Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem ze starym piecykiem G17-00-Z12 nie zapala

xccx 20 Apr 2010 11:17 6512 10
 • #1
  xccx
  Level 10  
  Witam.
  Posiadam stary piecyk gazowy termet G17-00-Z12. Nigdy nie było z nim problemów. Jednak parę dni temu nagle przestał zapalać. Świeczka normalnie pali się.Wygląda to tak jak by gaz nie docierał do dysz.
  Ciśnienie w rurach wydaję się nie zmienione.Interesuję mnie jakich napraw, czyszczenia mogę dokonać przy bloku wodnym we własnym zakresie.Jeśli problem stoi po stronie cześć gazowej będę musiał wezwać fachowca.
  Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem śruby które da się bez problemu odkręcić. Do czego służą śrubki zakreślone na czerwono? (jakaś regulacja?)

  Problem ze starym piecykiem G17-00-Z12 nie zapala
 • #2
  wiertacz
  Level 34  
  A jak wygląda czujnik płomienia świeczki ? W starych PG-6 jest to bimetalowa blaszka ogrzewana świeczką która otwierała dopływ gazu na główny palnik. Nie wiem jak to jest akurat rozwiązane w tym modelu a na zdjęciu tego nie widać.
  Dolna czerwona "śrubka" to jest ośka pokrętła do regulacji wydatku wody i jednocześnie temperatury, dwie środkowe to są tylko śrubki łączące mechanicznie zespół wodny z zespołem gazowym i nie służą do żadnej regulacji. Górna służy do regulacji wydatku gazu i tej lepiej samemu nie ruszaj.
  Sprawdź czy nad tymi dwiema środkowymi czerwonymi śrubkami są otwory w korpusie gazowym. Przez nie widać iglicę popychaną przez membranę wodną. Gdy odkręcisz ciepłą wodę iglica podnosi się do góry i otwiera przepływ gazu na główny palnik. Gdy membrana pęknie to nie będzie podnosiła iglicy i palnik nie będzie się zapalał.
 • #3
  xccx
  Level 10  
  wiertacz wrote:
  A jak wygląda czujnik płomienia świeczki ? W starych PG-6 jest to bimetalowa blaszka ogrzewana świeczką która otwierała dopływ gazu na główny palnik. Nie wiem jak to jest akurat rozwiązane w tym modelu a na zdjęciu tego nie widać.


  Problem ze starym piecykiem G17-00-Z12 nie zapala

  Są jakieś dziurki na śrubkami jednak sprawdzić dokładniej będę mógł wieczorem.

  Problem ze starym piecykiem G17-00-Z12 nie zapala
 • #4
  wiertacz
  Level 34  
  Tak dokładnie to jest ten czujnik na pierwszym zdjęciu.
  Gdy świeczka się pali to ogrzewa tę blaszkę i ona wygina się w dół naciskając iglicę która otwiera zawór zezwalający na wypływ gazu na główny palnik.
  Gdy ta blaszka się nie wygnie to nie zapali się palnik.
  Sprawdź czy ta blaszka wygina się w dół pod wpływem płomienia ze świeczki. Może trzeba obrócić trochę świeczkę aby bardziej nagrzewała płytkę. Jak to nie pomoże to blaszka do wymiany.
  Dobrze zaznaczyłeś na drugim zdjęciu te otwory. Przez nie możesz zobaczyć czy iglica zespołu wodnego podnosi się do góry otwierając zawór gazowy. Jeśli się nie podnosi przy odkręconym zaworze ciepłej wody to czeka cię rozbiórka zespołu wodnego.
  Jeśli się podnosi do góry to raczej będzie problem z czujnikiem płomienia świeczki który opisałem wyżej.

  A tak na marginesie, przydało by się wyczyścić piecyk z pokładów kurzu.
 • #5
  xccx
  Level 10  
  Wcisnąłem delikatnie śrubokrętem iglicę koło świeczki gaz mimo to nie popłynął. Sama iglica nie wraca na swoje miejsce - trzeba użyć kombinerek. Odkręciłem również cały blok wodny, w nim wszytko wydaje się w porządku. Po napełnieniu go wodą ze szlaucha prysznica "wypychadło" podnosi się.
  Jednak iglica w bloku gazowym (ta którą popycha "wypychadło" z bloku wodnego) bardzo ciężko się rusa. Trzeba użyć siły aby podnieść ją do góry. Powinno tak być?
 • #6
  wiertacz
  Level 34  
  A kiedy wciskałeś tę iglicę, przy odkręconym zaworze ciepłej wody czy przy zakręconym ? Jeśli przy zamkniętym to gaz nie ma prawa wypłynąć. Tam są dwa połączone szeregowo zawory. Ten górny bezpieczeństwa sterowany blaszką od świeczki i dolny sterowany przez zespół wodny sterujący wypływem gazu od ciśnienia przepływającej wody. Oba muszą być otwarte aby gaz wypłynął.
  Nie napisałeś czy blaszka pod wpływem ogrzewania świeczką naciska iglicę.
  Trudno powiedzieć jednoznacznie jaki opór ma stawiać iglica z zespołu gazowego. Musisz wiedzieć, że nad nią jest sprężyna. Może rzeczywiście się zatarła.
  Zabuduj zespół wodny na swoje miejsce i spróbuj podejrzeć prze te boczne otworki czy iglica z zespołu wodnego podnosi się. Bo teraz sprawdziłeś ja na "biegu jałowym", a po "obciążeniu" jej zespołem gazowym może się już nie podnosić.
 • #7
  xccx
  Level 10  
  Na wszelki wypadek rozkręciłem blok wodny. Okazało się, że jednak membrana jest pęknięta. Część gazowa działa - po dociśnięciu iglicy od dołu dysze zapalają się. Gdzie dostanę nową membranę w sklepach hydraulicznych?
 • #8
  wiertacz
  Level 34  
  Musisz poszukać sklepów które prowadzą sprzedaż pieców i części do nich.
  W niektórych marketach budowlanych też można je spotkać na dziale hydraulicznym.
  Dokładnych namiarów nie jestem w stanie ci powiedzieć bo nie wiem nawet gdzie mieszkasz.
 • #9
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Części możesz kupić u serwisanta lub ... i .
 • #10
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Jeżeli chcesz reanimować tego starego termeta to zaleciłbym wymianę całego zespołu wodnego. Powód - widoczne zakamienienia a co najważniejsze brak bezpiecznika wodnego chroniącego urządzenie przed rozerwaniem w momencie przegrzewu. Terma wymaga wizyty doświadczonego serwisanta: należy przesmarować iglicę w zespole gazowm a także pod bimetalem. Ustawić przerwę na bimetalu i płomień pilta zapłonowego. Oczyścić nagrzewnicę i palnik główny. Sprawdzić szczelność gazu i odprowadzenie spalin. Terma nie posiada czujnika zaniku ciągu kominowego... NIE KAŻDY SERWISANT PODEJMNIE SIĘ TEGO ZADANIA.
 • #11
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  serwisszulborski.pl wrote:
  NIE KAŻDY SERWISANT PODEJMIE SIĘ TEGO ZADANIA.


  Również nie każdy klient.
  Proponuję wysłać go do utylizacji i zamontować nowe, BEZPIECZNE urządzenie