Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz PW7010

gregoryi 17 Aug 2004 09:38 1401 8
    gregoryi
    Level 15  
    Witam.
    Na początku powiem, że troche nie wiem o co chodzi. Mój kuzyn chyba z 12 lat jest "zapalonym" elektronikiem :-). Dostał od kogoś wzmacniacz PW7010 Unitry oczywiście lekko zniszczony. Po włączeniu wyleciały bezpieczniki zasilacz końcówki mocy (BDP285, BDP286) ale to nic. Podwatował bezpieczniki i spalił mostki gretza. Powymieniał diody i już nie watował bezpieczników tak dużym drutem tylko cieniutkim. Bezpieczniki nadal wybijało. I teraz kolej na mnie. PO sprawdzeniu podstawowych elementów okazało się, że kondensatory 2X4700uF robią zwarcie (jak to możliwe).
    odłączyłem od płytki kondensatroy i eureka już bezpieczników nie paliło. Ale z małych płytek wystających pomiędzy radiatorami połączonych na szybkie złączki uchodzi dym z resystorów. Dokładnie teraz nie mogę powiedzieć z jakich bo nie mam tego przed oczami. Nigdzie nie mogę zdobyć schematu PW7010 ponoć jest identyczny z WS304S ale nie zgadzają się numery elementów i nie mogę dokładnie określić co jest nie tak. A teraz pytanie główne:
    Czy dać sobie spokój z tą końcówką i podmieniś na jakąś TDA2030 czy coś da się z tego wykrzesać?
    janek11389
    Level 42  
    No to dobry elektronik z niego, daleko zajdzie. Znalazłem z PW9010 i PW8010 tego twojego nie mam, ale one faktycznie wszystkie podobne, zmieniają się tylko cyferki. Wypnij te BD285 i 286 przemierz te BD139 i 140 i jak będą dobre to załącz i zmierz czy nie ma stałego napięcia na wyjsciu, jak nie będzie to podepnij te 285 i 286 jeżeli są sprawne i sprawdź czy działa.
    ALTON
    Level 38  
    Polskie wzmacniacze są wszysdtkie takie same :).Sprawdź tranzystory sterujące jak wyżej kolega radzi.Sprawdź czy nie ma przebicia tranzystorów na radiator(odizoluj je od radiatora).Sprawdź zasilanie czy jest w 100% dobre.Najlepiej do tego celu by sprawdzić samą końcówe podłącz zewnętrzyny zasilacz.Jeżeli spaliło ci BDP zmień je odrazu na BD911 i 912.Sprawdź kondensatory czy sie nie wysuczyły itd...Sprawdź wszystko w promieniu 2 tranzystorów mocy.
    gregoryi
    Level 15  
    Sprawdzałem tranzystory na podłączonych do płytki i jeden okazał się upalony ale nie jestem pewien. trzy pozostałe wydawały się dobre. Jeszcze jedno nie mogłem znaleźć punktu masy i podłączyłem się do obudowy i po mostkach gretza nie było napięcia żadnego. Nie wiem czy dobrze to pomierzyłem.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi jak do tej pory. Dalej będę próbował.
    akustyk1980
    Level 13  
    Aż cieżko mi uwieżyć że spliło sie dosłownie wszystko w tym wzmaku :) nawet kondensatory :) być może żle to sprawdzasz :) Wylutój tranzystory i sprawdz miernikiem wtedy bedzie wszystko jasne. Wzmacniacz ma prostą konstrukcję podobna do wszystkich polskich jak kolega wcześniej powiedzial wiec weś jakiś podobny schemat. Najlepiej wymień wszystkie tranz. końcowe i sterujące to i tak niebedzie wielki koszt. Być może poleciała dioda zenera wtedy właśnie wzmak sie tak dziwnie zachowuje. Posprawdzaj powoli a napewno wykryjesz co jest . Pozdrawiam.
    MBB
    Level 18  
    Witam
    Goraco zachęcam do naprawy tego wzmacniacza. Jeśli jest to wersja z transformatorem TS120/9 to po wymianie końcówki na BD911/912 i podpięciu się na górne odczepy może odwdzieczyć sie mocą która niejednego powali. Opis usterek tego sprzetu był już wiele razy na forum.
    Marek WS503
    radiogaga
    Service technician RTV
    jesli dymia rezystory na malych plytkach ( 56 om) to jeszcze leza sterujace bd polecam bd 237 bd238
    gregoryi
    Level 15  
    Nie ma napięcia przed mostkami gretza powinno być około 50 V~. Ze schematu tak wynika. jeżeli podepne śię pod obudowę to mam na każdym odczepie po 25V~ ale między nimi nie ma.
    MBB
    Level 18  
    Witam
    Sprawdź połączenia transformatora z prostownikiem, szczególnie masy.
    Marek WS503