Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz anodowy niestabilizowany

krzkomar 17 Aug 2004 15:45 2496 10
 • #1
  krzkomar
  Level 25  
  Jak coś takiego zaprojektować na konkretne napięcie? Chodzi o to na jakie napięcie projektuje się trafo . Zasilacz ma mieć prostownik krzemowy. Problem w tym że napięcie wyprostowane jest o sqrt(2) większe od napięcia z trafa (- spadek na prostowniku) , tyle że ta nadwyżka bardzo mocno siada przy obciążeniu. Jakie są reguły projektowania napięć na uzwojeniach trafa do takiego zasilacza?
 • #2
  xlukas
  Level 12  
  Możesz zlecić wykonanie takiego trafa na zadane napięcie przy obciążeniu. Są takie oferty,np. na allegro, wychodzi tanio i bez problemów związanych z nawijaniem, zdobyciem odpowiedniego drutu, nie wspominając o rdzeniu o właściwym przekroju.
  Pozdr
 • #3
  krzkomar
  Level 25  
  Nie, nie o to mi chodzi - trafa zawsze sobie sam robię i nie chodzi mi o zaprojektowanie samego trafa jak również o siadanie napięć na uzwojeniach. Chodziło mi o to na jakie napięcie je projektować, bo zawsze po prostowniku dochodzi jeszcze ta "nadwyżka", która jednak b. mocno zależy od obciążenia. Pytanie może z pozoru wydaje się banalne, ale informacji na ten temat nie udało mi się znaleźć.
 • #4
  etedio
  Level 24  
  duży elektrolit, można opornik ograniczający prąd spotkać

  trzeba po prostu dobrać tak, że przy spodziewanym poborze prądu napięcie było ok, a maksymalne napięcie (sqrt) nie było powyżej dopuszczalnego kondensatorów (bo inaczej.....)

  polecam symulatory - można ładnie zobaczyć jak napięcie będzie przysiadać przy oporach uzwojeń i zmianach poboru prądu

  tak to jest z niestabilizowanymi :(
 • #5
  Redzi
  Level 11  
  Myślę, że ten programik może być Ci bardzo przydatny. Można nim modelować różne układy zasilaczy przy danych parametrach trafa, filtrów RC lub LC, oraz wielkości obciążenia.

  A przy okazji, czy ktoś z was posiada schemat układu opóźnionego załączania napięcia anodowego? Pzdrv.

  http://www.duncanamps.com/psud2/
 • #6
  krzkomar
  Level 25  
  Dzięki.

  Co do opóźnienia to najprostszy układ to lampowa dioda prostownicza + przekaźnik w anodzie. Można też w tym układzie w żarnik wstawić opornik, aby wydłużyć czas załączenia.
  Ja najczęściej stosuję układ na tyrystorze lub na komparatorze np LM393 + stała czasowa na RC (rezystor zbocznikowany diodą, aby po odłączeniu zasilania C się rozładowało).
 • #7
  Vault Dweller
  Level 29  
  Ja używam przekaźnika i diody próżniowej. Rozwiązanie najprostsze, najtańsze i nie psujące "staroświeckości" wzmacniacza nowoczesnymi obwodami :). Jako "ortodoksyjny lampowiec" uważam, że jak ma być w starej technologii to trzeba trzymać się tej konwencji do końca.
 • #8
  krzkomar
  Level 25  
  Eee, przesadzasz..., ale w sumie to masz rację :). Dodadam od siebie jeszcze tyle że opóźniacz na diodzie lampowej ma tę zaletę że starzeje się równomiernie z resztą układu przez co czas załączenia wydłuża się w miarę zużycia lamp.
 • #9
  elektronik_tk
  Level 26  
  Może mi to ktoś przybliżyć z tą diodą? Rozumiem że nie "przewodzi" dopłóki sie nie nagrzeje ale jaki to ma być przekaźnik? I jak to podłączyć wogóle. Bo ja jeszcze mam przed sobą pierwszy układ lampowy. A chce zrobić wzmaka na PCL86.
 • #10
  krzkomar
  Level 25  
  Przekaźnik np na 110= lub 220V=.
 • #11
  Vault Dweller
  Level 29  
  To zależy od napięcia zasilania tego układu... Ja np. mam przekaźnik z cewką na 24V podłączony równolegle z elektrolitem 47u i diodą przeciwprzepięciową, a w szeregu z lampą EZ81 i uzwojeniem 20V trafa sieciowego. Można dać, w razie potrzeby, opornik ograniczający prąd szeregowo z cewką przekaźnika. A i potencjometr o wartości kilkudziesięciu (22-47) omów połączony równolegle z odpowiednio dobranym opornikiem i włączony szeregowo w żarzenie lampy też może być przydatny- wiadomo, do regulacji opóźnienia.