Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie mogę uzyskać prawidłowego swr w cb

Wojtek12261 22 Kwi 2010 16:57 8321 37
  • #1 22 Kwi 2010 16:57
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Witam wszystkich.
    To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość. Mam problem z zestrojeniem anteny bazowej Sirio Boomerang 27a i chętnie wysłucham, co na ten temat powiedzą fachowcy w tej dziedzinie. Kupiłem Boomeranga 27a, bo taka długość anteny była dla mnie optymalna. Słyszałem, że im krótszy kabel tym lepiej. Na kablu o dł.3,62m SWR mam 2,5, a na kablu 20m. SWR jest 1,4. Chciałbym mieć SWR 1,2 tak jak jest w instrukcji.
    Moje pytanie:
    Dlaczego tak się dzieje? Dodam, że oczywiście stroiłem antenę i kąt przeciwwagi jest 150 stopni, radio President Harry 2.

0 29
  • Testo
  • #2 22 Kwi 2010 17:15
    yogi009
    Poziom 42  
  • #3 22 Kwi 2010 17:22
    Olek II
    Moderator

Witam, kolego SWR 1,4, jest jak najbardziej do przyjęcia i z tego powodu nic złego się nie dzieje. Nie napisałeś, czy na wszystkich kanałach masz jednakowo, czy jest różnica. Napisz jakie wskazania masz na 1 kanale i 40. Pozdrawiam.

0
  • #4 22 Kwi 2010 17:39
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Witam kolegę z okolic. Oczywiście stroiłem też długością promiennika, ale bez rezultatów. Różne kąty przeciwwagi też nic nie dały. Moja wiedza się tu kończy.

0
  • Testo
  • #5 22 Kwi 2010 17:46
    przemek_93
    Poziom 2  

Moim zdaniem niemasz się czym przejmować... WFS taki jak ty masz jest jak najbardziej do przyjęcia choć ja bym spróbował jeszcze delikatnie wydłużyć promiennik ... :P

0
  • #6 22 Kwi 2010 17:49
    Wojtek12261
    Poziom 11  

SWR na:
    - ch 1=1,55,
    - ch20=1,40
    - ch40=1,35.

0
  • #7 22 Kwi 2010 19:19
    columbo294
    Poziom 15  

Możesz dostroić do żądanego SWR, skracając lub wydłużając kabel. Ale zgodzę się z przdmówcami, że taki SWR jest do przyjęcia. Jeśli by cię jednak korciło, to zmierz dokładnie SWR np. na kanale 20 i utnij 20 cm kabla. Jeśli wskazanie się zmniejszy, przycinasz do żądanego parametru. Jeśli się zwiększy, ucinasz kabel do momentu aż zacznie się zmniejszać i to wszystko. Pamiętaj o kalibracji miernika przy każdym pomiarze. Ale uwierz, szkoda zabawy. SWR który podałeś jest prawidłowy.
    Pozdrawiam.

Regulamin punkt 10.9 i 15. Popraw post. Szanuj czytających. /c2h5oh/

0
  • #8 22 Kwi 2010 19:41
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Radio od anteny znajduje się w odległości około 3 metrów i dlatego chciałem dać krótki kabel 3,62m na którym swr jest 2,5 ale muszę mieć 20 m które nie są mi potrzebne

0
  • #9 22 Kwi 2010 19:53
    columbo294
    Poziom 15  

Teraz rozumiem. Odetnij 6 metrów kabla. Zmierz SWR. Spróbuj ustawić przy antenie tak jak podali w instrukcji. Ustaw jak najniższy SWR i jeśli będzie za wysoki to ucinaj kabel po ok 10-15 cm. Uzyskasz żądany SWR.

0
  • #10 22 Kwi 2010 19:59
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Jutro to zrobię i napiszę czy coś to dało. Pozdrawiam

1
  • #11 22 Kwi 2010 20:00
    columbo294
    Poziom 15  

Nie odetnij 6 metrów od dwudziestu i zostaw 14 metrów. Chodzi mi o to, że kabel między anteną a CB ma mieć ok 6 metrów.

0
  • #12 22 Kwi 2010 20:04
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Dzięki ok

0
  • Pomocny post
    #13 22 Kwi 2010 20:29
    ElekTrick
    Poziom 19  

columbo294 napisał:
    Chodzi mi o to że kabel między anteną a cb ma mieć ok 6 metrów
    Czy masz jakieś fakty na poparcie tych "rewelacji"?

A odnośnie tematu: Jeśli na krótkim kablu masz wfs=2.5, to znaczy że antena jest słabo dopasowana, sporo mocy się odbija, co wykazuje reflektometr. Zakładając 20m kabla (np. rg58) masz na nim tłumienie rzędu 2-2.5dB - z 4W wypluwanych z radia do anteny dochodzi ledwo 2 z hakiem, tak samo odpowiednio mniej wróci odbitej -dlatego pokazuje ci wfs rzędu 1.4. To nie znaczy, że dostroiłeś antenę - to znaczy, że wytracasz moc na kablu (tak w nadawaniu, jak i w odbiorze). WFS się nie zmniejszył - tylko reflektometrowi się wydaje, że widzi mniejszą falę odbitą. Krótki kabel prawdę ci powie (długi czasem też, ale trzeba się o to postarać). Strzyżenie po 20cm sobie odpuść - to jest oszukiwanie miernika - szukanie węzła fali stojącej. Spróbuj poregulować długością, kątem przeciwwagi. Zauważ w którą stronę rośnie lub maleje i jak się zachowuje na poszczególnych kanałach. W jakim miejscu jest zainstalowana ta antena? Nie ma gdzieś blisko jakiegoś "żelastwa" które by mogło przeszkadzać?
    Napisałeś, że "ch 1=1,55 ch20=1,40 ch40=1,35" - a jak się to ma do wskazań na krótkim kablu? Bo tutaj tendencja jest wyraźna - wydłużać.

