Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz dla czujnika tensometrycznego

machoney 19 Apr 2010 21:58 9250 34
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  machoney
  Level 15  
  Witam,
  tworzę małą hamownię dla silników elektrycznych. Do tego celu kupiłem tarczę hamulcową, zacisk (komplet dla jednego koła) i czujnik tensometryczny. Dla pomiaru momentu potrzebuję mierzyć siłę nacisku zacisku hamulca na czujnik.
  Do pomiaru chcę zastorować kartę akwizycji advantecha Link posiadającej przetwornik ADC 12-bit. Przy zasilaniu 10V i czułości mostka 2mV/V zakres czujnika da mi max 20mV. Dla pojedynczego wejścia SE zakres to 10V czyli muszę w dobrej jakości wzmocnić sygnał ok 500 razy.
  Chcę zastosować układ AD8221 i podać sygnał na kartę akwizycji. Czy mogę liczyć na Waszą pomoc? Czy to dobry układ czy proponujecie coś innego? pzd
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Wojtec
  Level 11  
  Witam, bawiłem się kiedyś takim czujnikiem. Wzmacniałem sygnał około 1000 razy jakimś zwykłym lm-em albo tl-em i niestety przetwornik 12 bitowy mi nie wystarczył. Nie wiem dlaczego strasznie mi to pływało. Kupiłem przetwornik 16 bitowy na i2c i było w miare ok. Z tym że ja oczekiwałem dokładności może przewyższającej mój układ, tego nie wiem.
 • #3
  Wilk
  Level 13  
  Witam,
  machoney wrote:
  (...) Do tego celu kupiłem (...) czujnik tensometryczny.

  Z tego co pamiętam ze studiów, pomijając fakt rozdzielczości, pomiar musisz zrobić za pomocą mostka w którym muszą być 2 czujniki tensometryczne naklejone na tę sama powierzchnię z czego jeden podlega rozciąganiu a drugi nie. Inaczej pomiary będą Ci strasznie pływać przy zmianach temperatur.
  Pozdrawiam, Tomek.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  machoney
  Level 15  
  Ponieważ są rozbieżności w definicji:
  - tensometr to element do pomiaru naprężeń
  - czujnik tensometryczny, przetwornik siły/masy, belka wagowa to gotowy element z wbudowanym mostkiem (przykład w zalączniku)

  Ja mam czujnik tensometryczny w zrozumieniu przetwornika siły. Czułość mostka to 2mV/V.
  Odnośnie rozdzielczości to właśnie 12bit wyliczyłem teoretycznie natomiast stosowany do wag układ AD7730 ma 24bit i ta różnica mnie przeraża jednak dla mnie dokładność na poziomie 1% jest zadowalająca więc zapas mam spory (chyba bo nie wiem czego się spodziewać).
  Czytałem że zastosowanie wzmacniacza pomiarowego na bazie 3xWO jest dobrym rozwiązaniem do wzmacniania sygnału z mostka. W datasheet nawet przykładowy mostek ma rezystancje 350Ohm tak jak przetwornik siły.
  Ponieważ to moja pierwsza konstrukcja z sygnałami analogowymi poprosiłem o pomoc.

  Znalazłem jeszcze układ INA125 na TME i hamownię Link wg której będę robił układ.
 • #5
  __Maciek__
  Level 20  
  IMHO niezłe i niedrogie są OP07 ...

  Jeśli chodzi o obwód wzmacniacz to kieruj się w stronę wzmacniacza instrumentacyjnego na 3 wzmacniaczach operacyjnych. Link

  Zadbaj o jakość napięcia / napięć zasilających wzmacniacze i tensometr.

  Przy 12 bitach nie powinieneś mieć większych problemów ...
 • #6
  machoney
  Level 15  
  Właśnie doczytałem się o wzmacniaczach pomiarowych 3WO lub 2WO. INA ma 2WO natomiast układów na 3WO nie znalazłem w łatwy sposób dostępny. Czy Twoim zdaniem zastosowanie INA125 będzie niewystarczające? Ten układ ma napięcie referencyjne zasilające mostek i wewnętrzne WO. Znalazłem ten układ na TME za 22zł i go zamówiłem dlatego chciałbym się skupić na najlepszym wykonaniu pomiaru na tym układzie. Spotkałem się z zastosowaniem tranzystora na zasilaniu mostka - czy dla INA125 też jest to wskazane?
 • #7
  __Maciek__
  Level 20  
  Burr-Brown ( TI ) robi naprawdę dobre układy.

