Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł CO na paliwo stałe?

georg2601 24 Gru 2011 10:12 32579 55
    meetjaros
    Poziom 2  
    tutaj jeden z panów pyta o kocioł OKP 15 Firmy defro .znam go na dobrze i polecam do starych instalacji jak i do nowych. równierz bardzo polecam jego odpowiednik firmy sas .
  • OptexOptex
    lolson28
    Poziom 14  
    DLA GRZESIA :)

Jeśli kolega Piasek daje informacje ze 40 stopni na kotle, to w każdym innym miejscu w domu może być tylko mniej. Nazywa się to stratą podczas przepływu.Każdy metr rurki każde kolanko choćby niewiadomo jak zaizolowane nie podniesie temperatury wody, a może ją tylko obniżyć.Także nie popisuj się tu informacją o bateriach termostatycznych, bo taka bateria jak dostanie mniej niż 40 stopni nie zrobi 45.
    Wyrażam tylko swoją opinię na Wasze posty.
    Porównuję to nie tylko z moimi doświadczeniami ale z doświadczeniami innych użytkowników.
    Sam mieszkam w domu, który też jest ocieplony, posiada nowe centralne ogrzewanie , też ogrzewam CWU i wiem że jak do kotła nie naklade paliwa w moim przypadku drewna to mogę tylko pomarzyć o ciepłym prysznicu z baterii termostatycznej :-).
    Czytam Wasze posty , nie powiem , niektóre wypowiedzi dają do myślenia na temat tego że systemy ogrzewania się zmieniają, są bardziej zaawansowane, lepsze izolacje budynków itp.
    Pisanie kilka postów wyżej przez Pieska80 że paląc kartonami przez 5 godzin utrzymywał ponad 60 stopni na kotle wymusza u mnie dziwny wyraz twarzy.
    Proponuję dłużej zastanawiać się nad zawieraniem informacji na forum a nie zastawiać się nowoczesnym systemem ogrzewania.

Wesołych Świąt i mądrych odpowiedzi.
  • OptexOptex
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Jeżeli jest to instalacja CWU gdzie woda cały czas krąży w rurach to różnica temperatur (przy założeniu że cała instalacja jest zaizolowana i obieg jest w budynku ogrzewanym) jest naprawdę mała. W przypadku instalacji z brakiem obiegu (tak jak np. u mnie) to jest problem i dlatego nie da się stosować tak niskich temperatur cwu.
    Utrzymanie temperatury w domu na poziomie 22st. też jest realne przy zasilaniu CO 40st. (zależy tylko od wielkości grzejników oraz jakości ocieplenia). Inna prawa, że według mojej opinii jest to mało celowe gdyż sprawność tego typu kotłów jest wyższa przy 60st. niż przy 40 st. i nie wykrapla się para wodna.
    meetjaros
    Poziom 2  
    temat temperatury kotła ,sterownik i gdzie są umieszczone czujniki pomiaru temp. Miałem już pare sterowników niekiedy było między nimi do10 stopni rożnicy .
    bolszy188
    Poziom 16  
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Inna prawa, że według mojej opinii jest to mało celowe gdyż sprawność tego typu kotłów jest wyższa przy 60st. niż przy 40 st. i nie wykrapla się para wodna.

