Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa zasilacza dell inspiron 1720

Mar 19 Kwi 2010 18:38 11591 14
  • #1 19 Kwi 2010 18:38
    Mar
    Poziom 9  

Zepsuł mi się zasilacz z mojego laptopa. Komp to DELL Inspiron 1720. Zasilacz 90W 19,5V. Objawy były takie, że po włączeniu go do prądu nie zawsze zapalała się lampka gotowości i wówczas zasilacz wydawał dźwięk w postaci cichutkiego popiskiwania. Gdy poruszyło się kablem zaczynał działać. Potrafił również wyłączyć laptopa o ile nie było w nim baterii po poruszeniu zasilaczem. Można kupić nowy za jakieś 150 zł, ale to też pieniądz, więc zdecydowałem się na samodzielną naprawę. Nie wiedziałem jak go otworzyć, bo nie ma żadnych śrubek czy zatrzasków. Okazuje się że jest klejony, więc bardzo skuteczne okazało się opukanie go wokół za pomocą dłuta i młotka (on ma wokół taką szczelinę). Może to mało fachowe, ale zadziałało i w zasadzie nie widać na zewnątrz żadnych uszkodzeń. W środku też nic się nie zepsuło. Okazało się, że powodem popiskiwania było zwarcie na wyjściu z zasilacza. Kabel zasilacz - komp jest podwójnie koncentryczny i zbyt krótko była odizolowana druga i trzecia warstwa, co dawało zwarcie. W każdym razie zasilacz jest zabezpieczony na wypadek zwarcia i efektem tego zabezpieczenia jest ów cichutki dźwięk: pi, pi, pi...
    Rozebrałem zasilacz, wylutowałem kable, skróciłem je, solidnie zaizolowałem szkotem po czym całość złożyłem razem. Wszystko działa w 100%. Myślę, że inni też mogą mieć podobny problem, a że sam wielokrotnie korzystałem z porad na Elektrodzie, postanowiłem zamieścić swój opis. Wiem, że rasowi elektronicy czy informatycy pewno się zbulwersują, ale dla mnie ważne, że naprawa była skuteczna. Nie jestem elektronikiem.
    Myślę, że resztę wyjaśnią zdjęcia. Niestety robiłem je komórką, więc są jakości na aby, aby, ale cokolwiek na nich widać.
    Pozdrawiam Elektrodowiczów.
    Naprawa zasilacza dell inspiron 1720 Naprawa zasilacza dell inspiron 1720 Naprawa zasilacza dell inspiron 1720

2 14
  • Pomocny post
    #2 19 Kwi 2010 21:04
    yogi009
    Poziom 42  

Niby prosta rzecz, ale występuje w przyrodzie, na pewno warto takie sytuacje opisywać, tym bardziej, że elektronika przemyślana i przeżywa podobne dramaty.

0
  • Pomocny post
    #3 20 Kwi 2010 01:34
    nogreg
    Poziom 15  

Witam
    Może nie do końca fachowo, ale ogólnie tak to się robi.
    Dodałbym tylko, że do otwarcia zasilacza lepiej zastosować malutką szlifierkę typu Dremel czy podobną, ewentualnie cienką piłkę . Ważne, żeby zmieścić się w tym właśnie rowku na środku i żeby piłka się nie wyginała, stąd odpada włośnicowa. Piłka ma być prosta, bo i bok zasilacza taki jest, a cięcie ma być równo głębokie na całej długości.
    Takie rozłożenie zasilacza oczywiście warto też zastosować, gdy złamaniu ulegnie kabel tuż przy zasilaczu. Skracamy, lutujemy i składamy.
    A montaż potem wykonujemy sklejając wcześniej rozcięte brzegi. Łatwiej, gdy zasilacz ma pod plastikiem metalową obudowę (rola wzmocnienia, ekranu i radiatora, ma większość zasilaczy). Można zastosować np. Poxipol czy pochodne. Uwaga na kropelki (kleje cyjanoakrylowe), bo przewodzą prąd.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Kwi 2010 11:14
    olooo
    Poziom 15  

Szlifierka micro czy brzeszczot zostawi ślad albo braki które zamienisz w pył. Najładniej wyjdzie klejenie obudowy po wcześniejszym zastosowaniu WIELKIEGO noża kuchennego i gumowego młotka. Nóż przykładasz w szczelinę i pukasz młotkiem (siła rozkłada się na całą długość szczeliny) - i tak dookoła. Szczelina pęka idealnie. Nawet przy braku wprawy jeśli pęknie ci nierówno to po sklejeniu nie po zostanie na obudowie żaden ślad.

