Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka

benek161 22 Kwi 2010 19:59 65229 10
  • [Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka

Witam,
    po zbudowaniu końcówki mocy SymaSym Link pojawiła się potrzeba "regulacji głośności". Wybór padł na chyba najbardziej popularny układ i połączenie z symem preamp lampowy nr 3 z audiotonu (tutaj schematu nie trzeba przytaczać). Także jest to 2 moja poważniejsza konstrukcja- może szczyt piękna to nie jest ale jestem bardzo zadowolony z dzwięku i funkcji:D

Obudowa: wg koncepcji końcówki mocy czyli drewniana obudowa z kantówek świerkowych z castoramy, dociętych na wymiar i sklejonych wikolem oraz zabejcowanych. Pokrywy metalowe ze starych korektorów Unitry.

Opis układów: jak wspominałem wcześniej jest to przedwzmacniacz lmpowy nr 3 z audiotonu, dodatkowo driver wg projektu tom3kk Link (sterowanie na pilota głośnością oraz stand by)

Wrażenia: poprawa dzwięku jest subtelna ale jest. Poprawił się bas, jest bardziej punktowy, góra i średnica jakby trochę subtelniejsze.

Koszta:
    lampy PCC88- 17zł z wysyłką
    trafo- 37zł z wysyłką
    potek z silnikiem- 40zł
    płytki przedwzmacniacza- 20zł
    sterownik -ok50zł
    obudowa ok 25zł
    gniazda- ok 25zł
    drobnica itp ok 40zł

Całość spokojnie w 250zł można zamknąć:D
    Aha, uprzedzając że komuś może się nie podobać prowadzenie kabli od sygnału i zasilania- inaczej się nie dało. Ale NIC NIE BRUMI, absolutna cisza w głośnikach.
    [Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka [Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka [Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka [Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka

[Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka [Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka [Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka [Elektronika] Przedwzmacniacz lampowy Benka

Fajne!
  • #2 22 Kwi 2010 22:17
    .:Proxy:.
    Poziom 12  

Ja mam pytanie czy Input Selector dobrze działa? Czy są przesluchy miedzy wejsciowe i miedzykanalowe (było coś wspomniane o tym na stronie która podałeś) no i jakie zastosowałeś przekaźniki ??

Jak sadzisz, ile taki przedwzmacniacz mógłby pobierać energii?

Konstrukcja bardzo fajna. Jeśli chodzi o wygląd mogło być lepiej. Przedwzmacniacz od frontu wygląda całkiem, całkiem jednak to pod nim już nie wiadomo co jest ;) Ja pomyślałbym że to jedna spora obudowa, a przecież tak nie jest. No i ostatnie słowo krytyki niebieski nie bardzo pasuje do drewna ;)

• #3 22 Kwi 2010 23:37
    podly
    Poziom 15  

Całkiem całkiem to wygląda ;] Gałeczka głośności przypomina starą dobrą Elizabeth Stereo HiFi ;] Czy zastosowany przez Ciebie potencjometr głośności to ten z portalu alledrogo sprzedawany jako "audiofilski alps z silnikiem 2x100k log"? Pytam, ponieważ mój egzemplarz rozjechany jest masakrycznie i nie nadaje się do niczego... Z pierdółek które widzę, to sygnał do selektora podajesz na przewodach głośnikowych nieekranowanych - może warto wymienić na sygnałowe ekranowane? Przecież to żaden koszt. Jeśli to jest ten potencjometr o którym myślę, to ma tylko jeden wspólny punkt masy - jak sobie z tym poradziłeś? Czy zwarłeś obie masy z wejścia a potem powtórnie je rozdzieliłeś wchodząc na płytkę? Trudno to ocenić na podstawie zdjęć które wkleiłeś. Anyway, gratuluję udanej konstrukcji!

• #4 23 Kwi 2010 00:18
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Nom całkiem fajnie ci to wyszło ale mam tu kilka zastrzeżeń wejście i wyjście sygnału powinno być prawo lewo np. góra dół strasznie utrudnia podłączenie zasilanie też z można było pociągnąć na front a co się tyczy samego frontu to front powinien się stykać z czołem boków po prostu ładniej by wyglądał ale jak ja to mówię to taka mastyka ale tak to ogólnie konstrukcja mi się podoba.

• #5 23 Kwi 2010 00:24
    kokodin
    Poziom 21  

Nie no, drewno aluminium i lampy. Chylę czoła jest piękne. Co prawda to niebieskie światełko kółeczko i ten czarny sprzęcik pod spodem trochę szpecą. Jakoś do lamp bardziej pasowało by ciepłe pomarańczowe lub czerwone podświetlanie.

Nie myślałeś czasem o aktywnym systemie wentylacyjnym i górnej pokrywie z "blatem" na całej powierzchni? I jak było z wyborem tych kantówek, brałeś jak leciało czy przebierałeś by wybrać te mniej sękate?