I właśnie dlarego jadę teraz na 50. pomimo tego że przy 40 jest wystarczająco. Przykręcam grzejniki na maksa i jakoś dajemy radę. Co do tej osłony kotła przed rdzewieniem czy kocioł pochodzi rok dłużej czy rok krócej nie ma to dla mnie znaczenia. A nikt nigdy nie udowodnił że kocioł chodzi 3,4,7,2 lat dłużej bądź krócej. Pomomo tego że mamy takie ciepło jakie mamy +6 nie zauważyłem aby spalanie na kotle jakoś znacznie spadło (minus kotłów z podajnikiem). Swoje ma "zjeść" i je coraz mniej podoba mi sie ta cała pseudo "ekonomia" eko groszku zwłaszcza jak patrzę na cenę tony pewnie za te same pieniądze albo i taniej pobawiłbym się na gazie niestety go nie mam.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Różnica sprawności przy różnych temperaturach jest najczęściej w granicach 3-6 % dla kotła ale ....
    Można to nieraz zwiększyć. Jak wiadomo część energii ze spalania przekazywana jest przez spaliny przez konwekcję. Jeśli dysponuje się kotłem bez wymuszonego obiegu lub da się ten wymuszony obieg powietrza sterować płynnie można obniżyć szybkość wypływy spalin dzięki czemu zwiększy się udział konwekcyjnego przekazywania energii ze spalin do pieca. Aby jeszcze bardziej skorzystać z tego zjawiska należy dość często czyścić piec (niższa prędkość przepływu spalin powoduje, że znaczna część sadzy osiada właśnie na ściankach pieca zamiast w kominie. Sadza jest niestety izolatorem i ogranicza konwekcyjne przekazywanie temperatury przez spaliny do kotła.
    Piszę z doświadczenia i .... nadal (przy obecnych temperaturach) wystarcza mi poniżej 15 kg drewna dziennie na ogrzanie domu.
    Piasek80
    Poziom 29  
    To prawda. Mam okazję to obserwować po czyszczeniu kotła jak szybko wstaje na nim temperatura od rozpalania a jak powoli reaguje jak już jest zasyfiony.
    bolszy188
    Poziom 16  
    Nikt nie twierdzi że jest inaczej. Czyste przewody kominowe są ważne zastanawiałem się kiedyś nad odzyskiem ciepła z komina nie wiem jakaś rura która by była ogrzewana a z niej powietrze w obieg ale gdyby kiedyś ta rura przegniła to nie chciałbym wdychać tego syfu.
    tomek5k5
    Poziom 1  
    Od obecnego sezonu grzewczego jestem posiadaczem kotła EKW-RAPS 19kw. firmy Witkowski. Chcę się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Ogrzewa on powierzchnię 140m2, przy obecnych temperaturach nastawa pieca to 44*, część grzejników wyłączona (instalacja grawitacyjna) a w domu i tak temperatura nie schodzi poniżej 24*, załadunek zasobnika co 4 dni ekogroszkiem, usuwanie popiołu co 2 dni. Na razie wydaje mi się, że kocioł jest przewymiarowany, ale z końcową oceną trzeba zaczekać do konkretnych mrozów. Spalać mogę w nim wszystko, z racji drugiego tradycyjnego paleniska w tym przypadku co jest zrozumiałe trzeba częściej dokładać paliwo, natomiast w pracy automatycznej z podajnikiem (szufladowy) zaglądam do kotłowni co dwa dni, wygoda jakiej oczekiwałem. Konstrukcja podajnika wygląda na bardzo solidną i jest b. prosta w działaniu. Z kotła jestem bardzo zadowolony.
    petra57
    Poziom 9  
    Przeczytałem wszystkie opinie i kocioł wybrałem-Defro optima komfort plus 12 KW.
