Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa instalacji wodnej ze studni-co sądzicie.

kowal losu 21 Kwi 2010 19:37 22649 12
  • #1 21 Kwi 2010 19:37
    kowal losu
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Potrzebuje wskazówek dotyczących doboru i monatżu zestawu zasilającego dom jednorodzinny w wodę z własnej studni. Tak w skrócie. Studnia 15m od domu.(kregi) lustro wody na gł. ok 14.5m. Dno na głębokości ok 15.5m. Pompa głębinowa jakiej mocy, jakie zasilanie (zwykłe 230 czy siła). Hydrofor 200l. Jak wykonać instalacje i jak to wszystko połaczyć? co proponujecie.Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

PS.studnia do czyszczenia i pogłębienia oczywiśćie

0 12
  • #2 21 Kwi 2010 21:19
    mareapa
    Poziom 11  

Jak tam jest 1 metr wody to co ty chcesz z niej wyciągnąć . Ten 1metr to ty w dwa dni wyciągniesz ,a co potem woda nie napływa tak szybko jak w sieci ,o lecie nie wspomnę . Napisz coś więcej to może pomogę .

0
  • #3 21 Kwi 2010 21:26
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

Ja mam silnik 2,2KW i popa łopatkowa z 6 celami. Sam hydrofor mieści ponad ok. 1500 litrów. Pompa stoi przy hydroforze. Przed pompom od strony hydroforu mam zawór zwrotny druki mam za pompą czyli od strony wody. Odcinek od pompy do studni mam 19 metrów a potem jeszcze 9 w studni. Hydrofor od zera do max nabijam w niecałe 10 min. W studni mam smok z filtrem. Polaczenie proste wlot wody do hydroforu musi być na dole oraz jej Uście do mieszkania też od dołu( na dole ale boki) ja nabijam do 2,6 atmosfery. Wcześniej waliłem, do 3 ale nie było sensu. Na gurze hydroforu mam zegar i wyłącznik ciśnieniowy. Wszystko pracuje już 35 lat . bez awaryjnie

Mam 3 studnie i w jednej jest 8 kręgów. jak wywalę wodę z niej do zera to przez 7-8 godzin mam ponownie cale 7 kręgów wody na nowo w lecie w czasie suszy. To kwestia gdzie jest studnia i otoczenia. To samo jest w innych. w okresach mokrych nie jestem w stanie wywalić wody ze wszystkich studni. tak jak teraz doda nalatuje non stop. Kiedyś chciałem oczyścić studnie i nie dało rady. nie było szans na wylanie wody choć był specjalistyczny sprzęt.Najlepiej wywalić wszystko i zobaczyć jak szybko naleci. Co prawda zbyt wiele wody nie masz ale czy w tym przypadku jest to warta inwestycja? Moim zdaniem nie. koszty spore a wody mało. co innego gdybyś chciał podlewać tym w ogródeczku to jeszcze może by się opłacało.

0
  • #4 21 Kwi 2010 21:42
    kowal losu
    Poziom 9  

u mnie właśnie tez nie było nigdy problemu z wodą. nawet w trakcie letniej suszy. Raz za mojego 30letniego zycia stało się tak że przedłużaliśmy o 1 metr rurę ssacą. i tyle. Fakt w studni jest teraz mało wody bo 1 metr. NIgdy nie było tak ze udało nam sie całą wodę wypompować. A zdarza sie brać ok 800l w ciągu dnia.Co prawda sporadycznie ale jednak. Ale tak jak mówiłem studnia do czyszczenia bo jest już sporo materiału naniesionego. Sasiad dwa lub trzy lata temu czyśclił swoją studnie. Głębokość zbliżona. po kilkudziesięciu cm kopania pompa nie dała rady już pompować bo woda szybko napływała.

0
  • #5 21 Kwi 2010 21:56
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

albo pompa głębinowa zawór zwrotny i do hydroforu tam dać wyłącznik ciśnieniowy i do pompy. Napije zbiornik wyłączy bo będzie ciśnienie i tyle twojej roboty. Lub pompa tak jak u mnie jak napisałem wcześniej. A i jeszcze jedna sprawa. Jak korzystasz z wody hydrant to polecam zawór zwrotny na wyjściu wody z hydroforu do sieci. Drugi założyć zaraz za licznikiem wody z hydrantu. Zabezpieczy to sieć by wody nie naciskały na siebie a dodatkowo by licznik nie suwał w drugą stronę . zawsze można zamykać zawór. i korzystać z własnej wody. Ja mam u siebie tak że jak braknie pradu i ciśnienie spadnie w rurach to zawór puszcza wodę z hydrantu. różnica ciśnień. a jak już jest woda w hydroforze to ciśnienie zamyka zawór za licznikiem i bierze z hydroforu. Ale jeszcze nie miałem tak żeby coś się stało. Co lepsze gość spisuje licznik i zawsze ten sam stan. 0 złoty. a biorę swoją wodę ze studni. Oczywiście wodę daje do badania co jakiś czas. Zapomniałem dodać że między pompą a hydroforem wstawiłem też filtry. Tak na wszelki wypadek. Ni i zwykłe zawory kulkowe. w razie czego zamykam zawory i przy pompie mogę robić wszystko

0
  • #6 21 Kwi 2010 22:02
    kowal losu
    Poziom 9  

widziałem coś takiego na elektrodzie . tylko że pompa pracował ana dwóch czy trzech studniach. i własciciel tylo zamykał zawór tam gdzie nie ma wody a otwierał tam gdzie miał wode. Tez myślałem o połaczeniu dwóch żródeł wody.

