Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę] w Lublinie- naprawę zasilacza UPS APC Matrix 5kVA

pporocki 20 Apr 2010 20:51 2789 9
    pporocki
    Level 10  
    Zlecę naprawę zasilacza UPS firmy APC model Matrix 5kVA. Zasilacz jest użytkowany w centrum Lublina.

Zasilacz posiada jakąś usterkę - powoduje ona wykrywanie przez zasilacz zaburzeń napięcia zasilania, których nie ma. Bez względu na ustawioną czułość (LOW/HIGH/AUTO) UPS wykrywa zaniki napięcia (albo za wysokie napięcie) i na kilka sekund przechodzi w tryb pracy bateryjnej, po tym czasie wykrywa powrót prawidłowego napięcia i wraca na normalny tryb pracy. Sytuacja powtarza się nawet kilka razy w ciągu doby od ponad roku (notabene z tego powodu ups wykończył mi całkiem nowe akumulatory).

Poza tym UPS wydaje się być sprawny (cały czas jest użytkowany produkcyjnie).

W logach upsa wygląda to tak:
    Quote:

Mon Apr 19 07:19:33 CEST 2010 Power failure.
    Mon Apr 19 07:19:36 CEST 2010 Power is back. UPS running on mains.
    Mon Apr 19 08:03:38 CEST 2010 Power failure.
    Mon Apr 19 08:03:41 CEST 2010 Power is back. UPS running on mains.
    Tue Apr 20 07:18:19 CEST 2010 Power failure.
    Tue Apr 20 07:18:22 CEST 2010 Power is back. UPS running on mains.
    Tue Apr 20 15:35:47 CEST 2010 Power failure.
    Tue Apr 20 15:35:50 CEST 2010 Power is back. UPS running on mains.

Nic nie wskazuje na to aby problem leżał po stronie zakładu energetycznego.

Nie próbowałem tego diagnozować ani naprawiać - nie mam wystarczającej wiedzy. Nie jest to podpucha w stylu poprawianie po trzech elektronikach którzy do tej pory nie dali rady :).

Dziękuję.
    Contact the author of the topic by Private Message (PM icon).
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Mimo wszystko zaczął bym od analizy sieci przeznaczonym do tego celu oscyloskopem.

Alternatywnym sposobem sprawdzenia układu wykrywania zakłóceń było by podłączenie tego UPS'a za transformatorem separacyjnym (tylko ta moc...). Rozwiązanie wyeliminuje wyższe harmoniczne z sieci zasilające.

Niestety od zaników związanych z załączaniem dużych odbiorów prądu to ten sposób będzie nieskuteczny.
    pporocki
    Level 10  
    Dziękuję za wypowiedź. Mam innego UPSa APC (z serii Smart-UPS) pracującego na drugiej fazie, który nie raportuje błędów. Zamieniałem je kiedyś miejscami na dwa tygodnie i problem "przeszedł" razem z UPSem - zawsze dotyczył Matrixa niezależnie do której fazy go wpiąłem. Nie sprawdzałem tylko dwóch UPSów jednocześnie na jednej fazie. Dlatego też podejrzewam wade UPSa a nie sieci energetycznej. Oczywiście nie można też wykluczyć, że APC Matrix jest jakoś super niesamowicie czuły, dlatego oscyloskop również jest mile widziany. Wątpię jednak aby to była wina sieci. Elektryka jest całkowicie nowa, a UPS ma swoje lata, miał prawo się zepsuć.
    rkangur
    Level 16  
    Witam. UPSy serii MATRIX są dość czułe na zakłócenia a ponadto bardzo niezawodne i rzadko się psują. Moim zdaniem kilkukrotne przejście na pracę bateryjną w ciągu doby to normalna sprawa. Nie bardzo rozumiem jak w ten sposób UPS mógł uszkodzić akumulatory? Czym ta awaria akumulatorów się objawiała?