    Jeszcze niestety kilka lat muszę pomieszkać zimą w warszawce,a dom w którym zamierzam zainstalować piec i zrobić instalacje CO wykorzystywać tylko w weekendy latem i zimą.Do tej pory rozgrzewam chałupę przyjeżdżając w piątek kominkiem i kuchnią węglową z kafli tzw.wiejską i po 4-5 godzinach mam około 15* w zamkniętym pomieszczeniu 35 M2 i dopiero w sobotę mogę stopniowo ogrzewać resztę pomieszczeń na parterze.Wieczorem w sobotę mam już cieplutko i miło na całych 70 metrach.Chcę dołożyć jeszcze centralne ogrzewanie żeby szybciej rozgrzać parter,a może nawet cały dom - 105 M2.
    Mam w związku z tym jeszcze pytanie do znawców,czy jest możliwe zalać cały układ płynem typu borygo i w jakim układzie.Popełniłem może błąd,że przy budowie nie wykonałem przynajmniej całej tej plątaniny rur do kalafiorów i teraz czeka mnie kucie lub ciągnięcie po wierzchu.Mam jeszcze tylko nadzieję,że znajdę solidnego fachowca i będzie mógł mi to zrobić tak żeby to pracowało grawitacyjnie, a pompa tylko wspomagała układ.Sam jestem z wykształcenia samochodziarzem i nigdy nie brałbym się za taką robotę na której się nie znam.
    W czasie budowy przekonałem się niestety,że trzeba coś poczytać,popytać i dopiero wtedy zamówić ekipę,przynajmniej nie wszystko uda im się spieprzyć.Instalacje wodną poprawiali mi chyba kilka razy a i tak coś niecoś zostało nie tak jak trzeba.Mam więc prośbę o rady na co zwracać uwagę i wskazówki jak poprawnie to powinno być zrobione.
    Pozdrawiam
    Bingo36
    Poziom 11  
    czyli dobrze, że jednak nie wybrałem do domu Defro. ;P ja osobiście mam u siebie KMB RP - PLUS marki Kotły Witkowski. do ogrzania mam 250mkw, moc to 38 kW. kocioł mam dość spory czas i nic się nie psuje. w dodatku dobra jakość, kocioł solidnie wykonany.
    tereska00
    Poziom 2  
    Ja nad Defro nawet nie myślałam .Sama kupiłam kocioł firmy Ekowitt . Solidny , wytrzymały , nie ma z nim problemów .
    Krzysiek800
    Poziom 9  
    Bingo, a możesz coś więcej napisać o tym kotle??? bo z tego, co widzę, mamy podobną powierzchnię domu, a teraz sam szukam kotła, także chciałbym wiedzieć, jak spisuje się w podobnej wielkości domu. byłem na ich stronie, w sumie nie miałbym do nich daleko, to mógłbym podskoczyć, ale wolę najpierw się upewnić, że w ogóle warto. to jakaś porządna firma??? aaa, i jak się pali w tym kotle, co ty masz???
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Bingo36 napisał:
    czyli dobrze, że jednak nie wybrałem do domu Defro. ;P ja osobiście mam u siebie KMB RP - PLUS marki Kotły Witkowski. do ogrzania mam 250mkw, moc to 38 kW. kocioł mam dość spory czas i nic się nie psuje. w dodatku dobra jakość, kocioł solidnie wykonany.
    A ja mam dom który ma 320m2 i do tego połowa domu podpiwniczona a piec tylko 17kW i paliłem nim przez ostatnią zimę i jeszcze miał zapas mocy. Ten twój kocioł to trochę nie za duży?
    Bingo36
    Poziom 11  
    zbigmaz1 napisał:
    Bingo36 napisał:
    A ja mam dom który ma 320m2 i do tego połowa domu podpiwniczona a piec tylko 17kW i paliłem nim przez ostatnią zimę i jeszcze miał zapas mocy. Ten twój kocioł to trochę nie za duży?