0
  • #14 22 Kwi 2010 20:38
    Olek II
    Moderator

columbo294 napisał:
    Chodzi mi o to że kabel między anteną a cb ma mieć ok 6 metrów

Czytasz to co piszesz? Jakie 6 metrów? Kabla daje się tyle ile trzeba, a antenę stroimy promiennikiem. Takie są prawa fizyki i tego nie próbuj zmieniać.

Zostaw tę antenę z tym 1,4. Jest dobrze, a możesz tylko pogorszyć.

0
  • #15 22 Kwi 2010 20:57
    c2h5oh
    Moderator

columbo294 napisał:
    Możesz dostroić do żądanego swr skracając lub wydłużając kabel...

Proponuję poczytać literaturę fachową i zajrzeć do tego co już wielokrotnie tłumaczono na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2268493#2268493
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4708553#4708553
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=698088#698088
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1118114#1118114

Napiszę jeszcze raz:

Nie stroi się kabla antenowego tylko ANTENĘ.

0
  • #16 22 Kwi 2010 21:19
    columbo294
    Poziom 15  

OOOO Szanowny Panie moderatorze miast pisać na czerwono GŁUPOT zalecam przeglądnięcie literatury!!!!!!!!!! Dopasowanie kabla jest równie ważne jak dopasowanie anteny!!!!!!!!! Proponuje książke Andrzeja Janeczka pt CB radio str 34 i 35 . Jesli Pan moderator sobie życzy prześle na podany adres WARTO POCZYTAĆ NA POCZĄTEK!!!!

Regulamin punkt 10.9 i 11.2. Popraw post i zapoznaj się z regulaminem forum.
    Nie kasować wpisu moderatora! /c2h5oh/

0
  • #17 22 Kwi 2010 21:23
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Polatam po dachu i pokombinuję na tym krótkim kablu RG-58 3,62m i oczywiście dam odpowiedź. Dzięki wielkie wszystkim.
    Pozdrawiam.

0
  • #18 22 Kwi 2010 21:24
    columbo294
    Poziom 15  

ElekTrick a te rewelacje wziąłem ze wzoru współczynnika skrócenia kabla = częstotliwość razy długość kabla, przez 81 prosty prawda?

Regulamin punkt 6 i 10.9. Upominam po raz ostatni. Popraw post.
    Nie kasować wpisu moderatora! /c2h5oh/

0
  • #19 22 Kwi 2010 21:49
    Olek II
    Moderator

columbo294 napisał:
    Dopasowanie kabla jest równie ważne jak dopasowanie anteny!!!!

Chyba nie wiesz co piszesz. Jeśli źródło ma 50Ω, linia transmisyjna (czyt. kabel) ma 50Ω i antena ma 50Ω, to jakie strojenie kabla? Pamiętam jakieś 20 lat temu w Gorlicach w rynku był taki sklep 2 braci R. Mieli też "fachowca" od strojenia kabla antenowego. Czyste kpiny sobie z ludzi nieświadomych robili. Ciął kabel po 2 cm do jak to określał "precyzyjnego" strojenia. Przychodzi klient do sklepu i prosi o 14 m kabla, ale żeby był zestrojony. Powaliło mnie na kolana. Owszem zestroił.
    Teraz pomyśl i przeczytaj z uwagą, ostatnia szansa do nawrócenia:D
    W strojeniu bierze udział:

1. Radio
    2. Przewód od radia do miernika o długości X
    3. Miernik z linią wewnątrz
    4. Strojony kabel:D
    5. Rezystor 50Ω na końcu kabla
    Czyli do fizycznej długości strojonego kabla wtrącony jest pkt 2 i 3, o długości X.
    Gość "strojąc" kabel, docina po 2 cm, aby wyszło precyzyjnie. Uff, zestrojony, słuchać na sklepie. Klient skacze z radości, płaci i dałby sobie rękę odrąbać, że kabel wartał tych dodatkowych ??? zł bo jest zestrojony.

Powstaje pytanie?
    jak zachowa się tenże cudownie zestrojony kabel, jeśli wytrącimy teraz z jego strojonej długości pkt 2 i 3, jeśli obcięcie o 2 cm dawało różnicę?
    Sam widzisz, strojenie kabla to pierdoły wyssane z palca, a jeśli są książki które namawiają do strojenia kabla, od razu do pieca.
    Chyba temat wyjaśniłem dostatecznie jasno.
    W mojej zawodowej pracy miałem do czynienia z mocami KW i koncentrykami o Φ
    jak rura 50, a jednym z cieńszych był QR800 i nigdy nie stroiliśmy kabla.
    Pozdrawiam.

