Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241

21 Kwi 2010 21:39 8251 40
  • Poziom 13  
    Witam, od dłuższego czasu borykam się z problemem małej domowej sieci. Otóż jak widać na schemacie chcę aby połączenie z internetem odbywało się przez router AG 241 dalej lanem na wrt54g który będzie "dawał" internet po lanie i po WiFi. Trzeci element to wrt54g z wgranym softem Tomato który ma służyć jako przedłużenie sygnału oraz jako router do którego można się wpiąć po lanie.
    Czytałem trochę i próbowałem już np:
    -w pierwszym WRT 54g ustawić IP routera z puli AG 241 i wyłączyć DHCP (na wrt54g)nie działa tak
    -próbowałem też AG 241 ustawić jako "only bridge mode" a dane z neostrady wpisałem w wrt54g i ustawiłem na PPPoE- też nie działa
    Proszę o pomoc w skonfigurowaniu tego. Dodam, że wcześniej jak nie potrzebowałem drugiego WRT54g to AG241 i WRT54g chodziły na fabrycznych ustawieniach czyli dwa serwery DHCP i wpisane tylko dane do neo, ale to chyba niezbyt poprawie.

• Poziom 13  
    Do wrt z Tomato jeszcze nie doszedłem, ponieważ nie udało mi się skonfigurować ag241 z pierwszym wrt
  • Poziom 13  
    Chciałem zrobić tak, żeby wyłaczyć dhcp na pierwszym WRT i żeby IP przydzielał AG jednak po wyłaczeniu DHCP i ustawieniu IP z puli WRT jest brak łączności. Ktoś wie jak to rozwiązać ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    w/g mnie trzeba tak to spróbować ustawić aby wszystkie komputery były w jedej sieci LAN (otrzymywały IP adresy z jednego serwera DHCP), wtedy nie bedzie problemów z udostępnianiem plików itp.

- AG - bridge mode
    - WRT-1, WAN: PPPoE (wpisujesz haslo/login neo), LAN: DHCP załąćz
    - WRT-2, (router - nie używany), LAN: wyłącz DHCP serwer, WIFI: wireless bridge; http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Wireless_Bridge

edit:
    najpierw zestaw AG+WRT-1, jeśli nie działa to załacz zrzuty konfiguracyjen z AG i WRT-1 (WAN i LAN konfiguracje)

edit:
    Cytat:
    aby wszystkie komputery były w jedej sieci LAN

a tak ma być ? czy też kompy z LANa WRT1 i WRT2 nie powinny się widzieć ?
  • Poziom 13  
    Chciałbym, żeby się widziały- do wrt2 będzie wpięty rejestrator a ja chciałbym mieć dostęp do niego z wrt1. Oprócz tego chciałbym żeby był dostęp do internetu z wrt1 i wrt2. Próbowałem różnej konfiguracji. po wklepaniu danych do neo w wrt1 wyskakuje błąd. Dziwi mnie czy napewno to ma tak działać przecież wrt1 nie ma wbudowanego modemu adsl2 tak jak AG.

jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241
    czy modem AG łączy się po ADSL ? daj zrzut AG Status ekranu

Dodano po 6 [minuty]:

w AG, setup, Encapsulation: jakie masz inne wybory ?
    wydaje mi sie ze jest jescze ": RFC 1483 Bridged, ", możesz to spróbowac ?
    ale zawsze sprawdzaj w statusie czy jest połączony,
    dopóki AG nie jest OK, nie zajmujmy sie WR-1
  • Poziom 13  
    OK skonfigurowałem AG ustawiony w trybie 1483 briged w statusie pisze Conected i na routerze świeci lampka internet. Wyłączone DHCP i na wrt1 skonfigurowane PPPoE włączony DHCP i dalej nic. Próbowałem włączyć DHCP na AG też nie pomogło. Może WRT1 w jakimś innym trybie ustawić? Nie mogę wstawić zrzutu bo coś się zwaliło.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Cytat:
    w trybie 1483 briged w statusie pisze Conected i na routerze świeci lampka internet.

czy w tym inny trybie bridged (chyba "bridge only") też swieci sie lampka i status pokazuje connected ? Jeżeli tak to próbuj podłączyć WR1 przy obu trybach bridge na AG.

