Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatycznie podświetlane schody

tymeczek 05 Sep 2010 12:20 40430 60
 • #31
  wilus14
  Level 17  
  a nie lepiej dać np attiny2313 do tego 2 fototranzystory, impuls podany na wejście pierwszego fototranzystora będzie uruchamiał program, który będzie kolejno włączał diody, a gdy dostanie impuls z drugiego to od końca będzie je wyłączał.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #32
  andi
  Level 11  
  Temacik bardzo ciekawy,ale dyskusja o pieskach i kotkach nie za bardzo.Może ktoś strzelił by konkretny projekt- np. oświetlenie kilkunastu schodów jak kolega rafalmix i wtedy można by podyskutować nad ewentualnym ulepszeniem lub modyfikacją-pozdrawiam forumowiczów
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • #34
  konifer
  Level 2  
  Witam jestem początkującym elektronikiem (1kl technikum) i mam pytanie czy ktoś ma jakiś konkretny projekt tego podświetlania? Zaznaczam od początku że nie mam psów kotów latających dzieci itp. takie rozwiązanie jak na filmie mi odpowiada. wiec proszę jeżeli ktoś ma chęci o wstawienie takiego kompletnego projektu.
  Jeżeli uda mi się zrobić to napisze na forum i jak będę miał zastrzeżenia co do działania pomyślimy razem jak to rozwiązać. Jeszcze raz dzięki i proszę o wyrozumiałość. :D
 • #35
  asembler
  Level 32  
  Ciekawe ile pobiera mocy sam sterownik?
 • #36
  maciej477
  Level 11  
  Odświeżam temat... wykonał już ktoś takie podświetlenie..też chciałbym u siebie coś takiego zrobić.... chciałbym dać dwa jakieś czujniki..... na dole i na końcu schodów..... jeżeli zadziała dolny czujnik to załącza kolejno oświetlenie stopni w górę.....po czym się wyłączy np po 10 sekundach od załączenia podświetlenia ostatniego stopnia....
  A jeżeli zadziała drugi czujnik u góry to działa to odwrotnie....

  Takie rozwiązanie mi wystarczy... ma ktoś jakiś pomysł na schemat???
 • #37
  wilus14
  Level 17  
  a gdyby zrobić coś na LM3915 ?? tak jak linijka świetlna i zrobić jakiś układzik , który po odebraniu sygnału z pierwszego czujnika stopniowo będzie zwiększał napięcie i na odwrót, powinno wystarczyć pare rezystorów tranzystor i kondensator ??
 • #38
  yogi009
  Level 43  
  Ostatnio nawet pojawił się taki projekt DIY działający na zasadzie odpalanej linijki świetlnej, tylko zaczynał w zależności od tej strony schodów, na którą się wchodziło. A więc dwie bariery foto i linijka. Co dalej nie zmienia faktu, że taki układ nie jest "rozumny", nie uwzględnia np. zatrzymania się na schodach (choćby rozmowa telefoniczna), zawrócenie, że o dzieciach i zwierzętach domowych nie wspomnę. Chciałoby się poczytać jakiś projekt biorący pod uwagę te "wyjątkowe zachowania".
 • #39
  wilus14
  Level 17  
  mógłbyś podać linka do tego projektu??
 • #40
  Tomash_ek
  Level 15  
  Jestem autorem "paru" oświetleń LED w tym właśnie schodowych i powiem tak, schody ostatnio doświetlone (16 stopni, po 1 led na stopień). Zasilacz pobiera z sieci 2W (przy zapalonych diodach). Zatem przeliczając przez 365 dni świecenia non-stop, zjada prądu za około 8pln. Nie wydaje mi się to dużo. Oczywiście zastosowanie dodatkowego włącznika reagującego na brak światła jeszcze bardziej zmniejszyłoby energochłonność, jednakże klient uznał to za zbędne. Dodam jedynie że od czasu instalacji, nikt nie włącza oświetlenia "górnego" na schodach, które de-facto ma około 15W. Zapalanie i gaszenie przed i za osobą wchodzącą to jak dla mnie tylko bajer który z doświadczenia wiem - będzie denerwować domowników.
  Pozdrawiam.
 • #41
  przeszcz
  Level 1  
  ja mam całą instrukcję krok po kroku włącznie ze schematem (po angielsku) tylko jest w pdf-ie ale moge podesłać na priva jak ktoś jest zainteresowany,

