Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w domku letniskowym.

mjytfc 20 Kwi 2010 14:14 3737 7
  • #1 20 Kwi 2010 14:14
    mjytfc
    Poziom 9  

Zamierzam zrobić instalację elektryczną w domku letniskowym płaskim przewodem 3x2,5mm prowadzonym w ścianie z gazobetonu, przykrytym suchym tynkiem z płyt gipsowo-kartonowych. Kabel do gniazdek zamierzam ułożyć w pętli, podłączając oba końce do tego samego esa. Puszki głębokie. Gniazdek będzie w sumie 10 szt (trochę na zapas). Długość całej pętli to ok. 35 metrów bieżących.

Odbiorniki prądu w tym obwodzie to:
    1. Elektryczny podgrzewacz wody 3,7 kW
    2. Grzejnik elektryczny 2kW
    3. Grzejnik elektryczny 2kW
    4. Czajnik elektryczny 2kW
    5. telewizor, radio, lampka - 0,3 kW

Oczywiście wszystkie urządzenia nie będą mogły być jednocześnie uruchomione, gdyby tak się stało zadziała wyłącznik nadprądowy (zakładam 16A, 20A jest na przyłączu na działkę) i z tym się liczę. Zresztą jest to domek letniskowy i wszystkie te urządzenia będą używane sporadycznie.

Drugi obwód to oświetlenie - 3 punkty po max 60W - na osobnym wyłączniku 6A

Trzeci obwód to oświetlenie zewnętrzne 1 punkt i 1 gniazdo do np. kosiarki, czy elektronarzędzi - maks 2kW na osobnym wyłączniku 10A.

Myślę też o zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenie różniocowoprądowego dla obwodu gniazdek, chociażby ze względu na montaż podgrzewcza wody w łazience.

Moje pytanie: czy takie rozwiązanie jest prawidłowe i nie niesie ze sobą jakiś zagrożeń?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Kwi 2010 14:46
    basstec
    Poziom 34  

Do podgrzewacza elektrycznego osobny obwód, na zewnątrz też.

0
  • #3 20 Kwi 2010 15:02
    mjytfc
    Poziom 9  

Na zewnątrz będzie osobny obwód, do podgrzewcza może rzeczywiście tez zrobię osobny.

Zastanawiam się jeszcze, czy jak będę miał kilka obwodów, każdy zabezpieczony wyłącznikiem, np. 16A, 16A, 10A, 6A - to czy nie będzie mi wywalało zabezpieczenia (20A) w alejce? Bo przecież może się zdarzyć jednoczesne uruchomienie kilku urządzeń. Włączenie pstryczka w domku nie stanowi problemu, ale w skrzynce w alejce to już inna sprawa.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 20 Kwi 2010 15:25
    andk1eltd
    Poziom 35  

Jeżeli masz na przyłączu 20A to o ogrzewaniu elektrycznym można zapomnieć - nie włączysz 2 grzejników naraz, a jeszcze jest podgrzewacz wody. O ile to możliwe to trzeba wystąpić do energetyki o większy limit poboru mocy, będziesz mieć wtedy na przyłączu np. bezpiecznik 35A a to jest już ~8kW. Ewentualnie zmiana na 3 fazy.

0
  • #5 20 Kwi 2010 15:31
    mjytfc
    Poziom 9  

Wiem, że nie mam lekko :).
    ale pomieszczenia do ogrania będą małe, a grzejniki z regulacją mocy od 750W, więc może jakoś pójdą. Myślałem też o zastosowaniu wyłączników czasowych tak , żeby grzejniki załączały się w odstępach np. półgodzinych, raz jeden raz drugi.

0
  • #6 21 Kwi 2010 16:12
    allberciq
    Poziom 12  

Nie piszesz nic o rozkładzie pomieszczeń, mogło by to pomóc przy podziale na obwody.
    Ja bym podzielił mniej-więcej tak:
    1 różnicówka + wyłącznik priorytetowy
    podgrzewacz 16A 3*2,5mm
    grzejnik 1 + kilka gniazdek 16A 3*2,5mm
    grzejnik 2 + kilka gniazdek 16A 3*2,5mm
    czajnik + kilka gniazdek 16A 3*2,5mm
    2 różnicówka
    gniazdko zewnętrzne 16A 3*2,5mm
    oświetlenie zewnętrzne 10A 3*1,5mm
    bez różnicówki
    oświetlenie wewnętrzne 10A 3*1,5mm

Wyłącznik priorytetowy skonfigurowany tak aby po włączeniu podgrzewacza wody wyłączał obwody z grzejnikami i czajnikiem.
    Choć tu będzie się trzeba zastanowić czy nie dać jeszcze jakiegoś dodatkowego obwodu w domku co nie będzie wyłączany przez priorytetowy, w przeciwnym wypadku po odkręceniu wody w całym domu nie masz prądu:)

0
  • #7 21 Kwi 2010 18:05
    mjytfc
    Poziom 9  

Kurczę, tyle obwodów do jednego domku 30 m2! W mieszkaniu mam 2 obwody :D

Pomieszczenia to:
    - pokój z aneksem kuchennym,
    - sypialnia,
    - łazienka z WC.

Nie jestem elektrykiem, dlatego może moje pytanie wyda się trywialne, ale co mi da tyle obwodów, skoro zabezpieczenie zewnętrzne wynosi 20A? Wiem, że jak włączę podgrzewacz to nie mam mowy o działaniu grzejników, ale te urządzenia nie będą działać w tym samym czasie. Ogrzewanie to sprawa awaryjna na zimne noce. Oświetlenie i podgrzewacz instalacja uciągnie na 16A - mam to sprawdzone w starym domku, gdzie działały na jednym wyłączniku 16A. Używam żarówek energooszczędnych po kilka, kilkanaście wat. Grzejniki będą działać ewentualnie tylko w nocy i to jak będzie zimno. Domek jest dobrze izolowany (gazobeton 24 cm + 10 cm styropian, nocowanie w okresie letnim) i nawet używane będą włączać się rzadko. To jest domek letniskowy, nie będę tam mieszkał na stałe więc nie potrzebuję mieć komfortu możliwości korzystania ze wszystkiego naraz.
    Dlatego zależałoby mi na minimalizacji obwodów i dobraniu zabezpieczeń bardziej z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania niż możliwość jednoczesnego korzystania z kilku prądożernych urządzeń na raz.

0
  • #8 21 Kwi 2010 21:17
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Zakładając te wszystkie zabezpieczenia i wyłączniki oraz obwody to na wszelki wypadek dostaw jeszcze jeden taki domek. Tak na poważnie to musisz rozmieścić tak gniazda i to pojedyncze, aby uniemożliwić włączenie czajnika i podgrzewacza razem (dlatego gniazda pojedyncze) lub dwóch grzejników razem. Chyba wiesz o co chodzi?. Zabezpieczenie 16B i 6B oraz RDC na całość- z oświetleniem.

0
  Szukaj w 5mln produktów