Ale wróćmy do tych przełączeń battery/line:
    Na początek sprawdź i ewentualnie zmień następujące parametry pracy: parametr SENSITIVITY - piszesz że próbowałeś ale warto jeszcze sprawdzić jakie masz zadane napięcie wyjściowe: też w menu SETUP a potem SET OUTPUT - i tutaj powinno byc 230VAC (jeśli jest inne to UPS automatycznie zmienia też progi zadziałania przy wachnięciach napięcia więc może to mieć wpływ na zachowanie UPSa) i ostatni parametr to SETUP/ UPPER XFER - czyli górne napięcie graniczne przy którym UPS przechodzi na pracę bateryjną, na próbę może dać najwyższe z możliwych.

Jeśli to nie pomoże to będziemy dalej kombinować. Mam jeszcze kilka pomysłów.
    SLAL
    Level 25  
    1. Czy UPS ma poprawnie zadane napięcie wejściowe - o ile pamiętam
    posiada 2 wejścia,
    2. Czy rzeczywiście napięcie wejściowe zawiera się w ustalonych
    granicach,
    3. Należy przejrzeć raporty i wyciągnąć wnioski dotyczące warunków,
    w których przełącza się na obsługę zaniku zasilania,
    4. Należy sprawdzić poprawność kalibracji - wskazania pomiarowe UPS-a
    porównać z wartościami rzeczywistymi,
    5. Konstrukcja jest solidna ale należy wziąć pod uwagę wiek urządzenia,
    6. Jaki zestaw bateryjny jest dołączony do UPS-a - smart cell, czy
    smart cell-XR, jeżeli ten drugi to jakich baterii użyto przy wymianie,
    jakie jest napięcie końcowe ładowania baterii (problem żywotności)

SLAL
    pporocki
    Level 10  
    rkangur wrote:
    Witam. UPSy serii MATRIX są dość czułe na zakłócenia a ponadto bardzo niezawodne i rzadko się psują. Moim zdaniem kilkukrotne przejście na pracę bateryjną w ciągu doby to normalna sprawa. Nie bardzo rozumiem jak w ten sposób UPS mógł uszkodzić akumulatory? Czym ta awaria akumulatorów się objawiała?

W ciągu ostatniego okresu czasu (powiedzmy półtora roku) gwałtownie skrócił się czas podtrzymania podawany przez UPSa i ten proces cały czas trwa, każdego miesiąca podaje mi jeszcze mniej. Żeby uwiarygodnić te wskazania włączałem raz na jakiś czas opcję "kalibracji" baterii w menu UPSa. Nie sprawdzałem ile wytrzya do "odcięcia" bo jest używany produkcyjnie, sądziłem, że wartość podawana przez UPSa jest prawidłowa ale oczywiście mogę się mylić. Producent ogniw (CSB) podaje trwałość na 260 pełnych cykli rozładuj-ładuj. Tylko przyjmując jedną przerwę dziennie mamy ponad pół tysiąca przełączeń UPSa (oczywiście nie są to pełne cykle ładuj-rozładuj). Mimo to, jestem zdania, że mogło to mieć wpływ na trwałość akumulatorów. W niektóre dni UPS notuje nawet po 4 incydenty z zasilaniem, co moim zdaniem dobiło baterie. Baterie mają dopiero około 2 lata, według producenta ich trwałość wynosi 3-5 lat.

Quote:
    warto jeszcze sprawdzić jakie masz zadane napięcie wyjściowe: też w menu SETUP a potem SET OUTPUT - i tutaj powinno byc 230VAC (jeśli jest inne to UPS automatycznie zmienia też progi zadziałania przy wachnięciach napięcia więc może to mieć wpływ na zachowanie UPSa)

Takoż jest.
    Quote:
    i ostatni parametr to SETUP/ UPPER XFER - czyli górne napięcie graniczne przy którym UPS przechodzi na pracę bateryjną, na próbę może dać najwyższe z możliwych.

