Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przepływomierz / miernik masy powietrza - jak tym mierzyć?

micard 20 Kwi 2010 12:19 6817 16
  • #1 20 Kwi 2010 12:19
    micard
    Poziom 13  

Witam,

Potrzebuję mierzyć ilość powietrza przepływającego pod małym podciśnieniem < 10 Pa. Ponieważ przy tak małych ciśnieniach pomiar spadku ciśnienia już nie jest dokładny zastanawiam się nad użyciem przepływomierza z samochodu.

Czy któryś z szanownych forumowiczów wie czy, i w jaki sposób można wykorzystać przepływomierz samochodowy ? Jakiego zasilania on potrzebuje i jaka jest forma sygnału wyjściowego?

Pozdrawiam,

Micard

0 16
  • Pomocny post
    #2 20 Kwi 2010 12:20
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Kwi 2010 12:27
    micard
    Poziom 13  

Liniowy wg czego - przepływu masy czy predkosci powietrza w kanale?

Możesz polecić jakiś tani, bezawaryjnie daiałający? Poniewaz interesuje mnie pomiar małych przepływów więc sądzę, że taki od mniejszego silnika powinien byc lepszy. Zgodzisz się ze mną?

Pozdrawiam,
    Micard

0
  • #4 20 Kwi 2010 23:05
    s.q
    Poziom 21  

Witaj, jeżeli liniowy to weź LJ-tronik od golfa II 1,3 silnik na wtrysku, duża możliwość regulacji jest to przepływomierz zawiasowy z regulacją sprężyny zawiasu oraz reg. sygnału, obudowa jest dość plastyczna aluminium.

0
  • #5 21 Kwi 2010 10:06
    micard
    Poziom 13  

LJ-tronik to typ przepływomierza? Jak sam przepłyqwomierz wpływa na przepływ w kanale? Przeglądajac rozwiązania znalazłem informacje, że samochodowe przepływomierze działają na nasadzie pomiaru przesunięć sygnału ultradźwiękowego przewyłanego wzdłuż kanału. Ten ma inną zasade działania?

0
  • #6 21 Kwi 2010 11:05
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 21 Kwi 2010 11:05
    carrot
    Moderator Samochody

To akurat jest przepływomierz mechaniczny z klapą pomiarową, na której osi znajduje się potencjometr.
    W nowszych samochodach stosuje się przepływomierze z tzw gorącym drutem, działa on na zasadzie chłodzenia strumieniem powietrza elementu o rezystancji silnie zależnej od temperatury, układ pomiarowy to Mostek Wheatstone'a
    Spotkałem również przepływomierze ultradźwiękowe, ale nie są popularne

0
  • #8 21 Kwi 2010 12:39
    micard
    Poziom 13  

Wielkie dzięki za sugestie. Jeżeli zakupię ten fordowski, to czy mam szansę znaleźć jego dokładniejszą specyfikację? Chodzi mi o charakterystykę oporu vs. przepływu (prędkości strumienia).

Z zasady działania bolometru wynika, że gorący drut musi być odpowiednio ogrzewany, oraz wynik jest mocno zależny od temperatury powietrza przepływającego. Czy "przepływomierz" fordowski ma zkompensowane wyjście liniowe, czy są to tylko czujniki, a sterowaniem nimi i obliczaniem wartości przepływu zajmuje się komputer?

Pozdrawiam,

micard

0
  • #9 21 Kwi 2010 13:20
    carrot
    Moderator Samochody

Masz rację, dlatego w przepływomierzach z gorącym drutem są dwa elementy pomiarowe, drugi kompensuje wartość w zależności od temp powietrza

0
  • #10 21 Kwi 2010 15:13
    micard
    Poziom 13  

A jest możliwość znalezienia karty katalogowej takiego przepływomierza, czy funkcjonuje to w handlu jedynie jako "cześć zamienna" i nie publikują charakterystyk ?

Jesli tak.. to jaki przepływomierz najlepiej kupic?

pozdrawiam

0
  • #11 21 Kwi 2010 15:17
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 21 Kwi 2010 20:49
    micard
    Poziom 13  

to zamontuję też i rurę- z nią zapewne uzyskam przepływ masowy (kg/h) ? Co do samej strony elektrycznej - do takiego przepływomierza podaję tylko zasilanie i mogę pobrać sygnał w jakiejś formie (0-10v?), czy potrzebuje on współpracować z komputerem pokładowym?

0
  • #13 22 Kwi 2010 06:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 22 Kwi 2010 09:44
    micard
    Poziom 13  

oczywiście pisałem o podciśnieniu - czyli standardowe 1013hPa - 10Pa ;p.

Prowadzę eksperymenty dotyczące spalania w piecach gazowych, więc potrzebuję dokładnych informacji co do składu mieszanki. Ilość paliwa mierzę rotametrem, natomiast wydaje mi się stosowne użyć właśnie samochodowego przepływomierza do pomiarów ilości podawanego powietrza.

Co więcej zależy mi na tym, aby układ pomiarowy nie zaburzał normalnej pracy palnika, stąd rozwiązanie z klapa się nie nadaje, za to układ z bolometrem lub przepływomierzem ultradźwiękowym owszem.

Rozumiem, że ultradźwiękowa zabawka będzie droga (czy raczej po prostu droższa), dlatego chcę zastosować "gorący drut".

Stąd pytam o to, czy są dostępne jakiekolwiek dane techniczne takich przepływomierzy - karta katalogowa z charakterystykami i opisem wejść, wyjść i zasilania ? Jeśli tak, to gdzie mogę je znaleźć?

pozdrawiam,
    micard

0
  • Pomocny post
    #15 22 Kwi 2010 10:34
    carrot
    Moderator Samochody

Pogadaj z założycielem tego tematu

0
  • #16 22 Kwi 2010 17:02
    micard
    Poziom 13