  Nie powinieneś mieć większych problemów z INA125, ale nie miałem z nim doczynienia.
  Odnośnie zasilania ... powinien Ci wystarczyć zwykły stabilizator liniowy, ale pamiętaj żeby dać sporo pojemności + kondensatory ceramiczne.
  Obowiązkowo pole masy.

  12 bitów to nie są takie wielkie wymagania.
 • #8
  markosik20
  Level 33  
  Za 24zł można kupić ASD1234 (allegro), do tego atmega8 i masz kompletny układ pomiarowy z którego dane do PC możesz wysyłać po RS232.
 • #9
  machoney
  Level 15  
  Czy ten ADS1234 wymaga dodatkowego przygotowania czy wystarczy zasilić, podpiąć mostek i zapiąć się pod atmegę? Mam zestaw z atmegą128 więc to też jest do zrealizawania jednak proszę o wszystkie szczegóły na jakie muszę zwracać uwagę przy robieniu płytki bo na analogach się kompletnie nie znam
 • #10
  markosik20
  Level 33  
  W nocie katalogowej są schematy. Wystarczy podać zasilanie i odpowiednio wysterować piny. Nie potrzeba żadnych wysokostabilnych napięć referencyjnych (wystarczy to samo zasilanie co do uC).
  Przy projektowaniu trzeba się trzymać ogólnych zasad dt. m.in. połączeniu mas analogowych i cyfrowych, długości ścieżek i ich prowadzenia.
 • #11
  machoney
  Level 15  
  Notę widziałem. chodziło mi własnie o napięcie. Czyli z płytki ZL8AVR Link wystarczy zasilić ADS1234 i zwrotnie podłączyć się z komunikacją?
  Jeżeli uruchamiałeś taki układ z atmegą czy możesz pokazać jak komunikować ads1234 z atmegą? Wczytuję się w datasheet ale bez zaplecza praktycznego ciężko mi to zrozumieć.pzd
 • #12
  markosik20
  Level 33  
  ADS1234 zgłasza że dane są gotowe do odczytu, trzeba odpalić zegar i odczytać te dane. (w sumie 35 bajtów).....nic więcej.
 • #13
  machoney
  Level 15  
  Rozumiem, że dla Ciebie jest to oczywiste lecz dla mnie nie - dlatego pytam. Jest to dla mnie pierwsze urządzenie i nie mam biegłości w zrozumieniu datasheet.
  Proszę o potwierdzenie czy wszystko dobrze zrozumiałem:
  mój układ to ADS1234 i robię układ z rys 42 (jedyna różnica to napięcie zasilania z jednego źródła):
  - wybieram wejście AIN0 podając 0 na A1 (pin7) i A0 (pin8)
  - wybieram wzmocnienie 128 podając 1 na GAIN0 i GAIN1 (czy mam takie wzmocnienie ustawić zasilając układ 5V )
  - podaję 0 na SPEED dla 10 próbkowań na sekundę
  - na DRDY wykrycie zbocza opadającego oznacza gotowość danych, z atmegi podaję sygnał taktujący na SCLK (oscylator robię programowo) i czytam 35 bitów.
  - na PDWN podaję 1 z atmagi dla normalnej pracy

  czy wszystko dobrze?
  czy podasz mi kod przeliczający te 35 bitów w atmedze?
 • Helpful post
  #14
  markosik20
  Level 33  
  Kod obsługi i przeliczenia jest trochę skompilowany (pisany na ARM'a i pod obsługę kilkunastu wag).