I na koniec, nie masz prawa w ten sposób odnosić się do moderatora, wcale nie napisał głupot, a za to może Tobie zrobić urlop od pisania.

0
  • #20 23 Kwi 2010 00:20
    yogi009
    Poziom 42  

Przewód służy do połączenia anteny z miejsca w którym jest zainstalowana do miejsca w którym stoi sobie radio :-) Gdyby tak go skracac, żeby zrobić właściwy SWR, to przyjdzie Ci przesunąć stołowy pokój o 7 metrów w lewo :-) No, a ten ton wypowiedzi świadczący o braku elementarnej kultury jest niewybaczalny. Takie zachowanie nie przystoi nawet we własnej stodole.

0
  • #21 23 Kwi 2010 11:19
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Witam ponownie.Stroiłem antenę na kablu rg-58 o długości kabla 3,62m bo taka długość mi wystarczy i oto wyniki ch1=1,1 ch20=1,6 ch40=2,1 te wyniki są naj niższe jakie udało mi się osiągnąć. Przeciwwagę też ustawiałem pod różnymi kątami. Antenę stawiałem w różnych miejscach.Na kablu rg-58 20 m swr mam jak wyżej.Nie mam już pojęcia o co tu chodzi? Pozdrawiam

0
  • #23 23 Kwi 2010 14:09
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Dodam, że zawsze na kanale 1 miałem najniższe odczyty a na kanale 40 największe

0
  • #24 23 Kwi 2010 14:15
    columbo294
    Poziom 15  

No cóż do kolegi OLEK 2 ,dam ci szanse nie na nawrócenie ale na zdobycie minimum wiedzy. Zestrojenie polega na dopasowaniu obwodu anteny do obwodów wyjsciowych radia tak aby cała moc wychodząca z z radia była wypromieniowana przez antene. Chyba jasne............dalej- kabel nie jest światłowodem że możesz przyjąc że go nie ma. Oczywiscie że w dzisiejszych czasach nie zapinasz sztucznego obciążenia i nie stroisz kabla bo są odpowiednie TABELE. Jesli jesteś osobą o której mysle to poprawiałem po Twoim zestrojeniu ( ANTENY SIE NIE UCINA MÓJ KOLEGO) to tak na marginesie.Co do sklepu w Gorliach własciciele nie byli braćmi i jeden z nich jest a drugi był bardzo dobrym fachowcem w latach jak ty jeszcze nie wiedziałeś co to jest cb radio.

I na koniec. Mam prawo do krytykowania każdego kto mija sie z prawda.......nawet jak jest to moderator.

Moderowany przez c2h5oh:

Krytykowania nikt Ci nie zabrania. Możesz krytykować do woli. Nawet moderatora.
    Ale moderatora "olewać" nie możesz. Ponownie złamałeś punkt 6, 10.9 i 15 regulaminu i zostajesz za to stosownie "nagrodzony". Reszta w księdze usera.

0
  • #25 23 Kwi 2010 14:15
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Czytając wasze myśli przelane na tym forum uważam, że są dwie szkoły jedna mówi ,że długość kabla ma znaczenie a druga , że nie ma . Którą szkołę wybrać???? i pytanie jak dobrać optymalną długość kabla rg-58

0
  • #26 23 Kwi 2010 14:25
    yogi009
    Poziom 42  

Kolego z Reszla, jeśli masz na jakimś kanale SWR 1,1 to można go przyjąć jako wzorcowy. Teraz zestrój antenę tak, aby ten najniższy SWR wypadł w okolicy kanału 19. No co tu jeszcze trzeba dodawać ? Masz jakąś cewkę przy tej antenie ? Tam jest zdecydowanie możliwość "wydłużenia" lub "skrócenia" anteny, robi się to np. przez zmianę położenia zwojów cewki względem rdzenia (przesuwamy i badamy SWR). Gdyby rżnięcie kabelka było metodyką strojenia anten, trzeba by przesuwać budynki w czasie stawiania masztów, no trochę logiki. I jeszcze jedno: teorie sa piękne, ale Tobie zapewne chodzi o to, żeby radio funkcjonowało w praktyce. Mój nieżyjący już Przyjaciel, SP4HNM, konstruktor anten, zawsze mawiał, że czasem warto nawet nieco odpuścić sobie SWR (nawet do poziomu 1,3-1,4), jeśli można było np. wyemitować większą moc. To też wynika z logiki. Pozdrawiam.

0
  • #27 23 Kwi 2010 14:38
    Wojtek12261
    Poziom 11  

Moje takie spostrzeżenie, jak mam zły swr to na długim kablu czy na krótkim , skala na radiu president harry 2 nie zaświeca się czerwona dioda w skali 1 do 4. a tylko miga na trójce. przy długim kablu 20m swr jest 1,4 i zapalają się wszystkie diody bez migania. zasięg mam ok. 20 km czy to jest dobry wynik?

