Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

programowanie mikrokontrolerów od czego zacząć

mixdrzazga 22 Apr 2010 17:13 2535 8
    mixdrzazga
    Level 10  
    Witam, domyślam się, że są podobne tematy na forum jednak chciałem Was prosić o radę, może o jakieś linki.
    :arrow: Mam doświadczenie w programowaniu w języku C++ i delphi oraz próbowałem przynajmniej zmontować wzmacniacz w oparciu o układ TDA7294. Jednak projekt zawiesiłem z powodu, że nie miałem czasu i w sklepie nie było płytki uniwersalnej, której potrzebowałem do budowy zasilacza :| . :arrow:

Ale do rzeczy. Chciałbym stworzyć urządzenie które wykorzystuje 5 przycisków: + i - do zmiany liczby oraz drugi + i - do zmiany rodzaju działania np. suma, mnożenie, itp. Ostatni przycisk dający wynik. Wszystko powinno się wyświetlać na jakimś prostym wyświetlaczu LCD.
    Jednak nie wiem wogóle od czego zacząć :cry:
    Jak stworzyć jakiś programator, wiem że przy budowie programatora pod gniazdo COM lub LPT nie ma większego problemu jednak trzeba odpowiednich sterowników gdyż XP nie korzysta z tych portów. Korzystając z USB trzeba tworzyć jakieś bardziej zaawansowane układy emulujące COM.

Jakiego mikroprocesora użyć i w jakim programie będę mógł pisać program który skompiluje się do pliku HEX oraz będzie go można wgrać do mikrokontrolera.

Jakie są podstawowe komendy przy programowaniu mikrokontrolerów w C++. Wiem tylko że abs bodajże zapala diodę a cbs gasi, Delay() natomiast pełni rolę Sleep() z normalnego języka C. Proszę o poradę...
    Mat_91
    Level 25  
    Ty sie domyślasz a podobnych tematów jest od groma. No kolego co jak co ale szukaj nie boli :|

Informacje o które pytasz znajdziesz chociażby w tematach przyklejonych. Kursy C dla avr czy też innych uC też znajdą się na forum czy chociażby u wujka google!

Najpierw szukaj potem pytaj.
  • Helpful post
    zbychmg
    Level 31  
    Poszukaj kompilatora dla C, z procesorków polecam ATMEGA8 16,32
    Ja pisze w FASTAVR, jest demo w sieci i taki program spokojnie w nim skompilujesz, a jak piszesz w C, to w tym kompilatorze spokojnie napiszesz taki program, skompilujesz i wgrasz do procka za pomocą gotowego interface-u na allegro za pare zł, lub zrobisz sam wg opisu.
    Obsługa LCD w FASTAVR jest banalna i po skompilowaniu wszystko działa, przynajmniej mnie
  • Helpful post
    Karol966
    Level 30  
    1) Nie programuje się mikrokontrolerów w C++!
    2) Nie ma najmniejszego problemu z programowaniem np poprzez STK200/300 w Win XP
    3) Korzystając z USB nie trzeba tworzyć bardziej zaawansowanych układów emulujących - wystarczy złożyć bardzo popularny USBasp
    4) Wybór procesora zależy od Ciebie, bardzo popularną rodziną są procesory AVR np Atmega8
    5) Programujesz np używając avrdude, ew poprzez nakładkę graficzną BurnOmat
    6) programy piszesz np w WinAVR, AVRstudio, CodeVision etc
    7) poczytaj o jakiś kurs np: http://avr.elektroda.eu/?q=node/6
    atom1477
    Level 43  
    Karol96 wrote:
    1) Nie programuje się mikrokontrolerów w C++!

Nie programuje się.
    Ale ludzie programują.
    mateusz_mateusz6
    Level 12  
    A dlaczego się nie programuje w C++?
    utak3r
    Level 25  
    Się programuje, tylko kompilatorów mało - to raz. A dwa, to kod wynikowy C++, z uwagi na jego cechy, jest większy. Ale, jeżeli masz do dyspozycji dużo program memory i pracujesz nad zaawansowanym, skomplikowanym projektem - jak najbardziej się przydaje.
    Karol966
    Level 30  
    Ok, faktycznie zdarza się programować w C++ ale tak naprawdę czym się różni C od C++ ? Przede wszystkim tym, że w C jest "uboższy", nie mamy w nim klas ale mamy struktury więc można sobie poradzić ;) Jak ktoś pisze, że chce zacząć programować mikro procesory i najlepiej w C++ bo go zna to będzie potrafił również programować w C ;)
    utak3r
    Level 25  
    Czym się różni C od C++?? :roll:
    Sądząc po przedstawianych tu i ówdzie przez różnych domorosłych programistów programów niby w C++, to rzeczywiście niczym... a w rzeczywistości to zupełnie inny język, który z C ma wspólną tylko i wyłącznie składnię.

Jeśli chodzi o "zaczynanie", to faktycznie, C jest łatwiejsze - choć to pojęcie względne. C tak naprawdę jest językiem pośredniego poziomu, takim mostem między językami niskopoziomowymi a wysokopoziomowymi. To z kolei pociąga za sobą, że ten niby łatwiejszy język w efekcie jest... trudniejszy - do użycia. Oczywiście, tylko w przypadku skomplikowanych projektów.