Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 28 po odwrotnym podłączeniu zasilania.

Bastek79 20 Apr 2010 22:01 2023 5
    Bastek79
    Level 13  
    Witam serdecznie,
    Chciałbym odświeżyć temat, obecnie próbuję ożywić radio po odwrotnym podłączeniu zasilania.

Uszkodzona dioda w sekcji zasilania + końcówka kia7217AP.
    Dodatkowo wymieniłem 2 kondensatory w okolicach końcówki 1000uF/16V jeden był dziwnie wybrzuszony.

W radiu pojawił się dźwięk – jednak odbiór jest bardzo nieczytelny jak również wzmocnienie siły głosu jest dużo słabsze niż przed usterką.
    Odbiór przypomina sytuację gdyby radio pracowało w piątkach. Dodam, że przed usterką radio działało w sposób prawidłowy.

Proszę o pomoc w usunięciu usterki.
    Pozdrawiam
    Bastek79

Moderated By c2h5oh:

Lepiej nic nie "odświeżaj" (regulamin punkt 13).
    Założenie swojego tematu to tylko kilka punktów. Nie oszczędzaj kosztem innych.
    Wydzielone z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5281941#5281941

dj_volt
    Level 25  
    U mnie poległ (również po zamianie polaryzacji zasilania) KIA, 2SC2078 w stopniu mocy TX'a a także kondensator na wyjściu KIA (monolit chyba 100nF) przed transformatorem modulacyjnym do masy. Mimo przeciągnięcia rezonatora i kontroli częstotliwości heterodyny (częstościomierz dopięty poprzez separator do wyjścia heterodyny, ustawiona poprawna częstotliwość przy pomocy cewki szeregowo do rezonatora PLL'ki + korekcja trymerem) radio także nie pracuje poprawnie.
    Bastek79
    Level 13  
    Kia... nówka ze sklepu wlutowana, wcześniej radio milczało.
    sprawdzę jeszcze raz napięcia i zweryfikuję jeszcze raz podzespoły w jego okolicy, czy też w "polu rażenia"
    Olek II
    Moderator
    Jak widać,nie spotkałeś się jeszcze z "nówką ze sklepu", ale uwaloną.
    Według Twojego opisu zachowania się radia wygląda na uszkodzony KIA.
    Wymień najpierw wszystkie kondensatory elektrolityczne obok KIA. A jak wygląda modulacja podczas nadawania? Sprawdź koniecznie przed wylutowaniem KIA.
    sp9nsq
    Level 15  
    Olek II wrote:
    Jak widać,nie spotkałeś się jeszcze z "nówką ze sklepu", ale uwaloną.
    Według Twojego opisu zachowania się radia wygląda na uszkodzony KIA.
    Wymień najpierw wszystkie kondensatory elektrolityczne obok KIA. A jak wygląda modulacja podczas nadawania? Sprawdź koniecznie przed wylutowaniem KIA.

Ja podejrzewam, że ta "nówka" to po prostu "malowanka" nie mająca nic wspólnego z układem KIA7217. To stary numer.
    Wczoraj rozmawiałem z handlowcem z firmy POLTRONIC, mających w ofercie KIA7217AP, chcąc się upewnić w obawach, czy aby nie kupi się kota w worku. I pan niestety mi potwierdził, że "... nie potwierdzi że są to oryginały..." no i również oczywiście, że kupuje się na własną odpowiedzialność. Wynika z tego, że nie dają żadnej gwarancji na to, czy sprzedawane podzespoły są sprawne i czy są tymi, które opisuje katalog! Co za czasy!