  Zasada jest taka jak na pisałeś:
  Po uruchomieniu (PWDN) trzeba poczekać na DRDY po czym odczytać dane z przetwornika. Nic nie musisz przeliczać (co najwyżej pilnować znaku).
  Robisz zwykłą kalibrację: wartość dla obciążenia zero, potem wartość dla znanego obciążenia i wiesz jaki jest przyrost sygnału w funkcji obciążenia. Potem możesz sobie zrobić linearyzację. Nie potrzebujesz znać żadnych innych parametrów (ani Vref, ani przekładni czujnika etc.).
  Mając przekładnię czujnika 2mV/V i zasilanie 5V na wyjściu z mostka będzie max 10mV więc PGA ustawiasz na 128.
  //-----------------------------------------------------------------------------
  float Calculate_the_weight (void)
  {
  	float data;
  	data = ADS_DATA.data_from_ads - DFLASH.CAL_WEIGHT[DFLASH.number_weight].zero - DFLASH.CAL_WEIGHT[DFLASH.number_weight].dead_weight;
  	data *= DFLASH.CAL_WEIGHT[DFLASH.number_weight].cal_value_kg;
  	data /= DFLASH.CAL_WEIGHT[DFLASH.number_weight].cal_value_ads;
  
  	data /= DFLASH.CAL_WEIGHT[DFLASH.number_weight].interval;
  	data = roundf(data);
  	data *= DFLASH.CAL_WEIGHT[DFLASH.number_weight].interval;
  
  
  	if(data != WEIGHT.val)
  	{
  		WEIGHT.val = data;
  		flag.change_val_weight = 1;
  	}
  
  	return data;
  
  
  }
  //-----------------------------------------------------------------------------
  s32 Read_ADS (u8 cal)
  {
  
  	s32 data = 0;
  	u8 i;
  	for(i =0;i<24;i++)
  	{
  		ADS_SCLK_HIGH;
  		if(ADS_DOUT_PIN)data++;
  		if(i<24)data<<=1;
  		ADS_SCLK_LOW;
  	}
  
  	ADS_SCLK_HIGH;
  	ADS_SCLK_LOW;
  	
  	if(cal == calibration)
  	{
  		ADS_SCLK_HIGH;
  		ADS_SCLK_LOW;
  		ADS_SCLK_HIGH;
  		ADS_SCLK_LOW;
  	}
  
  	return data>>4;
  }
 • #15
  machoney
  Level 15  
  Kodu się nie boję bo walczyłem już z paskalem, delphi, C a teraz próbuję to połączyć ze sprzętem w avr studio (zresztą w C). Kiedyś dawno temu na 51 w baskomie coś napisałem ale nigdy nie miałem do czynienia z analogami i ich przetwarzaniem dlatego do hardware'u podchodzę jak do jeża ;)
  W ramach ścisłości - chodzi o czytanie 24 bitów a nie 35bajtów, tak?
  Robiąc obsługę na atmedze128 otrzymam 3 bajty (czyli zapisanie bezpośrednio do int) które wstawię do równania liniowego przeliczając na siłę wg prostej po kalibracji.
  Kalibracja offsetu - co to jest? jak się to ma do kalibracji charakterystyki (zero i zakres)?