Cytat:
    Próbowałem włączyć DHCP na AG też nie pomogło.

włączanie DHCP na AG nie nie daje, bo to tylko by tylko przydzielało IP (prywatne) na segmencie miedzy AG a WR1, i aby WR1 uzyskał adres od DHCP serwera AG, musiałby być w innym trybie (Automatyczne IP) ale my chcemy aby WR1 dostał _publiczny IP_ od ISP, a nie prywatny (wewnetrzny) IP od AG. AG ma sie zachowywać jak normalny switch co przekazuje ruch miedzy WR1 a ISP.

dlatego staramy sie ustawic AG w tryb bridge (mostek) co przepuszcza ruch ethernet miedzy zewnetrzem AG (internet, provider) a wnetrzem AG (WR1 router).

Jeżeli etherent ruch jest przepuszczany prawidłowo (bridge-owany, mostkowany) to WR1 powinen uzyskac IP adres (publiczny, internetowy) od ISP za pomocą protokołu PPPoE. (coś jak DHCP ale + login/haslo)

Cytat:
    Może WRT1 w jakimś innym trybie ustawić?

Nie widze żadnej innej możliwości tryby coby potrzebował login+haslo.
    Tylko PPPoE ma w login/hasło.

Cz na pewno w logach WR1 nic nie ma ?
    Najpierw musisz włączyc logi na WR1.
    Jeśli coś jest to pokaż co dla każdego trybu bridge na AG (zakładając że w oba tryby bridge powoduja status=connected na AG)

Upewnij się ze hasło wpisujesz poprawne do konfiguracj PPPoE (napisz hasło do notatnika i kopiuj z notatnika do schowka i ze schowka do WR1 configuracji)

Dodano po 13 [minuty]:

A może spróbujmy z innej beczki
    Odstawny WR1, WR2 na bok na razie

Spróbujmy aby AG dostał IP publiczne od providera.
    Czyli zostaw ADSL konfiguracje jak jest, ale wybierze Encapsulation PPPoA lub PPPoE (próbuj obie) i wpisz login/hasło do konfiguracji PPPo-A/E.

Dodatkowo załącz DHCP server w AG i podepnij kompa do portu LAN AG.

czy takie schemat działa ?
    jak nie to załącz Status strone.

jak tak to dajmy sobie spokój z routerem na WR1, ustawimy WR1 i WR2 (bez routerów) tak aby mostkowąly tylko ruch miedzy portami LAN na WR1 i WR2.
  • Poziom 13  
    Ok udało się, ustawiłem jeszcze raz Briged, wielokrotnie próbował się połączyć, zawsze komunikat że nie może uzyskać adresu IP z serwera PPPoE zostawiłem go tak na godzinę przychodzę patrzę i jest ładnie połączony. Teraz jeszcze został temat wrt2. Jako, że wyczytałem gdzieś, że tylko przy alternatywnym oprogramowaniu uda się go skonfigurować tak jak chcę czyli jako wzmacniacz sygnału. więc wgrałem na niego Tomato. Wr2 stoi w zasięgu WiFi wr1 ma poprzez to WiFi się połączyć i "rozsiewać" sygnał dalej. Jednak w opisie Tomato czytam coś takiego "(AP-Client lub APC), pozwalając na podłączenie do dostawcy Internetu drogą radiową. Uwaga: Jeśli router jest używany w trybie AP-Client, nie może jednocześnie działać jako punkt dostępowy (przynajmniej nie w Tomato) Routery serii WRT54G posiadają tylko jeden układ radiowy." więc już sam zgłupiałem i nie wiem czy jest możliwość zrobienia tego.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Cytat:
    Wr2 stoi w zasięgu WiFi wr1 ma poprzez to WiFi się połączyć i "rozsiewać" sygnał dalej.

w/g opisu do tomato
    Cytat:
    Technically, when in client mode, your router can only pass the incoming wireless signal to clients connected to one of the router's LAN ports. To re-broadcast the signal wirelessly, the router would need to be configured as a repeater—unfortunately, Tomato does not yet support repeater mode. One option is to switch to DD-WRT V24, which does support repeater mode, although it is in general not as user-friendly as Tomato

a zatem tomato nie potrafi tego, dd-wrt potrafi, ale czy dd-wrt wpiera WR2 sprzęt ?

