Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu-Siemens Amilo L1310G - problem z wentylatorem

Micux 21 Kwi 2010 23:18 4856 9
  • #1 21 Kwi 2010 23:18
    Micux
    Poziom 2  

Witam wszystkich
    Otóż mam problem z laptopem, przez jakiś czas czułem, że się lekko grzeje, ale w którymś momencie gdy Windows robił aktualizacje komp się wyłączył. Na początku próbowałem go odpalić ze dwa razy ale nawet nie doszedł do ekranu logowania gdy się wyłączał.

Stwierdziłem, że to pewnie wentylatorek więc odkręciłem pokrywę i wentylator, przeczyściłem wszystko sprężonym powietrzem, docisnąłem kabelki i odpaliłem znowu. Wentylator zaskoczył. Dla sprawdzenia włączyłem i wyłączyłem go ze dwa razy, ale wyglądało że już spokój. No to zamknąłem pokrywę i odpaliłem lapka normalnie. Po paru minutach znowu zaczęło mnie grzać przez klawiaturę więc sprawdziłem przy wylocie i okazało się, że znowu wentylator nie działa.

No i teraz mam zgryz, bo wentylator się nie odpala sam z siebie.. próbowałem pare razy i nie chce się ruszyć. Ale jak go sam lekko zakręce to zaczyna działać normalnie, aż do następnego wyłączenia/włączenia lapka.

Kumpel coś mi mówił, że sam miał podobny problem z F-S, że to kwestia zepsutego kontrolera wentylatora na płycie głównej i to rozwiązał przez poprowadzenie oddzielnego zasilania z USB tylko to straszna machlojka z tym jest :/ no i nie wiem co dalej robić. Da się coś z tym zrobić? Z góry dzięki za odpowiedź :)

0 9
  • Relpol
  • #2 22 Kwi 2010 09:53
    maro5
    Poziom 11  

Miałem ten sam problem. Rozwiązałem go tak - na wentylatorze jest naklejka zabezpieczająca "łożysko", odklej ja i wlej krople oleju. U mnie pomogło i na dodatek chodzi teraz po cichu.

0
  • Relpol
  • #3 22 Kwi 2010 23:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 26 Kwi 2010 13:59
    Micux
    Poziom 2  

@maro5: Odkleiłem i tam nie ma nawet gdzie wpuścić tej kropli. Jest cos w rodzaju nitu bez szczelin :/

@vogelek23: ok czyli to co kumpel wspominał o rąbnietym układzie? W takim razie pytania mam 3. Gdzie ten układ się znajduje? Czy uda się go wymienić powiedzmy laikowi w tych sprawach? I jeśli nie to czy jest sens zanoszenia lapa do serwisu (kwestia kosztów)?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź :)

0
  • #5 26 Kwi 2010 16:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 27 Kwi 2010 08:21
    Micux
    Poziom 2  

Oki to tylko jeszcze pytanie, jaki może być koszt naprawy przy oddaniu do serwisu? Tak pi razy oko..
    Dzięki wielkie za odpowiedź :)

1
  • #7 27 Kwi 2010 08:58
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 29 Kwi 2010 12:34
    Micux
    Poziom 2  

Oki dzięki wielkie w takim razie :) komp pewnie pójdzie teraz do serwisu :) jeszcze raz thx :)

EDIT: Znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie, które zadziałało. Wystarczy "obejść" kontrolę wiatraczka, czyli podłączyć zwykły wiatraczek 5V i działa normalnie. Minusem jest tylko brak kontroli obrotów i cały czas działa na pełnych obrotach, ale i tak wychodzi taniej jak do serwisu ^^' Pozdrawiam, Micux

