czy 25/60 niskotonowe
    róznica między nimi by była 40w na 2 kolumnach czy jest sens czy lepiej zostać przy 40w głosniczkach tylko je zrgegenerować.I jaki wzmacniacz do tego wybrać nie musi być jakiś bardzo nowoczesny tylko dobrej firmy do 230zł i czy jezeli by były głosniczki 60w to na kolumne by przypadało jakieś 85w?,ponieważ 60,20,5w więc na 2 by to było jakieś 170w?? czy trzeba kupić wzmacniacz na 2x90w?

Pisownia!
    Regulamin p.15
    Proszę poprawić.
    (dj-MatyAS)
    IRENEUSZ GT
    Level 11  
    Lepiej głosniki zregenerować jak są orginalne (na allegro masz kolego zestawy naprawcze ). A ze wzmacniacza to polecam polskie które dobrze współgrają z altkami.
    User removed account
    User removed account  
    wisnia_lwa
    Level 28  
    GDN 25/40 i 25/60 to praktycznie te same głośniki, ktoś je chyba z tego co pamiętam, dokładniej oglądał i nawet nie było na oko różnic w cewkach- tymi 20 watami różnicy się nie przejmuj. Jak zregenerujesz- wyjdzie na pewno taniej, a na dobrych podzespołach- nie gorzej, niż oryginał (tylko uważaj właśnie na te zestawy z allegro).

Quote:
    i czy jezeli by były głosniczki 60w to na kolumne by przypadało jakieś 85w?,ponieważ 60,20,5w więc na 2 by to było jakieś 170w?? czy trzeba kupić wzmacniacz na 2x90w?

Nie, nie sumuje się mocy głośników, moc kolumny wyznacza moc głośnika niskotonowego, czyli mając niskotonowe głośniki 40 W, taka też będzie moc kolumny (nie przejmuj się, że to mało- te głośniki były mierzone wg starych norm, dzisiaj pisałoby na takim pewnie ze 100W, poza tym altusy mają dobrą efektywność, więc przy stosunkowo niewielkiej mocy grają głośno <gorzej z jakością>)

Wzmacniacz dobrze, aby miał moc zbliżoną do mocy kolumny (ja preferuję nawet trochę mocniejszy- lepsza kontrola głośnika, nie grasz na przesterze, lepsza dynamika i niższe zniekształcenia, bo "nie żyłujesz" wzmacniacza) i myślę, że i tutaj nie będzie przesadą wzmacniacz o mocy ok. 60W przy 8 Ohm. Polski sprzęt? Tutaj raczej sobie odpuść, nie oszukujmy się, ale wiele polskich konstrukcji wzmacniaczy niestety ustępuje znacząco dźwiękiem podobnym konstrukcjom zagranicznym.

Moim faworytem jest Yamaha- bardzo fajny, ciepły dźwięk, dobra korekcja, fajny "kop" na basie.
    Jak chcesz coś, co brzmi "analitycznie", nie podbarwia- tanio, a dobrze- duall (kupiłem z allegro za 170 z wysyłką, w stanie idealnym, potężne trafo, radiatory, moc ok. 70, 80W na kanał, solidnie wykonany).
    Unikaj raczej technicsa, pioneera (bas i sopran, a na środku gorzej :P).

Oczywiście powyżej porównuje bardzo ogólnie i w pigułce, nie podając konkretnych modeli i biorąc pod uwagę twoją "klasę budżetową". Nie chcę, żeby za chwile rozgorzała tutaj wojna, że pisze głupoty, że nie słyszałem takiego to, a takiego modelu, a on gra inaczej niż cała seria itd... :)
    PZ IX
    Level 34  
    wisnia_lwa wrote:
    GDN 25/40

GDN 25/40/3. 25/40 to co innego.
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Tak, dzięki za poprawienie. Masz rację, a mi nie chciało się dopisać końcowych oznaczeń, a tutaj to gra dużą rolę :)