Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator elektroniczny - dioda led 12V ledwo świeci

driver1880 21 Kwi 2010 14:55 11929 26
  • #1 21 Kwi 2010 14:55
    driver1880
    Poziom 12  

Witam.
    Kupiłem transformator elektroniczny 50W, chciałem podłączyć diody led na 12V ale ledwo świecą - dlaczego? Jak podłączę ta samą diodę w samochodzie świeci super. Jak podłączam do transformatora halogenek na 12V/20W, też świeci dobrze a dioda led, ledwo ledwo.

0 26
  • #3 21 Kwi 2010 15:29
    spirytusik84
    Poziom 23  

transformator elektroniczny żeby miał odpowiednie napięcie na wyjściu musi być obciążony minimalną mocą która powinna być na obudowie podana z pewnością dioda to za mało to raz a dwa dioda potrzebuje napięcia stałego a transformator elektroniczny ma zmienne i to o dużej częstotliwości możesz spróbować wyprostować szybkimi diodami.

-1
  • #4 21 Kwi 2010 15:35
    driver1880
    Poziom 12  

tak i to samo, tylko teraz czytam w instrukcji że nie należy prostować napięcia wyjściowego. A teraz podłączyłem 4 led-y równolegle i transformator wybuchł heheh, dość mocny wystrzał i po nim. czemu tak się stało?

0
  • #5 21 Kwi 2010 15:52
    Miniax
    Specjalista elektryk

Po pierwsze: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic490262.html
    Po drugie diody zasila się napięciem około 1V - 5 V, a nie 12 volt. Przy takim napięciu nie dziwota, że dioda ledwo świeci, bo po prostu nie wyrabia.
    Po trzecie diody zasila się napięciem stałym, więc musisz zbudować zasilacz (diody prostownicze, lub mostek Graetza + odpowiednie kondensatory elektrolityczne) a następnie odpowiedni dzielnik napięcia na rezystorach i wtedy dopiero może to dobrze działać.

0
  • #6 21 Kwi 2010 16:09
    driver1880
    Poziom 12  

dioda jest na napięcie 12v - taką mam a nie na 1v

0
  • #7 21 Kwi 2010 19:18
    Miniax
    Specjalista elektryk

driver1880 napisał:
    dioda jest na napięcie 12v - taką mam a nie na 1v

Prosiłbym o jakieś dan na temat tej diody. Najlepiej jakbyś podał jakiś link do jej opisu.
    Jeżeli faktycznie była na 12 V to wpływ miało podłączenie bez zasilacza. Diody mają katodę i anodę co skutkuje tym, że trzeba odpowiednio podłączyć bieguny + i -. Jeżeli diodę zasilasz napięciem innym niż stałe to raczej trudno to wykonać.

0
  • #8 21 Kwi 2010 19:24
    driver1880
    Poziom 12  

niestety nie mam żadnego opisu. jest to dioda na 12v, podłączyłem także gotowy mostek gretz'a właśnie żeby uzyskać + i - w celu podłączenia odpowiednio katody i anody i dalej to samo. Mam nadzieję że jak podłączę żarówkę halogenową led na 12v to nie będzie problemu - zrezygnuję z pojedynczych diod led.

0
  • #9 21 Kwi 2010 20:35
    Miniax
    Specjalista elektryk

driver1880 napisał:
    niestety nie mam żadnego opisu. jest to dioda na 12v, podłączyłem także gotowy mostek gretz'a właśnie żeby uzyskać + i - w celu podłączenia odpowiednio katody i anody i dalej to samo. Mam nadzieję że jak podłączę żarówkę halogenową led na 12v to nie będzie problemu - zrezygnuję z pojedynczych diod led.

Sam mostek nie załatwia sprawy. Niezbędne są również kondensatory, które wygładzą tętnienia, inaczej napięcie będzie ciągle pulsować. Pamiętaj także, że napięcie po wyprostowaniu wzrasta (bodajże mnożysz przez pierwiastek z dwóch) i odejmujesz 1,4V (spadek napięcia na diodach).
    Czyli jeżeli na trafie pisze 12V to po wyprostowaniu powinno być 12Vx1,41 - 1,4
    (tylko nie pamiętam czy najpierw się mnoży, czy odejmuje)

0
  • #10 21 Kwi 2010 20:43
    driver1880
    Poziom 12  

a ja myślałem, że to takie proste...

0
  • #11 21 Kwi 2010 21:10
    PL_Marco
    Poziom 14  

A po co prostować to napięcie ? Przy częstotliwości 50 Hz
    nie będzie widać migotania diody. Lubicie utrudniać sobie życie.

Co do diody na jak to określiliście "12V" to często spotkać można
    właśnie gotowe "moduły" dioda plus rezystor, lub inne bajery,
    które są przystosowane do odpowiedniego już napięcia zasilania.

