Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja rozdzielni oświetlenia zewnętrznego.

22 Kwi 2010 08:03 3340 10
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam taką trochę nietypową robotę. Problem dotyczy instalacji oświetlenia zew. a mianowicie samej rozdzielni. Instalacja została wykonana tak, że nadmiarówki służą jako wyłączniki. Moim zadaniem jest przerobienie "sterowania" na 10 łączników podwójnych. Próbowałem podłączenia łączników na "zera" ale w niektórych przypadkach odbiornikiem jest żarówka led i po odłączeniu "zera" nie gaśnie do końca. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Modernizacja rozdzielni oświetlenia zewnętrznego.
  • Poziom 26  
    ? Jak rozumiem masz zamiar S-ami odłączać potencjał N. Jest to kompletnie nierozsądne. Wyłączniki nadmiarowe buduje się zawsze na potencjale L ! Jakiekolwiek wyłączniki (w tym oświetleniowe i niekoniecznie nadmiarowe) zawsze mają być w obwodzie przewodu fazowego !!! Bez względu na rodzaj sieci w jakiej pracują. Wyjątek stanowią rozłączniki dwu (i więcej) biegunowe które mogą rozłączać przewód neutralny (N) ale i tak bezwzględnie rozłączają potencjał (potencjały) faz (L).
  • Poziom 9  
    Nadmiarówki za zamontowane na przewodach L (fazowych) problem jest w przerobieniu tego układu na wyłączniki dwubiegunowe. Pierwsze podejściem było podłączenie wyłączników(nie nadmiarówek) na przewody N (zera) ale jak napisałem wcześniej nie działa to zadawalająco:cry:
  • Poziom 17  
    Kolego jaki jest problem położyć przewody z rozdzielni do nowych wyłączników dać fazę na wyłącznik i z wyłącznika połączyć powrót na oprawy zewnętrzne.
  • Poziom 9  
    W wyłączniku znajduje się tylko jedno wejście na fazę. Rozdzielnia jest zasilana z trzech faz. Ilość nadmiarówek ma zostać niezmieniona a przewyższa ona liczbę wyłączników
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jak masz 10 obwodów oświetlenia to każdy obwód dajesz na wyłącznik naścienny a go zasilasz z rozdzielnicy, jaki masz problem? Rozłączasz fazę i tyle. Zaś każdy obwód ochraniasz wyłącznikiem nad prądowym ``S`` i już. 10 obwodów 10 ``S`` i tyle.
    Niema potrzeby zastosowania zabezpieczenia przepięciowego na obwodzie zasilania rozdzielni oświetlenia by nie wprowadzić prądów od piorunów? Jak jest droga infrastruktura to lepiej zabezpieczyć ją przed skutkami wprowadzenia prądów przepięciowych do instalacji wewnętrznej. Kosztowne ale jak są pylony reklamowe na otwartej przestrzeni to lepiej się chronić by nie wprowadzić impulsu do sieci.

Dodano po 8 [minuty]:

A źle zrozumiałem ma być 10 wyłączników podwójnych to daje 20 odwodów oświetlenia ale to też niema problemu tyle że na dwa odwody dajesz jedną ``S`` na obwodzie zasilania wyłącznika i już. Niema sensu stosowania masy ``S-ów``by tylko były i ciekawie wyglądało to to ma być praktyczne i funkcjonalne. Jak oświetlenie LED to nie stosuj z neonówką wyłączników.
  • Poziom 9  
    No właśnie, liczba nadmiarówek ma się nie zmienic:/
  • Poziom 17  
    To zastosuj 20 wył. pojedyńczych.
  • Poziom 37  
    A to czemu kto wpadł na taki pomysł jak masz biuro i oświetlenie dwustrefowe włączane jednym podwójnym włącznikiem to nie stosujesz dwóch ``S-ek`` tylko jedną na zabezpieczeniu fazy zasilającej układ. w tym przypadku niema możliwości stosowania dwóch ``s``bo jak za przełącznikiem w ścianie a może nad sufitem gdzie :D
    A co to za oświetlenie firma jakaś dom park? Jakie lampy oprócz LED-ów? Na słupach w kostce na trawnikach?

P.S. Aparaty ochrony nad prądowej czy RCD nie służą jako wyłączniki tylko jako ochronniki ich zadaniem jest wyłączyć układ wtedy gdy dzieje się coś niedobrego.
    Mają swoją trwałość mechaniczną i trwałość styków. Jeśli służyły jako wyłączniki to teraz jak dla mnie to robiąc wszystko od nowa dał bym nowe do to nie zabawka pstryczek elektryczek.
  • Poziom 9  
    Nie stworzyłem tematu po to żeby dowiedzieć się do czego służą "esy". Tak było zrobione jak zostałem wezwany do tej pracy. Teraz moim zadaniem jest to przerobić, nigdy bym takiej instalacji nie zrobił co za wyłączniki używane są bezpieczniki.

Instalacja znajduje się w domu jednorodzinnym. Są lampy parkowe, najazdowe, ledy w podbitce, ogólnie ok 100 punktów świetlnych.
  • Poziom 37  
    Ustal z delikwentem że robisz to po swojemu i tylko po swojemu a jak mu to nie pasuje to trudno są inne zajęcia jak siedzieć w domu i grzać krzesło przed kompem,mniej stresu.
    Jak taka instalacja to pokusiłbym się o wyłącznik zmierzchowy do sterowania lub zegar astronomiczny niekoniecznie na całe oświetlenie ale na oprawy parkowe jest duże pole do popisu w tej sytuacji. Ale jak klient wie lepiej od elektryka jak to ma być zrobione to niech robi se sam. :D