Dodano po 6 [minuty]:

Kolego z Olsztyna próbowałem wszystkiego swr na 19 kanale =1,6 niżej nie mogłem trafić .Antena Sirio boomerang 27A podobno nie ma tam żadnej cewki . To antena 1/4 fali o długości fali 10m.http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.php?idc=1008171241&idg=1008171169&idp=55

0
  • #28 23 Kwi 2010 15:31
    columbo294
    Poziom 15  

Yogi009 "RŻNIECIE" kabla nie jest metodą strojenia anteny i o tym wszyscy wiedzą. Tak tez napisałem w pierwszym poście który wywołał taką burze w szklance wody hehe. a napisałem

Możesz dostroić do żądanego swr skracając lub wydłużając kabel. Ale zgodze sie z przdmówcami że taki swr jest do przyjęcia. Jesli by cie jednak korciło to zmierz dokładnie swr np na kanale 20 i utnij 20 cm kabla. Jeśli wskazanie sie zmniejszy prycinasz do żądanego parametru jesli sie zwiększy ucinasz kabel do momętu aż zacznie sie zmiejszać i to wszystko

potem sprecyzowałem

Ustaw jak najniższy SWR i jeśli będzie za wysoki to ucinaj kabel po ok 10-15 cm. Uzyskasz żądany SWR.

Nie zachęcam nikogo do strojenia anteny kablem jak sugerujesz . ANTENĘ NALEŻY ZESTROIĆ ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ PRODUCENTA. W/G wielu fachowców i wiedzy popartej literaturą długość kabla nie jest obojętna przy zestrojeniu obwodu antenowego.

Panie moderatorze nikt tu Pana nie olewa to Pańskie subiektywne odczucie.

Moderowany przez c2h5oh:

Ponownie łamiesz punkt 6,10.9 i 15 regulaminu.
    Przed chwilą otrzymałeś za to ostrzeżenie. Czy koniecznie chcesz pożegnać się z tym forum?

0
  • #29 23 Kwi 2010 15:43
    c2h5oh
    Moderator

Wojtek12261 napisał:
    Czytając wasze myśli przelane na tym forum uważam, że są dwie szkoły jedna mówi ,że długość kabla ma znaczenie a druga , że nie ma . Którą szkołę wybrać???? i pytanie jak dobrać optymalną długość kabla rg-58

Jeżeli:
    - wyjście nadajnika ma 50Ω
    - kabel ma 50Ω
    - antena ma 50Ω
    to co tu jest do strojenia? Nie ma nic.
    Ale jeżeli:
    - wyjście nadajnika nie ma 50Ω (mało prawdopodobne)
    - kabel nie ma 50Ω (mało prawdopodobne)
    - antena nie ma 50Ω (pewne na 99%)
    To co stroimy?
    Na logikę - antenę. Po to ma możliwość regulacji długości promiennika.
    Można pozostawić antenę niezestrojoną i próbować dopasować ją do wyjścia nadajnika przez strzyżenie kabla. Bierze się to z tąd, że przy pewnych długościach linia zasilająca ma właściwości transformacji impedancji.
    Wiąże się z tym pewna niedogodność. Takie przetransformowanie impedancji w celu przyłączenia niedopasowanej anteny jest słuszne dla jednej częstotliwości.

Generalnie i wielkim skrócie: Jeżeli radio ma 50Ω, kabel ma 50Ω to musimy zrobić tak, by antena miała też 50Ω.
    Właśnie dlatego ta operacja nazywa się "strojenie anteny".

Temat "strzyżenia" kabla wypływa co jakiś czas i na nic zdają się jakiekolwiek tłumaczenia poparte pomiarami i teorią.

Już raz to pisałem, ale napiszę jeszcze raz bo wstawianie linków nic nie daje.
    Nikt nawet nie raczy tam zajrzeć.

Kabel się tnie tylko po to, by ktoś, kto nie na pojęcia o strojeniu anteny widział na reflektometrze minimalny WFS. Nie ważne, że antena prawie nic nie wypromieniowuje.
    Jest WFS ustawiony na 1,1, kasa za usługę zgarnięta i po kłopocie.
    Tak się zbywało upierdliwców, co chcieli mieć "mały SWR".
    Klient zadowolony, kasa w kieszeni i wszyscy szczęśliwi...
    Tak się oszukiwało ludzi, i widzę, że dalej się oszukuje. Ważna jest kasa, a nie prawidłowo zestrojona antena.

To jest jedyny prawdziwy powód takiego postępowania ludzi, nie bardzo wiedzących, co robią. A robią tak, bo jest wygodnie, tanio i szybko a klient-ciemniak wyskoczy z kasy i jeszcze będzie po rękach całował "fachowca" który ustawił mu WFS na 1.0 (bo właśnie taki WFS jest teraz modny Smile ).

To samo dotyczy odpowiedzi w tematach na forum. Po co tłumaczyć i gimnastykować się próbując pomóc w zestrojeniu anteny, skoro można napisać:
    "dotnij se kabelek i będziesz miał SWR na 1:1."
    Przy okazji można wyjść na fachowca, bo metodą szatkowania kabla (transformacja impedancji) można do wyjścia nadajnika dopasować kawałek gwoździa.
    SWR będzie 1:1 tyko co z zasięgiem?
    Oczywiście, można napisać, że "zasięg nie jest konieczny a 2 km to w mieście wystarczy"...

0
  • #30 23 Kwi 2010 15:49
    columbo294
    Poziom 15  

OGÓLNE WYMAGANIA przy STROJENIU ANTENY – fakty czy mity?.
    Antena nadawczo-odbiorcza musi spełniać dwie funkcje;
    1.! Jako antena nadawcza –spełnia dopasowanie obciążenia do źródła!.
    2.!! Jako antena odbiorcza - jest filtrem pasmowym przepuszczającym sygnały pożądane i tłumi pozostałe sygnały.
    Każdy amator pracuje w pewnym zakresie częstotliwości, zatem antena winna zapewnić pracę w tym zakresie a więc być przestrajalna.
    Koniecznym warunkiem do wypromieniowania przez antenę maksymalnej energii przy danej mocy nadajnika jest dostrojenie tej anteny do rezonansu na danej częstotliwości roboczej wówczas impedancja wejściowa Za *stanowi optymalne obciążenie dla TRX.
    Dlatego w celu uzyskania jak najbardziej sprawnie działającego całego układu antenowego należy dostroić antenę do częstotliwości roboczej tj. „dopasować antenę do nadajnika”.
    Możemy to uzyskać w pewnych granicach przez użycie przestrajanego obwodu antenowego.
    Oznaką ze antena jest dostrojona do żądanej częstotliwości jest maksymalny prądy w antenie( nie- przekraczający możliwości obciążenia źródła).
    Dlatego przed przystąpieniem do nawiązania łączności należy dostroić antenę do rezonansu. Zwiększa to wówczas moc wypromieniowaną.
    Rys.1
    Io = jeśli Za = Ztrx i X=0 stąd Io= to w obwodzie płynie maksymalny prąd a moc wydzielona w obwodzie obciążenia P = i jest maksymalna . Moc wydzielana na oporze Ra w obwodzie prądu zmiennego jest równa p= I (sin t ) Rpr. ( moc wypromieniowana ) a tracona p= I (sin t)Rc. Gdzie RA­­­­­­= Rpr+ Rc

Pod pojęciem dopasowania anteny należy rozumieć całość środków mających na celu zapewnienie maksymalnego przekazania energii z TRX do anteny lub z anteny do TRX-a w roboczym zakresie częstotliwości z zastosowaniem fidera bądź bez niego.
    Zatem generator(nadajnik)powinien być obciążony taką impedancją , która zapewni najlepsze dopasowanie, a więc optymalną moc wyjściową.
    Wymaganie to może być spełnione poprzez zastosowanie układów zdalnego sterowania geometrycznymi wymiarami anteny lub mechanicznymi przełącznikami elementów dopasowania LC.
    Patrz antena ; Antena 'Multibander 6-PL' lub podobne z trapami.
    Wielu krótkofalowców stosuje stosunkowo proste anteny bez podstrajania starając się zwiększyć pasmowość anteny przez zwiększenie poprzecznego przekroju promieniujących przewodów, odpowiednią konfigurację lub stosując układy dopasowujące ( stałe elementy LC, nierezonansowe transformatory oporu).Impedancję falowa anteny wyrażona jest wzorem; Zfa= 120 ( ln - 0,57 ) . [d- średnica przewodnika, λ – długość fali ]. Na przykład dipol półfalowy w swobodnej przestrzeni o przekroju D=1mm ma impedancję wejściowa Zw = [73,2+j42.5 ]Ω(oma). Natomiast dipol o przekroju D=5mm i l = 0.475 λrez. ma impedancję wejściową Zw = [67+j0]Ω. Obniżenie oporu falowego anteny sprzyja rozszerzeniu jej pasmowych właściwości w punkcie drugiego rezonansu[2].
    Doświadczalne dopracowanie dowolnej anteny polega na szeregu pomiarów(pomiar i określeniu pewnych zależności matematycznych) i odpowiedniej korekcji elementów anteny.
    Do pomiarów i oceny nastrojenia anteny możemy użyć; analizatora antenowego, mostka szumu (Noise Bridge),miernika natężenia pola EM, miernika SWR.
    Każdy typ anteny ma swoją specyfikę co wpływa na metodykę strojenia anteny zatem trudno jest przedstawić gotową receptę na wszystkie przypadki usytuowania anteny i zależności miedzy zmianą parametrów anteny a zmianą jej rozmiarów geometrycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne dochodzenie do tych recept, co nie oznacza odrzucenie metodyk opisanych w literaturze i publikacjach.
    Sam pomiar współczynnika odbicia SWR stosowny do założonej wielkości nie świadczy jeszcze o uzyskaniu całkowitego dopasowania anteny wraz z fiderem .
    Po zestrojeniu anteny przechodzimy do wyboru fidera ( linii zasilającej) do anteny tak aby linia zasilająca nie wnosiła strat.( Straty były jak najmniejsze).Jeśli linia zasilająca nie jest obciążona impedancją równą jej impedancji falowej ( Zf),występuje obok fali bieżącej także fala odbita.
    Ceną za uniwersalność anteny będzie strata mocy w porównaniu z tą, która byłaby wypromieniowana lub odebrana oraz wzrost poziomu zakłóceń.
    W warunkach optymalnych antena powinna przedstawiać rezystancję równą rezystancji falowej linii zasilającej, ta zaś powinna być optymalnie dopasowana do rezystancji wewnętrznej źródła generatora, czyli nadajnika. Wyjścia nadajników odpowiadają z reguły określonym standardom impedancji i poza dostrojeniem do rezonansu nie pozwalają na dopasowanie do dowolnego obciążenia. Podobnie amatorskie odbiorniki na ogół nie mają regulacji impedancji obwodu wejściowego.

Rys. 2
    Układ dopasowania tworzą elementy reaktancyjne włączone szeregowo lub równolegle w określonym przekroju linii lub transformatory w postaci odcinków linii, bądź szerokopasmowe transformatory na rdzeniach toroidalnych w.cz.
    Do obliczeń transformatora w postaci linii można wykorzystać wzór Zd= lub skorzystać z linku (odnośnik do DJ1ZB^) do obliczania transformatora impedancji lub posłużyć się wykresem Smitha.
    Zasadą powinno być: wielkości rzeczywiste [Ra]dopasować ,wielkości urojone [ jX ] kompensować.
    Antena dla nadajnika jest odbiornikiem energii - obciążenie to w obwodzie prądu zmiennego w.cz. charakteryzuje się wartością impedancji wejściowej Za którą przyjęto mierzyć na zaciskach wejściowych anteny.
    Przy odbiorze antena dla odbiornika (TRX) jest źródłem mającym opór wewnętrzny równy jej impedancji wejściowej Zw” =Za . Jeśli Zw’’ Za to przy odbiorze na wskutek niedopasowania anteny do linii część energii odbitej od linii zostanie przez antenę powtórnie wypromieniowana.
    Impedancja wejściowa anteny Za składa się z dwóch części: wejściowego rzeczywistego oporu Ra=(Rpr+ Rc) i wejściowego biernego oporu Xa (reaktancja pojemnościowa lub indukcyjna) Częstotliwości odpowiadające zerowej wartości urojonego oporu anteny Xa =0 przy wartości oporu rzeczywistego mniejszego od maksimum – nazywamy częstotliwością rezonansową natomiast częstotliwość przy której Xa=0 a Ra= maksimum – anty rezonansową . Znajomość impedancji wejściowej Za jest niezbędna do rozwiązania zadania optymalnego przenoszenia energii miedzy anteną i Trx-em za pomocą linii zasilającej. Problem ten możemy stosunkowo prosto rozwiązać posługując się wykresem kołowym dla linii zasilającej (wykresem Smitha).
    Posługiwanie się tym wykresem nie jest trudne ale trzeba nabrać pewnej wprawy, rozwiązując proste zadania a z czasem trudniejsze. Osie wielkości urojonych zwinięte są w półokręgi, przy czym + jX tworzy górną połowę koła a także dodatnie pole jX (Im -charakter indukcyjny). Oś –jX dolną połowę, czyli ujemne pole jX( Im-charakter pojemnościowy).
    Oś rzeczywistą tworzy poziomą średnicą (Re0).
    Na obwodzie wykresu kołowego Smitha jest naniesiona skala l/ . (zewnętrzna skala)
    W oparciu o kołowy wykres Smitha za pomocą cyrkla i linijki można obliczyć zadanie dopasowania oporności anteny do linii przesyłowej, czyli znalezienie oporności w dowolnym punkcie linii, jeśli oporność Ra jX (zespolona) jest na końcu linii znana.
    Obecnie są do wykorzystania programy komputerowe, i metoda w oparciu o wykres kołowy może wydawać się nieco archaiczna, ale jest zapewne bardzo wygodna. Na wykresie wyeliminowano niezależną zmienną oporności (impedancji) linii Zo = Zf. Wszystkie wyniki odnoszące się do tej wartości są względne. Dane liczbowe oporności np. Za wprowadza się w postaci podzielonej przez impedancję falową linii zasilającej np. Zo=50 Ω(omów).
    W tym celu znajdujemy np. Za = 20 +j40 dzieląc(odnosząc) do linii falowej Zo np. 50 . mamy = +j = +j = 0,4 + j 0,8 . Znajdujemy odpowiedni punkt Ra/Zo na kołach które tworzą oś rzeczywistą oraz jX/Zo na półokręgach opisanych na obwodzie wykresu .Punkt wyjściowy znajduje się na przecięciu tych kół Z .(żółty punkt )

Cz2.Linia przesyłowa (kabel współosiowy) o impedancji falowej Zf=50Ω jest obciążony wielkością zespoloną Za=20+j40[Ω].Długość linii zasilającej wynosi l = 17,44m. Długość fali wynosi 81.08m/3.7MHz.
    Chcemy wiedzieć jaką impedancją będzie obciążony generator (nadajnik TRX-a).Zakładamy ze współczynnik skrócenia(σ) linii jest bliski 1.(jedności)

Na wykresie nanosimy punkt Z1 o współrzędnych [0.4+j0.8 ] ,następnie kreślimy prostą z punktu środkowego M przechodząca przez punkt Z1 do skali zewnętrznej l/λ (długość linii do generatora),odczytujemy wartość l/λ=0.115. Z punktu M o promieniu M=Z1 wykreślamy za pomocą cyrkla okrąg pomocniczy. Okrąg pomocniczy jest zwany okręgiem stałego WFS. Impedancja wejściowa wzdłuż półfalowego odcinka przybiera różne wartości w tym także wartości rzeczywiste Z2=0.24 (min (1/WFS) oraz Z3=4.01(maksymalny WFS).[4]

Dla linii przesyłowej o długości 17.44m przy fali λ=81.08m fala musi przebyć drogę , dodajemy wartości 0.115+0.215 i otrzymujemy punkt .
    Z punktu 0.33l/λ prowadzimy prosta do punktu M w punkcie przecięcia prostej z liną pomocniczą odczytujemy wartości a po od normowaniu Zk=(45-j70)Ω jest to wartość przy generatorze (nadajniku).
    Na wykresie możemy odnaleźć punkty w których wartość rzeczywista R/Zf ma tylko wartość urojoną o składowej rzeczywistej 1 są to punkty Z4= 1-j1.5 oraz Z5= 1+j1.6.
    Najczęściej spotykanym sytuacją jest to ze ,impedancja przenoszona przez linię ma składową urojoną . Przy strojeniu należy poczynić wszelkie usiłowania aby impedancja wejściowa linii była wyłącznie czynna. Impedancja wejściowa linii Zwe- = U1-/ I-1 z reguły całkowicie odnosi się do anteny (obciążenia),zatem wszystkie czynności związane z dopasowaniem należy dokonać przy antenie. Naszym zadaniem jest aby praktycznie antena przedstawiała sobą oporność rzeczywistą Rpr.
    ZA= RA ± J0 (X=0) lub Za= [(Rpr+Rc)±jX(0)]
    Z wykresów wynika ze gdy linia miałaby długość pół fali to wartość zespolona nie uległa by zmianie. Jeśli zatem linia będzie miała długość L= λ/2×k×n to przeniesie impedancję jak transformator 1:1 np. dla F= 3.7MHz → L = ×0,66 = 26,75m (k=0,66dla RG58, n- liczba naturalna ). Ponieważ antena w przykładzie ma charakter reaktancji indukcyjnej antenę należy skompensować pojemnością . Znając wartość końcowa impedancji (Zwelinii), długość linii zasilającej oraz współczynnik skrócenia dla fidera możemy określić wartości na końcu linii(przy antenie) przesuwając się po wykresie w kierunku do obciążenia (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Pożądanym jest wybór takiej długości fidera przy której straty energii są najmniejsze. Jeśli istnieje tylko jedna fala robocza to wówczas możemy ,,optymalizować” długość linii. (Zmniejszyć straty poprzez wybór odpowiedniej długości fidera ale nie zawsze daje to widoczne efekty). [2]
    Jeśli mamy przypadek ze Ztrx = Zf = Za wtedy wejściowa impedancja linii jest czysto czynna i nie zależy od długości linii a w linii występuje tylko fala bieżąca.
    Tylko moc wydzielona na rezystancji promieniowania Rpr. jest zamieniana na pole elekromagnetyczne. ( P a= I × Rpr ) Natomiast w zależności od obciążenia Ra i charakteru reaktancji, część energii jest zwracana do generatora. Z punktu widzenia wydajności anteny ta część energii dostarczonej (moc odbita) pozostaje bezużyteczna. Z przekazywaniem mocy czynnej w linii jest związane zjawisko fali bieżącej. Straty w antenie idą głównie na nagrzewanie prądem w.cz. przewodów anteny Pc = I × Rc oraz linii zasilającej. Straty wnosi także środowisko w którym rozprzestrzenia się fala elekromagnetyczna (np. rezystywność gruntu, straty w użytych izolatorach). W antenie zamkniętej płynie głównie prąd przewodzenia ,prądy przesunięcia są małe i możemy je zaniedbać. Sprawność anteny jest tym większa im większy jest stosunek rezystancji promieniowania do rezystancji strat η= . Zgodnie z prawem zachowania energii moc dostarczona do anteny PA równa jest różnicy miedzy falą padającą a odbitą PA = Pp­ - Po. Znając wartość mocy odbitej i mocy padającej możemy nie tylko określić moc dostarczaną do anteny ,ale określić stopień dopasowania anteny do linii przesyłowej . Z reguły tylko dla jednej częstotliwości wystąpi w linii zasilającej fala bieżąca, najczęściej zachodzącą sytuacją to pojawienie się w linii fali stojącej , wtedy z reguły radioamatorzy stosują tzw. dostrajacze antenowe (skrzynki antenowe).

Cz3.
    Przy wielopasmowej pracy anteny występują poważne kłopoty z dopasowaniem linii zasilającej nadajnik. Impedancja każdej anteny pracującej poza swym rezonansem zawiera oprócz składowej rzeczywistej, także składową reaktancyjną i to tym większą im bardziej antena jest odstrojona od częstotliwości rezonansowej wyjścia nadajnika. Układ sprzęgający zwany transmatch (skrzynka antenowa) zdolny jest zapewnić dopasowanie nadajnika do małych i dużych impedancji fidera pracującego z falą stojącą w warunkach niedopasowania anteny. Typowe skrzynki antenowe to filtr składający się co najmniej z 3-elementów LC połączonych w gwiazdę lub trójkąt układ typu T lub Π.

Obwód filtru typu T można przedstawić w postaci dwóch ogniw typu odwrócone L. Ogniwa te dopasowują z jednej strony do źródła impedancji ZTRX z drugiej strony do impedancji obciążenia ZA. Układ transmatch łączymy szeregowo z linią zasilającą. Wskazane jest włączenie w szereg za nadajnikiem dodatkowego filtru dolnoprzepustowego.

Skrzynka antenowa to element cztero zaciskowy mający dwie pary uporządkowanych zacisków, z których jedną parę nazywamy wejściem a drugą wyjściem. W odniesieniu do wejścia i wyjścia czwórnika musi być spełniony następujący warunek równości I1=I ; I2=I

Wielkości związane z wejściem opatrzono wskaźnikiem 1 a wielkości z wyjściem wskaźnikiem 2.
    Oznaczenia na rysunku dotyczą wartości skutecznych zespolonych.(nie pokazano oznaczeń)
    Schemat czwórnika przedstawiamy jako prostokąt z wyodrębnionymi dwoma parami zacisków w których przyjmujemy umownie prądy , na wejściu zwrócony do ,,pudełka” na wyjściu zgodnie z kierunkiem przekazywania energii ( od pudełka ). Związek między czterema wielkościami opisują równania liniowe. Pominięte zostaną wyprowadzenia równań dla czwórnika. Jednym z parametrów opisujący czwórnik to współczynnik przenoszenia oznaczany jako g=a+jb gdzie : a-współczynnik tłumienia czwórnika a=20log =20log jest on miarą zmiany napięcia lub prądu przy przejściu sygnału od zacisków wejściowych do wyjściowych .
    b- współczynnik fazy b= Ψ1-Ψ2 jest on miarą zmiany fazy napięcia lub prądu przy przejściu sygnału od zacisków wejściowych do wyjściowych (różnica faz ).
    Oba współczynniki wskazują na sposób przenoszenia sygnału w czwórniku.
    Skrzynka antenowa (pasywna) tłumi sygnał rzeczywisty i wprowadza przesunięcia fazowe .
    Wnioski;
    Z reguły ATU powinno być umieszczone przy antenie.
    Układy kompensacyjnie i dopasowujące powinny być umieszczone przy antenie.
    Linia nieobciążona impedancja charakterystyczną wnosi dodatkowe tłumienie tym większe im większy jest WFS. (dla WFS=1 , 0dB)
    Sprawność skrzynki antenowej umieszczonej przy nadajniku jest tym mniejsza im większy jest współczynnik przenoszenia (w szczególności im większy jest jX)
    SWR w zakresie 2 2,5 zwykle jest uważany jako zadowalający w większości przypadków[2]
    Należy zwrócić szczególna uwagę na zastosowane materiały na izolatory (tangens kąta stratności). Nie stosuj PLEXIGLAS, GUMY na izolatory w.cz.
    Polecam korzystanie z programu MMANA-GAL przy projektowaniu anten oraz ich oceny. Program jest darmowy i bardzo przydatny na wstępnym etapie projektowania i nie tylko.
    Zobacz- http://mmhamsoft.amateur-radio.ca/ lub www.dl1pbd.de http://zot.hamradio.szczecin.pl/articles.php?article_id=29
    Bibliografia
    1. Stanisław Bolkowski - Elektrotechnika 2. Biektkow & Charczenko - Pomiary badanie i regulacje anten amatorskich 3. Izjumow & Linde - Podstawy Radiotechniki 4. Jarosław Szóstka – Fale i Anteny 5. K.Lewiński i A.Lewińska - Nomogramy i Tablice radiotechniczne
    SQ6GGT-Kazimierz�
    Dodatek a
    Chcąc posłużyć się wykresem Smitha należy przedstawić wielkości sinusoidalnego przebiegu na liczbach zespolonych .W celu graficznego przedstawienia wielkości zespolonych musimy posłużyć się płaszczyzną Gaussa.
    Za= 20+j40; IZaI = sqr(202 +402) = = 44.72 Ω βa=63,43o
    Zk= 45-j70; IZkI= sqr(452 +702) = = 83,21 Ω βk=302,73o

Liczby zespolone na płaszczyźnie Gaussa.
    Zespolony rezystor nazywamy impedancją Z i definiowany jest jako Z- = U-/I- stad mamy
    Ι Z I = sqr(R2+X2) ; kąt tgβ = lub β = arctg
    sqr – pierwiastek drugiego stopnia(kwadratowy)
    R- składowa rzeczywista ,rezystancja( Re,a); X - składowa urojona ,reaktancja(Im,b)
    Impedancję wejściową linii przesyłowej o małych stratach obliczamy z wzoru;

Linia o długości będącej nieparzystą wielokrotnością ćwierć długości fali (1/4λ) obciążona impedancją Zobc Zo transformuje impedancję na początek linii o wartość Zwe=Zo2/ Zobc.

Moderowany przez c2h5oh:

Szkoda że nie jesteś autorem tego wyrwanego z kontekstu wywodu... Wypadało by podać źródło z którego to skopiowałeś i umieścić w znaczniku "code" lub cudzysłów.
    Całość dostępna jest tutaj:
    www.cxt.pl/~sp6trp/strojenie.doc

0