  w związku ze sporym zainteresowanie i brakiem czasu na odpowiadanie na wszystkie maile podaję link do strony producenta:

  http://alan-parekh.com/kits/stair-light-kit/
 • #42
  wilus14
  Level 17  
  witam czy ktoś już pobrał ten darmowy wsad do PIC'a??
 • #43
  wilus14
  Level 17  
  Moja wersja podświetlanych schodów wygląda następująco. Wszytko działa bez problemu.

  Automatycznie podświetlane schody
 • #44
  Hopen
  Level 12  
  Kolego "wilus14" mógłbyś podrzucić program?
 • #46
  Ele_Tronik
  Level 13  
  Witam. :) Jeśli kolega wirus ma taką możliwość poprosił bym o wysłanie schematu ;)

  A co do tego projektu to w moim wypadku zanim zdążyła by się zaświecić 1 dioda ja już zdążył bym pokonać całe schody xD :)
 • #47
  User removed account
  User removed account  
 • #48
  przemandero
  Level 9  
  To zależy od długości schodów.

  Najlepiej byłoby dać 2 czujniki na końcu i 2 na początku. Zależnie od tego, który czujnik aktywowałby się pierwszy wiadomo byłoby czy zaczęło wchodzić więcej osób i czy nie zaczął ktoś w tym samym momencie schodzić ze schodów.
 • #49
  kaniutek
  Level 11  
  pomysł jest świetny jednak mam już zrobione schody i nic już tam nie wykuje:( ale czy dałoby się to zrobić tak: mam tam założone takie lampki: http://swiatswiatla.pl/product_info.php/info/...-oprawa-oswietleniowa-stala-LED-0,3-0,5W.html i jakbym do każdej tej lampki kupił czujnik ruchu do oświetlenia: http://www.czujniki.net/index.php/id_2662_mode_proddet.html wymontował z niego płytkę i wmontował w obudowę leda. Tylko pytanie czy ktoś się orientuje jakiej wielkości jest ta płytka w tym czujniku?
 • #50
  student_Wojtek
  Level 16  
  Myślę żeby zrobić to na 3 czujnikach ruchu.. pierwszy na dole drugi na środku trzeci na górze.

  Przechodzimy 1 stopień, diody zaczynają się zapalać na 30 sek.. to czas na dojście do półpiętra, tam mijamy czujnik, wiec diody pala się kolejne 30 sek. mijamy ostatni, diody wyłączają się po 5 sek.

  Nie dojdziemy do środkowego tzn się cofniemy, to się wyłączą.
  Dojdziemy i się cofniemy to i tak miniemy 3 raz czujnik wiec się wyłączą po 5 s.
  dobrze myślę ? a można to wykona na jakimś LM a nie od razu procesory ...
 • #51
  kaniutek
  Level 11  
  ale w ten sposób nie uzyskasz efektu, że po kolei się zapalają i gasną, kolejny problem u mnie to nie mogę poprowadzić dodatkowych kabli, więc czujnik może sterować jedną lampką lub wszystkimi. Dlatego myślałem o wstawieniu takiego czujnika do każdej lampki, ustawieniu czułości na minimum bo i tak przejdziemy pół metra obok i czasu działania też na minimum (to jest chyba 8s). Jeśli by kupić te czujniki jednego producenta to mam nadzieje ze każde 8s będzie trwało dokładnie tyle samo więc jeśli kolejny schodek włączy się po powiedzmy 2s to poprzedni po tych 2s zgaśnie. Załatwione mamy też szybkość wchodzenia danej osoby i to czy zawróci, nie wejdzie itp.