  P.S. będę miał do dyspozycji INA125, AD8221 i ADS1234
  INA powinna być jutro więc będzie pierwsza testowana ale ostatecznie duże szanse ma ADS1234 bo już dużo wiem.
  Montuję układ z rys 42 i raportuję wyniki z testów :) a jak jeszcze coś mi nie będzie wychodziło to będę pisał więc wątku narazie nie zamykam. pzd
 • #16
  markosik20
  Level 33  
  Z ADS1234 czytasz 3bajty (24bity) ze znakiem. Kalibracja offsetu to "wyzerowanie" wewnętrznych przesunięć samego przetwornika (układ zwiera wejścia do masy i zeruje wskazanie). Niepotrzebnie zamawiałeś wzmacniacze operacyjne gdyż ADS1234 ma wszystko już w sobie co jest potrzebne. Układ z rys. 42 ma jedną wadę i jedną zaletę. Wada taka to to że po odpięciu/poluzowania mostka (lub jednej z gałęzi) wskazania zaczynają czasami szaleć czasami nie i nie wiadomo wtedy czy układ działa poprawnie. Zaletą jest to że pomiar jest w ogóle niezależny od zmian napięcia zasilania (w granicach "przyzwoitości" oczywiście :wink: ).
  Stosując Vref z osobnego układu oraz stabilne zasilanie wiesz dokładnie czego oczekiwać na wejściu (kg = (Max_czujnika[kg] * mV_odczytane)/(Vzas * 2mV/V)).
  Znając wszystkie stałe z 1-2% pewnością wiesz ile masz kg na czujniku. W świecie ważenia (mowa o miernikach) mało które urządzenie ma taką funkcjonalność.....czasami niestety bardzo przydatną :wink:.
 • #17
  machoney
  Level 15  
  Jeszcze raz odnośnie napięcia Vref - ma być zewnętrzny uklad czy wystarczy mi zasilanie z ZL8AVR? Mam tam dostępne 5V oraz 3,3V
 • #19
  machoney
  Level 15  
  Ok, czyli czekam na układ i będę pisał o wynikach. dzięki
 • #20
  machoney
  Level 15  
  Mam jeszcze jedno pytanie, jaką dokładność uzyskałeś na ADS1234 przy aplikacji jak na rys 42 i napięciem zasilania jako Vref? Jak się ma 24bit do rzeczywistej rozdzielczości odczytowej wagi jeśli mam czujnik 100kg.
  Czy dla dokładności 0,1% 24bit jest przeprojektowany? Usłyszałem od kolegi że 12bit jest super dla tej dokładności - wg mnie tylko teoretycznie bo rozdzielczość rzeczywista ADC będzie mniejsza od 24bit, dobrze myślę?
 • #21
  markosik20
  Level 33  
  machoney wrote:
  Usłyszałem od kolegi że 12bit jest super dla tej dokładności - wg mnie tylko teoretycznie


  12-bitów to jest tylko "przyzwoitość" w takim układzie :wink:. Jeżeli cześć analogową nie będziesz miał "źle" zrobioną, spokojnie wyciągniesz te 14-16bitów. Pewnie że można by zamiast 24-bitowego przetwornika założyć 16-bitowy....ale co stoi na przeszkodzie "uciąć" te kilka bitów, na których są zakłócenia? A druga sprawa....cena, znajdź sobie podobne ADC 16bitowe....akurat ADS1234 jest popularny i tani.
  Dodatkowo te 24 bity masz w całym zakresie (20mV). Jeżeli Twój czujnik będzie wykorzystywany tylko w połowie swojego zakresu to 16 bitów (czy 12) może Ci już nie starczyć.
  0.1% ze 100 kg to masz 0,1kg (czyli potrzebujesz 1000 działek), , rozdzielczość 12bitów dla zakresu 20mV to skok co 5nV, jeżeli działasz w zakresie 10-50kg to masz zmianę od 10nV*10kg do 10nV*50kg czyli od 100nV do 500nV, zmiana 400nV, dzieląc to przez teoretyczną rozdzielczość przetwornika 5nV uzyskujemy 200działek.....czyli nie mieścisz się w 0.1% :wink:.
 • #22
  machoney
  Level 15  
  Czekając na ADS1234 bawiłem się dziś wzmacniaczem INA125 i mam pytanie: czy poziom zasilania mostka jest ważny? W danych czujników podają 10-15V natomiast w moim przypadku idealnie byłoby zasilić czujnik 2,5V. Mam kartę akwizycji która daje mi 5V i z niej chcę zasilić wzmacniacz, robię pseudomasę na 2,5V żeby uzyskać zasilanie symetryczne na wzm. i mostek też dostaje zasilanie 2,5V co daje 5mV na zakres. Wzmacniacz mam z regulowanym wzmocnieniem i różne napięcia wejściowe na karcie więc pozostała część nie powinna stanowić problemu - poza niskim zasilaniem czujnika. Czy to problem?
 • #23
  markosik20
  Level 33  
  Im mniejsze zasilanie mostka tym mniejsze napięcie pomiarowe. Generalnie nie ma ograniczeń w dół. Ja zasilam swój czujnik 3.6V i bez problemu uzyskałem 20tyś działek na czujniku klasy C3.
 • #24
  machoney
  Level 15  
  Ale przy takich napięciach rozumiem, że trzeba już robić płytkę dedykowaną? Ja to składam na uniwersalnej ale też dokładność jaką potrzebuję to 0,1-0,5% zakresu więc mnie uspokoiłeś bo już miałem wszystko poukładane jak mnie ogarnął niepokój o za niskie napięcie na mostku. pzd
 • #25
  machoney
  Level 15  
  Witam ponownie, odpaliłem układ ważący z zastosowaniem scalaka INA125. Wzmocnienie ustawiłem na ok 1000 i przy zasilaniu czujnika 5V na karcie advantecha dostaję sygnał z zakresu 0-10V. Problem jest taki, że trochę pływa napięcie zczytane na PC przez kartę USB-4711A.
  Moje pytanie: jak zgodnie ze sztuką należy obrobić sygnał z tensometrów? wzmacniacz, filtr dopnoprzep, uśrednianie? Obecnie niestety nie mogę uzyskać powtarzalności. pzd
 • #26
  markosik20
  Level 33  
  machoney wrote:
  Moje pytanie: jak zgodnie ze sztuką należy obrobić sygnał z tensometrów? wzmacniacz, filtr dopnoprzep, uśrednianie? Obecnie niestety nie mogę uzyskać powtarzalności. pzd


