Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

włącznik akustyczny - próba przeróbki

21 Apr 2010 13:46 4035 6
  • Level 14  
    Witam
    Postanowiłem się pobawić i połączyć ze sobą dwa projekty.
    Klaskacz na jedno klaśnięcie i klaskacz na dwa klaśniecia. Powodem tej przeróbki jest fakt, że klaskacz pojedynczy ma fajną czułość a na dwa klaśnięcia jest bardziej praktyczny ale ciężko uzyskać dobrą czułość.
    oto schematy:

oraz

No i chcę zrobić tak:

No i raczej nie będzie to działać poprawnie ze względu na napięcie 2,6 V które tam występuje, skacze ono jeśli klasnę w ręce ale nie powoduje to prawidłowego wyzwalania NE555, który jest wyzwalany impulsem ujemnym (jeśli źle piszę to proszę mnie poprawić). Jak przerobić ten fragmenty aby klask w dłonie powodował pojawienie się impulsu na wyjściu (pin 3) pierwszego NE555?

p.s. dokumentacja klaskacza pojedynczego
    http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT721.pdf?sess_id=261d7d0076708fd56c7381e1d1cdb4ee
  • Level 34  
    W oryginalnym schemacie wyjście z 4017 ustawione jest z Q1, co oznacza że pierwszy impuls na wejściu CLK spowoduje pojawienie się stanu wysokiego na Q1. Każde kolejne pojawienie się impulsu na wejściu CLK układu 4017 przesuwa stan wysoki kolejno na Q2.Q3...Q9. Po włączeniu zasilania zerowanie 4017 zapewnia układ RC dołączony do RST. Z wyjścia Q2 pobierany jest impuls zerujący. Czyli jeżeli zrobisz wyjście z Q2, a impuls zerujący weźmiesz z Q3, to układ będzie reagował na 2 klaśnięcia.
  • Level 14  
    Chyba nie masz racji dlatego, że układ owszem włączy się na dwa klaśnięcia ale wyłączy się już po jednym.
    Poza tym w ogóle nie chodzi mi tu o to tylko problem mam jak zrobić żeby klask 'załączał' IC1 . . .
  • Level 34  
    mantus1 wrote:
    Chyba nie masz racji dlatego, że układ owszem włączy się na dwa klaśnięcia ale wyłączy się już po jednym.
    Poza tym w ogóle nie chodzi mi tu o to tylko problem mam jak zrobić żeby klask 'załączał' IC1 . . .

Wyciągnąłeś błędne wnioski. Po załączeniu zasilania na wyjściu Q0 jest stan wysoki, czyli logiczna '1'. Jeżeli z wyjścia Q2 odłączymy rezystor 100k i dołączymy go do masy, to każde kolejne klaśnięcie będzie przesuwało tą '1' na Q1,Q2...Q9. Dołączenie końcówki rezystora 100k do wyjścia np Q2 spowoduje, że pierwsze klaśnięcie ustawi '1' na Q1, drugie na Q2 i '1' na Q2 będzie trwała dopóki nie klaśniemy 3 raz. Wtedy układ się wyzeruje, czyli '1' pojawi się ba Q0. Zamiast diody LED do wyjścia można dołączyć inny układ.
  • Level 9  

znacznie lepsza czułość, możliwość regulowania czułości przez pojemność kondensatora. Ja wstawiłem 330uF, nie muszę mocno klaskać i ładnie się przełącza.
  • Level 9  
    Witam
    projekt został trochę rozbudowany i poprawiony. Włącza i wyłącza na dwa klaśnięcia. Po pierwszym klaśnięciu czeka 3s na drugie. Dzięki połączeniu dwóch projektów czułość została poprawiona, nie muszę głośno klaskać. Zamontowałem go przy świetle w pokoju miesiąc temu i jestem bardzo zadowolony. jedynie podczas odkurzania się przełącza (mam bardzo głośny odkurzacz) oraz gdy coś głośno upadnie (np. szklanka).

klaskacz ma zasilanie z transformatora i dałem stabilizator napięcia 7809 dzięki czemu na jego działanie nie mają wpływu zakłócenia z sieci.

wszystkie projekty są w załączniku
  • Level 1  
    Witam, poniżej załączam zdjęcia podglądowe ponieważ nie wiem które wartości są prawidłowe
    czy te na schemacie .sch czy na .brd i co oznaczają JP, kondensator c6 nie jest podpisany czy on będzie mieć wartość taka jak c5.
    z góry dzięki
    włącznik akustyczny - próba przeróbki włącznik akustyczny - próba przeróbki