Zakład energetyczny daje mi trochę za niskie napięcie (ok 223V) ale widełki tolerancji w UPSie są ustawione od 176V do 253V. Mimo tak szerokiej toleracji, tak jak pisałem, UPS potrafi zgłosić, że dostał np za wysokie napięcie co wydaje mi się zupełnie nieprawdopodobne. Drugi UPS APC nic takiego nie zgłasza (ale jest z niższej serii - jak pisałem Smart-UPS)

SLAL wrote:

1. Czy UPS ma poprawnie zadane napięcie wejściowe - o ile pamiętam
    posiada 2 wejścia

Ramki tolerancji dla napięcia wejściowego są podane jak wyżej. UPS posiada fizycznie jedno złącze wejściowe jednofazowe - jest to kostka wewnątrz UPSa.

Quote:
    2. Czy rzeczywiście napięcie wejściowe zawiera się w ustalonych
    granicach

Nie mam możliwości dokonania pomiaru ciągłego, bo nie mam odpowiedniego miernila. Wypadałoby podłączyć się na całą dobę i potem zczytać wskazania za konkretne godziny, kiedy UPS notował zaburzenia. Jak pisałem moje przypuszczenia opieram na fakcie, że inny UPS APC nie zgłasza problemów.

Quote:
    6. Jaki zestaw bateryjny jest dołączony do UPS-a - smart cell, czy
    smart cell-XR, jeżeli ten drugi to jakich baterii użyto przy wymianie,
    jakie jest napięcie końcowe ładowania baterii (problem żywotności)

Mam wiele modułów smart cell (nie XR). UPS twierdzi, że moduły baterii podają napięcie 55,6V (współczynnik BATTV). Wartość prawidłowa to 48V (4x12V z każdego smart cella, a smartcelle spięte ze sobą równolegle).

PS. UPS ma 15 lat. Jest skonsktruowany solidnie i pochodzi z czasów gdy niektóre elementy były nawet "Made in USA", jest to jednak wiekowy sprzęt.
    rkangur
    Level 16  
    OK, sprawa wygląda poważnie sam problemu chyba nie rozwiążesz. Czy po ostatniej wymiane akumulatorów była kalibrowana elektronika UPSa (przez port RS, nie ta dostępna z panelu)? Z tego co widzę to zaniki napięcia trawją po kilka sekund, jeśli tak to nie ma to dużego wpływu na żywotność akumulatorów. Piszesz że masz wiele SMARTCELLi XR, czy we wszystkich wymianiano akumulatory w tym szamym czasie? Czy we wszystkich są identyczne akumulatory i w tym samym wieku?
    Ja bym zrobił tak: tymczasowa podmiana modułu elektroniki w UPSie na sprawny żeby się przekonać czy jest lepiej, Twój moduł zabieramy do diagnostyki warsztaowej. Ponadto należy przejrzeć wszystkie moduły XR.
    Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem to odezwij się na priva, oddzwonię i ustalimy szczegóły.
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Analizę wartości napięcia zasilającego można przeprowadzić za pomocą oscyloskopu - warunkiem jest co najmniej dobowa podstawa czasu (kilka godzin na działkę, tak żeby na całym ekranie zmieściła się doba. Robiłem kiedyś takie doświadczenie oscyloskopem firmy LeCroy500/4.

Wiem, że firma LUMEL ma różnego typu analizatory sieci z tym, że nie są to tanie rzeczy.

Tak jak wszyscy koledzy radzą - i ja uważam, że jest to normalny objaw wynikający z ustawień urządzenia.
    SLAL
    Level 25  
    Napięciae zasilania jest "krosowane" 208/240V polecam instrukcję obsługi.

SLAL
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Przypominam, że to dział ogłoszeń a nie porad, zmykam, dalsze 'info' proszę do autora tematu poprzez komunikatory internetowe!