  Jeżeli chcesz to robić wg. schematu wzmacniacz, filtr.....etc. to pomimo projektowania układu zgodnie z zaleceniami dla układów analogowych możesz uzyskać właściwe wyniki dopiero po wielu próbach.
  Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalizowanego układu, przetwornika ADC. Jeżeli musisz wykorzystać kartę jaką masz i przesył danych zrobić analogowo 0-10V, poczytaj o układach AduC84x....mają na pokładzie przetwornik SigmaDelta oraz wyjście DAC do wykorzystania jako wyjsciowa pętla prądowa lub sygnał napięciowy.
 • #27
  machoney
  Level 15  
  Na inne rozwiązania sprzętowe raczej już zapóźno. Ponieważ to mój pierwszy kontakt z obróbką sygnału z tensometrów, nie wiem czy to pływanie sygnału jakie mam to normalna sprawa którą się eliminuje filtrami i uśrednianiem czy ja mam źle zrobiony wzmacniacz. Na wyjściu wzmacniacza (mierząc wyjście które podaję na kartę akwizycji) miernik pokazuje mi stabilne napięcie a na PC wartości mocniej pływają. Stąd moje pytanie - jakie zabiegi programowe należy zastosować aby uzyskać stabilny pomiar na PC. Obecnie wejścia analogowe na karcie czytam co 0,5 sek.
 • #28
  marek_Łódź
  Level 36  
  Sorry, dopiero teraz trafiłem na ten temat i tylko go "przekartkowałem", niemniej nasuwa mi się kilka uwag praktycznych, które boleśnie i wielokrotnie przetestowałem na własnej skórze, budując stanowiska pomiarowe.

  Czujnik tensometryczny do wzmacniacza operuje poziomem miliwoltów, który jest stosunkowo mało odporny na zakłócenia. W szczególnych przypadkach mogą się ujawnić pętle masowe, czego można uniknąć łącząc grubymi przewodami metalowe elementy urządzenia i ewentualnie stosując izolację galwaniczną. Korzystne jest maksymalne skracanie połączeń czujnik wzmacniacz (+ekrany), a najlepiej umieszczenie wzmacniaczy (i ew. przetwornika A/C) bezpośrednio przy czujniku.

  Zmniejszanie napięcia zasilającego tensometry w tej samej proporcji zwieksza wpływ zakłóceń, więc jest oczywiste, że nie należy tego robić.
  Jeśli kalibracja dotyczy całego toru, dokładność napięcia zasilania tensometru jest nieistotna, natomiast ważna jest stabilność termiczna i długoterminowa tudzież sama stabilność napięcia wyjściowego przy pulsacjach na wejsciu stabilizatora i tu niektóre klasyczne stabilizatory scalone mogą się okazać niewystarczajace.

  Dalej mamy wpływ zakłóceń zewnętrznych EM (np. silnik elektryczny), który może zostać poddany "detekcji" we wzmacniaczu w bardzo dziwny sposób. Warto więc też zadbać o otoczenie układu.

