Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat instalacji co cwu solar ekogroszek

mabi68 23 Kwi 2010 10:30 11063 11
  • #1 23 Kwi 2010 10:30
    mabi68
    Poziom 8  

potrzebny mi schemat instalacji mam piec na ekoroszek wykonana podłogówke z rozdzielaczami na piętrach układ otwarty kupiłem solar firmy watt z buforem dwuwężnicowym do cwu oraz wspomagania co jak to wszystko połączyć i czy mogę nadmiar ciepłej wody z solara w okresie wiosny i jesieni podać na podłogówkę(np.pralnie) bez włączonego pieca co.proszę o pomoc

0 11
  • #2 23 Kwi 2010 21:05
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Może sprzedawca kotła lub Ktoś z Watt`a Ci pomoże ...

0
  • #3 23 Kwi 2010 23:33
    m111
    Poziom 13  

Ile Masz tych paneli solarnych ? Skoro Wiesz, że będziesz mógł wykorzystać nadmiar ciepła na potrzeby c.o. uważam to w naszych warunkach klimatycznych za niemożliwe. Chociaż jakby może zamontować baterie z kilkunastu kolektorów i konkretny bufor - ale takie dywagacje to Sci-fi.

0
  • #4 24 Kwi 2010 09:05
    mabi68
    Poziom 8  

co dosolarów to są trzy kolektory próżniowe firmy watt cpc duo siss =4mkw.podgrzewacz dwuwężniowy 300l system jest do cwu oraz do wspomagania co.oczywiście że w naszych warunkach klimatycznych taki zestaw lub temu podobny nie ma zastosowania jako samodzielny układ do ogrzewania domu.dlatego napisałem że można wykorzystać tylko w sporadycznych sytuacjach.taki zetaw ma znajomy lecz zamiast pieca ekogroszek ma gazowy więc schemat jest inny i nie mogę go wprowadzić do siebie.w okresie wisenno letnim ma nadmiar ciepłej wody wytraca ją właśnie poprzez włączenie ogrzewania w pralni czy basenie .powtarzam to nie jest samodzielnego ogrzewania ale skoro jest jej za dużo to dlaczego w ten sposób(zamiast dodatkowego buforu schładzająceg) nie wykorzystać .proszę tylko o schemat instalacji połączenia wszystkich tych elementów

0
  • #5 24 Kwi 2010 15:47
    wawrzeczko_t

mabi68 napisał:
    ...proszę tylko o schemat instalacji połączenia wszystkich tych elementów

:) Nie chcę być złośliwy ale co znaczy TYLKO. Projekt to najważniejszy element przedsięwzięcia które sobie zaplanowałeś. Bez porządnego, sprawdzonego schematu Twoje wydatki mogą okazać się bez sensu. A projektanci też chcą żyć ... tak jak pielęgniarki i górnicy. Pozdrawiam

0
  • #6 27 Lis 2010 09:29
    hydro-man
    Poziom 17  

Witam
    wrzuć swojego meila na roman-49(malpa)02.pl z opisem lub ręcznym rysunkiem tego co masz, zobaczę i ci odeślę gotowca, a tak to jak ma kolega tak samo możesz wykonać nie ma różnicy chyba że coś już namieszane masz.Pozdrawiam

0
  • #7 13 Wrz 2011 12:53
    Andi007
    Poziom 2  

Proszę fachowców o poradę.
    Buduję dom (150 m2 i 4 osoby) i jestem na etapie instalacji wod.-kan i c.o.
    Myślę o zastosowaniu kotła c.o. na ekogroszek 22 lub 25 kW i do podgrzewania CWU w okresie wiosna - jesień pompę ciepła CWU firmy HEWALEX 3.8 kW.
    Czy da się to jakoś spiąć żeby dobrze funkcjonowało ?
    Niegdzie nie mogę znaleźć jakiegoś schematu do instalacji.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

0
  • #8 13 Wrz 2011 23:59
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Andi007 napisał:
    Proszę fachowców o poradę.
    Buduję dom (150 m2 i 4 osoby) i jestem na etapie instalacji wod.-kan i c.o.
    Myślę o zastosowaniu kotła c.o. na ekogroszek 22 lub 25 kW i do podgrzewania CWU w okresie wiosna - jesień pompę ciepła CWU firmy HEWALEX 3.8 kW.
    Czy da się to jakoś spiąć żeby dobrze funkcjonowało ?
    Niegdzie nie mogę znaleźć jakiegoś schematu do instalacji.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Proste rozwiązanie. Jaki masz wymiennik ?

