Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zasilacza napięcia stałego 15V / 5-10A

21 Kwi 2010 22:55 4494 11
  • Poziom 20  
    Witam,
    szukałem odpowiedniego działu na ten temat i mam nadzieję, że dobrze trafiłem.

Zamierzam zbudować sobie zasilacz
    Posiadam transformator toroid od zasilania halogenów (Moc: 200VA, 230V > 12V)
    Po wyprostowaniu uzyskałem ~18V

1. Czy jest możliwość użycia tego transformatora do budowy zasilacza? Jest on dosyć duży i nawinięty grubym drutem.

Czy z tego transformatora po uwzględnieniu strat na diodach w prostowniku, ewentualnej stabilizacji... uzyskam te 15V?
    Jeśli nie to 12-13V też mnie zadowoli.

Zasilacz ma mi służyć do uruchamiania i testowania wzmacniaczy samochodowych DIY oraz innych tego typu układów.
    Dopiero zdobywam doświadczenie w tej dziedzinie i chętnie się uczę.

Przeglądam gotowe konstrukcje zasilaczy. Jest ich tyle, że sam nie wiem na co się zdecydować.
    Zasilacz warsztatowy 0-30V / 2mA-3A Nie wygląda skomplikowanie, jednak zbyt duże napięcie i zbyt małe natężenie prądu.
    13.8V 20A power supply Ten mi się bardzo podoba... Ale trafo nie pasuje. Nie mam napięcia 19,5V.

2. Który schemat powinienem wybrać? Czy jest jakiś inny pasujący pod moje trafo?

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.
  • Poziom 33  
    15V stabilizowanego (niestety) z tego nie będzie. Przyjmuje się spadek 0,7V na prostowniku, tranzystorze, a żeby była skuteczna stabilizacja, to musi być więcej. Najtańszym i skutecznym sposobem, byłoby dowinięcie dodatkowych zwoi, co w takim transformatorze nie jest trudne.
    Nie podajesz ile ten transformator ma w rzeczywistości napięcia zmiennego, bo jeżeli był wykonany "za czasów 220V", to może być dobrze, a podajesz po wyprostowaniu - ale chyba i po filtracji, co podnosi do szczytowego napięcia.
  • Poziom 20  
    Witam i dziękuję za odpowiedź.
    W rzeczywistości jest ~13V.
    Napięcie po wyprostowaniu + kondensator filtrujący (4700uF) wynosi ~17,95V.
    Czy w trafie trzeba przewijać całe uzwojenie od nowa czy da się dowinąć zwoje?
    Jak to wtedy wygląda?
  • Poziom 33  
    Oczywiście, że tylko dowinąć. Aby nie dodawać sobie problemów, nie ruszając izolacji zewnętrznej trafa, dowijamy (metodą szycia na owijkę) na zewnątrz, z zachowaniem kierunku i grubości przewodu (co widać na wyjściu - dot. grubości przewodu).
    Nie znając dokładnie przekroju rdzenia, to wypuszczamy sobie (powiedzmy), ok. 2mb przewodu i po nawinięciu paru zwoi, mierzymy V i już wiemy ile mamy zwoi na V. Możemy na początku zrobić ten test, każdym przewodem (cienki, linka) celem ustalenia zw/V i kierunku nawijania, a potem już konkretnie ładnie na gotowo.
  • Poziom 20  
    Witam.
    w tym trafie na uzwojeniu wtórnym wychodzą dwa przwody z tym, że każdy jest skręcony z dwóch drutów.
    Jak więc powinienem nawijać? pojedynczym drutem? Dam zaraz zdjęcie.
  • Poziom 33  
    Prawie dwie godziny, a zdjęcia nie widać, więc piszę bo potem mnie nie będzie. Z opisu można wnioskować, że uzwojenie wtórne nawinięte jest dwoma drutami równolegle. W takim przypadku nawijasz tak samo (dwa równolegle), lub jednym, ale musi on mieć nie dwa razy większą grubość (średnicę), a pole powierzchni, która będzie sumą tamtych. Może to być kłopotliwe technicznie, dlatego też firmy tak nawijają (równolegle 2), aby ułatwić sobie życie. Piszesz, że trafo ma 200VA, więc i uzwojenia muszą mieć odpowiednią średnicę drutu. Jeżeli nie znajdziesz takiego drutu, to zawsze możesz (po obliczeniu j/w) zastosować 3 lub 4 druty równolegle, pamiętając, że pole powierzchni może być większe(lub równe), ale nie mniejsze. Nie będzie kłopotu, bo jest to duże trafo, więc ilość zw/V będzie mała, przez co nie trzeba tam dużo dowinąć.
    Jak będziesz robił zdjęcie, to połóż obok przedmiot o powszechnie znanych wymiarach (np. pudełko zapałek).
  • Poziom 20  
    Witam,
    przepraszam ale rozładowały mi się akumulatorki w aparacie a nie miałem zapasowych. Nie dałem rady zrobić zdjęć.
    Nawinięte jest faktycznie dwoma drutami równolegle.
    Widać gdzie kończą się i są wyprowadzone przewody uzwojenia wtórnego.
    1. Rozumiem, że ten dowijany przewód mam połączyć z jednym z końców i nim nawijać dalej, tak?
    2. Czy można nawijać kolejną warstwę zwojów? Pomiędzy jednym końcem a drugim jest jeszcze centymetr przerwy. Zaznaczyłem na rysunku.
    3. Przewód, który będę nawijał mam dolutować do obecnego?
    4. Przewód 220V to linka. Przeszkadza to w czymś?

