Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[GDN] Nowe i stare cewki. Wpływ na parametry głośnika.

Sloik255 23 Kwi 2010 12:06 1356 3
  • #1 23 Kwi 2010 12:06
    Sloik255
    Poziom 8  

Witam!
    Ostatnio miałem okazję regenerować kilka głośników. Moje pytanie jest następujące:
    Czy szerokość uzwojenia cewki wpływa na istotne parametry głośnika?

Regenerowałem Tosile GDN 25/55 (ZgC-65-8), oraz GDN 20/40/14 (coś na wymiar Space 86, od Samsunga)
    Pierwsze były GDN 25/55. Stare cewki ucierpiały trochę przy odrywaniu resztek podartej membrany. Postanowiłem się z nimi nie babrać - skoro mam trochę kasy to dołożę na nowe cewki. Wg sprzedawcy będą pasowały także do tych głośników, więc się nie martwiłem, że drut jest zawinięty szerzej niż na starej cewce.
    Złożyłem, zadowolony, ze nic nie ociera podłączyłem. Grają ładnie - pogłaśniać nie będę, bo nie można na początek. Za jakiś czas postanowiłem to przetestować.
    I co się okazało? Że przy głośniejszym graniu głośniki szaleją!
    Membrana dostaje silnych wibracji i dudni okropnie. Sprawdziłem wszystko - głośniki ładnie sklejone. Ale dudnią...

Następne kleiłem GDN 20/40/14. Było to przed wyjściem syfu z poprzednimi.
    Ale tym razem jeden głośnik dostał cewkę oryginalną, a druga, była spalona więc wylądowała w śmietniku.
    Rezultaty lepsze niż w poprzednich głośnikach, ale prawda jest taka, że głośnik o cewce z szerszym zwojem pierdzi przy zgłoszeniu basu, a ten z oryginalną cewką gra słodko i potrafi niezłe przeciążenia znieść.

Teraz te pierwsze wróciły od brata na poprawki, bo nie da się znieść ich dźwięku.
    teraz pytanie, co mam z tym zrobić? Próbować jeszcze raz na tych samych cewkach, ale dokładniej i na lepszych membranach (poprzednio bratu się zachciało zawieszeń gumowych)?
    Czy może zamówić droższe cewki z Umifonu, ale takie jak oryginały?

Serdeczne dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi. Także chętnie posłucham uwag na temat, regeneracji i moich błędów ;)

0 3
  • #2 23 Kwi 2010 16:21
    Ptolek
    Poziom 36  

Błędem była regeneracja w ogóle, kupiłbyś nowe GDN 20/40 i efekt na 100% byłby dużo lepszy. Bo to akurat bardzo podobne głośniki do GDN 20/40/14.
    Niestety prawda jest smutna, mimo, że regenerację można opanować, zrobić w domu i jest ok, to problem leży właśnie w częściach. Membrany z Umifonu to NIE są membrany od Tonsila, to tylko zamienniki, które często tak samo wyglądają.
    Regenerowałem dwa głośniki GDN 20/40/14, tylko błędem było to, że jednego wcześniej, a drugiego później. Kupowałem membrany na tym samym stoisku na giełdzie, wyglądały jak oryginały, takie same zagięcia, kształt itd. Po zregenerowaniu nie dość, że różniły się między sobą (odcieniem, sztywnością badaną rękami, i przede wszystkim brzmieniem - podłączałem bez zwrotnicy i różnica była wyraźna) to jeszcze różniły się od oryginału. Chociaż przyznam, że jedna z nich była dość bliska oryginalnej.
    Cewka to inny problem, możesz zamówić podając wszystkie wymiary oryginalnej to może wykonają takie cewki w Umifonie, ale skoro te cewki "niby do GDN 25/55" miały inne wymiary niż cewki oryginalne, to ja bym już podziękował, szkoda pieniędzy.
    Regeneracja opłaca się według mnie w dwóch, no może 3 przypadkach:
    1. Robimy to na handel, nie dla siebie
    2. Wymieniamy samo górne zawieszenie
    3. Nie ma pasujących głośników w handlu, a chcemy odrestaurować jakieś kolumny.
    Jeszcze jedna możliwość to wysyłka głośników do producenta, ponoć naprawiają, ale takie nieprodukowane starocie to już niekoniecznie naprawiają, trzeba by było pytać. Wiadomo, że w ten sposób wyjdzie drożej niż zrobić to samemu, ale chodzi po prostu o to, że tylko Tonsil ma części, żeby to zrobić.

0
  • #3 23 Kwi 2010 16:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 23 Kwi 2010 21:16
    Sloik255
    Poziom 8  

Jakbym miał możliwość kupić coś w dobrym stanie, to bym kupił. ;)
    50zł kosztowały części do głośników 2xGDN 2xGDM + dwie cewki do wysokotonowych (tak przyznaje, kupiłem chińszczyzne z Salto)
    Zajmijmy się na razie GDN 25/55. Sens w tym był taki, że kolumny ZgC 65-8 są praktycznie nie do kupienia :/ Czyli powód 3. z Twojej listy ;) Te GDN były tylko i wyłącznie w tych kolumnach.
    Te cewki pasowały do głośników tylko wg aukcji allegro. Zaufałem sprzedawcy - zawiodłem się... Zrobię tak: jedną cewkę mam sprawną i złoże jeden z głośników na niej. Ale co z drugim, jeśli nie kupię nówki? Nie bede kupował chińskich zamienników - to się w ogóle mija z celem uzyskania ładnego dźwięku jak najniższym kosztem. Jak to mówią "biednych ludzi nie stać na tanie gówno".

Jedynym czynnikiem, dlaczego nie kupiłem nówek GDN 20/40 to cięcie kosztów. Jestem w takim wieku, że oszczędza się każde 2 zł na kolejne piwo :D
    Za części dałem dyszke na wolumenie. Kupiłbym za to sprawne głośniki?

0