Cytat:
    Ok udało się, ustawiłem jeszcze raz Briged

ok, to teraz hula AG jak modem/bridge i WR1 jako router (tzn WR1 dostaje adres publiczny od ISP)

jak pisałem w poprzediej wiadomośći można też skonfigurowac AG jako router (wowczas AG dostanie IP adres publiczny) a WR1 i WR2 beda dziłać jak switche/AP-eki

Która konfiguracja jest lepsze ? To zależy który "router/firewall" jest lepszy, AG czy WR1 ? To zależy czy potrzebne są jakies zaawansowane funkcje router.

konfiguracja AG jako router wydaje się prostsza, jako ze całe zestawienie podłączenia do internetu jest w jednym urządzeniu.

Jeśli zdecydujesz sie na tą konfigurajce to:
    - AG jako router (AG konfig: PPPoE (login/haslo), DHCP serwer załaczony)
    - kabel z port LAN AG do port LAN (nie WAN !!!)
    - WR1 (WR1 konfig: router nieużywany, DHCP wyłaczony, WIFI jako Access Point)
    - (WR2 konfig: router nieużywany, DHCP wyłączony, WIFI jako AP client (edit: błąd patrz niżej))
    - ustaw IP adresy w WR1 i WR2 statycznie ale spoza zakresu przydzielanego przez DHCP serwera w AG (np, jesli DHCP zakres jest 192.168.1.100-200, to WR1-ip=x.10, wr2-ip=x.11)

EDIT:
    Cytat:
    In fact, Tomato supports two types of client modes: wireless client mode and wireless Ethernet bridge mode. In bridge mode, the wired clients share the same subnet with the primary or "host" router. DHCP is assigned by the primary router and simply passed through by the client router.

my chcemy jeden scalony LAN z kompów na WR1 i WR2, wiec WR2 WIFI ustaw "Wireless Ether bridge mode" a nie AP Client !!!
  • Poziom 13  
    Jeżeli chodzi o zabezpieczenia nie jestem wymagający i to co daje mi WRT na razie w zupełności wystarczy. Jednak wracając jeszcze do tematu WRT2- Otóż wydaje mi się, że wspiera DD-WRT (jutro sprawdzę bo jest w innym budynku) jednak jak wgrywałem Tomato to właśnie tylko i wyłącznie z tą myślą żeby posłużyć się wrt jako repeaterem i wyszukałem w opisie jeszcze coś takiego- "Tryby pracy: Punkt Dostępowy (AP - access point), stacja kliencka (STA / AP-Client), bezprzewodowy most ethernetowy (WET - wireless ethernet ), system dystrybucji bezprzewodowej (WDS - wireless distribution system lub także wireless bridging), jednoczesny AP i WDS (tzw. repeater - „powtarzacz sygnału”. Myślę, że tryb WDS powinien być dobry, sprawdzę na weekendzie czy uda mi się to skonfigurować i jeszcze się ewentualnie odezwę w razie problemów.
  • Poziom 13  
    Jestem ponownie. Więc tak drugi WRT to model WRT54GL v1.1 z wgranym tomato. Chciałbym ustawić to najpierw na tomato bo opcjach ma coś takiego jak tryb AP+WDS. Jeżeli jest to nie realne to wgram DD-WRT proszę tylko o pomoc przy wgraniu i konfiguracji.Próbowałem to skonfigurować na tomato jednak bez żadnych efektów.
    jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241
    a WR-1 czy możesz ustawic w tryb AP + WDS ?
    wtedy WR-2 powinien zaskoczyć w tryb AP + WDS (tak myślę)
  • Poziom 13  
    właśnie w pierwszym nie mam takiej możliwość bo jest on na oryginalnym sofcie i nie ma możliwości zmiany.
    no to chyba nic się nie da zrobić,
    a inne tryby WIFI (ustawione na WR2) do połączenia z WR1 działają ? które ?
  • Poziom 13  
    Nie sprawdzałem tego, ale z powodu złożoności tego problemu użyje jeszcze jednego urządzenia AP D-link DAP-1160. Ustawię go w trybie AP client a WRT2 jako normalny router WiFi. Tylko jak to zrobić, żeby nie tworzyć drugiej sieci tzn, żeby był jeden serwer DNS ten na WRT1, bo w wrt2 będzie wspięty rejestrator a ja chcę mieć do niego dostęp z wrt1 z WiFi
    > a WRT2 jako normalny router WiFi.
    "router" implikuje ze stworzy drugą siec prywatną i nie bedą sie kompy widzialy, chyba miales na myśli "jako normalny AP"

DAP ma wiele trybów, nie używaj "wisp client router" bo to utworzy prywatną sieć z NAT-em po drugiej stronie urządzenia. Niektre tryby mostkują z drugim AP-ekiem ale wyłącza AP funkcje. Najbardziej universala są te co mają mostek + AP. (od strony 56 w manualu)
  • Poziom 13  
    Idąc po kolei konfiguruje teraz DAP-a. Chcę dojśc do stanu że po lanie z DAP-a będe miał internet. Ustawiłem w tryb Bridge+AP wpisałem MAC-a WRT1 i nic. wyskakuje mi po lanie i po WiFi nieprawidłowy IP. Czy on nie powinien być w jakiś sposób "przeźroczysty" tak żeby to WRT1 rozdawał IP.

jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241
    wpinasz DAP-a w miejsce WR1 ?
    może załącz nowy schemat w DAP naniesionym
  • Poziom 13  
    Nie, chcę żeby DAP się połączył radiowo z WRT1 a po lanie mam podpięty komputer do DAP-a.
    > chcę żeby DAP się połączył radiowo z WRT1

dużo było kombinacji i straciłem troche przegląd sytacji,
    czy możesz powtórzyc teraz jak są ustawione WR1 i WR2 ? (tryby WIFI każdego gdzie DHCP), zwłaszcza szczegółowo opisz ustawienia WR1 jako ze DAP ma się podłączyc pod jego sygnał
  • Poziom 13  
    No to tak. WRT1 używając protokołu PPPoE i wykorzystując modem z AG łaczy się z internetem. Na WRT1 mam włączony DHCP, innych ustawień nie ruszałem. chciałem WR2 wykorzystać jako wzmacniacz sygnału, ale doszedłem do wniosku, że jest to albo nie możliwe albo bardzo skomplikowane. Dołożyłem do sieci DAP-a i chcę żeby to działało jak na rysunku. DAP jest ustawiony w tryb bridge+AP DHCP wyłączone WRT2 jeszcze nie ruszałem. Ale jak chce się podpiąć kablem lub WiFi do DAP-a to nie mogę- błąd "nie można uzyskać IP" z jednej strony to logiczne bo wyłączyłem DHCP ale chcę żeby to WRT1 nadawał IP w całej sieci.
    czy do WR1 bedziesz miał podłączone jakies bezprzewodowe urządzenia (np laptop po WIFI)?
    czy też WR1 + DAP jest _tyllko_ do stworzenia mostku bezprzewodowego ?
    w jakim trybie WIFI jest ustawion WR1 ?

EDIT:

czy możesz się podpiąc laptopem przez WIFI do WR1 i wszystko działa ?

jeśli są problemy z mostkiem WIFI, to do zrobienia tego mostku ja bym dał 'lepsze' urządzenia, czyli WR2(z tomato) i DAP, a ten WR1 do którego nie możesz wgrac tomato to by robił jako AP-ek po prawej stronie.
  • Poziom 13  
    Na WRT1 WiFi można ustawić w tryb Gateway lub Router. Jest w trybie Gateway. Po WiFi mogę bez problemu się podpiąć do WR1 i dostaje IP tak samo po lanie. Myślałem, żeby IP DAP-a zmienić z zakresu IP WRT1 ale to też nie pomogło. Do WRT1 będa komputery połaczone Lanem i WiFi. Może masz rację z tym, żeby zamienić WRT1 z WRT2 tylko czy WRT2 będzie mógł wykorzystywać protokół PPPoE do połączenia się z internetem i jednocześnie działać w trybie bridge?
    Cytat:
    tylko czy WRT2 będzie mógł wykorzystywać protokół PPPoE do połączenia się z internetem i jednocześnie działać w trybie bridge?

myśle że tak, ustawienia portu WAN i WIFI są niezależne.