• #6 23 Kwi 2010 08:04
    benek161
    Poziom 21  

A więc po kolei:D

Cytat:
    Ja mam pytanie czy Input Selector dobrze działa? Czy są przesluchy miedzy wejsciowe i miedzykanalowe (było coś wspomniane o tym na stronie która podałeś) no i jakie zastosowałeś przekaźniki ??
    Na raz używam tylko jednego wejścia więc żadnych problemów nie mam. Przekaźniki użyłem takie jak autor podawał (do kupienia u Piekarza)
    Cytat:
    Jak sadzisz, ile taki przedwzmacniacz mógłby pobierać energii?
    Trochę ciężko oszacować ale trafo które mam jest 40W i robi się ciepłe po jakiś 10-15 min. Dlatego 40W to wg mnie minimum
    Cytat:
    Gałeczka głośności przypomina starą dobrą Elizabeth Stereo HiFi ;]
    Bo to od elizabethki:D
    Cytat:
    Czy zastosowany przez Ciebie potencjometr głośności to ten z portalu alledrogo sprzedawany jako "audiofilski alps z silnikiem 2x100k log"?
    Tak. A co się Twojemu stało?
    Cytat:
    Z pierdółek które widzę, to sygnał do selektora podajesz na przewodach głośnikowych nieekranowanych - może warto wymienić na sygnałowe ekranowane?
    Wg mnie nie trzeba:D Tak jak pisałem zero brumu i przydźwięku, zresztą kable są krótkie.
    Cytat:
    Przecież to żaden koszt. Jeśli to jest ten potencjometr o którym myślę, to ma tylko jeden wspólny punkt masy - jak sobie z tym poradziłeś?
    Można tak powiedzieć. Połączyłem masę przy potku na tym jednym wspólnym pinie a dodatkowo przylutowałem ją do masy całego potencjometru. Do selektora jest wzięta tylko jedna masa z wejścia (z prawego). I jest OK
    Cytat:
    kilka zastrzeżeń wejście i wyjście sygnału powinno być prawo lewo np. góra dół strasznie utrudnia podłączenie zasilanie też z można było pociągnąć na front
    Tak tylko weź upchnij 12 wtyków na takiej szerokości:P A na froncie wg mnie kiepsko by to wyglądało.
    Cytat:
    Nie myślałeś czasem o aktywnym systemie wentylacyjnym i górnej pokrywie z "blatem" na całej powierzchni? I jak było z wyborem tych kantówek, brałeś jak leciało czy przebierałeś by wybrać te mniej sękate?
    Nie, lampy, mostek, rezy i stabilizator za dużo się grzeją żeby tak zrobić. No oczywiście że starałem się brać najmniej sękatą:D

• #7 23 Kwi 2010 09:12
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

A jakie napięcie podajesz na te PCC. Max miedzy anodą a katodą to 130V a trafo podaje 2x więcej...

• #8 23 Kwi 2010 10:09
    podly
    Poziom 15  

W moim 'audiofilskim alpsie' jest jakaś dziwna charakterystyka - przez 1/4 obrotu rezystancja spada, potem 2/4 praktycznie się nie zmienia i ostatnie 1/4 znowu spada aż do 0. Przy kręceniu gałką ręcznie to nawet nie robi ale z pilota to już trochę upierdliwe jest.

U siebie spiąłem obie masy już na wejściu selektora i dalej wszystko puszczam pojedynczym ekranem. Zanim zamontowałem tego alpsa i selektor, miałem masy puszczone osobno - każda do szyny dla swojego kanału, ale czy było przez to lepiej to nie wiem, może jakiś audiofil by usłyszał ;)

• #9 23 Kwi 2010 11:05
    benek161
    Poziom 21  

Cytat:
    A jakie napięcie podajesz na te PCC. Max miedzy anodą a katodą to 130V a trafo podaje 2x więcej...

Żarzenie ok 7V a Vs ok 127V. Po to są rezystory żeby "zbić" napięcie...

Cytat:
    W moim 'audiofilskim alpsie' jest jakaś dziwna charakterystyka - przez 1/4 obrotu rezystancja spada, potem 2/4 praktycznie się nie zmienia i ostatnie 1/4 znowu spada aż do 0.

W obu kanałach jest tak samo? Jakiś czas temu go mierzyłem i CHYBA tak samo mi wyszło ale nie pamiętam dokładnie

• #10 23 Kwi 2010 11:44
    podly
    Poziom 15  

W obu identycznie - on ma jakąś dziwną charakterystykę - tak mi się wydaje, że to przypadłość nie tylko mojego egzemplarza - albo one są z jakiegoś odrzutu albo 'ten typ tak ma'. U siebie rzadko kręcę gałką poza pierwsze 1/4 więc na razie to olałem ale za jakiś czas zainwestuję w lepszy model.

Tak na szybko teraz spojrzałem - to są raczej odcinki po 1/3 obrotu - pierwsze 1/3 działa, potem 1/3 płasko i ostatnia 1/3 znowu działa. Wpiąłem miernik na wejście, więc pomiar z dużym błędem ale wygląda to tak - ściszony ma max 92k, pod koniec 1/3 83k, pod koniec 2/3 80k, i na koniec 3/3 30k. Kiszka ;)

• #11 23 Kwi 2010 12:25
    benek161
    Poziom 21  

Cóż, za 40zł szału nie ma co się spodziewać. U mnie w każdym bądź razie jest OK, przedwzmacniacz ma duże wzmocnienie więc i tak nie szaleje z gałką ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME