Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można podłączyc kolumnę do płyty głównej ?

mc.jack 22 Apr 2010 12:45 1589 11
 • #1
  mc.jack
  Level 16  
  Witam, na płycie głównej komputera jest wyjście słuchawkowe audio. Do tego gniazda chcę podłączyc małą kolumnę 30W. Nie chodzi mi o głośne słuchanie muzyki, jedynie aby mógł słuchac stacji radiowych.
  Moje pytanie jest następujące, czy istnieje taka możliwośc podłączenia kolunmy, czy wskazane jest najpierw podłączyc wzmacniacz ?
  Pozdrawiam
 • #2
  Chilihead
  Level 14  
  Musisz głośnik podłączyć przez wzmacniacz.
 • #4
  narkoholik
  Level 30  
  Możesz podłączyć słuchawki lub odpowiednie głośniczki pasywne.
  Podłączenie "słabego" głośniczka jest możliwe jedynie przy odpowiednio dobranym zestawie karta dźw.-głośnik - inaczej ryzykujesz uszkodzeniem karty a nawet pozostałych podzespołów komputera.

  Zaznaczam iz są modele kart z wbudowanym przedwzmacniaczem oraz takie które nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia na wyjściu (out) przed podobnymi eksperymentami.
 • #6
  narkoholik
  Level 30  
  Nie widzę związku z tematem :)
  Nie napisałeś czy to komputer stacjonarny czy laptop.
  Złącze na płycie głównej komputera to po prostu wbudowana karta dźwiękowa i nie potrzebujesz dodatkowej a zwłaszcza usb bo w tej cenie nie będzie lepsza od wbudowanej. (Ac97?)
  Za te pieniądze kup lepiej głośniczki aktywne stereo lub 2.1
 • #7
  mc.jack
  Level 16  
  Komputer stacjonarny, płyta główna to ASUS p5q-e, po prostu chcę w jakiś sposób ominąc wzmacniacz, który musiał bym podłączyć z komputerem a podłączając kartę usb mogę od razu podłączyć małą kolumnę.


  Link usunąłem - Regulamin pkt 10.11 (radze zapamiętać).

  Matuzalem
 • #8
  narkoholik
  Level 30  
  Nie komplikuj sobie życia, nie reklamuj , nie duplikuj sprzętu i nie wierz reklamom. Po co ci ta karta skoro masz 1 głośnik ? 7.1 dla przykładu to tylko virtual. I gdzie tam jest napisane że możesz bezpośrednio podłączyć głośnik ? Dla mnie temat wyczerpany. Pozdrawiam
  Aha i nie sugeruj się potencjometrami bo albo wykorzystują zmianę głośności systemowo (sam to mozesz robić) albo "tłumią" głośnośc nominalną - jak np. w słuchawkach.
 • #9
  Lukson
  Level 32  
  Za te 15-20zl na karte możesz kupić sobie głośniki do komputera, które zagrają lepiej niż ta kolumna. Pozatym podłączając ja możesz uszkodzić karte muzyczna na płycie.
  Stare SoudBlaster'y 128 miały wbudowany wzmacniacz bodajrze 3W i wyjście właśnie na głośniki ale ciężko takie cudo dostać.
 • #10
  Jarosx9
  Level 35  
  Przecież najtańszy "zestaw" głośnikowy 2.0 z wbudowanym mini wzmacniaczykiem kosztuje około 10-15 zł (czasem nawet to to jest zasilane z USB). Po co kombinować jak koń pod górę?
 • #11
  Platon
  Level 42  
  Typowy głośnik (4-8 ohm) ma trochę za małą impedancję, żeby go podłączyć zamiast słuchawek (od 16 omów).
  Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby komputer wysterował przetwornik bezpośrednio - poza tym, ze będzie dość cicho.

  Ale dwie kolumny 8ohm można połączyć szeregowo.