  Co do twojego pomysłu jeśli ostatni czujnik podtrzymuje tylko 5s to wchodzenie będzie ok, ale jeśli ktoś będzie schodził to dla niego pierwszym czujnikiem będzie ten 5s więc może nie zdążyć dojść do tego środkowego i lampki zgasną
 • #52
  student_Wojtek
  Level 16  
  W sumie masz racje. Troche drogo wyjdzie bo taki czujnik to koszt ok. 25 zł za sztuke...

  a można to tak podłączy, że czujnik dam co 3 stopień, i każdy będzie zapalał 3 stopnie ? chodzi o to żeby dać mniej czujników, bo 15 stopni to jest 15 czujników x25 zł sztuka to jest 375 zł same czujniki... a tak będzie 5 czujników za 125 zł.
 • #53
  kaniutek
  Level 11  
  można podpiąc co 3, ale to trzeba odpowiednio rozprowadzić kable a jak wspomniałem to u mnie już jest zrobione a na ścianie mam tynk ozdobny także nie mogę kuć (jakby to była zwykła ściana to byłoby inaczej:) ). U mnie są takie lampki jak podałem w linku 3 posty wyżej i jedna taka jest własnie na 3 stopnie a w sumie mam ich chyba 10. Co do czujnika to na allegro są po 13zł a rok temu w jakimś markecie budowlanym kupowałem po 10zl.
 • #54
  student_Wojtek
  Level 16  
  Hey

  Faktycznie są za 14 zł jakieś czujniki, w sumie jakościowo to nie musi by szaleństwo, wiec powinno dać radę.

  Jak masz zamiar "wbudować" czujniki w lampki ? czy czujniki obok ?
 • #55
  kaniutek
  Level 11  
  u mnie pod każdą lampką jest puszka podtynkowa, w której są 2 kable a w tych lampkach jest szkło mleczne. Myślałem o włożeniu go do puszki ale muszę go rozebrać i zobaczyć jak to jest duże
 • #57
  MAREK MRK
  Level 18  
  Witam, troszkę odświeżę temat. Wpadłem na pomysł, aby przy każdym schodku był czujnik. Każdy czujnik zapala 3 schodki, ten na którym jest czujnik, jeden przed i jeden za, na ok 2s. Każdy kolejny zapalał by 3 schodki na 2s, przez co przy wchodzeniu na górę, czy schodzeniu w dół, drogę mieli byśmy ciągle oświetloną, oraz w tym przypadku znika problem np. zawrócenia na schodach, czy zatrzymania się.
  Mam nadzieję że napisałem dość zrozumiale. Proszę o opinię co myślicie o takim rozwiązaniu?
 • #58
  radam5
  Level 9  
  Mam prośbę. Może ktoś mi pomóc w schemacie do sterownika schodów.
  Sterownik ma obsłużyć 16 listw led. Jedna listwa pobiera ok 2,5w -+0,6w.
  Układ chcę zbudować na Mikrokontrolerze AVR, DIP20 oraz na układach scalonych ULN2803. Mikrokontlorer będzie miał zaprogramowaną określoną sekwencję zapalania listw. Po wykonaniu programu listwy będą świeciły się aż sam ich nie wyłącze.

  I tu mam prośbę. Czy mógłby ktoś narysować schemat wykorzystujący te elementy, oczywiście trzeba dodać pewnie jakieś oporniki, stabilizator napięcia.
  Listwa jest zasilania 12V.
  Chciałbym aby układ był rozbudowany o takie dodatki:
  1-potencjometr- którym będę mógł ustawić jasność świecenia wszystkich listw
  2-chciałbym aby listwy rozjaśniały się po włączeniu (do wartości ustawionej potencjometrem) oraz po wyłączeniu nie gasły od razu tylko stopniowo przygasały.
 • #60
  radam5
  Level 9  
  Nie jestem pewien ale prawdopodobnie trzeba by było ręcznie napisać odpowiedni program. Mikro kontroler w zestawie zawiera już program, który zapamiętuje to co sami ustawimy za pomocą przycisków.
  Nawet jeżeli udałoby się zapisać odpowiednią sekwencję tymi przyciskami to nie wiem czy przypadkiem program nie byłby realizowany w kółko.

  Ale jakby nie patrzeć to jest to jakaś podstawa.
  Wysłałem linka do znajomego, który trochę bawi się elektronika i programowaniem mikro kontrolerów więc zobaczę co mi odpowie.