  Co do filtracji programowej czy sprzętowej na wyjściu toru, to jest to ostatnia deska ratunku, niemniej bywa skuteczna, pod warunkiem, że tor kalibrujemy w oparciu o odczyty za filtrem. Dodatkowo w przypadku odczytów dynamicznych filtracja może nam zniekształacać pomiary. Generalnie należy najpierw zadbać o to, żeby nie było czego filtrować, a dopiero potem zakładać filtry.

  W swoich układach stosuję proste programowe filtry inercyjne, empirycznie dobierając poziom tłumienia (przez porównanie wyników przefiltrowanych przy różnych poziomach tłumienia). Niestety w moich urządzeniach nie mam wzorców, do których mógłbym odnosić wyniki, więc muszę operować wartościami absolutnymi). Metoda czysto praktyczna i nie podparta głębszą analizą, ale skuteczna.

  najprostszy filtr inercyjny

  Fwy=(k*Fwy+F)/(k+1)

  Fwy - po lewej stronie mamy wynik bieżący, po prawej poprzedni
  F - odczyt bieżący
  k - "poziom" filtracji (inercja)

  Co do zwiększania dokładności, to naturalną metodą jest przyspieszenie próbkowania, z uśrednianiem "naturalnych" zakłóceń czujnika, czyli maksymalne zwiększenie częstotliwości próbkowania plus stosowny programowy filtr inercyjny zbijający pasmo przenoszenia toru do takiego, jakie nas interesuje (albo zwykłą średnią arytmetyczną próbek).

  http://en.wikipedia.org/wiki/Oversampling#Motivation

  Quote:
  In practice, oversampling is implemented in order to achieve cheaper higher-resolution A/D and D/A conversion. For instance, to implement a 24-bit converter, it is sufficient to use a 20-bit converter that can run at 256 times the target sampling rate. Averaging a group of 256 consecutive 20-bit samples adds 4 bits to the resolution of the average, producing a single sample with 24-bit resolution.

  Number of samples required to get bits of additional data:

  samples = 2^2n

  Note that this averaging is possible only if the signal contains perfect equally distributed noise (i.e. if the A/D is perfect and the signal's deviation from an A/D result step lies below the threshold, the conversion result will be as inaccurate as if it had been measured by the low-resolution core A/D and the oversampling benefits will not take effect).

  Tak, jak wcześniej pisałem - jesli do kalibracji wykorzystamy wynik na końcu takiego sprzętowo-programowego toru pomiarowego, część problemów zamieciemy pod dywan i nie będzie ich widać, a ostateczny wynik może być wiecej niż zadowalający.

  ps miernik ma własne uśrednianie, więc jego wskazania są nieadekwatne. Na wszelki wypadek, ale bez gwarancji sukcesu proponowałbym połączyć na chwilę masy urządzenia (tensometru/wzmacniacza) i komputera (karty pomiarowej) grubym drutem i sprawdzić, czy to nie zmniejszy pływania odczytów.
 • #29
  machoney
  Level 15  
  czy mam rozumieć że 12bit przy tensometrach muszą objawiać się mocnym pływaniem? mam czujnik 30kg i chciałbym uzyskać wiarygodne wskazanie z dokładnością do 0,3kg. czy pływanie jest normalnym zjawiskiem i czy muszę zastosować mocnieszy przetwornik? Mam ADS1234 jednak musiałby zrobić jego pełną obsługę pod atmegą i przesłać to do PC (obecnie realizuje mi to karta akwizycji z wejściem 12bit ADC). Czy lepszym rozwiązaniem będzie połączenie układu INA125 + karta USB4711A (advantecha) czy może ADS1234 + atmega =>PC (przez rs232). jest to moja pierwsza aplikacja z tak zaawansowaną analizą sygnałów z mostka tensometrycznego dlatego proszę o pomoc ponieważ wiem, że mieliście z tym już do czynienia. Z góry dzięki, pzd
 • #30
  markosik20
  Level 33  
  Zdecydowanie bardziej odporne na zakłócenia i mniej wrażliwe na błędy projektowe będzie ADS1234 + Atmega.