0
  • #9 14 Wrz 2011 07:31
    Plumpi

mabi68 napisał:
    potrzebny mi schemat instalacji mam piec na ekoroszek wykonana podłogówke z rozdzielaczami na piętrach układ otwarty kupiłem solar firmy watt z buforem dwuwężnicowym do cwu oraz wspomagania co jak to wszystko połączyć i czy mogę nadmiar ciepłej wody z solara w okresie wiosny i jesieni podać na podłogówkę(np.pralnie) bez włączonego pieca co.proszę o pomoc

Pierwsza sprawa to trzeba zamknąć układ podłogówki, ponieważ w układzie otwartym podłogówka funkcjonuje gorzej.
    Zatem trzeba dołożyć naczynie przeponowe oraz wymiennik płytowy, którym sprzęga się kocioł węglowy pracujący w układzie otwartym z układem podłogówki pracującym w układzie zamkniętym.
    Jeżeli Twój kocioł nie jest wyposażony w dodatkowe ruszta i producent zezwala to możesz go wpiąć w układ zamknięty, oczywiście pamiętając o zamontowaniu zabezpieczeń. Jednak jezeli myślisz o wspomaganiu podłogówki solarami to lepiej będzie zastosować wymiennik, który odseparuje obieg CO od kotła. W przeciwnym razie część ciepła będzie niepotrzebnie grzała komin poprzez kocioł.
    Aby móc wykorzystywać ciepło solarów do wspomagania podłogówki będzie potrzebny termostatyczny zawór mieszający przy podłogówce oraz zawór mieszający na wyjściu wody CWU. W przypadku podłogówki najlepiej by było zastosować zawów mieszający z siłownikiem + sterownik pogodowy sterujący tym zaworem. W ostateczności może też być ręczny, ale będziesz dość często musiał korygować ustawienia.
    W tym układzie CWU będzie pełnić rolę bufora ciepła.
    Do pracy całości układu będą potrzebne 3 pompy CO.
    Jedna pomiędzy kotłem, a wymiennikiem płytowy na układzie otwartym (strona pierwotna).
    Druga pomiędzy wymiennikiem płytowym, a górną wężownicą CWU.
    Trzecia w obiegu podłogówki za zaworem mieszającym.
    W tym przypadku strona wtórna wymiennika będzie pełniła rolę sprżegła wodnego.
    Jeżeli zdecydujesz się wpiąć kocioł CO w układ zamknięty to zamiast wymiennika płytowego trzeba będzie zrobić sprzegło wodne. Tylko w takim układzie pozostałe 2 pompy mogą wymuszać obieg wody poprzez kocioł. Trzeba temu zapobiec wpinając choćby zawory zwrotne i umieszczając sprzegło powyżej kotła.

0
  • #10 14 Wrz 2011 08:12
    Andi007
    Poziom 2  

Nie mam jeszcze wymiennika, bo jestem na etapie projektowania instalacji.

Rezygnuję z solarów na rzecz pompki ciepła Hewalex 3,8 kW do ciepłej wody użytkowej w okresie wiosna -jesień. W okresie zimowym pracować będzie tylko kocioł c.o. na ekogroszek 22-25 kW do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pozdrawiam :D

0
  • #11 09 Lis 2011 19:55
    mabi68
    Poziom 8  

dzięki za opis lecz na mój skromny rozum to skąplikowane możer jak dasz jakiś schemat to dojdę do rozwiązania problemu z podŁogówką piecem na ekogroszek i panelami solarnymi ze zbiornikiem z buforem .nadal mam klina.dzięki

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

0
  • #12 29 Maj 2012 13:15
    mabi68
    Poziom 8  

Wykonałem instalacje zgodnie z twoimi zaleceniami zawór 4drogowy plus siłownik z czujnikiem temperatury i z jej ogranicznikiem bezpieczeństwa 55stopni plus 3 pompy działa wyśmienicie.W dni słoneczne mam odpowiednio dużą temperaturę z solarów iż jej nadmiar podaję na podłogówkę do pralni mam tam łazienkę więc przyjemnie jest wyjść z kąpieli gdy jest ciepło w pomieszczeniu.Dzięki pozdrawiam mabi68

0
  Szukaj w 5mln produktów