0
  • #9 11 Gru 2011 21:56
    grypa9
    Poziom 1  

Kolego micux Twoje rozwiązanie rozwiaze problem na miesiąc przy użytkowaniu kompa 12-16 godzin na dobe niekoniecznie przy obciazanym procku wystarczy ze bedzie komp wlaczony...po miesiacu wiatrak ci na mur beton padnie..co do tego miesiaca to daje sobie 2 tygodnie bledu ale mysle ze nie pochodzi dluzej niz miesiac...w skali roku na wiatraczki nie wyrobisz lepiej ci sie oplaci serwis nawet warty 350 zl i naprawa tego jedna na kilka lat niz co tydzien?miesiac?moze nawet czesciej kombinowac z podlaczeniem wiatraczka na krotko.To zwykly wiatrak najczesciej szajs nawet jesli kupisz najlepszej firmy on ci padnie momentalnie..poprostu czas jego pracy sie skonczy...to tak samo jak z zarowka tez ma swoje godziny swiecenia a pozniej sie zarnik przegrzewa i tyle..pomysl od elektrotechnicznego punktu widzenia i porownaj ten wiatraczek z czyms innym nawet z duzym silnikiem zachowujac proporcje co do przeznaczenia itp..ale nie porownuj silnika 50kW 3-f z wiatraczkiem 2-3 watowym.pod wzgledem budowy itp to sa 2 rozne rzeczy ale maja podobne dzialanie wg myslenia laika czyli dla laika one sie poprostu kreca...w silniku indukcyjnym lozyska wymienia sie dosc czesto sam to robie bardzo czesto na codzien w pracy gdzie mam setki roznych silnikow i mnie to wrecz wnerwia bo takie lozysko najlepszej firmy wytrzymuje kilka miesiecy przy urzadzeniu ktore jest obciazone konkretnie i chodzi 24 na dobe w maszynie gdzie ludzie nie wylacza jej nawet w czasie przerwy...czyli 3 miesiace max przelicz na godziny,porownaj wytrzymalosc materialow wykonania wiatraczka i silnika indukcyjnego ktory jest czyms zupelnie innym zaznaczam niz ten wiatraczek..czytajac to co piszesz,analizujac i nie zaglebiajac sie dokladnie w porownywanie jakosci materialow wykonania wiatraczka i silnika indukcyjnego...przyklad silnika jest dla ciebie kolego zebys sie zaglebil w to i lepiej przemyslal ten temat..zajmie ci to dobry dzien zanim sie dowiesz z czego jest wykonany silnik indukcyjny tzn mam na mysli wirniki łożyska z jakich materialow produkuje sie najlepsze lozyska jakie istnieja i jaka maja wytrzymalosc mechaniczna uzwojen nie bierz pod uwage ale wazne jest tez ze podalem ci przyklad silnika 18kW(mam na mysli lozyska) i porownaj to do wiatraczka ktory kreci sie na slizgach w wiekszosci..te wieksze moze i malutkie lozysko maja ale coolery watpie to malo istotne ale wylicz wytrzymalosc mechaniczna materialow ktore w coolerze odpowiadaja za obracanie sie wirnika-nie obciazenie.fakt zeby zrobic to co wykonales trzeba miec minimum pojecia co to rezystor,dioda,prad staly,zmienny-podstawy podstaw.Ale widac brak ci doswiadczenia w tym bo majac doswiadczenie w elektronice wiedzial bys ze ciagla praca takiego coolera obciazasz caly uklad..pamietaj ze napiecie to nie wszystko..podlaczysz malutki cooler ok chodzi ale podlaczysz cooler o innej budowie skrzydel czy z minimalnie wiekszym wirnikiem wzrasta ci prad ktory masz ograniczony od strony zasilania...to nie radio tylko komp stary tu sie mA licza..kilka mA wiecej na takim coolerze i ci napiecie spada gdzies indziej a to w ukladach typu kompy,sterowniki itp moze odgrywac kluczowa role..2 przerobki typu cooler w 1 lapku i moze ci sie nie wlaczyc tak ze prosba-troche logiki wlacz,przemysl i daj mi odpowiedz..nie krytykuje cie wrecz przeciwnie wlasnie widze ze potrafisz myslec tyle ze brak ci doswiadczenia w ukladach..ogolnie zwiazanych z pradem niewazne jakim czy minimalnym czy duzym ale nawet jesli zajmowal bys sie tym co ja czyli nie elektronika-z elektroniki jestem laik o jakims tam pojeciu..co nieco sprawdze,naprawie,wymienie ale do kompow sie nie dotykam..najbardziej skomplikowana rzecz ktora musialem zrobic to naprawic pierdole w sterowniku plc..czyli zmostkowac zjarane wyjscie ze spalobnego na dobre wolne bez przweprogramowywania a to akurat nie ma wplywu na jego dzialanie..ale na codzien robie przy duzych rzeczach rzedu 50kW silnik czy maszyna o ogolnym poborze zainstalowanym 150kW i nie tylko bo od wielu lat zajmuje sie elektryka i automatyka-niewazne w kazdym razie czy w elektronice czy w elektrotechnice prawa sa te same i dotycza one tak samo malych jak i duzych obciazen czy napiec ble ble ble...kazdy elektronik zna elektrotechnike a nie kazdy elektryk jest elektronikiem tak ze ty co nieco wiesz o elektronice ja mysle ze duzo mniej chocby dlatego ze sie nie tykam swojego kompa-ja znam dobrze elektrotechnike nawet bardzo dobrze i nie tylko elektrotechnike wiec proponuje ci wymiane informacji kiedy ty p[otrzebujesz pytasz kiedy ja to ja pytam..mysle ze przyda ci sie rada elektryka co do obciazen,spadkow napiec i co do duzo wiecej zagadnien ktore powinienes uwzglednic w tym co robisz..to tak samo jak bym ja wykonal instalacje jednym przekrojem od licznika po reszte urzadzen,na jednym obwodzie zalozmy przewodem poltorowka zabezpieczonym bezzwloczna dziesiatka na dodatek Dll czyli topikowa pralke i drapal bym sie po glowie ze musze prac po ciemku bo mi wyrzuci...tak samo z tym wiatraczkiem.grypa9(malpa)wp.pl to moj mail tak ze jakby co napisz popiszemy jak chcesz to na skype pogadamy na temat elektrotechniki i elektroniki.pozdrawuiam

0
  • #10 11 Gru 2011 23:37
    user64
    Poziom 18  

Kolego grypa9 bredzisz i tyle. Niby czemu ten wentylator ma paść po miesiącu? Bredzisz.

0