Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kondensator do wzmacniacza 500 w rms?

19 Apr 2010 19:37 13789 26
  • Level 9  
    Witam. Mam mały problem. Mam skrzynie basową z głośnikiem 12 o mocy 400 w rms, i wzmacniacz o mocy 500 w rms. i teraz nie wiem bo się aż tak nie znam na tym, czy będę potrzebował kondensator, jeśli tak to o jakiej pojemności? na kondensator mogę wydać max 240 zł. Byłbym wdzięczny za małą radę i podpowiedż.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 21  
    Jeżeli przy mocniejszych uderzeniach, nie przygasają ci żarówki w aucie - to nie potrzebujesz kondensator. Jeżeli przygasają - to 1F powinien załatwic ten problem. Jeżeli nie zależy ci zbytnio na wyglądzie i bajerach - kup Dietz Blue Cap 1F, prosty i użyteczny.
  • Level 31  
    A to ma być do samochodu ?
    Jeśli tak to akumulator jest doskonałym kondensatorem, tylko musisz podłączyć wzmacniacz grubymi przewodami.
    Jeśli wzmacniacz bedzie pracował z mocą 400W, to z akumulatora musi popłynąć ponad 50A, czyli przekrój co najmniej 10mm kw. (średnica > 6mm)
    W takim wzmacniaczu jest przetwornica i na jej wyjściu powinny być odpowiednie kondensatory, aby dostarczyć odpowiedni prąd do głośnika.
    Jeśli połączysz akumulator cieńszym przewodem dodatkowy kondensator, bedzie zapobiegał chwilowym spadkom napiecia na przewodach.
    Kondensator na nap. min.15V pojemność im wieksza tym lepsza, można połączyć kilka kond. równolegle, 50 mF w przybliżeniu może oddać 50A w ciągu 1ms, przy spadku na nim napiecia o 1V.
  • Level 29  
    strusiek2004 wrote:
    Witam. Mam mały problem. Mam skrzynie basową z głośnikiem 12 o mocy 400 w rms, i wzmacniacz o mocy 500 w rms. i teraz nie wiem bo się aż tak nie znam na tym, czy będę potrzebował kondensator, jeśli tak to o jakiej pojemności? na kondensator mogę wydać max 240 zł. Byłbym wdzięczny za małą radę i podpowiedż.

Może być rozpoczął od tego jaki dokładnie masz sprzęt i kable zasilające ... !

Może masz wzmak First 500 wat i głośnik Power tuning 400 watt... a wtedy kondek zbędny :D

pozdro
  • Level 12  
    Moim zdaniem kondek to wogóle rzecz zbędna u co niektórych to robi tylko za wyświetlacz z poziomem napięcia...Podstawa to mocny alternator,przewody dobrane adekwatnie do systemu lapiej zawsze grubsze z zapasem i dobry akumulator oraz poprawny montaż.
  • Level 9  
    No jeśli chodzi o szczegóły to jest to sprzęt car audio oczywiście. w aucie akurat mam duży alternator ale stary aku ale jeszcze się trzyma:) sprzętu nie kupiłem jakiegoś firmowego, chciałem tanio ale jak najlepiej. w aucie mam głośnik 12 kenwood KFC-W3012, wzmacniacz to peiying PY-B2H76R. jeśli chodzi o przewody to są wystarczające, te 6 mm w przekroju mają napewno.

Dodano po 2 [minuty]:

wzmacniacza jeszcze nie podłączyłem także nie mogę powiedzieć czymi światła gasną

Dodano po 40 [minuty]:

A tak przy okazji mam pytanie. Kable pod wzmacniacz mam już podłączone w aucie a przy plusie mam bezpiecznik 25 A chyba. Czy ten bezpiecznik wystarczy cz trzeba dać większy?
  • Level 29  
    strusiek2004 wrote:

wzmacniacza jeszcze nie podłączyłem także nie mogę powiedzieć czymi światła gasną

To po co Pytasz o kondensator ??? Na zapas ??

strusiek2004 wrote:

A tak przy okazji mam pytanie. Kable pod wzmacniacz mam już podłączone w aucie a przy plusie mam bezpiecznik 25 A chyba. Czy ten bezpiecznik wystarczy cz trzeba dać większy?

Zależy tylko i wyłącznie od tego jakie masz dokładnie kable zasilające i jaka długość......
  • Level 29  
    lutek3112 wrote:
    Moim zdaniem kondek to wogóle rzecz zbędna u co niektórych to robi tylko za wyświetlacz z poziomem napięcia...Podstawa to mocny alternator,przewody dobrane adekwatnie do systemu lapiej zawsze grubsze z zapasem i dobry akumulator oraz poprawny montaż.