0
  • #7 21 Kwi 2010 22:09
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

to albo zamykaj zawór albo wstaw 2 zawory zwrotne- oczywiście na różne ciśnienia. wiadomo ze ten za licznikiem wody musi być na większe ciśnienie. czyli łatwo zamykać się przy małym ciśnieniu z hydroforu. w tym momencie musi być zamknięty a jak braknie ciśnienie w hydroforze zamyka się zawór na hydroforze a otwiera na liczniku. masz spokój i bez latania i otwierania zaworów kulkowych. a tak wygląda moja pompa - ta fotka poglądowa ale tak samo wygląda

a tu uproszczony schemat mojej sieci bez zaworów (poglądowa fotka)

0
  • #8 22 Kwi 2010 07:27
    kowal losu
    Poziom 9  

tez mam cos takiego w domu. Tylko że pompe mam w studni (wyłącznik ciśnieniowy przy hdroforze) i szlak mnie trafia jak za kazdym razem trzeba zjeżdżać na dół do studni po nią jak się zepsuje. Myślisz że moc ok 2 kw wystarczyłaby zeby zassać wode z ok 15 m i wtłoczyć do hydrofora ,a pompe miec w kotłowni żeby mieć do niej wygodny dostęp. Może zadaje głupie pytanie ale jak myślisz?

Dodano po 4 [minuty]:

i jeszcze jedno pytanie. czy połączenie między studnia i pompa mogłoby być z węża PCV?

0
  • #9 22 Kwi 2010 09:51
    mczapski
    Poziom 38  

Panowie ostrożnie. Zamierzacie zmienić prawa fizyki. Żadna pompa nie ma szans na ssanie z głębokości 14 m. Ale to można wyczytać z informacji o pompie.

Jak dorwiesz dobrą pompę i rura w studni będzie małej średnicy to na bank powinno to zadziałać.
    Może teraz pompy też według zasady chcieć to mieć lub po amerykańsku wystarczy chcieć.

0
  • #10 22 Kwi 2010 11:23
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

Wiem że w praktyce to inaczej wygląda ale u mnie z 9 metrów wodę śmiga jak nic. Ja mam rurę z PCV 55 mm na odcinku ok 20 metrów na płask wkopaną na 1,5 metra w ziemię. W studni kolanko przejściówkę na 45mm ( obie średnice wewnętrzne.) Woda jest pompowana z 9 metrów lustro wody. Nie było do tej pory najmniejszych kłopotów. Pompa ma 6 cel silnik 380V 2,2Kw i chodzi do dziś. 6 lat temu wymieniliśmy rury na PCV i zmieniliśmy pompę. silnik był wtedy 2,8KW 9 cel. rura 100mm i w studni 80 mm. I też chodziło. Wszytko zależy od samej pompy. Są firmy które piszą że wywali wodę na 40 metrów ale w rzeczywistości nie sięga 14 metrów,. Jak dorwiesz dobrą pompę i rura w studni będzie małej średnicy to na bank powinno to zadziałać. Jak u mnie chodzi to u ciebie tez musi. Na dole smoczek ( zawór zwrotny) i filtr. Ale tak jak kolega "mczapski" napisał trzeba uważać bo piszą co innego a jest co innego. Moim zadaniem najlepsze pompy to takich wyzwań to taka jak na foto.

0
  • #11 22 Kwi 2010 17:12
    atlantel
    Specjalista Automatyk

Witam!
    Maksymalna teoretyczna wysokość ssania to 10m od poziomu kosza do pompy, wartość ta zależna jest między innymi poziomu w stosunku do poziomu morza, gęstości czynnika pompowanego itd. Dla Ciebie istotnym parametrem wysokość ssania zimnej wody teoretyczna 10m, a praktycznie 7m! ( w twoim miejscu zamieszkania).
    Jeżeli warunki te będą spełnione to pompa zassie wodę, jeżeli nie to pompę należy umieścić w studni (lub w studzience obok studni) tak aby spełnić podane warunki. Pompa wirowa dobrze znosi tłoczenie w przeciwieństwie do ssania niestety taka jest fizyka.
    Pozdrawiam

0
  • #12 25 Kwi 2010 13:06
    slawik
    Poziom 9  

Witam.
    W Twoim wypadku w grę wchodzi tylko pompa do studni (głębinówka).Zestawy hydroforowe mają możliwości "ssania" jak pisał kolega wyżej minus jeszcze opory na róże ssawnej (na każde 10mb to ok 1 m ssania mniej).Ale z pompą w studni przy tej ilości wody nie będzie za wesoło.Pompa ma min. wys.50 cm.(z jednym wirnikiem) a Ty masz tylko 1 metr wody więc musiała by stać na samym dnie(ssanie ma u góry pompy) czyli zostaje Ci pól metra wody do wykorzystania.Może działać ale nie zapomnij o czujniku poziomu cieczy np.ELCLUWO dla zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem.
    Pozdrawiam Sławek.

0
  • #13 25 Kwi 2010 19:49
    kowal losu
    Poziom 9  

Niestety to prawda. dlatego bez pogłębiania sie nie obędzie. dzięki wszystkim za pomoc

0