nieeee, nie wydaje mi się być za duży, ogrzewa dom bardzo dobrze, miarodajnie, za dużo na paliwo też nie wydaję. dobrze, że taka moc - tym bardziej, że teraz mamy zamiar zrobić dobudówkę, to już w ogóle. :)

Krzysiek800 napisał:
    Bingo, a możesz coś więcej napisać o tym kotle??? bo z tego, co widzę, mamy podobną powierzchnię domu, a teraz sam szukam kotła, także chciałbym wiedzieć, jak spisuje się w podobnej wielkości domu. byłem na ich stronie, w sumie nie miałbym do nich daleko, to mógłbym podskoczyć, ale wolę najpierw się upewnić, że w ogóle warto. to jakaś porządna firma??? aaa, i jak się pali w tym kotle, co ty masz???

dla mnie bardzo porządna - swój kocioł mam z porządnej blachy, wszystko wykonane jest cacy. dowóz kotła i montaż także dla mnie na ogromny plus. ja mam ten swój z podajnikiem ślimakowym - nie wiem, czy rozważasz kotły tylko z podajnikiem czy mogą być też uniwersalne? z podajnikiem, wiadomo, wygodniejszy, przynajmniej dla mnie.
    w tym, co ja mam, pali mi się bardzo dobrze, nie gaśnie szybko, bardzo dobrze grzeje dom. mam nadzieję, że długo posłuży, bo jestem zadowolony z niego.
    Krzysiek800
    Poziom 9  
    Bingo, nie, nie zależy mi jakoś specjalnie na podajniku - tym bardziej, jakby paliło się dość długo, bez ciągłego podkładania do niego. W takim razie, skoro masz z tą firmą dobre doświadczenie, to może poleciłbyś mi coś bez podajnika? Bo chcę naprawdę dobrej firmy, już mam dosyć szukania - jeszcze się natknę na jakiś szajs i będzie. Ale obowiązkowo zależy mi na tym, żeby nie trzeba było ciągle do kotła biegać.
    Julita11
    Poziom 2  
    Jeżeli chcesz kupić kocioł to tylko Ekowitt . Solidny , wytrzymały , nie ma z nim problemów . Ja mam kocioł uniwersalny Optymal . Prosta obsługa .Można w nim palić węglem kamiennym, miałem węglowym, drewnem .
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Krzysiek800 napisał:
    Bingo, nie, nie zależy mi jakoś specjalnie na podajniku - tym bardziej, jakby paliło się dość długo, bez ciągłego podkładania do niego. W takim razie, skoro masz z tą firmą dobre doświadczenie, to może poleciłbyś mi coś bez podajnika? Bo chcę naprawdę dobrej firmy, już mam dosyć szukania - jeszcze się natknę na jakiś szajs i będzie. Ale obowiązkowo zależy mi na tym, żeby nie trzeba było ciągle do kotła biegać.
    Kocioł z podajnikiem i do tego dobry sterownik, tego najwięcej ludzie poszukują.
    Sam producent sterownika widzi jak się pali u ciebie, producent pieca też ma możliwość cię podglądać i w razie "W" już są do dyspozycji :) Ja tak miałem :)
    Dlaczego masz biegać do pieca? Podajnik podaje, piec spala a ty się opalasz jak ja, jestem na wczasach i wiem co u mnie w domu :)
    W piecu się pali, ciepła woda jest, temperaturę jaka jest koło domu widzę, sterować ogrzewaniem mogę, jak zabraknie węgla dostaję SMS-a, jak mam jakąś awarię typu wygaszenia w piecu, brak opału czy inne dostaję SMS-a. To czego więcej szukać? Pali mi się długo, bez podkładania, sam sterownik tym kieruje :) Nie interesuje mnie ile ma działać podajnik, ile ma podawać wentylator, ma się palić i kropka :)
    Bierzesz lapka, telefon z WiFi, tableta czy inne ustrojstwo i już wszystko wiesz jeżeli jesteś w zasięgu internetu :)
    Ty masz mieć spokój a nie latać do kotłowni :)
    Siedzisz w fotelu i widzisz co jest w piecu :)
    Sterujesz z fotela :)
    Jedno po co schodzisz do kotłowni to aby dosypać węgla do podajnika lub wysypać popiół z popielnika :)
    Jeżeli cię interesuje taka wizja to podam ci adres na którym zobaczysz jak pali się u mnie w piecu :)
    Grzeję teraz CWU i to bez żadnej mojej ingerencji :)
    Wczoraj mi wygasło w piecu, dostałem SMS-a że zgasło :)
    Jeden telefon do domu, bo jestem na wczasach i córka wsypała jeden woreczek ekogroszku i ja z miejsca gdzie jestem, podałem węgiel na palnik a tam jeszcze całkiem nie wygasło i wystarczyło tylko aby węgiel dotarł do palnika, i co? Pali się dalej :)
    600km od domu i steruję swoim piecem :)
    Jak jesteś zainteresowany to daj znać a podam więcej danych dotyczących sterownika i pieca, a jak chcesz zobaczyć jak się pali u mnie w domu to kliknij TUTAJ Pootwieraj sobie zakładki a będziesz wiedział co z czym i jak :)
    Zainstalowałem u siebie w grudniu i wiem że na coś innego nigdy bym nie zamienił.:)
    Bingo36
    Poziom 11  
    bez podajnika to kumpel ma UKS-M - z tego co wiem to nie miał z nim żadnych problemów. sam widziałem ten piec i też porządnie wykonany.
    gdybyś się jednak zdecydował na piec z podajnikiem to ja mam tego KMB - RP PLUS z podajnikiem ślimakowym - jak już pisałem także nie ma z nim kłopotów.
    twój wybór. :)
    Krzysiek800
    Poziom 9  
    zbigmaz1 - kosmos. :D :D nie no, fajnie. ;)