PS: Transformator z pamięci wydawał mi się większy niż jest faktycznie :)
    Ma on wysokość 3,5cm i średnicą 10,5cm.

Budowa zasilacza napięcia stałego 15V / 5-10A Budowa zasilacza napięcia stałego 15V / 5-10A
  • Poziom 33  
    1. Tak
    2. Można kolejną i następną też, co w twoim wypadku nie będzie potrzebne.
    3. Tak - 1 lub 2 lub 3 lub 4 (równolegle - zlutowane i zaizolowane) : tak aby pole przekroju nie było mniejsze.
    4. Uzwojenie pierwotne nie jest nawinięte linką - to tylko dolutowane wyprowadzenia - w niczym to nie przeszkadza i nie dotyczy tego tematu.
    Dobrze jest, bo izolację na uzwojeniu masz przeźroczystą przez co łatwo ustalisz koniec uzwojenia i kierunek. Nie musisz wykonywać tych prób, o których pisałem wyżej. Ustal tylko ilość zw/V. Nawiń (kontrolnie) jakimkolwiek (izolowanym) drutem ok. 5 zw. i zmierz napięcie, a resztę policzysz. Po nawinięciu możesz zawinąć wszystko ciasno taśmą, żeby nie "buczało".
  • Poziom 20  
    Witam... wykonałem próbę i mam problem.
    na 1V przypada około 5 zwoi.
    Po nawinięciu 4-5 jest ok... 13,9-14V
    Niestety dalej są te wyprowadzenia od drugiego końca uzwojenia oraz uzwojenia pierwotnego. Są dobrze zaizolowane. Pomimo tego po nawinięciu dalej niż te wyprowadzenia drut zaczyna się strasznie grzać.
    Jaka może być tego przyczyna?
    Po odwinięciu zwoi tak aby nie omijały tych drutów mam max 14V i jest ok.

PS: Może nawijam od złej strony?
  • Poziom 33  
    Nie ma znaczenia gdzie nawijasz, musiałeś dostać tzw. zwarcie międzyzwojowe (złe jakości drut), uważaj na emalię (izolację).
    Przygotuj nowy kawałek drutu i nie nawijaj ciasno (zwój przy zwoju), tylko, tak aby było widać odstęp. Nie zrażaj się, po prostu miałeś pecha, a tak w ogóle nie upychaj się w to wolne miejsce tylko idź w drugą stronę.

Cyt: <Niestety dalej są te wyprowadzenia od drugiego końca uzwojenia oraz uzwojenia pierwotnego> - nie rozumie o co chodzi.
  • Poziom 20  
    Już tłumaczę, chociaż będzie ciężko.
    W pewnym miejscu transformatora wyprowadzone są przewody do podłączenia go.
    Zgodnie z tym jak było nawijane... powinienem nawijać dalej w to puste miejsce. A właśnie w tym pustym miejscu wychodzą przewody.

czy można nawijać przewód oznaczony jako "1" na rysunku spowrotem w górę czy muszę jechać w dół i omijać jakoś te przewody?

Budowa zasilacza napięcia stałego 15V / 5-10A
  • Poziom 33  
    Tak jak mówiłem, nie pchaj się w to wolne miejsce tylko dlatego, że jest tam nie wygodnie ze względu na wyprowadzenia.Cyt: <można nawijać przewód oznaczony jako "1" na rysunku spowrotem w górę>, a tak w ogóle, nie ma to znaczenia czy nawijasz w prawo, a następnie w lewo, tylko uważaj na zwarcia, szanuj emalię i nie pytaj o to powtórnie, bo Mod. w końcu wyrzuci to w kosz za zaniżanie poziomu.
    Zrób lepiej zdjęcie po nawinięciu i połączeniu PRZED PODŁĄCZENIEM DO PRĄDU, bo podejrzewam, że całe to nowe uzwojenie połączyłeś równolegle do istniejącego. Równolegle mają być przewody nawijane, a potem połączone w szereg z istniejącymi.