Popieram.

Dodano po 2 [minuty]:

Kłosiol wrote:
    strusiek2004 wrote:

To po co Pytasz o kondensator ??? Na zapas ??

strusiek2004 wrote:

Zależy tylko i wyłącznie od tego jakie masz dokładnie kable zasilające i jaka długość......

''Zależy tylko i wyłącznie od tego jakie masz dokładnie kable zasilające i jaka długość......[/quote]'' - zgadam się z tym ale jak kolega napisał ma 25A a wzmacnaicz jest zabezpieczony 75A i pobiera max do 50A i bezpiecznik może się przepalić.
  • Level 35  
    Kondensator nie wytwarza prądu! Niech to sobie zapamiętają osoby które tak myślą. One tylko magazynują prąd, ale najlepszym rozwiązaniem jest dobry aku plus odpowiednie kable o odopowiednim przekroju.
  • Level 13  
    No ale wiesz, kondensator potrzebny czy nie musi być no nie? Jest lans wtedy no nie? I jeszcze jak pyłgają na nim różne śliczne światełka i cyferki to już w ogóle total lans ;)
  • Level 29  
    Tulio20 wrote:
    No ale wiesz, kondensator potrzebny czy nie musi być no nie? Jest lans wtedy no nie? I jeszcze jak pyłgają na nim różne śliczne światełka i cyferki to już w ogóle total lans ;)

:)

Ja miałem zawsze kondensator jak przygotowywałem auto pod db drag, wyświetlacz na kondziku pokazywał mi jakie mam spadki napięcia, na same zawody wywalałem kondensator bo notowałem przez niego spadek o około 0,4db.

Takie 0,4db niekiedy może zaważyć o pucharku :)
  • Level 13  
    Noo zgadza się, zawody to co innego.
  • Level 29  
    Tulio20 wrote:
    Noo zgadza się, zawody to co innego.

No ale jeśli w praktyce wychodzi że kondensator nic nie daje ( wielokrotnie przetestowane na zawodach i nie tylko prze ze mnie ) to na co dzień będzie inaczej ?
    Jeśli będzie poprawa to będzie raczej efekt placebo.
  • Level 14  
    Niko123 kondensator magazynuje prąd po to aby go SZYBKO oddać wzmacniaczowi. Ale prędkość oddawania prądu bywa różna i inna jest w przypadku kondensatora DLS czy brax a inna dla dietz, toxic.

W przypadku DB dragu zapotrzebowanie na prąd jest bardzo duże i zwykłe kondensatory nie są w stanie oddać szybciej prądu niż dobry akumulator i grube przewody. Dlatego miałeś niższe wyniki.

Do autora teraz: jak chcesz żeby ktoś Ci pomógł jak nie napisałeś jaki masz akumulator, jakie kable? Jeśli masz skończony aku 44Ah i kable 6mm2 to nawet 10szeregowo połączonych braxów w tym przypadku Ci nie pomoże.
  • Level 9  
    No cześć wam. właśnie dzisiaj podłączyłem wzmaka i powiem szczeże że daje niemiłosiernie. no ale mniejsza z tym. co do aku to wole się nie wypowiadać bo mi padł po 5 minutach słuchania muzy. Alternator mam spory i dzięki niemu jeszcze śmigam na starym aku:) ale nie powiem ile ma bo znowu zapomniałem zobaczyć. kable zasilające 10 GA VOICE KRAFT (jedni mówią że wystarczające a inni że trzeba grubsze). A dodam że słuchając muzy głośniej niestety światełka sobie disco party robią.
  • Level 29  
    Co do oznakowania wymiarów grubości kabla zasilającego (8 Ga czy 10 Ga) to nic innego jak chwyt reklamowy. Niestety duzo osob (jak widac po allegro) sie na to nabiera. Kupując kabel o grubosci 8Ga kupuje tak naprawde o przekroju okolo 8mm^2

AWG
    Skrót ten może co nieco zaskoczyć osoby nieobeznane z amerykańskim systemem miar.

(American Wire Gauge) określa pole przekroju kabla, które w Europie zazwyczaj wyraża się w milimetrach kwadratowych. Im mniejsza liczba AWG tym większy przekrój.

Nr. AWG przekrój mm2 Nr. AWG przekrój mm2
    1 -- 42,40---------------------16 -- 1,3100
    2 -- 33,60---------------------17 -- 1,0400
    3 -- 26,60---------------------18 -- 0,8230
    4 -- 21,20---------------------19 -- 0,6530
    5 -- 16,80---------------------20 -- 0,5190
    6 -- 13,30---------------------21 -- 0,4120
    7 -- 10,60---------------------22 -- 0,3250
    8 -- 8,35---------------------23 -- 0,2590
    9 -- 6,62---------------------24 -- 0,2050
    10 -- 5,27---------------------25 -- 0,1630
    11 -- 4,15---------------------26 -- 0,1280
    12 -- 3,31---------------------27 -- 0,1020
    13 -- 2,63---------------------28 -- 0,0804
    14 -- 2,08---------------------29 -- 0,0646
    15 -- 1,65---------------------30 -- 0,0503

10 Ga to przekrój ponizej 6mm^2 !! chbya nie bede pisal czy to warte kupna czy nie.

Wzmacniacz co masz pobiera do 50A ( zabezpieczenie 75A ) i zamiast koło 16mm2 masz kable 6mm2.

Jaki kondensator do wzmacniacza 500 w rms?
  • Level 9  
    Niko123, tylko nie mów że bedę musiał znowu zię użerać z kablami? No ale ok. to w takim razie jakie kable polecasz? a tak przy okazji mówimy tylko o wymianie kabla plusowego czy też masy?

Dodano po 2 [minuty]:

ok już wiem bo dopiero zczaiłem tą tabelkę. czyli muszę kupić kable 35mm

Dodano po 3 [minuty]:

O , zapomniał bym.Od wzmacniacza do głośnika jakiej grubości kable musze mieć? Bo mam narazie jakieś cienkie ale jutru planuje wymienić.
  • Level 29  
    35mm2 nie podłączysz bo terminane w wzmacniaczu ci na to nie pozwolą, są do max 16mm2 i takie ci wystarczą.

Wymiana kabla masowego i zasilającego na taką mamą grubość.
    Od wzmaka do głośnika daj te kable co teraz masz 6mm 2.( ale mogą być mniejsze)
  • Level 21  
    Do 35 mm2 załatwią to widełki Smile
  • Level 23  
    Witam.nie chcę się powtarzać ale 35mm2 do 500RMS?Lekka przesada:D.Spokojnie starczą 16mm2.Ja 35mm2 miałem do oriona 2500D i hcca 15,2 i spadki przy 35mm2 i 50mm2 były takie same także zmiana kabli na grubsze nic nie dało.Co do kondensatora zdania sa podzielone jednak wszyscy sa zgodni z tym że jeżeli aku jest death lub słabiutki nawet 100F nic nie da.Kondensator może pomóc jeżeli są małe niedobory mocy a nie zeby nim zasilić wzmacniacz:D.Ja akurat jestem zdania że kondek się przydaje do małych spadków oraz do sprawdzania spadków dziekiwyswietlaczowi:D
  • Level 9  
    No ok. chcieliście wiedzieć jaki mam aku i alternator. No więc : aku 55Ah 600A co do alternatora to jest na nim tabliczka(dużo z niej nie zrozumiałem) i napisane było na niej coś tam coś tam 90A. No a dzisiaj właśnie byłem w mieście i oglądałem kable i stwierdziłem że ten 32mm naprawdę jest spory i mi się nie zmieści. A co do tego kabla 16mm to jaki bezpiecznik najlepiej? Bo jak kabel będę zmieniał to napewno i bezpiecznik będę musiał zmienić.

Dodano po 2 [minuty]:

no a tak powracając jeszcze do kondensatora to napewno muszę kupić bo światła mrugają. tylko pytanie czy 1F wystarczy?
  • Level 35  
    Światła mrugają bo masz kable do kitu. Najpierw wymień kable a potem myśl o kondensatorze.

Ludzie mają instalacje po 2 , 3 kW i konda na oczy nie widzieli a ty sie upierasz. Kup te kable 16mm2 lub nawet 20mm2 i masz spokój. Ja miałem aku 45Ah kabel 35mm2 i wzmacniacz 2x300W i prądu mi nie brakowało, wcześniej na kablu 10mm2 światła gasły.
  • Level 9  
    ja się nie uparłem na ten kondensator tylko poprostu jestem zielony w tych tematach. i jutro kupie te kable tylko powiedzcie jeszcze jaki bezpiecznik dokupić do kabli 16mm???
  • Level 9  
    nie wiem czy dobże kojaże ale chyba jakieś 65A bezpiecznik wystarczy...?

Dodano po 49 [sekundy]:

ooooo czyli 80A
  • Level 9  
    ok to jutro postaram się kupić i jak zamontuję do dam znać. a narazie kończę.dzięki wielkie i do usłyszenia