Jak wam idzie w ogóle spalanie? Konkretnie chodzi mi głównie o te kotły Witkowskiego, bo blisko do nich mam to nie byłoby problemu z ewentualnym dowozem i montażem. Macie jakieś porównanie co do spalania? Czy w każdych piecach jest tak samo? Ja się na tym średnio znam, a nie chciałbym bankrutować na opale. :)
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Krzysiek800 napisał:
    zbigmaz1 - kosmos. :D :D nie no, fajnie. ;)

Jak wam idzie w ogóle spalanie? Konkretnie chodzi mi głównie o te kotły Witkowskiego, bo blisko do nich mam to nie byłoby problemu z ewentualnym dowozem i montażem. Macie jakieś porównanie co do spalania? Czy w każdych piecach jest tak samo? Ja się na tym średnio znam, a nie chciałbym bankrutować na opale. :)
    U mnie dowóz był w cenie :) Serwis obiecany 24h (podgląd pracy kotła 24h/doba) spalaniem steruje sterownik :)
    Mniej spalał nie będzie, co potrzebujesz to robi :)
    Bingo36
    Poziom 11  
    ja mam porównanie z kotłem innej firmy, który trzeba było już wymienić - mam wrażenie, że ten Witkowskiego spala mi mniej. może inaczej - bierze mniej, a pali się i daje ciepło dłużej. no i oczywiście jest też wielofunkcyjny sterownik.
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Bingo36 napisał:
    ja mam porównanie z kotłem innej firmy, który trzeba było już wymienić - mam wrażenie, że ten Witkowskiego spala mi mniej. może inaczej - bierze mniej, a pali się i daje ciepło dłużej. no i oczywiście jest też wielofunkcyjny sterownik.
    To co wyczytałem w twojej DTR-ce to twój piec spala od 3-5,8kg/h w mojej DTR-ce pisze że mój pali 0,8-3,5kg/h.
    Ty ogrzewasz 250m2 ja 320m2.
    Ty masz kocioł 38kW
    Ja mam kocioł 17kW
    Czyli z samych metrów powinieneś mniej spalać, ale czy jest tak faktycznie? Tego nikt nie jest w stanie wyliczyć i podać :)
    Dane zapożyczyłem z DTR firmowych
    http://minertu.eu/kategoria,10/rbr-ekouniwersal ( http://minertu.eu/pobierz/10 )
    http://www.kotly-witkowski.pl/kmb-rp-plus
    Bingo36
    Poziom 11  
    byłem oczywiście na stronce Witkowskiego zanim kupiłem ten piec i czytałem dane. :)
    wydaje mi się, że ten mój raczej trzyma się ciągle bliżej dolnej granicy - tak, jak mówiłem, opłaty za opał mnie nie rujnują, bardzo zbilansowane mi się wydają. :) a tyle czym palisz i ile zamawiasz opału w ciągu całego roku?
    zbigmaz1
    Poziom 18  
    Bingo36 napisał:
    byłem oczywiście na stronce Witkowskiego zanim kupiłem ten piec i czytałem dane. :)
    wydaje mi się, że ten mój raczej trzyma się ciągle bliżej dolnej granicy - tak, jak mówiłem, opłaty za opał mnie nie rujnują, bardzo zbilansowane mi się wydają. :) a tyle czym palisz i ile zamawiasz opału w ciągu całego roku?
    Paliłem Jaretem Plus ale właśnie ostatnie dwa woreczki wsypałem do zasobnika.
    Na cały rok to musisz poczekać bo ja dopiero zacząłem 14 grudnia :)
    Tak że ja dopiero dochodzę do wprawy i poznaję tajniki palenia :)
    Jest to mój pierwszy piec w moim domu i w moim życiu :) Nigdy nie paliłem w piecu :)
    Twoja dolna granica to prawie jak moja górna, i to oznacza że ten piec pracuje ze zmniejszoną mocą a co za tym idzie mniejszą sprawnością. Takie wiadomości wyczytałem na forach.
    Mój się sprawdzał w największe mrozy w zimie i spalał wtedy w granicach 40kg/24h
    Zaznaczam że jeszcze grzeję wodę na 6 dorosłych osób i troje małych dzieci :)
    Adelka
    Poziom 2  
    Witam wszystkich forumowiczów chciałbym się dowiedzieć od was jaki kociol z nadmuchem jakiej firmy głównie na drewno łupkowe wybrać metraż domu wynosi 120m2 i jest on ocieplony z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź .