Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer vsx-418-s nie włącza się

kwiiiatek 19 Kwi 2010 20:23 9264 11
  • #1 19 Kwi 2010 20:23
    kwiiiatek
    Poziom 8  

Witam! Posiadam sprzęt marki Pioneer, model jak w temacie. Problem polega na tym, iż pewnego dnia się wyłączył i teraz nie reaguje na nic. Na wyświetlaczu nic nie ma. Na płytce zasilającej małe trafo, wymieniłem tranzystor RT1N431M. Może ktoś spotkał się już z tym problemem i mógł by mnie trochę pokierować?

0 11
  • Relpol
  • #2 19 Kwi 2010 21:36
    elektronik2910
    Poziom 13  

Witam.
    Na jakiej podstawie wymieniłeś tranzystor?
    Jakie wykonałeś pomiary?
    w jakich warunkach doszło do wyłączenia sprzętu?
    odpowiedź na powyższe pytania pozwoli mi udzielić konkretnej porady.

0
  • Relpol
  • #3 20 Kwi 2010 20:12
    kwiiiatek
    Poziom 8  

Wiatam! Wymieniłem tranzystor, gdyż jest on odpowiedzialny za AC_RY , a nie było na nim żadnego napięcia, bo jak wyczytałem na forum powinno tam być ale niestety nie znam wartości jakie powinien mieć. Wykonałem pomiary płytki na której jest małe trafo, a niestety dalej nie mam pojęcia gdzie czego szukać. Do wyłączenia sprzętu doszło przy jego włączeniu. Sprzęt przestawiałem na inna szafę i po podłączeniu sprzęt się włączył ale po jakiś 5-10 sekundach. się wyłączył i przestał reagować!

0
  • #4 20 Kwi 2010 20:35
    Artur k.
    Admin grupy audio

Dokonał Kolega pomiarów i co dalej? Wyniki są jakąś tajemnicą? Kolego, nie wymienia się elementów dlatego, że nie ma na nich napięcia - jak nie ma napięcia to jak mają działać? Poza tym tranzystory sprawdza się inaczej...

0
  • #5 21 Kwi 2010 15:16
    kwiiiatek
    Poziom 8  

Witam! Przepraszam kolego ale się chyba nie zrozumieliśmy. Wymieniłem ten tranzystor bo nie miałem zasilania na AC_RY. Jak już pisałem wyczytałem na forum, że powinno ono tam być, tylko nie wiem jaka miała by być jego wartość. Co do pomiarów: płytka z małym trafo ma trzy gniazda
    I- zasilanie 230v -jest ok
    II- gniazdo zasilania głównego transformatora - brak zasilania gdyż nie załącza sie przekaźnik
    III- gniazdo to ma cztery gniazdka tzn.:
    1- GNDU
    2- AC_RY
    3- AC_WUP
    4- STBY5V

Pomiary do gniazda III:
    między 1-4 jest 5,2V stałe
    między 2-4 jest 4,97V stałe
    między 3-4 jest 2,9v stałe

0
  • #6 21 Kwi 2010 15:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

W ten sposób nigdy w życiu nie naprawisz tego wzmacniacza. Nie umiesz logicznie myśleć i wyciągać wniosków z tego co widzisz, nie umiesz też dokonywać pomiarów.
    Dokonałeś bezsensownego pomiaru napięć - możesz wyjaśnić z jakiego powodu? Przecież opis przy złączu jest jasny. Nie sądzę także, by płytka była tak skomplikowana, że nie wiadomo dokąd idą poszczególne sygnały i jaka jest ich funkcja. Tranzystor wymieniłeś, bo pewnie nie wiesz jak on działa i myślałeś, że jak nie ma napięcia to zepsuty. Nie Kolego!

Przenoszę do bardziej odpowiedniego działu.

2
  • #7 26 Lis 2010 19:35
    junioro85
    Poziom 10  

Mam podobny przypadek jak kolega w tym temacie. Napięcie StBy jest 5V, natomiast AC_RY jest 0V. Nie załącza się przekaźnik (RY51) , a on jest odpowiedzialny za napięcie na głównym trafo. Proszę o jakieś wskazówki.

0
  • #8 26 Lis 2010 21:46
    daris28
    Poziom 11  

Witam, żeby zadziałał przekaźnik musi być wysterowany tranzystor, to jasne. Natomiast do wysterowania tranzystora musi być napięcie na AC_WUP( pewnie ok. 5V z procka lub innego układu ) oczywiście mierzone względem GND ( a nie jak kolega wcześniej napisał 3-4 ). Brak tego napięcia z kolei może być przyczyną nieprawidłowych napięć tj. STBY5V ( 5.6 V) lub AC_RY ( z tego co wynika na schemacie to nie przekracza 5.1 V - wyprostowane jednopołówkowo, zatem zależy co namierzysz miernikiem przy AC i DC ). Brak napięcia AC_RY może być skutkiem np. zwartej diody Zenera D58, przerwy na R53 lub D55 (oczywiście zakładając że napięcie zmienne na mostek Gretza jest prawidłowe) . Ucz się i działaj

Dodano po 3 [minuty]:

A tak a propo schematu to jest tam błąd w mostku Gretza, przyjrzyj się temu.

0
  • #9 26 Lis 2010 22:22
    masterofhardcore
    Poziom 12  

@kwiiiatek-Po podlonczeniu glosnikow jak przeniosles sprzet nie zrobiles spiecia na koncowce mocy przez przypadek?

0
  • #10 27 Lis 2010 16:05
    junioro85
    Poziom 10  

Na AC_WUP mam 2.1 V. Na ST_BY 5V, AC_RY jest 0V. Także "uczę się i działam" :) będę informował na bieżąco... Na razie dzięki daris28 za wyrozumiałość dla początkujących (nie wszyscy ją maja;)
    Zamieszczam jeszcze raz schemat:
    z tego by wychodziło, że za wysterowanie tranzystora odpowiada AC_RY...
    Na procesorze jest nóżka oznaczona RY_AC, więc tam powinno się pojawiać napięcie w momencie naciśnięcia STANBY/ON ? A za co odpowiada napięcie ST_BY 5V ?
    ----------------------------------------
    Amplituner OŻYŁ!! :) (rozebrałem i poskładałem)
    Ale wywala komunikat OVERLOAD przy słuchaniu na 5.1 kanałów powyżej 50%. Wymieniłem selektor wejść jak sugerowali na innym forum, ale nie pomogło...

1
  • #11 27 Lis 2010 21:18
    daris28
    Poziom 11  

Zobacz przede wszystkim czy nie masz zimnych lutów, bo samo się nie mogło naprawić. Sprawdź również teraz, jak już startuje, jakie napięcie jest na AC_RY ( tylko jak na DC pokazuje 0 to może spróbuj zmierzyć to napięcie woltomierzem na AC ). Tak, logicznie myślisz że w momencie naciśnięcia STANBY/ON powinno pokazać się napięcie na RY_AC. Napięcie ST_BY 5V zasila pzede wszystkim procesor i odbiornik podczerwieni. Powtarzam sprawdź dokłądnie zimne luty na płycie głównej i końcówkach mocy.

0
  • #12 29 Lis 2010 21:24
    junioro85
    Poziom 10  

Tak jak wspominałem wymieniałem selektor wejść i prawdopodobnie po włożeniu płytki coś nie stykało (choć dokładnie i starannie wszystko składałem). Napięcie na AC_RY = 5V.
    Komunikat OVERLOAD wyskakuje bo jest coś nie tak z lewym tylnym kanałem. Zmierzyłem rezystancję przy wyłączonym amplitunerze i wszędzie jest 0ohm a na tylnym lewym jest 1 ohm. Przy włączonym ampli i głośności 0 rezystancja na lewym tylnym jest w graniach 10 ohm, w pozostałych w granicach 50-80 ohm (przynajmniej tak wskazał mi miernik). Niedawno sprawdzałem że jak się pogłaśnia to na lewym tylnym kanale rezystancja spada i w okolicy 0ohm wyskakuje komunikat. Końcówki mocy to STK413-230C i STK412-230C.
    Przy każdym wyjściu jest kondensator połączony równolegle, zmierzył omomierzem (:)) i na lewym tylnym kanale 1 ohm. Na pozostałych 0. Czyli zwarcie.. Może ten kondensator być przyczyną pojawiania się tego komunikatu? Jutro wymienię kondensator i dam znać co wyszło. Ten kondesator to CQMBA123J50 (CQMBA123J50 FILM CAPACITOR PIONEER)
    P.S
    Podaję stronkę ze schematami do Pionieerów VSX:
    http://www.kallhovde.com/pioneer/tricomp/Audio/VSX/
    -------------------------------------------------------------------
    Kondensator na "wylocie" winowajcom (na zdjęciu już wymieniony). Kilka tematów spotkałem z problemem "overload" ale jeszcze nikt nie napisał, żeby sprawdzić to najprostsze...

0