-1
  • #12 21 Kwi 2010 21:19
    tureckii
    Poziom 9  

Trzeba użyć kondensatora jeżeli chodzi o więcej Led`ów to pulsują

Pozdrawiam

0
  • #13 22 Kwi 2010 20:40
    Awdeg
    Poziom 26  

Miniax napisał:
    driver1880 napisał:

Sam mostek nie załatwia sprawy. Niezbędne są również kondensatory, które wygładzą tętnienia, inaczej napięcie będzie ciągle pulsować. Pamiętaj także, że napięcie po wyprostowaniu wzrasta (bodajże mnożysz przez pierwiastek z dwóch) i odejmujesz 1,4V (spadek napięcia na diodach).
    Czyli jeżeli na trafie pisze 12V to po wyprostowaniu powinno być 12Vx1,41 - 1,4
    (tylko nie pamiętam czy najpierw się mnoży, czy odejmuje)

Kolego z trafa elektronicznego nie otrzymujemy sinusoidy bo nie ma takiej możliwości,więc twoje wyliczenia nie mają pokrycia w rzeczywistości

0
  • #14 20 Cze 2010 16:39
    driver1880
    Poziom 12  

Po podłączeniu kondensatora elektrolitycznego o dowolnej wartości diody pulsują, w jaki sposób je "wygładzić"? Co jeszcze jest potrzebne?

1
  • #15 20 Cze 2010 18:33
    Krzyś33
    Poziom 25  

Witam.Jeśli na transformatorze elektronicznym pisze, że nie należy prostować napięcia to znaczy żeby go nie prostować! Zwykły mostek prostowniczy nie załatwi sprawy. Do tego potrzebne są diody tzw. szybkie. Częstotliwość pracy transformatora elektronicznego wynosi kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy herców, więc migotanie diody nie będzie widoczne. W filtrze nie należy stosować kondensatorów o dużych pojemnościach, bo dla tej częstotliwości są one prawie zwarciem.A i jeśli nie obciążysz go minimalną mocą to nadal będziesz miał takie problemy. Pozdrawiam.

0
  • #16 20 Cze 2010 18:41
    driver1880
    Poziom 12  

Wszyscy piszą ogólnie -proszę o konkrety.
    Dobra jeżeli nie można prostować i trzeba zastosować diody to proszę o konkretne typy , wartości itd.
    Przypominam że zasilacz ma zasilać 16 równolegle połączonych diód LED, które są na napięcie 12V.
    Może ktoś zrobi jakiś schemat który rozwiąże problem?

0
  • #17 20 Cze 2010 18:45
    Krzyś33
    Poziom 25  

W zasilaniu zastosuj klasyczny transformator i prostownik o odpowiedniej obciążalności i masz po kłopocie.Także nie podajesz konkretnie danych posiadanego przez ciebie transformatora i zastosowanych diod, a nikt nie jest wróżką. Nie próbowałem osobiście, ale spróbuj połączyć w ten sposób: 8 sztuk w jedną stronę i 8 przeciwnie- może zadziała.

0
  • #19 20 Cze 2010 18:54
    Krzyś33
    Poziom 25  

Ten transformator na wyjściu ma już prąd stały, więc po podłączeniu diód powinno być OK. Kol. arturo podał ci najlepsze rozwiązanie.

0
  • #20 20 Cze 2010 19:10
    Arturo2005
    Poziom 33  

Przecież jest napisane

Code:
    2) Żarówki wyposażone są również w specjalny układ sprawiający, że żarówki mogą pracować również z zasilaczami 12V na prąd przemienny, najpopularniejszymi zasilaczami stosowanymi do żarówek halogenowych.

Tyle tylko że zasilacz do led jest tańszy niż te żarówki

0
  • #21 20 Cze 2010 19:11
    driver1880
    Poziom 12  

Ok. Jest napisane, ale pisać każdy lubi dużo - pytanie czy się to sprawdza w praktyce?
    Zasilacz z przesyłką widzę kosztuje 45zł, a to nie koniec wydatków bo jeszcze trzeba kupić diody, które też nie są tanie , a ja już zasilacz mam kupiony więc muszę go wykorzystać.

0
  • #22 20 Cze 2010 19:17
    Arturo2005
    Poziom 33  

A jaki to problem udać się do hurtowni elektrycznej i sprawdzić?

0
  • #23 20 Cze 2010 19:25
    driver1880
    Poziom 12  

Powtarzam, mam już zasilacz - muszę go wykorzystać, a poza tym ten który proponujesz nie wejdzie mi do puszki instalacyjnej podtynkowej bo właśnie tam go muszę schować.

0
  • #24 20 Cze 2010 19:44
    Krzyś33
    Poziom 25  

Jeśli chcesz go wykorzystać to podłącz je tak jak ci napisałem wcześniej i dodatkowo obciąż go 1 żarówką halogenową.

0
  • #25 20 Cze 2010 19:54
    Arturo2005
    Poziom 33  

driver1880 napisał:
    Powtarzam, mam już zasilacz - muszę go wykorzystać, a poza tym ten który proponujesz nie wejdzie mi do puszki instalacyjnej podtynkowej bo właśnie tam go muszę schować.

50 watowy zasilacz mieści Ci się do puszki? Jakiej średnicy? Fakt, proponowany przeze mnie zasilacz ma 7 cm długości ale to nie jest żedna przeszkoda. Wystarczy do zwykłej puszki 60-tki założyć dwa pierścienie i już puszka ma 11 cm głebokości.

Skoro masz już zasilacz to idź z tym zasilaczem do hurtowni a tam już napewno coś dobiorą.

0
  • #26 20 Cze 2010 20:06
    driver1880
    Poziom 12  

Tak. Ma wymiary niby 65/35/19, ale do puszki 60-tki wszedł spokojnie, głębszej nie zrobię bo już jestem na etapie prawie że wykończonego domu - nie ma już kucia w ścianach.
    Kupię te żarówki z tym układem stabilizującym i myślę, że będzie po problemie. Co myślisz?

0
  • #27 20 Cze 2010 20:12
    Arturo2005
    Poziom 33  

Pisałem już to dwa posty wyżej.

0