Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek Maja z płaszczem, dodatkowy odzysk ciepła.

DamianBlue 19 Kwi 2010 21:29 3886 5
  • #1 19 Kwi 2010 21:29
    DamianBlue
    Poziom 11  

Witam Szanowne grono,
    Mam kominek z płaszczem wodnym. Sezon zimowy już za nami. W trakcie palenia zauważyłem, że rura kominowa dość bardzo się nagrzewa. Postanowiłem się przyjrzeć tej "sprawie". Otóż po rozpaleniu w kominku rura, która ma długość około( takie mocne przybliżenie) 150cm i dopiero wchodzi do "właściwego" komina czyli do ściany :D, rozgrzewa się dość szybko (około 30 sek) do 70 stopni, a następnie trzyma 170-190 stopni. Przyszło mi na myśl, że można to odzyskać.

Pierwszy sposób to owinięcie rury kominowej ( dalej będę tą rurę nazywał kominem) rurą 15mm. Oczywiście owe owinięcie byłoby jak "najgęstsze". W rurę puszczam wodę, podłączam pompę i wpinam się w instalację CO. Oczywiście takie coś wymaga sterowania, ale to już nie problem( dwa czujniki DS + Atmega+ jakiś LCD i po kłopocie). Niestety do takiej rury nie podłącze pompy 40W bo za mały prześwit rury. Zostaje tylko 25W.

Drugi sposób to owinięcie komina od środka, czyli po prostu wpasowanie owej spirali w komin. Na pewno zysk by był nieporównywalnie większy. Niestety mogą pojawić się problemy związane ze zmniejszeniem prześwitu (średnicy) komina, mogą powstać zawirowania spalin (wiadomo dlaczego), 25W pompa może okazać się za mało wydajna( za mały przepływ) w tym przypadku i woda się zagotuje zanim opuści komin.

Problem za małej średnicy rury dla pompy 40W mogę obejść stosując podwójną spiralę(równolegle idącą) tzn.jedna spirala będzie w drugiej( będą się przeplatać). W ten sposób będę miał średnicę 30mm a nie 15mm.

Ta spirala byłaby na odcinku 110cm, średnica komina 18cm , rura 1,5cm. Wychodzi około 41,5m rury. Dużo, ale wiadomo że inwestycja nie jest na chwile.

Co koledzy o tym sądzicie? Wydaje mi się, że odzysk byłby spory plus wstępne ogrzewanie prawie "od zaraz" po rozpaleniu w kominku.

Czekam na Wasze rozważania, przemyślenia i spostrzeżenia :).
    Serdecznie dziękuję za każdą wypowiedź i pozdrawiam.

0 5
  • #3 20 Kwi 2010 07:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 20 Kwi 2010 16:19
    DamianBlue
    Poziom 11  

Witam,
    Z serwisu kratki.pl znam te wszystkie wymienniki, lecz ceny są dość wysokie a w grę wchodzi tylko ostatni wodny. Gdybym zastosował te krążki akumulacyjne to miałbym saunę w pokoju kominkowym ;). Zależy mi na tym, aby to ciepło "wpuścić" w kaloryfery.

Szukałem na forum dość wnikliwie, ale jakoś ( może pech ) sprawił, że nie znalazłem. Poszukam w takim razie jeszcze. Co do zbytniego wyziębienia spalin do nie sądzę żebym w ten sposób dał radę. Aczkolwiek mogę się zabezpieczyć montując trzeci czujnik monitorujący temperaturę spalin powyżej spirali. Jeżeli temperatura byłaby za niska( tylko pytanie jaka temperatura byłaby za niska) to pompa od spirali mogłaby pracować cyklicznie aby podnieść temperaturę spalin.

Kolego Damian_85 użyłem twojej nazwy "wymiennik dymowy" i znalazłem ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...k+dymowy&sid=b8524a37e12da8727885f8f2381d917b o ten Tobie chodziło?

0
  • #5 20 Kwi 2010 17:45
    William Bonawentura
    Poziom 31  

DamianBlue napisał:
    Aczkolwiek mogę się zabezpieczyć montując trzeci czujnik monitorujący temperaturę spalin powyżej spirali. Jeżeli temperatura byłaby za niska( tylko pytanie jaka temperatura byłaby za niska) to pompa od spirali mogłaby pracować cyklicznie aby podnieść temperaturę spalin.

Krytyczna jest temperatura na wylocie komina a nie na czopuchu. U samej góry nie może być kondensacji wody ani węglowodorów bo komin będzie niszczony. W praktyce, żeby utrzymać te 100 stopni "na dachu" trzeba na czopuchu 150-200 stopni.

0
  • #6 30 Kwi 2010 13:08
    DamianBlue
    Poziom 11  

A co myślicie o wkładaniu spirali do komina? Może do spowodować jakieś poważne zaburzenia?

0