1
  • #5 20 Kwi 2010 11:35
    yogi009
    Poziom 42  

Ja tam rozcinam cienkim brzeszczotem, a potem sklejam mocną, szeroką taśmą izolacyjną (są takie srebrne, z włóknem w środku i bardzo mocnym klejem) - następnym razem nie potrzeba się męczyć.

1
  • #6 20 Kwi 2010 15:29
    Mar
    Poziom 9  

Dzięki za miłe słowa. Tam w środku jest naokoło blaszany ekran, więc tu też nie ma problemu. Stukanie dłutkiem spowodowało pęknięcie spoiny klejowej, więc praktycznie zasilacz jest jak nowy.
    Ten ekran mi się trochę odgiął podczas stukania, ale można go było w palcach wyprostować. Myślę, że podobny skutek może przynieść zastosowanie noża.

0
  • #7 25 Kwi 2010 20:38
    Mar
    Poziom 9  

Jest jednak problem. Dzisiaj popracować musiałem trochę na baterii i wyładowałem ją do końca. Okazuje się, że zasilacz nie ładuje baterii. Przegrzebałem wszystko i myślę, że powodem jest to, że komputer nie rozpoznaje zasilacza. Sprawdzałem w BIOS-ie, gdzie tak pisze. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak zmusić go do ładowania baterii, albo jakikolwiek inny pomysł? Nie mam pojęcia co się stało? Ja przecież tylko wylutowałem kabelek zasilacz-komp. Macie jakiś pomysł?

0
  • Pomocny post
    #8 25 Kwi 2010 22:35
    jurek1980
    Poziom 26  

Trzeci kabel to komunikacja między płytą główną ( kontrolerem klawiatury) a zasialczem. W zasilaczu jest pamięć ( Dallas DS2501). Podczas startu komputera następuje odczyt tej pamięci. Całość komunikacji odbywa się za pomocą jednego kabla . Sprawdź poprawność lutowania. Możliwe uszkodzenia po zwarciu kabla w zasilaczu to uszkodzenie pamięci w zasilaczu lub płyty głównej w komputerze.

1
  • #9 25 Kwi 2010 23:27
    Mar
    Poziom 9  

A który to ten trzeci kabel? Środkowy czy zewnętrzny?

0
  • Pomocny post
    #10 26 Kwi 2010 00:21
    jurek1980
    Poziom 26  

We wtyku od zasilacza jest to ten dochodzący do środkowego bolca. W zasilaczu powienien on iść do pamięci. Szuakj układu DS2501.

1
  • #11 26 Kwi 2010 00:33
    Mar
    Poziom 9  

Spróbuję, dzięki. Napiszę o skutkach.

0
  • Pomocny post
    #12 26 Kwi 2010 00:41
    misiupan
    Poziom 35  

Lub w laptopie poszła z dymem dioda która podpięta jest do gniazda - szpilki na płycie, dalej za diodą jest kontroler LPC, jak on się uszkodził to już grubsza naprawa. Najlepiej sprawdzić na 100% sprawnym zasilaczu zanim podejmiesz dalsze kroki.

1
  • #13 26 Kwi 2010 11:05
    Mar
    Poziom 9  

Dzięki. Zacznę od tego, że pożyczę od znajomego "nieśmigany" zasilacz.

0
  • #14 28 Kwi 2010 18:57
    Mar
    Poziom 9  

No to gotowe. Okazało się, że przy lutowaniu kabelka zrobiłem zwarcie między pinami na odwrotnej stronie płytki. Widać to trochę tam gdzie zaznaczyłem kółkiem na czerwono.
    Poprawiłem lutowanie. Zasilacz natychmiast został rozpoznany przez komputer i rozpoczął ładowanie baterii. Dobrze, że niczego nie spaliłem np. na płycie głównej!!!
    Oto dowód, że się udało:
    Naprawa zasilacza dell inspiron 1720 Naprawa zasilacza dell inspiron 1720
    Sorry za jakość tych zdjęć. Nie mam solidnej cyfrówki.
    A tak przy okazji jestem inż. mechanikiem. Projektuję. Mam bogate doświadczenie zawodowe. Szukam roboty w okolicy albo via e-mail. Gdyby ktoś, coś...
    pozdrawiam wszystkich
    :D

0
  • #15 09 Lip 2010 16:07
    Mar
    Poziom 9  

Zasilacz działa do dziś w 100%. Tym samym uważam temat za zamknięty.
    Pozdrawiam wszystkich!

0