> WiFi można ustawić w tryb Gateway lub Router
    nie bardzo rozumiem, a tryb Access Point gdzie ?
    daj zrzut z opcjami do wyboru trybu WIFI

jaki do dokładnie model WRT54g ? WRT54GS, WRT54GL, podaj wersję sprzetu x.x np 3.4 ?
  • Poziom 13  
    Przepraszam, że sie nie odzywałem, ale nadmiar pracy powoduje, że takie rzeczy schodzą na drugi plan. Dzisiaj mam chwilkę więc dłubie. Zdjęcia z WRT1
    jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241

WRT1 model WRT54G ver.7
    > Może masz rację z tym, żeby zamienić WRT1 z WRT2 tylko czy WRT2 będzie mógł wykorzystywać protokół PPPoE do połączenia się z internetem i jednocześnie działać w trybie bridge?

myśle że tak ale trzeba to sprawdzić, podłącz WR2 do AG (albo DAP do AG),
    WIFI w DAP i WR2 w tryb AP+WDS winny zestawic mostek WIFI między sobą.

pamiętaj żeby załączyć DHCP _TYLKO_ w routerze podpiętym do AG (WR2 lub DAP)

podłącz WR2/DAP do AG, test,
    zestaw WIFI bridge, test
  • Poziom 13  
    Witam.
    Wiem, że była długa przerwa, ale brak czasu zmusił mnie to zostawienia tego problemu. Teraz mam czas więc próbuje od nowa rozwikłać ten temat.

Zamieniłem WRT1 z WRT2.
    Sieć wygląda teraz tak
    1-Linksysy Ag połączony kablem z WRT2 (tomato). WRT2 wykorzystuje PPPoE łaczy się z internetem. Dalej chciałem żeby D-link DAP połączyć się z WRT2 bezprzewodowo i podał sygnał przewodo na WRT1 który go będzie rozsyłał.

Próbowałem zrobić most między WRT2 i DAP. Ustawiałem na WRT2 AP+WDS a na DAP bridge mode. nie udało się. Ustawiłem na DAP tryp AP client i wtedy w ustawieniach DAP pokazywał, że jest połączony z WRT2 a jak podpiołem kompa pod DAP-a kablem to uzyskałem adres IP z WRT2 (jest tam włączone DHCP) ale nie było śladu internetu. Jak je połączyć żebym na wyjściu LAN DAP uzyskał Internet (później podepnę WRT1 który będzie służył jako AP)

jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241 jak skonfigurować dwa WRT54g + AG241
    Do AP+WDS nie podłączysz AP w trybie bridge. WDS jest oficjalną/zestandardyzowaną wersją "bridga" między AP-ekami, a inne tryby "bridge" to nie działają między urządzeniami róznych producentów.

Cytat:
    Ustawiłem na DAP tryp AP client i wtedy w ustawieniach DAP pokazywał, że jest połączony z WRT2 a jak podpiołem kompa pod DAP-a kablem to uzyskałem adres IP z WRT2 (jest tam włączone DHCP) ale nie było śladu internetu.

Na komputerze podpięteym do DAP-a, Menu Start/Uruchom: CMD.exe, wpisz
    ipconfig /all >>"%temp%\log1.txt"
    tracert -d 74.125.43.105 >>"%temp%\log1.txt"
    ping 74.125.43.105 >>"%temp%\log1.txt"
    ping www.google.com >>"%temp%\log1.txt"
    arp -a >>"%temp%\log1.txt"
    Załącz plik "%temp%\log1.txt"

Załącz także taki sam log z komputera wpiętego kablem do WRT2.