Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naświetlarka UV do sterylizacji.

inkognito09 21 Apr 2010 16:39 6087 5
 • #1
  inkognito09
  Level 29  
  Witam. Od dłuższego czasu poza elektroniką, zajmuję się szeroko rozumianym piercingiem. Nie mam własnego salonu, jednak nie robię tego amatorsko. Otóż, problem polega na odpowiedniej sterylizacji kolczyków. Czasem można dogadać się z właścicielami salonów, żeby wysterylizowali mi autoklawem i pożyczyli cały rękaw, jednak nie da się tak cały czas żerować na kimś, poza tym przy przenoszeniu choćby do drugiego pokoju kolczyki mogą nadawać się właściwie do ponownej sterylizacji. Muszę sterylizować kolczyki wysoką temperaturą i środkami chemicznymi. Stosuję oczywiście sterylne igły i rękawiczki, a także specjalne mydło ze środkiem bakteriobójczym. Nie miałem jak dotąd nigdy problemu z wdaniem się zakażenia (tyle co ze jedna reakcja alergiczne na nikiel), więc teoretycznie powinno być OK. Teoretycznie... Rozglądam się za czymś w rodzaju małych naświetlarek UV, jednak znalezienie małej jest znacznym problemem, a znalezienie odpowiedniej mocy żeby można było nazwać ten proces sterylizacją graniczy z cudem. A gdy nie graniczy, ceny zaczynają się od czterocyfrowych liczb. Wydanie paru tys. złotych na profesjonalny autoklaw czy naświetlarkę nie wchodzi w grę. Gdzie można uzyskać podobny sprzęt tanio, bądź za wymianą? Ewentualnie, jak go wykonać samodzielnie? I jeśli już się wykona, jak się upewnić że sprzęt spełnia swoje zadanie, zamiast po prostu sobie poświecić nad kolczykiem? Na razie moja "renoma" jest całkiem dobra i znajomi polecają mnie dalszym znajomym, nie chciałbym w wyniku jakiegoś błędu zawalić moją, póki co, dobrą opinię.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  fernandosucre
  Moderator of Medical equipment
  Nie wiem kolego kto ci takich bzdur naopowiadał, ale lampa UV nie sterylizuje niczego. Poczytaj sobie na temat lamp uv czyli lamp bakteriobójczych. Jak sama nazwa mówi taka lampa nie sterylizuje ma jedynie wpływ na jakieś typy bakterii i to pod warunkiem naświetlenia przez określony czas, a co z wirusami i grzybami, które są o wiele większym zagrożeniem. Nie mówię tu tylko o wirusie HiV, ale np. HCV czy HBS które jest znacznie łatwiej złapać. Zapamiętaj sobie, że sterylizuje się w autoklawie. A skoro podejmujesz się dziurawienia ludzkiego ciała i chcesz to robić profesjonalnie i bezpiecznie zarówno dla ciebie jak i dla klienta to niestety, ale musisz zainwestować w sprzęt do sterylizacji czyli AUTOKLAW. Zauważ, że w większości szpitali są na salach lampy UV i odpowiedz sobie na pytanie, czy taka sala dla chorych jest po takim naświetlaniu sterylna.
 • #3
  dexter_86
  Level 26  
  Nie mylmy tu naświetlarek UV z lampami bakteriobójczymi, ponieważ to ogromna różnica. W lampach bakteriobójczych używa się promienników UV typu C, czyli promieniowania niebezpiecznego dla wszelkiego rodzaju organizmów jak i mikrobów czy grzybów. Poza promieniowaniem promienniki te powodują wydzielanie się toksycznego ozonu. Powszechnie do sterylizacji wody używa się promieniowania UV-C. Co do sterylizacji sal to fakt, faktem nie jest to sposób na wszystko, lecz w dużej mierze wystarcza w zupełności.
  Jeżeli chodzi o sterylizację kolczyków to myślę, że obustronne naświetlanie przez okres 20 - 30 minut odpowiednimi promiennikami powinno dać efekt przybliżony do sterylizacji w autoklawie.
 • #4
  inkognito09
  Level 29  
  Trochę odgrzeje temat, który zamilkł głównie z braku funduszy i czasu. Z wspomnianych promienników UV C znalazłem taką oto ofertę:

  http://aqva-light.pl/shop.php?UID=06fa84d3858c&UID_p=6223e060adcb

  Bądź co bądź jest całkiem przyjazna portfelowi w porównaniu do autoklawu.

  Teraz pytania:

  Jaka moc powinna być wystarczająca dla małego, góra 12mm kolczyka?
  Jaka powierzchnia odbija promieniowanie UV C. W opisie lamp widnieje wzmianka o tym, że szło go nie przepuszcza, czyli tradycyjne szklane lustra nie zdadzą egzaminu. Chodzi mi konkretnie po głowie obudowa kierująca światło ze wszystkich stron lampy prosto na kolczyk i najchętniej od razu oświetlająca go od spodu, żeby pozbyć się konieczności macania go w trakcie sterylizacji, co może wszystko popsuć.
 • #6
  OnlyTrueAnfoman
  Level 10  
  Właśnie wpadłem na tą stronkę: UVLAMPSPEC
  Z tego co widzę ja posiadam lampę TUVPLS9W, (L.P., 9 watts, .17 amps).
  Nie ma niestety podanego napięcia....:/

  ZNALAZŁEM!!!! UV LAMP GUIDE

  Napięcie: 60 V 60Hz