Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator ładowania do akumulatora, bateria słoneczna

@ziko@ 21 Kwi 2010 12:14 15843 3
  • #1 21 Kwi 2010 12:14
    @ziko@
    Poziom 2  

Witam,

Na wstepie chcialbym przedstawic swój plan,

Mam do zrobienia oświetlenie na zasadzie zarowek LEDowwych w domku letniskowym, do tego uzywam baterii slonecznej 10W o danych:

Napięcie w punkcie mocy maks. [Vmpp] - 17,10 V,
    Napięcie rozwarcia [Voc] - 21,50 V,
    Prąd w punkcie mocy maks. [Impp] - 0,59 A,
    Prąd zwarciowy [Isc] - 0,65 A,

do tego wykorzystuje akumulator 12V 7Ah
    Standby use : 13,6 ~13,8V
    Cycle use : 14,6 ~15,0V
    Charging current 2.1 A max

Wszystko ma byc sterowane mikrokontrolerem motoroli zrodziny HC08, MC68HC908AB32.

Pokoszuję schematu do zrobienia regulatora ładowania opartego na mikrokontrolerze oraz rad jak to najlepiej zrobic, posiadam tez wyswietlacz LCD, ktorym mam zamiar wdrozyc do projektu, w celu wyswietlania poziomu naladowania naladowania aku.

Prosze o porady specjalistów w tej dziedzienie,
    Pozdrawiam :)

Znalazlem taki schemat, czy moglaby osoba doswiadczona wyrazic swa opinie na jego temat i czy mozna zastosowac jakies uproszczenia, prosze o kazda rade i dziekuje za zainteresowanie:

Regulator ładowania do akumulatora, bateria słoneczna

Albo będziesz pisał po polsku, albo post pójdzie do kosza. Pkt 8.2 i 15 regulaminu. [retrofood]

0 3
  • #2 21 Kwi 2010 21:59
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

A nie lepiej kupić gotowy Regulator ładowania tu masz typ MH-12A 12V/24V. za niecałe 79 zł.

1
  • #3 22 Kwi 2010 21:28
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

Ja ci nie pomogę bo się na tym nie znam ale z tego co wiem większość regulatorów pobiera prąd z akumulatora i z panela. Nie wiem czy jest sens robienia osobnego zasilana - moim zdaniem tylko skomplikujesz sobie tym sprawę. No i jeszcze to że jakby osobne zasilanie było dobrym rozwiązaniem to by je stosowana w regulatorach dostępnych w sklepach tak nie jest - może wyjątki . No i urządzenie ma być samodzielne a nie korzystać z niego źródła zasilania.

0
  • #4 22 Kwi 2010 22:17
    qran
    Poziom 12  

Witaj!
    Nie podpowiem Ci nic co będzie związane z mikrokontrolerem (nie znam tej rodziny) ale.. wydaje mi się że źle podłączyłeś bramki mosfetów. Nie potrzebne są rezystory pomiędzy bramkami a kolektorami tranzystorów bipolarnych. Powinieneś je "przełączyć" - brakuje rezystorów podciągających pomiędzy bramką a źródłem powodującym przeładowanie pojemności bramki i zmniejszenie napięcia Ugs (zamknięcie tranzystora mosfet) po zamknięciu tranzystora bipolarnego.
    Diodę D1 możesz przenieść pomiędzy panel a tranzystor.

Co do uproszczeń to po co dwa dzielniki z dwoma potencjometrami - może lepiej jeden w stylu rezystor - pot1 - pot2 - rezystor lub "sztywny" dzielnik z trzech rezystorów?
    Mosfeta odcinającego panel jest niepotrzebny - możesz zamienić bc547 na bc337 (Ic 0.8A), wywalić diodę D1 i R2, panel+ podłączyć do + akumulatora a panel - do kolektora bc337.

Czy wraz ze wzrostem napięcia (stanu naładowania) akumulatora będziesz zmniejszał wypełnienie (PWM) czy będzie to na zasadzie włącz ładowanie/wyłącz? Jeżeli będzie na zasadzie on/off to musisz przemyśleć sprawę programowej histerezy inaczej po odłączeniu ładowania napięcie na akumulatorze opadnie co spowoduje włączenie ładowania, wzrost napięcia i odłączenie ładowania itd itd.
    Powodzenia!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo